[Ανακοίνωση] ψυχη μου-ψυχη μου 1982

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Το 1982 στον Αγ.Κων/νο Αθηνων δωθηκε μια συναυλια οπου
συμμετειχαν οι χορωδιες του συλλογου ιεροψαλτων βορειου Ελλαδος
με χοραρχες τον Χρυσανθο Θεοδοσοπουλο και τον Χαριλαο Ταλιαδωρο,
οπως και η χορωδια του Θεοδωρου Βασιλικου.
Σε αυτην τη συναυλια, ο δασκαλος μου κ.Ταλιαδωρος,
σε συννενοηση με τον αειμνηστο κ.Θεοδοσοπουλο
με εβαλαν ως τελειοφοιτο της σχολης βυζαντινης μουσικης,
να πω τον υμνο ψυχη μου ψυχη μου της Μ.Τεσ/κοστης.

Το ηχητικο ντοκουμεντο μου δωθηκε απο καποιον αγνωστο
ο οποιος ετυχε να παρεβρισκεται στη συναυλια και να την ηχογραφησει.

http://www.youtube.com/watch?v=Eub8EVqdzuI
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Πολυ ωραια κ. Φαναρα! Θυμαμαι που στα χρονια του λυκειου ακουγα ηχογραφησεις σας ως μικρο παιδι στις εκπομπες του κ. Νικολαου και αναρωτιομουν ποιος αραγε να ειναι αυτος ο πιτσιρικας που ψαλλει τοσο ωραια.:eek: Προσωπικα -φανταζομαι και αλλοι- πολυ θα ηθελα ν' ακουσω και σημερινες σας ηχογραφησεις απο το Ναο οπου ψαλλετε.:)
 

π. Αμφιλόχιος1

Αρχιμ. Αμφιλόχιος Ρουσάκης
πολύ ωραίο το άκουσμα και σας ευχαριστούμε πολύ για την δημοσίευση του, με την ευκαιρία θα ήθελα και γω να σας υποβάλλω παράκληση να μας ανεβάσετε κατι από Μ Εβδομάδα μιας και δεν γνωρίζω αν κυκλοφορεί καποιο CD δικο σας με υμνους της Μ Εδομαδος. Σας ευχαριστω εκ των προτερων
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Πολυ ωραια κ. Φαναρα! Θυμαμαι που στα χρονια του λυκειου ακουγα ηχογραφησεις σας ως μικρο παιδι στις εκπομπες του κ. Νικολαου και αναρωτιομουν ποιος αραγε να ειναι αυτος ο πιτσιρικας που ψαλλει τοσο ωραια.:eek: Προσωπικα -φανταζομαι και αλλοι- πολυ θα ηθελα ν' ακουσω και σημερινες σας ηχογραφησεις απο το Ναο οπου ψαλλετε.:)

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια.
εδω υπαρχει κατι σημερινο..
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=12849
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Καταπληκτικό το "ψυχή μου ψυχή μου"! Ταλεντάρα!!!
πεντακάθαρα φαίνονται οι διφωνίες του β ήχου και ο χαμηλός βου όπως και ο χρόνος παραδοσιακά "ασύμμετρα συμμετρικός"! Στο ύφος Ναυπλιώτη Θεοδοσόπουλου Πρίγγου!
Θα ήθελα όμως να επισημάνω Γιώργο ότι αμυδρά σήμερα έχεις λίγο επηρεαστεί από το νεο-ελληνάδικο τραγούδι στην ψαλτική πράγμα το οποίο με ξενίζει.
Γενικά μου αρέσεις όπως ψάλλεις και τώρα αλλά αυτή η ερμηνεία σου τότε που ήσουν παιδί με ενθουσίασε!

Καλορίζικος στον Άγιο Βασίλειο :)
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Καταπληκτικό το "ψυχή μου ψυχή μου"! Ταλεντάρα!!!
πεντακάθαρα φαίνονται οι διφωνίες του β ήχου και ο χαμηλός βου όπως και ο χρόνος παραδοσιακά "ασύμμετρα συμμετρικός"! Στο ύφος Ναυπλιώτη Θεοδοσόπουλου Πρίγγου!
Θα ήθελα όμως να επισημάνω Γιώργο ότι αμυδρά σήμερα έχεις λίγο επηρεαστεί από το νεο-ελληνάδικο τραγούδι στην ψαλτική πράγμα το οποίο με ξενίζει.
Γενικά μου αρέσεις όπως ψάλλεις και τώρα αλλά αυτή η ερμηνεία σου τότε που ήσουν παιδί με ενθουσίασε!

Καλορίζικος στον Άγιο Βασίλειο :)

Ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας.
Ισως με αδικειτε στο θεμα του σημερινου μου υφους...θα θελατε να μου πειτε ποιους υμνους μου ακουσατε κ επισημανατε κατι τετοιο; Παλιοτερα (1999 με 2001) ειχαν διαρευσει κατι ντεμο στα οποια πειραματιζομουν σε θεματα home ηχογραφισης... Ισως εχετε ακουσει κατι τετοιο... Αλλα αυτο δε με αντιπροσωπευει κ μαλιστα θα λεγα πως με αδικει κιολας.
Αυτα που εχω ανεβασει ο ιδιος στο ψαλτολογιο, αυτα με αντιπροσωπευουν και μονο!!!
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ευγε Φίλε Γιώργο και για την ψαλτική στην παιδική σου ηλικία αλλά και σήμερα.Μου αρέσει που δεν μιμείσαι αλλά ψάλεις με την δική σου φωνή κατά το ύφος του δασκάλου σου και το ότι παρότι μακεδόνας δεν μπερδεύεις την ψαλτική με το παραδοσιακό τραγούδι.Νάσαι καλά
 
Top