20. Μουσικὰ Ἀνακομιδῆς Λειψάνων Ἁγίου Νικολάου

basilis

Ζούκας Βασίλειος-Σπυρίδων
Υπάρχει το δοξαστικό του Εσπερινού της Ανακομιδής τών Λειψάνων του Αγίου σε μουσικό ή μήπως είναι το ίδιο με εκείνο τής στ' Δεκεμβρίου? ρωτώ επειδή δεν έχω την Ακολουθία μπρωστά μου!!!

Ευχαριστώ!
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Υπάρχει το δοξαστικό του Εσπερινού της Ανακομιδής τών Λειψάνων του Αγίου σε μουσικό ή μήπως είναι το ίδιο με εκείνο τής στ' Δεκεμβρίου? ρωτώ επειδή δεν έχω την Ακολουθία μπρωστά μου!!!

Ευχαριστώ!

Επειδή και εγώ έχω κληθεί να ψάλλω στην εν λόγω εόρτή (ανακομηδής) αν έχει κάποιος τα δοξαστικά(εσπερινού-όρθρου) ας τα ανεβάσει.Ευχαριστώ.
 

gbekris

Γεώργιος Μπεκρῆς
Επειδή και εγώ έχω κληθεί να ψάλλω στην εν λόγω εόρτή (ανακομηδής) αν έχει κάποιος τα δοξαστικά(εσπερινού-όρθρου) ας τα ανεβάσει.Ευχαριστώ.
Η ακολουθία που έχω, του ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΙΩ. ΦΛΟΥΔΑ Γυμνασιάρχου 1960 με Ανώνυμο συντάκτη της Ακολουθίας, έχει τα ίδια δοξαστικά με την 6η Δεκεμβρίου, μόνο το δοξαστικό των αποστίχων είναι άλλο σε τέταρτο ήχο, και μπορείτε να τα βρείτε στα μουσικά του Δεκεμβρίου ή στον Μουσικό Πανδέκτη τόμος 6 στις σελίδες 252,253 και 263,264. Λυπάμαι που δεν ξέρω πως να σας παραπέμψω μέσω σύνδεσης στα μουσικά κείμενα της 6ης Δεκεμβρίου.
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Το Δοξαστικό του Εσπερινού από την ακολουθία που έχει συντάξει ο Αγ.Νικόδημος ο Αγιορείτης. Έκανα μια προσπάθεια μελοποίησης φέτος για να το ψάλουμε σε αγρυπνία στις 10 Μαΐου.
 

Attachments

  • Δοξαστικό_Εσπερινού,ήχος_πλβ'.pdf
    286.2 KB · Views: 726

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Επειδή παρατήρησα την έλλειψη μουσικών κειμένων για την εορτή της Ανακομιδής - Μετακομιδής των Λειψάνων του Αγίου Νικολάου, αναρτώ όσα μουσικά της ακολουθίας διαφέρουν από αυτά της 6ης Δεκεμβρίου.
Το κείμενο της ακολουθίας το είχα ανεβάσει παλιότερα στο forum http://analogion.com/forum/showpost.php?p=170644&postcount=38
Τα Μουσικά είναι από το Βατοπαιδινόν Δοξαστικάριον τόμος Β', ενώ το ιδιόμελο της Λιτής είναι χειρόγραφο του Δασκάλου μου κ. Γεωργίου Αγγελινάρα, ο οποίος το τόνισε μετά απο παράκλησή μου και τον ευχαριστώ γι' αυτό.
Δεν πιστεύω να τεθεί θέμα δικαιωμάτων με τις 12 σελίδες του Δοξαστικαρίου. Σε διαφορετική περίπτωση παρακαλώ τους διαχειριστές να επέμβουν.
 

Attachments

  • Μουσικά Ανακομιδής Λειψάνων Αγίου Νκολάου_Βατοπαιδινον Δοξαστικάριον.pdf
    6 MB · Views: 409
  • Ιδιόμελον Λιτής Ανακομιδής Λειψάνων Αγίου Νικολάου_Γεω. Αγγελινάρα.pdf
    1.2 MB · Views: 133

Attachments

  • 20 Αγ. Νικόλαος ανακομιδή λειψάνων - μουσικά.pdf
    225.3 KB · Views: 86
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω σε pdf και mel τα μουσικά κείμενα
της 20-05-2023 Εσπερινός & Ορθρος Παρασκ. & Σαββάτου μετά την της Σαμαρείτιδος & τοῦ Ἁγίου Νικολάου
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Ενημερωτικά!!!!!!!!!!
Οι ακολουθίες σε pdf & mel Κυριακών Μεγ. εορτῶν & καθημερινών αναρτήθηκαν Εδώ Μαϊου 2023 &
Εδώ Ιουνίου 2023
 

Attachments

  • 20-05-2023 Εσπέρας Παρασκευής Αγίου Νικολάου.pdf
    2.4 MB · Views: 26
  • 20-05-2023 Ορθρος Σαββάτου μετά της Σαμαρείτιδος Αγίου Νικολάου.pdf
    5.1 MB · Views: 98
  • 20-05-2023 Εσπέρας Παρασκευής Αγίου Νικολάου .mel
    150.8 KB · Views: 3
  • 20-05-2023 Ορθρος Σαββάτου μετά της Σαμαρείτιδος Αγίου Νικολάου .mel
    223.9 KB · Views: 6
Top