Η αναλυτική εγκύκλιος της Ι. Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος για Μ. Εβδομάδα (21.4.2021)

Status
Not open for further replies.
Εγω δεν θα μιλησω περι τυπικου και αλλαγή του ωραρίου... Το κάνανε ανθρωποι μορφωμένοι και ειδικοί επί του θέματος....

Θα ρωτήσω κάτι άλλο , εξίσου σοβαρό και πιστεύω μας απασχολεί όλους μας.... Θέλει την διενέργεια δίς τῆς ἑβδομάδος σέ εἰδική ἐξέταση κορωνοϊοῦ (μοριακό ἤ γρήγορο ἤ ἀτομικό τέστ) ... Ποιος θα καλύψει τα εν λόγω έξοδα????? Να υπενθυμίσω ότι πολλοί εξ ημών δεν πληρωνόμαστε την περίοδο αυτή ???? Θα πληρώσουμε και από την τσέπη μας πχ 40Ε αν κάνουμε 2 ράπιντ τεστ ή 120Ε αν κάνουμε μοριακο??? είναι λεφτά....όχι αστεία.... και ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν συνάδελφοι που βιοπορίζονται απο την ψαλτική...και εδικά τώρα που δεν πληρωνόμαστε ή παίρνουμε ενα συμβολικό μηνιαίο ποσο δεν μπορούμε να δίνουμε και από την τσέπη μας λεφτά....

Νομίζω ότι αυτό πού έχει περισσότερη σημασία, είναι ότι δέν θά γιορτάσουμε, όπως πρέπει, τό Μέγα Γεγονός τῆς Άναστάσεως.....
 

Π. Σ.

Σπυρίδων
Βασικά τα πάντα από την αρχή ως το τέλος είναι ένα λάθος καταπάτηση των ιερών κανόνων όλα έπρεπε να γίνουν το πρωί της Κυριακής από τις 5:00 και μετά όπου και η κυκλοφορία θα επιτρεπόταν

Αυτό ακριβώς αποφάσισαν οι κληρικοί των Κυθήρων, οι οποίοι δήλωσαν οτι αδυνατούν να εφαρμόσουν την εγκύκλιο. Διαβάστε εδώ.
 
Θα τον ψάλλουμε πρώτα ο Θεός στην εορτή του Αγίου μας Μεγαλομάρτυρος Γεωργίου την Δευτέρα ημέρα του Πάσχα, Πάσχα είναι και τότε, έτσι ελπίζω τουλάχιστον. Θα τον ψάλλουμε και στην απόδοση του Πάσχα. Θα τον ψάλλουμε ο κόσμος να χαλάσει. Καλή Ανάσταση!
 

χερουβιμ

Active member
Ένα άλλο θέμα είναι άξιο απορίας:
Σεβόμαστε την απόφαση για παράκαμψη του Αναστάσιμου όρθρου, ώστε να τελεστεί το σημαντικότερο, δηλαδή η Αναστάσιμη Θ. Λειτουργία.
Πώς θα γίνει όμως να ψαλεί το "Χριστός Ανέστη" ώρα 9 μ.μ. και η απαγόρευση κυκλοφορίας να ισχύει απο ώρα 10 μ.μ (όπως κάθε μια απο τις μέρες της Μ.Εβδομάδας);
Πόση ώρα θα διαρκέσει η Αναστάσιμη Θ.Λ.; Πόσο σύντομα θα γίνει; Το σκέφτηκε κανείς αυτό;
αυτο ειναι το προβλημα μας αδελφοι η το οτι εδω προκυπτει ενα καθαρα μεγαλο δογματικο θεμα αλλα και θεμα πιστης που λεει ''...και ανασταντα την τριτη ημερα....΄΄??που ειναι η τριτη ημερα?το σαββατο?ξερουν πολυ καλα τι κανουν.ακυρωνουν την ανασταση με λιγα λογια και εμεις τσακωνομαστε με το ποσο κανει το τεστ....
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
δεν είμαι προφήτης, αλλ' αυτό το θέμα μετά από 100 μηνύματα θα κλειδωθεί :)
Θέματα - Ανακοινώσεις, όπως το παρόν, θα πρέπει κατά τη γνώμη μου, "να κλειδώνουν εν τη γενέσει τους", όπως αναφέρω κι εδώ.
Καλή δύναμη για την Αγία και Μ. Εβδομάδα & Καλή Ανάσταση!
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Κλείδωμα θεμάτων σαν αυτό προκαταλαμβάνει την κοινή γνώμη αρνητικά. Την ώρα που ο κόσμος αναζητά εξηγήσεις για όσα πρέπει να δεχτεί, η σιωπή του οποιουδήποτε έως τώρα είχε άποψη περί τα εκκλησιαστικά, την τάξη και το τυπικό, μόνο αρνητική ερμηνεία μπορεί να έχει και επιτυγχάνει απευθείας το αντίθετο αποτέλεσμα δηλαδή το διχασμό και την αμφιβολία.
 

