Απτόσογλου Νικόλαος

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Κάπου στις κασέττες μου (εν αταξία ως εικός:D) βρήκα το συνημμένο που είναι και επίκαιρο... (Πρέπει να έχω κι άλλα.... αλλά:D)
Υπόσχομαι να ψάξω! ...
 

Attachments

  • 1.Twn nomikwn didagmatwn Nik Aptosoglou.mp3
    4.3 MB · Views: 735

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ευχαριστούμε.
Υπάρχουν πληροφορίες για αυτόν?
Υ.Γ.κάποτε με αφορμή την σχέση των δύο σχολών Πόλης και Όρυς, είχα γράψει για την ομοιότητα του π.Δοσιθέου με διάφορους Πολίτες. Προσέξτε σε ορισμένα σημεία πόσο μοιάζουν...
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Νικόλαος Απτόσογλου, γαμβρός του Μιχαήλ Χατζηαθανασίου. Πρωτοψάλτης της Ιεράς Πατριαρχικής και Σταυροπηγιακής Μονής Μπαλουκλή. Η τεχνοτροπία του ψαλσίματός του είναι της σχολής Χατζηαθανασίου - Καμαράδου. Εξέδωσε το βιβλίο "Μουσική Ζωοδόχος Πηγή" περιλαμβάνον συνθέσεις του πενθερού του Μιχ. Χατζηαθανασίου, κυρίως ύμνους της Θ. Λειτουργίας. Είχε στην κατοχή του ό,τι είχε καταγράψει ο Μ.Χ. δηλ. όσα σώθηκαν από την πυρκαγιά που ξέσπασε στο μοναστήρι. Ήθελε να εκδώσει τα δοξαστικά του Μιχαλάκη όπως έλεγε τον πεθερό του αλλά «άλλαι μεν βουλαί ανθρώπων, άλλα δε Θεός κελεύει.»
Ήταν επιστήθιος φίλος του άρχοντα Θρ. Σταν. και όταν ασθένησαν (απ' την επάρατο), ο Απτόσογλου έλεγε:« Να πάω εγώ πρώτος, να μη ζω όταν πεθάνει ο Στ.» Κι έτσι έγινε, πέθανε λίγο καιρό πριν από τον άρχοντα!
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ευχαριστούμε κ.Γιάννου...αν έχετε και άλλες ηχογραφήσεις θα ήταν πολύ καλά...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστούμε πολύ κ. Νίκο! Κάπου υπάρχουν και ευλογητάρια νομίζω (με τον Κ. Κατσούλη; δεν θυμάμαι). Ότι άλλο βρείς (ή όποιος άλλος) ευπρόσδεκτο και ευχαριστούμε.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
31-8-1986 Αγιας Ζωνης .
Ιερος Καθεδρικος Ναος Αγιας Τριαδος Αγιου Νικολαου Λασηθιου (Ιερα Μητροπολη
Πετρας και Χεροννησου) .
Ψαλλει ο Κων-της Πρωτοψαλτης Νικολαος Απτοσογλου .
Επισυναπτω τον Χερουβικο Υμνο .

ΣΗΜ : Η επισυναπτωμενη ηχογραφηση αφιερουται στον αγαπητο Χρηστακη Ψωμιαδη , με πολλες ευχες για την γιορτη του .
 

Attachments

  • 6'06''=Απτοσογλου Νικ=Χερουβικον Πλ.Αος.mp3
    3.5 MB · Views: 481
δηλ. όσα σώθηκαν από την πυρκαγιά που ξέσπασε στο μοναστήρι.

Από την πυρκαϊά που έθεσαν κακοβούλως οι Τούρκοι κατά την τραγική νύκτα της 6ης - 7ης Σεπτεμβρίου 1955, κατά την οποία είχαμε το οργανωμένο πογκρόμ εναντίον των Ελλήνων της Κωνσταντινουπόλεως.
Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, φίλτατε κ. Γιάννου.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
δηλ. όσα σώθηκαν από την πυρκαγιά που ξέσπασε στο μοναστήρι.
Από την πυρκαϊά που έθεσαν κακοβούλως οι Τούρκοι κατά την τραγική νύκτα της 6ης - 7ης Σεπτεμβρίου 1955, κατά την οποία είχαμε το οργανωμένο πογκρόμ εναντίον των Ελλήνων της Κωνσταντινουπόλεως.
Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, φίλτατε κ. Γιάννου.

Ασφαλώς! Και ζητώ συγνώμη για την πλημμελή διατύπωση... Αλλά το γράφει και ο Μητροπολίτης Μύρων Χρυσόστομος που προλογίζει τη "Μουσική Ζωοδόχο Πηγή". Ομιλεί για εμπρησμό τη νύχτα της 6ης Σεπτεμβρίου 1955.
Απλά, εγώ δεν τα πάω καλά με τις ... χρονολογίες!:confused:
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Φωτογραφία του έχει ανεβάσει ο κ. Ιωαννίδης εδώ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Κι εδώ από μένα (http://www.psaltologion.com/showpost.php?p=43668&postcount=16)
Στανίτσας-Μαγούρης-Απτόσογλου στην πρώτη και οι ίδιοι με την αφεντιά μου στη δεύτερη...

Αυτος ηταν ο Αρχωντας . Ακομα και ο τροπος που κραταει το τσιγαρακι δειχνει ποσο αριστοκρατικος τυπος ηταν . Πεντακαθαρα κουστουμια , ατσαλακωτες τσακισεις στα παντελονια , κολαρισμενα ποκαμισα , αψογη γραβατα , παπουτσια
ΠΑΝΤΑ καλογυαλισμενα .
Τα ιδια ισχυουν και για τον Μαγουρη , εξ ισου αριστοκρατικος τυπος . Τον Απτοσογλου δεν τον γνωρισα προσωπικα , αλλα απ οτι φαινεται στις φωτο , τα ιδια πρεπει να ισχυουν και γιαυτον .
Αιωνια η μνημη και των τριων .
 

Pavel

New member
Κάπου στις κασέττες μου (εν αταξία ως εικός:D) βρήκα το συνημμένο που είναι και επίκαιρο... (Πρέπει να έχω κι άλλα.... αλλά:D)
Υπόσχομαι να ψάξω! ...
Καλή μέρα κ.Γιάννου! Μπορείτε να δημοσιεύσετε περισσότερα αρχεία φωνητικές ηχογραφήσεις Απτόσογλου Νικόλαος?
 
Last edited:

Pavel

New member
Ίσως κάποιος έχει μια πλήρη ηχογράφηση αυτής της Θείας Λειτουργίας

31-8-1986 Αγιας Ζωνης .
Ιερος Καθεδρικος Ναος Αγιας Τριαδος Αγιου Νικολαου Λασηθιου (Ιερα Μητροπολη
Πετρας και Χεροννησου) .
Ψαλλει ο Κων-της Πρωτοψαλτης Νικολαος Απτοσογλου .
Επισυναπτω τον Χερουβικο Υμνο .

ΣΗΜ : Η επισυναπτωμενη ηχογραφηση αφιερουται στον αγαπητο Χρηστακη Ψωμιαδη , με πολλες ευχες για την γιορτη του .
Ή οποιεσδήποτε άλλες ηχογραφήσεις Απτόσογλου Νικόλαος?
 
Last edited:
Top