10.2.1980 Κυριακή Απόκρεω και Αγίου Χαραλάμπους - Αγ. Δημήτριος Θεσσαλονίκης

droumel

Νέο μέλος
10.2.1980 ΄΄ Κυριακή Απόκρεω και Αγ Χαραλάμπους΄΄
Αγ Δημήτριος Θεσσαλονίκη ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ ΘΕΟΔΟΣΟΠΟΥΛΟΣ
Εγγραφή εσωτερική 8 χρόνια πριν φύγει από κοντά μας.
ΑΡΧΟΝΤΑ ΄΄ΧΡΥΣΑΝΘΕ΄΄ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΣΕ ΑΚΟΥΜΕ .
 

Attachments

  • Προκαθάρωμεν ἑαυτούς, ἀδελφοί ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ ΘΕΟΔΟΣΟΠΟΥΛΟΣ 1980 Αγ Χαραλάμπους.mp3
    7.3 MB · Views: 117

droumel

Νέο μέλος
Ανέκδοτες ηχογραφήσεις και ψαλτική τέχνη με τη βυζαντινή χορωδία του Ιερού Ναού Αγίου Δημητρίου Θεσσαλονίκης κατά την διάρκεια της Θείας Λειτουργίας με εκτέλεση και διδασκαλία από τον χαρισματικό «Λευκό Πύργο» της ψαλτικής . Εργο πρωτοψάλτη ΧΡΥΣΑΝΘΟΥ ΘΕΟΔΟΣΟΠΟΥΛΟΥ όσοι τον γνωρίσαμε από κοντά σήμερα μας λείπει.
 

giorgosroutsis

New member
10.2.1980 ΄΄ Κυριακή Απόκρεω και Αγ Χαραλάμπους΄΄
Αγ Δημήτριος Θεσσαλονίκη ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ ΘΕΟΔΟΣΟΠΟΥΛΟΣ
Εγγραφή εσωτερική 8 χρόνια πριν φύγει από κοντά μας.
ΑΡΧΟΝΤΑ ΄΄ΧΡΥΣΑΝΘΕ΄΄ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΣΕ ΑΚΟΥΜΕ .

Δεν υπάρχουν λόγια για την φωνή του και για το πώς ψέλνει, Πραγματικά! Ενώ τον ακούμε παθαίνουμε ΣΟΚ! Αιωνία του η μνήμη!!
 

Υάκινθος B

Well-known member
Ευτύχησα να τον έχω δάσκαλο στη σχολή βυζαντινής Μουσικής της Μητροπόλεως Θεσσαλονίκης. Ακούραστος, πολυμαθέστατος καλοσυνάτος και ήρεμος . Ποτέ δε χαριζόταν (αυτό ήταν γνώρισμα και των δύο άλλων Καραμάνη, και Ταλιαδιώρο ) κυρίως όμως αυτό που τον διέκρινε ήταν η μετριοπάθεια. Φωνητικά ήταν φαινόμενο και μάλλον το τσιμπούκι που κάπνιζε δεν τον επηρέαζε στις φωνητικές χορδές. Σαν Δάσκαλος ήταν αστείρευτος και το μάθημα του ήταν σεμινάριο. Δυστυχώς τότε έκανα ένα τεράστιο λάθος -μαζί με τόσα άλλα που έχω κάνει- αν και είχα αυτά τα μικρά γουόκμαν που υπήρχαν τότε ως μέσο φωνητικής εγγραφής δεν το έπαιρνα μαζί μου να καταγράψω αυτούς τους γίγαντες Χαρίλαο και Χρύσανθο. Το έκανε όμως συστηματικά κάποιος Κύπριος που αν θυμάμαι καλά ήταν φοιτητής στο Χημικό του ΑΠΘ. Ο Χρύσανθος επίσης ,απ ότι ξέρω δεν μπήκε ποτέ σε στούντιο να κάνει εγγραφή ,ότι υπάρχει υπάρχει μόνο μέσα από το Ναό. Ας είναι αιωνία του η μνήμη και νομίζω πως δυστυχώς , όσο απαισιόδοξο κι αν ακούγεται ,τέτοια φαινόμενα δεν θα περάσουν πάλι στην ψαλτική. Ευχαριστούμε για το άκουσμα .
 

giorgosroutsis

New member
Ευτύχησα να τον έχω δάσκαλο στη σχολή βυζαντινής Μουσικής της Μητροπόλεως Θεσσαλονίκης. Ακούραστος, πολυμαθέστατος καλοσυνάτος και ήρεμος . Ποτέ δε χαριζόταν (αυτό ήταν γνώρισμα και των δύο άλλων Καραμάνη, και Ταλιαδιώρο ) κυρίως όμως αυτό που τον διέκρινε ήταν η μετριοπάθεια. Φωνητικά ήταν φαινόμενο και μάλλον το τσιμπούκι που κάπνιζε δεν τον επηρέαζε στις φωνητικές χορδές. Σαν Δάσκαλος ήταν αστείρευτος και το μάθημα του ήταν σεμινάριο. Δυστυχώς τότε έκανα ένα τεράστιο λάθος -μαζί με τόσα άλλα που έχω κάνει- αν και είχα αυτά τα μικρά γουόκμαν που υπήρχαν τότε ως μέσο φωνητικής εγγραφής δεν το έπαιρνα μαζί μου να καταγράψω αυτούς τους γίγαντες Χαρίλαο και Χρύσανθο. Το έκανε όμως συστηματικά κάποιος Κύπριος που αν θυμάμαι καλά ήταν φοιτητής στο Χημικό του ΑΠΘ. Ο Χρύσανθος επίσης ,απ ότι ξέρω δεν μπήκε ποτέ σε στούντιο να κάνει εγγραφή ,ότι υπάρχει υπάρχει μόνο μέσα από το Ναό. Ας είναι αιωνία του η μνήμη και νομίζω πως δυστυχώς , όσο απαισιόδοξο κι αν ακούγεται ,τέτοια φαινόμενα δεν θα περάσουν πάλι στην ψαλτική. Ευχαριστούμε για το άκουσμα .



Τιμή σας μεγάλη που ζήσατε και ακούσατε από κοντά αυτούς τους μεγάλους θρύλους εκείνες τις εποχές, αυτά σήμερα σπανίζουν!
 
Top