Π. Σ.

Σπυρίδων
Θέματα - Ανακοινώσεις, όπως το παρόν, θα πρέπει κατά τη γνώμη μου, "να κλειδώνουν εν τη γενέσει τους", όπως αναφέρω κι εδώ.
Καλή δύναμη για την Αγία και Μ. Εβδομάδα & Καλή Ανάσταση!

Νεκτάριε αν και απάντησα εδώ, μπορεί να έχεις δίκιο.
Θα ήταν πιο σωστό ίσως, κάποιος που ανοίγει θέμα π.χ. για μια γνωστοποίηση, να επιλέγει αν επιθυμεί να γίνει διάλογος ή όχι.
 
Last edited:

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Όλη η Ελλάδα αυτό το θέμα αναζητά και μεταξύ άλλων περιμένει να δει πως αντιδρούν οι ψάλτες. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν πρέπει να βρίσκει τοίχους και λουκέτα. Ειδικά όταν το παρόν φόρουμ είναι γεμάτο με θέματα εκκλησιαστικής τάξης.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
......................................Την ώρα που ο κόσμος αναζητά εξηγήσεις για όσα πρέπει να δεχτεί....
Το ποίμνιο κάνει υπακοή και μέσω αυτής σώζεται!
Οι εξηγήσεις, που αναζητάτε, θα πρέπει να δοθούν από την Ι. Σύνοδο της Εκκλησίας της Ελλάδος κι όχι από εμάς, που αφενός μεν, είμαστε αναρμόδιοι, αφετέρου δε, μπορεί να "πέσουμε και σε λάθη" δίνοντάς τες...
Καλή Ανάσταση και πάλιν & πολλάκις...
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Συμφωνώ με την υπακοή, σώζει αυτόν που την πράττει, αλλά θέλει επίσης προσοχή όταν την προτείνουμε στους άλλους διότι είναι εύκολα παρεξηγήσιμη έννοια. Υπάρχει κίνδυνος να κάνεις τον άλλο να νιώσει πως τον βλέπεις σαν άβουλο αντικείμενο. Ειδικά όταν ο υπόλοιπος λόγος σου προβάλλει την αγάπη, την ελευθερία, το διάλογο, τη συμμετοχή, την πειθώ, τις ανοικτές αντιλήψεις κλπ. Ξαφνικά υπακοή;

Δε ζητώ εξηγήσεις για τον εαυτό μου, ούτε παίρνω θέση, προτείνω όμως το θρεντ να είναι ανοικτό για λόγους επικοινωνιακούς, αλλιώς εκθέτουμε την εκκλησία μας χειρότερα. Γιατί όπου φαίνεται να υπάρχει (ξαφνικά) τέλεια ομοφωνία ή σιωπή ο εξωτερικός παρατηρητής (και υπάρχουν πολλοί) κάτι άλλο σκέπτεται.

Φυσικά δεν είναι στο χέρι μου, μια γνώμη λέω με κάθε σεβασμό προς όλους.
 
Last edited:

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Χαίρομαι που υπάρχει και αυτή η άποψη. Μπράβο.
Το ίδιο αποφάσισε και η Ιερά Σύνοδος των Γ. Ο. Χ. Ελλάδος. Βλ. εδώ.

