Χότζας: μακαμ νιχαβεντ

Αναζητώντας στο διαδίκτυο για καμιά ηχογράφηση από τους γείτονες έπεσα πάνω σε αυτήν που σας επισυνάπτω σήμερα. Ο τίτλος της ήταν ''nihavent ezan" δηλαδή η προσευχή σε μακάμ νιχαβεντ.
Οφείλω να πω, πως καθηλώθηκα όχι μόνο από την υψιφωνία(νομίζω φθάνει μέχρι άνω ρε!!!), αλλά και από τα καθαρά ψαλτικά ''γυρίσματα'' του χότζα, που σε κάποια σημεία μου θύμιζαν μάλιστα λίγο Στανίτσα....στις μεγάλες του στιγμές.
Τα σχόλια δικά σας!!!

Υ.Γ:Σε μακάμ νιχαβέντ, έχει καταγράψει λειτουργικά ο κ. Παϊκόπουλος(πλ.α μεικτό όπως τον αναφέρει) και βρίσκονται στην λειτουργία του.
 

Attachments

  • Χότζας-νιχαβεντ.mp3
    6.6 MB · Views: 329
Πω πω...ωραιότατος ο Χότζας σας!
Αλλα να κάνω μια ερώτηση;
Το μακάμ Νιχαβέντ δεν είναι (κατα προσέγγισην) πλ.β';;;
Εγω ακούω τον χότζα να λέει πλ.α' ή τουλάχιστον οι ελάχιστες μουσικές μου γνώσεις αυτό μου λεν...:confused::confused::confused:

Α παραλίγο να ξεχαστώ...
Ας συνεισφέρω κι εγώ λιγάκι με ενα "Sabah"άκι...3 τόνους πάνω (λέει α' παθητικό απο ΔΙ:eek::eek::eek::eek:)
http://www.youtube.com/watch?v=8oDTAe-nyQE
 
Last edited:
... καθηλώθηκα όχι μόνο από την υψιφωνία(νομίζω φθάνει μέχρι άνω ρε!!!), αλλά και από τα καθαρά ψαλτικά ''γυρίσματα'' του χότζα, που σε κάποια σημεία μου θύμιζαν μάλιστα λίγο Στανίτσα....στις μεγάλες του στιγμές.
Τα σχόλια δικά σας!!!

Πολύ καλός,ε; καί μεῖς ὅποτε βρεθοῦμε σέ μουσουλμανικό κράτος (Πόλη, Αἴγυπτος) καθόμαστε καί "χαζεύουμε" τίς μουσικές ἀποδόσεις τῶν..."συναδέλφων" :D (Ἀναρωτιέμαι τότε ἄν κάποιος μέ βλέπει τί θά σκεφτεῖ!!!)
 
Σας διαβεβαιώ οτι στη Πόλη (και γενικά στην Τουρκία) υπάρχουν καλοί χοτζάδες στην Αίγυπτο (παρ' οτι έχουν την παλαιότερη σχολή εκπαίδευσης των Χοτζάδων αυτή είχε τελειώσει Ibrahim Tatlises) δεν τα λεν τόσο καλλιτεχικά τα λεν πιο απλά!
 
Πω πω...ωραιότατος ο Χότζας σας!
Αλλα να κάνω μια ερώτηση;
Το μακάμ Νιχαβέντ δεν είναι (κατα προσέγγισην) πλ.β';;;
Εγω ακούω τον χότζα να λέει πλ.α' ή τουλάχιστον οι ελάχιστες μουσικές μου γνώσεις αυτό μου λεν...:confused::confused::confused:

Α παραλίγο να ξεχαστώ...
Ας συνεισφέρω κι εγώ λιγάκι με ενα "Sabah"άκι...3 τόνους πάνω (λέει α' παθητικό απο ΔΙ:eek::eek::eek::eek:)
http://www.youtube.com/watch?v=8oDTAe-nyQE
Εντυπωσιακός!!!!Φοβερή έκταση αλλά και καθαρό μέταλο.
 
Πω πω...ωραιότατος ο Χότζας σας!
Αλλα να κάνω μια ερώτηση;
Το μακάμ Νιχαβέντ δεν είναι (κατα προσέγγισην) πλ.β';;;
Εγω ακούω τον χότζα να λέει πλ.α' ή τουλάχιστον οι ελάχιστες μουσικές μου γνώσεις αυτό μου λεν...:confused::confused::confused:

Α παραλίγο να ξεχαστώ...
Ας συνεισφέρω κι εγώ λιγάκι με ενα "Sabah"άκι...3 τόνους πάνω (λέει α' παθητικό απο ΔΙ:eek::eek::eek::eek:)
http://www.youtube.com/watch?v=8oDTAe-nyQE
Το νιχαβεντ δεν έχει ακριβή αντίστοιχο ήχο στη βυζ.μουσική. Στην πραγματικότητα θα λέγαμε πως είναι ένας πλ.α μεικτός, που απ' τον ΚΕ και πάνω συμπεριφέρεται ως πλ.β.
Ο εν λόγω χότζας, αν παρατηρήσει κανείς, κάνει μερικά ''χρωματικά'' γυρίσματα όχι τόσα βέβαια που να καθιστούν καθαρά ως νιχαβεντ το μακάμι.Πράγματι μοιάζει πιο πολύ ως πλ.α αλλά έχει και κάποια στοιχεία νιχαβεντ.
 
Το νιχαβεντ δεν έχει ακριβή αντίστοιχο ήχο στη βυζ.μουσική. Στην πραγματικότητα θα λέγαμε πως είναι ένας πλ.α μεικτός, που απ' τον ΚΕ και πάνω συμπεριφέρεται ως πλ.β.
Ο εν λόγω χότζας, αν παρατηρήσει κανείς, κάνει μερικά ''χρωματικά'' γυρίσματα όχι τόσα βέβαια που να καθιστούν καθαρά ως νιχαβεντ το μακάμι.Πράγματι μοιάζει πιο πολύ ως πλ.α αλλά έχει και κάποια στοιχεία νιχαβεντ.

Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση...
Τελικά δε με απατούσε και :eek:...το αυτί μου!!!:D
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Ἀλλά τελικά, ὅπως λέει ὁ ἅγιος Ἰσσαάκ ὁ Σῦρος, "ἡ ὁμορφιά θά σῶσει τόν κόσμο"!


ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ! ''Ἡ ὀμορφιὰ θὰ σώσει τὸν κόσμο" τὸ λέει ὁ πνευματικὸς υἱὸς τοῦ Ἀββᾶ Ἰσαάκ, ὁ Φ. Ντοστογιέβσκυ ...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Σας διαβεβαιώ οτι στη Πόλη (και γενικά στην Τουρκία) υπάρχουν καλοί χοτζάδες. Στην Αίγυπτο (παρ' οτι έχουν την παλαιότερη σχολή εκπαίδευσης των Χοτζάδων αυτή είχε τελειώσει Ibrahim Tatlises) δεν τα λεν τόσο καλλιτεχικά, τα λεν πιο απλά!
Δέν εἶναι ὅλοι οἱ μουσουλμάνοι τό ἴδιο. Κάτι σάν ἐμᾶς· Ὀρθόδοξοι, Καθολικοί κ.λπ.. Φαίνεται δέ ὅτι καί «μουσικές σχολές» καί διαφοροποιήσεις ὑπάρχουν κι ἐκεῖ...

Ὅποιος ξέρει περισσότερα, ἄς ἐπιβεβαιώσει.


 
Top