live μεταδόσεις των ακολουθιών μέσω YOUTUBE @ FACEBOOK

AKIS ANDREOU

New member
Τον τελευταίο καιρό με αφορμή τον κορωνοιο, πάρα πολλές εκκλησίες έρχονται κοντά στους πιστούς μέσω των νέων μέσων επικοινωνίας και μέσων κοινωνικής δικτύωσης. Αυτό φυσικά δεν είναι κακό ,το αντίθετο μάλιστα. Πολλές φορές μάλιστα ακούω πολύ ομορφα πράγματα εκεί που δεν το περίμενα , όμως ακούω και κάτι πράγματα που τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να άκουγονται . Αν υπήρχε "ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ" έπρεπε να τους συλλάβουν σαν επικίνδυνους για την δημόσια ακοή. Τελικά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν όλο αυτό κάνει καλό ή κακό. Το σίγουρο όμως είναι ότι πρέπει να βρεθεί κάποιος τρόπος να διορθωθούν όσο είναι δυνατόν το συντομώτερο τα κακώς κείμενα. Τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου. Τον τρόπο ομολογώ δεν μπορώ να τον φανταστώ.
 

PANAG

Παλαιό Μέλος
Πιθανώς να ακούγονται και ευήκοα και κακόηχα. Αλλά έτσι είναι. Δε λες που υπάρχουν και αυτα να "εκκλησιαζεται" ο κόσμος που δε μπορεί. Τέλος οτι δε σου αρέσει μην το ακούς. Καλημέρα και καλά ακούσματα.
 

AKIS ANDREOU

New member
Πιθανώς να ακούγονται και ευήκοα και κακόηχα. Αλλά έτσι είναι. Δε λες που υπάρχουν και αυτα να "εκκλησιαζεται" ο κόσμος που δε μπορεί. Τέλος οτι δε σου αρέσει μην το ακούς. Καλημέρα και καλά ακούσματα.
Φυσικά δεν διαφωνώ, απλά αυτός που ψάλλει δεν ειναι υπεύθυνος μόνο για τον εαυτό του ,αλλά εκπροσωπεί το εκκλησίασμα . Άρα δεν μπορεί να λεει ότι θέλει και κάποιοι αυτό να το επιτρέπουν.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Τα "κακώς κείμενα " υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν. Το μόνο που έχει αλλάξει στην εποχή μας είναι ότι όλοι μας, καλοί-κακοί έχουμε πρόσβαση μέσω διαδικτύου στα μέσα μαζικής αναμετάδοσης. Για όποιον έχει μυαλό και κριτική σκέψη αυτό είναι ωφέλιμο, για όποιον δεν έχει το ταλέντο είναι μία από τα ίδια.
Αλλάζεις λοιπόν κανάλι στο άσχημο, είναι τόσο απλό.
 

AKIS ANDREOU

New member
Τα "κακώς κείμενα " υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν. Το μόνο που έχει αλλάξει στην εποχή μας είναι ότι όλοι μας, καλοί-κακοί έχουμε πρόσβαση μέσω διαδικτύου στα μέσα μαζικής αναμετάδοσης. Για όποιον έχει μυαλό και κριτική σκέψη αυτό είναι ωφέλιμο, για όποιον δεν έχει το ταλέντο είναι μία από τα ίδια.
Αλλάζεις λοιπόν κανάλι στο άσχημο, είναι τόσο απλό.
Για μένα ναι. Για τον κοσμο? Και προπάντων σε αυτούς που έχουν βάλει στη γωνία την ορθοδοξία και την παραδοση της εκκλησίας μας ? αυτό με απασχολεί , Κατά τα άλλα υπαρχει και on off
 

zoslen

Βύρων Αναγνωστόπουλος
Το θετικό και συνάμα ενδιαφέρον με τις πολλές μεταδόσεις στις μέρες μας είναι ότι μπορούμε να δούμε το γενικότερο επίπεδο που υπάρχει στα αναλόγια, κάτι που παλαιότερα ήταν αδύνατον, μιας και κάποιος θα έπρεπε να τρέχει δια της φυσικής παρουσίας του σε όλους αυτούς τους ναούς.
Ο περισσότερος κόσμος είναι γενικότερα άμουσος στις μερες μας, δεν εχει γενικότερη μουσική καλλιέργεια, δεν ενοχλειται απο τις παραφωνίες, δεν ευφραίνεται από την αρμονία. Θα πάει στην ενορία του ασχέτως του πόσο καλός ή κακός είναι ο ψάλτης. Ελάχιστοι είναι εκείνοι που θα κανουν χιλιόμετρα για να πάνε να ακούσουν έναν καλό ψάλτη. Οι προιστάμενοι συνήθως είναι στο ίδιο επίπεδο άγνοιας, οπότε ιδού το αποτέλεσμα...
Η ψαλτική των καιρών μας, όπως και η μουσική των ημερών μας, προφανώς είναι σε παρακμή και καλό είναι να μην τρέφουμε αυταπάτες περι τουτου, χάρη στις τοοοοσες μεταδόσεις έχουμε ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα του μέσου όρου.
 