Υ.Γ: Είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα κλειδώσει το θέμα. Χαχα.
Καλή Ανάσταση εύχομαι σε όλα τα αγαπητά μέλη του Ψαλτολογίου.
Δυστυχώς και φέτος είναι πολύ περίεργη η Μεγάλη Εβδομάδα. Πιστεύω ότι μας κακοφαίνεται σε όλους. Εύχομαι να εμβολιασθεί η πλειονότητα των Ελλήνων πολιτών, ώστε να μπορέσουμε να επανέλθουμε στη φυσιολογική ζωή.
Να προσέχετε όλοι. Να φοράτε μάσκα. Να δείξετε αγάπη στους συμπολίτες μας μέσα στους ναούς.

Να μιλάτε για τους εαυτούς σας.
 

Π. Σ.

Σπυρίδων
Τώρα που πέρασε η "τρικυμία", σαν απολογισμός, έχω την αίσθηση οτι "πολύς λόγος για το τίποτα"...
Κάποιοι ναοί έκαναν την Ανάσταση σε άλλη ώρα, εκτός απο 9 μμ.
Αρκετοί ναοί έκαναν ολόκληρο τον αναστάσιμο όρθρο ή μέρος αυτού.
Απόσταση 3 μέτρων στους ψάλτες στα αναλόγια...ούτε για δείγμα.
Πολλοί ελάχιστοί απο τους μη ασφαλισμένους ψάλτες (τα 2/3 των ψαλτών) έκαναν self test.
Αναμενόμενα όλα αυτά.
Άντε, του χρόνου απο ελεύθεροι-πολιορκημένοι, απολύτως ελεύθεροι...
 
Last edited:

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Θα το πω ωμά για να μην τρέφουμε αυταπάτες· από τη στιγμή που η διοικούσα εκκλησία συγκατένευσε δις στα κρατικά κελεύσματα, εκτός λίαν συγκλονιστικών γεγονότων, ξεχάστε τις παλιές καλές εποχές. Οριστικώς.-
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν "παλιές καλές εποχές" (ούτε και καινούργιες). Βολικές, ίσως ναι. Αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα καλό.

Καταλαβαίνω βέβαια ότι στους χώρους που κινείσαι είναι μεγάλη αρετή το να μην λες ξεκάθαρα αυτό που θέλεις και να αφήνεις να αιωρούνται πράγματα. Αυτό επίσης δεν σημαίνει ότι σε δικαιολογώ κιόλας.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν "παλιές καλές εποχές" (ούτε και καινούργιες). Βολικές, ίσως ναι. Αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα καλό.

Ἄστο Νεοκλῆ, ὁ καθεὶς ζεῖ στὸ δικό του σύμπαν κι ὀνειρεύεται τὴν ἐποχὴ ποὺ ἡ ἐκκλησία ἦταν δυνατὴ καὶ γέμιζε κόσμο. Φυσικὰ ὅλοι αὐτοὶ ποὺ ὀνειρεύονται μέρα μεσημέρι ξεχνοὺν καὶ τὶς ... «ἄλλες» συνθῆκες ποὺ ἐπικρατοῦσαν τότε.

Ἄσε ποὺ πολλοὶ ἐκκλησιαστικοὶ χῶροι στὸ παρελθὸν γέμιζαν ἐξ αἰτίας αὐτῶν ποὺ σήμερα κατηγοροῦν ... ὁρισμένοι ;), ὅπως ἐπίσης ξεχνοῦν ἀρκετοὶ ἐκλεκτοὶ συνάδελφοι ἀπὸ ποιὸ ... Ἀναστασιματάριο ἔμαθαν τὸ ΒΟΥ ΠΑ ΠΑ, καὶ πόσα φτηνὰ μουσικὰ βιβλία κυκλοφοροῦσαν κάποτε καὶ ποιοὶ τὰ ἐξέδιδαν ...
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Τελικά τίθεται ζήτημα αδυναμίας που ανάγκασε τη διολίσθηση σε παρατυπία ή έγιναν όλα σωστά και άρα δεν τίθεται και θέμα αδυναμίας;
 
Status
Not open for further replies.
Top