Γεώργιος Καππές

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
Βρήκα στο αρχείο μου μια ηχογράφηση του αργού κατευθυνθήτω (α΄ ήχου) από τον Γεώργιο Καππέ.

Παραδοσιακότατη εκτέλεση!

Είχε ανεβεί παλαιότερα στο ψαλτολόγιο αλλά δεν θυμάμαι από ποιον και που.

Γνωρίζει κάποιος περισσότερες πληροφορίες για αυτόν τον ψάλτη; Υπάρχουν άλλες ηχογραφήσεις;

Π.
 

Attachments

  • Kateuthinthito-A-GeorgiosKappes-3min10sec.mp3
    748.2 KB · Views: 205

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Βρήκα στο αρχείο μου μια ηχογράφηση του αργού κατευθυνθήτω (α΄ ήχου) από τον Γεώργιο Καππέ.

Παραδοσιακότατη εκτέλεση!

Είχε ανεβεί παλαιότερα στο ψαλτολόγιο αλλά δεν θυμάμαι από ποιον και που.

Γνωρίζει κάποιος περισσότερες πληροφορίες για αυτόν τον ψάλτη; Υπάρχουν άλλες ηχογραφήσεις;

Π.

Μαθητής του και ο κ. Θεόδωρος Ακρίδας. Για την οικογένεια Καππέ βλέπε εδώ
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Βρήκα στο αρχείο μου μια ηχογράφηση του αργού κατευθυνθήτω (α΄ ήχου) από τον Γεώργιο Καππέ.
Παραδοσιακότατη εκτέλεση!
Είχε ανεβεί παλαιότερα στο ψαλτολόγιο αλλά δεν θυμάμαι από ποιον και που.
Γνωρίζει κάποιος περισσότερες πληροφορίες για αυτόν τον ψάλτη; Υπάρχουν άλλες ηχογραφήσεις; Π.

Την εκπομπη για το υφος Ανθιμου την εχεις δει (ακουσει) ; Παραθετω σχετικο λινγκ : http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=9241&postcount=24
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Βρήκα στο αρχείο μου μια ηχογράφηση του αργού κατευθυνθήτω (α΄ ήχου) από τον Γεώργιο Καππέ.
Παραδοσιακότατη εκτέλεση!
Είχε ανεβεί παλαιότερα στο ψαλτολόγιο αλλά δεν θυμάμαι από ποιον και που.
Γνωρίζει κάποιος περισσότερες πληροφορίες για αυτόν τον ψάλτη; Υπάρχουν άλλες ηχογραφήσεις;
Π.

Άν ακούσετε το συνημμένο, θα διαπιστώσετε ότι ο μακαρίτης Γεώργιος Καππές έψαλλε αριστερά! Το συνημμένο, από το φωνο-αρχείο του κ. Θεόδωρου Ακρίδα είναι ... η συνέχεια του Κατευθυνθήτω που ανέβασε ο φίλος pasapoyn και είναι από την εορτή της Αγίας Παρασκευής, που έπεσε μέρα Κυριακή ήχος.... ΠΛ. του Α'.
Θέλοντας λοιπόν και μή απάντησε στο Κύριε εκέκραξα που είπε ο δεξιός.
Ενδιαφέρον επίσης παρουσιάζει το προσόμοιο της Αγίας προς το Ποίοις ευφημιών.
Καλή ακρόαση
Ν
 

Attachments

  • KAPPES GEWRGIOS (2).mp3
    6.5 MB · Views: 287

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Και λίγα βιογραφικά...

Γεώργιος Π. Καππές (Γουριά Μεσ/γγίου 1903-Μεσολόγγι 1981)
Μαθητής του Κλεόπα Πετρονικολού.'Εψαλε στο Μεσολόγγι, στο Αγρίνιο και στη Γουριά.Δίδαξε συστηματικά Βυζαντινή Μουσική σε δεκάδες ιεροψαλτών της περιοχής.Απεβίωσε τον Αύγουστο του 1981, σε ηλικ'ια 78 ετ'ων και ετ'αφη στη γενέτειρά του, τη Γουριά. (Οι πληροφορίες προέρχονται από το βιβλίο ''Η Αιτωλική Παραχελωίτιδα-Βιογραφία μιας μικρής πατρίδας).
 
Top