Αναστασιματάριον Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου (γραμμένο με το πρόγραμμα Μουσικά Κείμενα του κ. Δημήτρη Παπαδόπουλου)

prokofe

Active member
Αγαπητοί φίλοι

Παρακολουθώ ανελλιπώς το φόρουμ εδώ και πολλά χρόνια και οφείλω να εκφράσω την ευγνωμοσύνη μου για όσα έχει προσφέρει στην ψαλτική κοινότητα. Σκαναρισμένα βιβλία, βιβλία ξαναγραμμένα με προγράμματα, νέες δημιουργίες, φυλλάδες ακολουθιών, ηχογραφήσεις, ολόκληρη η ψαλτική βρίσκεται εδώ μέσα...
Ως ελάχιστο αντίδωρο για όσα μου έχει προσφέρει αυτή η κοινότητα μοιράζομαι μαζί σας το Αναστασιματάριο του Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου γραμμένο με το πρόγραμμα Μουσικά Κείμενα του κ. Δημήτρη Παπαδόπουλου.

(Λάθη ο αναγνώστης οπωσδήποτε θα βρει πολλά, ευελπιστώ σιγά σιγά να διορθωθούν ώστε μελλοντικά να υπάρξει μια βελτιωμένη έκδοση. Για οποιαδήποτε διόρθωση μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου στο prokofe@yahoo.gr)

Σας ευχαριστώ
Προκόπιος Φέσσας

[Σημείωμα συντονιστή (π.Μ.) Νέο αρχείο στο #6 .
 
Last edited by a moderator:

ΣταύροςΛ.

Νέο μέλος
Νομιζω πως η προσφορα του συναδελφου ειναι πολυ μεγαλη ,ασχετα το οτι μπορει να υπαρχει μεσα και κανενα λαθος ,τα οποια λαθη βεβαια δεν τα αποφευγει ουτε και η προτοτυπη εκδοση , βλεπω εδω και πολλες μερες εχει ανεβει αυτη η προσπαθεια και δεν εχει ακομη σχολιαστει ,νομιζω οτι πρεπει να πουμε ενα μεγαλο μπραβο στο συναδελφο ,να σαι καλα και πολλα συγχαρητηρια για τον τεραστειο κοπο σου και αλλα συγχαρητηρια να προσφερεις ετσι δωρεαν ..!!!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστούμε αγαπητέ Προκόπιε για τον κόπο, την αφιλοκερδή προσφορά και τα καλά σου λόγια. Αυτά τα πράγματα είναι που μένουν. Πολύ καλαίσθητη η έκδοσή σου επίσης. Εύχομαι οι αναγνώστες να σου επισημάνουν όποια τυπογραφικά και να το τελειοποιήσεις για το μέλλον. Συγχαρητήρια.
 

π. Ραφαήλ Γκουρβέλος

Βλάσιος-Ραφαήλ Γκουρβέλος
Θερμά συγχαρητήρια καί ευχαριστίες. Θα μπορούσαμε να έχουμε την εργασία και σε αρχείο του word; Σαν θαυμαστής του πρωτοψάλτου Κωνσταντίνου από πολλά χρόνια, παραθέτω ένα δοξαστικό του όρθρου της Μ. Τρίτης,"Του κρύψαντος το τάλαντον", σαν αφορμή για εντρύφηση στα έργα του. Θερμές ευχαριστίες και στόν Δημήτρη Παπαδόπουλο, Γεράσιμο μοναχό, Λουκά Λουκά για την τεράστια συμβολή τους στην διατήρηση και ανάπτυξη της Ψαλτικής μας. Τέλος θερμές ευχαριστίες στους διαχειριστές και κοπιώντας εδώ στό αγαπημένο Ψαλτολόγιο.
 

Attachments

  • Κωνσταντίνου α΄ψάλτου -του κρύψαντος.docx
    18.8 KB · Views: 95

prokofe

Active member
Αισθάνομαι την ανάγκη να απολογηθώ και να ζητήσω συγνώμη για τα υπάρχοντα λάθη. Χρησιμοποιώ το εν λογω βιβλίο στο αναλόγιο και λίγο λίγο εντοπίζω και διορθώνω τα λάθη, οπότε κάποια στιγμή θα ανέβει διορθωμένο και με την προσθηκη σελιδοδεικτων. Απλά αν περίμενα να διορθωθούν ολα τα λαθη πριν το ανεβάσω, θα επρεπε να περασουν μηνες, ισως και χρονος...

Κάποια στιγμή, χρόνου επιτρέποντος, θα καταπιαστώ και με το, κατα τη γνώμη μου από αισθητικής-μουσικής πλευράς, καταπληκτικό Δοξαστάριόν του, το οποίο δυστυχώς δεν τυγχάνει προτιμήσεως, ίσως λογω τεχνικής δυσκολίας, ίσως λόγω ασυνήθιστων θέσεων.
 

prokofe

Active member
Στο ακόλουθο pdf έχουν προστεθεί αναλυτικοί σελιδοδείκτες και έχουν διορθωθεί κάποια ορθογραφικά παροράματα. Αν δύνανται οι διαχειριστές ας το αντικαταστήσουν.
 

Attachments

  • Αναστασιματαριον Κωνσταντινου1.1.pdf
    6.9 MB · Views: 660

Diogenes

Νέο μέλος
Αξιότιμε κε. Φέσσα,
νομίζω ότι το Αναστασιματάριο του Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου εκδόθηκε το 1863, και όχι το 1865 όπως γράφετε.
Αν δείτε το πρωτοσέλιδο θα αμφιβάλετε αν το τελευταίο ψηφείο είναι 3 ή 5. Αλλά στον Πρόλογο γράφει «Ἐν Κωνσταντινουπόλει, τῇ 13 Ἰανουαρίου 1863».
1685014586031.png

1685014661085.png

Εκτώς εάν επανεξεδόθη το 1865 για δεύτερη φορά και εσείς κάνατε την αντιγραφή από την επανέκδοση.


Θερμά συγχαρητήρια για την προσφορά σας!!!
👍👍👍
 
Last edited:

prokofe

Active member
Αξιότιμε κε. Φέσσα,
νομίζω ότι το Αναστασιματάριο του Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου εκδόθηκε το 1863, και όχι το 1865 όπως γράφετε.
Αν δείτε το πρωτοσέλιδο θα αμφιβάλετε αν το τελευταίο ψηφείο είναι 3 ή 5. Αλλά στον Πρόλογο γράφει «Ἐν Κωνσταντινουπόλει, τῇ 13 Ἰανουαρίου 1863».


Εκτώς εάν επανεξεδόθη το 1865 για δεύτερη φορά και εσείς κάνατε την αντιγραφή από την επανέκδοση.
Χαίρετε
Ο π. Τερζόπουλος στη διατριβή του αναφέρει πως εκδόθηκε και το '63 και το '65. Ακριβώς αυτό μεταφέρω στην εισαγωγή.
Επίσης στον τίτλο αναφέρω συγκεκριμένα ότι η αντιγραφή έχει γίνει από έντυπο της έκδοσης του '65.
Οι εκδότες πολύ πιθανό επίσης να χρησιμοποίησαν τον ίδιο πρόλογο και στις 2 εκδόσεις.
Ευχαριστώ
 
Top