«Επί σοι χαίρει, Κεχαριτωμένη» Συνεσίου Ιβηρίτου – ήχος πλ. δ΄

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Βεβαίως, και μακάρι να ανεβάσετε και άλλα. Όλα αυτά έχουν μεγάλη μουσικοϊστορική αξία. Αλλά και οι ψαλτικές κρίσεις είναι απαραίτητες... Για να μην ξεχνιόμαστε :wink:.

Ωραία! Ορίστε τοτε ακόμα ένα απο το ίδιο βιβλίο παρα Συνεσιου Ιβηριτου σε ήχο ΠΛ Δ
 

Attachments

  • σάρωση0002.pdf
    2.5 MB · Views: 499
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ωραία! Ορίστε τοτε ακόμα ένα απο το ίδιο βιβλίο παρα Συνεσιου Ιβηριτου σε ήχο ΠΛ Δ

H σύνθεση αυτή του Συνεσίου Ιβηρίτου απλοποιηθείσα και διασκευασθείσα στη Σλαβονική από τον Μανασσή Παπαθεοδώρου κατέστη πολύ δημοφιλής στη Βουλγαρία
 
Επειδή από την μεθεπόμενη Κυριακή θα ψάλουμε αντί του "Άξιον εστίν ", " Επί σοι Χαίρει" στις Θείες Λειτουργίες της Σαρακοστής που ακολουθεί , για όποιους επιθυμούν κάτι διαφορετικό , αλλά και παλαιό , προτείνω το κάτωθι .
Δεν νομίζω να έχει αναρτηθεί στο παρελθόν .
Το αποθησαύρισα από ένα παλιό βιβλίο ( δοξαστάριο αποστίχων Χουρμουζίου ) , καθώς οι παλιοί είχαν συνήθειο να δένουν στο τέλος "άσχετα" προς το περιεχόμενο του βιβλίου πράγματα . (μέχρι και ημερολόγιο να κρατούν έχω δει )
Το εν λόγω βιβλίο (έκδοση 1859 Κωνσταντινούπολη) - για την ιστορία -είχε στο τέλος μεταξύ των άλλων , χερουβικά Φωκαέως , άξιον εστίν , και λειτουργικά σε πρώτο ήχο που θα αναρτήσω επίσης .
 

Attachments

  • επι σοι χαίρει.pdf
    1.1 MB · Views: 435
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Επειδή από την μεθεπόμενη Κυριακή θα ψάλουμε αντί του "Άξιον εστίν ", " Επί σοι Χαίρει" στις Θείες Λειτουργίες της Σαρακοστής που ακολουθεί , για όποιους επιθυμούν κάτι διαφορετικό , αλλά και παλαιό , προτείνω το κάτωθι .
Δεν νομίζω να έχει αναρτηθεί στο παρελθόν .
Το αποθησαύρισα από ένα παλιό βιβλίο ( δοξαστάριο αποστίχων Χουρμουζίου ) , καθώς οι παλιοί είχαν συνήθειο να δένουν στο τέλος "άσχετα" προς το περιεχόμενο του βιβλίου πράγματα . (μέχρι και ημερολόγιο να κρατούν έχω δει )
Το εν λόγω βιβλίο (έκδοση 1959 Κωνσταντινούπολη) - για την ιστορία -είχε στο τέλος μεταξύ των άλλων , χερουβικά Φωκαέως , άξιον εστίν , και λειτουργικά σε πρώτο ήχο που θα αναρτήσω επίσης .

Απόστολε, ευχαριστίες!
1959 αποκλείεται....Επί σοι χαίρει του Συνεσίου υπάρχει και στον Μουσ. Θησαυρό της Θ. Λειτουργίας του Νεκταρίου μοναχού, τόμος Β. Πιθανότατα από κει αντιγράφει ο γραφέας. Και τα λειτουργικά μπορεί να είναι του Ρωμανού Βατοπαιδινού, πάλι από τον Μουσ. Θησαυρό.-χωρίς να τα έχω δει ακόμα.

Δ.
 
Last edited:

Shota

Παλαιό Μέλος
Απόστολε, ευχαριστίες!
1959 αποκλείεται....Επί σοι χαίρει του Συνεσίου υπάρχει και στον Μουσ. Θησαυρό της Θ. Λειτουργίας του Νεκταρίου μοναχού, τόμος Β.

Του Συνεσίου. Τουλάχιστον έτσι μας λέει ο Ζαγκλιβερινος. Ποιο είναι το γνήσιο;
 

Attachments

  • Sinesios.pdf
    32.1 KB · Views: 276
Top