PANAG

Παλαιό Μέλος
Δίκιο έχετε. Ακούνε μια ωραια φωνή που τραγουδάει και λένε καλα τα λέει. Κιας απέχει παρασάγγας απο ψαλσιμο. Τραγουδάει ψάλλει όμως;. Ας μη θεωρηθεί οτι κανω τον ειδημονα αλλά εχω ακούσει πολλά παρα πολλα τραγούδια για ψαλσιμο
 
Θα πάει στην ενορία του ασχέτως του πόσο καλός ή κακός είναι ο ψάλτης. Ελάχιστοι είναι εκείνοι που θα κανουν χιλιόμετρα για να πάνε να ακούσουν έναν καλό ψάλτη.

Συγχωρέστε μου την παρέμβαση – καθ’ ότι και άμουσος- αλλά πιστεύω ότι όσο ευλογία κι αν είναι για μια Ενορία ένας καλός , καταρτισμένος και ευλαβής ψάλτης, ο πιστός θα πρέπει να : «πάει στην ενορία του ασχέτως του πόσο καλός ή κακός είναι ο ψάλτης.» και όχι να «κάνουν χιλιόμετρα για να πάνε να ακούσουν έναν καλό ψάλτη». Αυτό επιβάλλει το ορθόδοξο ήθος και η Εκκλησιολογία, ειδάλλως αντιμετωπίζουμε τη λατρεία αποκλειστικά ως μουσική εκδήλωση.
 

zoslen

Βύρων Αναγνωστόπουλος
Θα διαφωνήσω κάθετα με αυτό που λέτε.
Ένας καταρτισμένος ψάλτης ή τελοσπάντων η ψαλμωδία που με αναπαύει εμένα, θα με βοηθήσει να συγκεντρωθώ στην προσευχή μου, και αποτελεί κίνητρο να εκκλησιαστώ στον συγκεκριμένο ναό, ένας κακός ψάλτης ή κάποιος που δεν με αναπαύει, αντιθέτως θα μου προκαλέσει εκνευρισμό και αντί να προσεύχομαι θα ασχ0ολούμαι με εκείνον.

Το ίδιο ισχύει και για τον ιερέα. Ένας δύστροπος, γεμάτος εκνευρισμό, ξινισμένος ιερέας, με "υφάκι", απλά με απωθει. Αντιθέτως ένας ευλαβής, θεοσεβούμενος, ευγενικός ιερέας με κάνει να θέλω να εκκλησιαστώ στο ναό που διακονει.

Δεν είναι όλοι ίδιοι λοιπόν και καλό είναι να επιβραβεύουμε με την παρουσία μας τους ανθρώπους εκείνους που μας φέρνουν πιο κοντά στο Θεό, είναι μια ανταμοιβή για αυτούς όταν ακούνε να λες : "για σενα ήρθα εδω σήμερα".

Τι κι αν εχω ναό διπλα στο σπίτι μου; Αν δεν αναπαύομαι δεν θα πάω ποτε, θα προτιμήσω να κάνω χιλιόμετρα για να πάω εκεί που βρίσκω τη γαλήνη.
 
Το να συντρέχουν διάφοροι λόγοι σαν αυτούς που αναφέρατε ή και άλλοι και να αναγκαστώ να αλλάξω Ενορία , είναι πλήρως κατανοητό. Το να απομακρυνθώ από την Ενορία μου γιατί δεν είναι τόσο καλός ο ψάλτης και να κάνω χιλιόμετρα σε άλλες Εκκλησίες αναζητώντας τον καλύτερο κάθε φορά ψάλτη για να τον επιβραβεύω με την παρουσία μου, νομίζω ότι είναι προβληματικό.
Ως προς τα άλλα που αναφέρετε, νομίζω ότι έχετε δίκαιο.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Για μένα ναι. Για τον κοσμο? Και προπάντων σε αυτούς που έχουν βάλει στη γωνία την ορθοδοξία και την παραδοση της εκκλησίας μας ? αυτό με απασχολεί , Κατά τα άλλα υπαρχει και on off
Κανένας δεν έχει βάλει στην γωνία την ορθοδοξία. Αυτό που αντιπαθεί ο κόσμος και έχει βάλει στην γωνία δεν είναι η ορθοδοξία αλλά μία μεγάλη πλειοψηφία πονηρών και διπρόσωπων που αυτοαποκαλούνται "ορθόδοξοι". Ο κόσμος αναζητά την αλήθεια και σιχαίνεται όσους κηρύττουν περί αλήθειας ενώ είναι άρχοντες του ψεύδους.
 

AKIS ANDREOU

New member
Κανένας δεν έχει βάλει στην γωνία την ορθοδοξία. Αυτό που αντιπαθεί ο κόσμος και έχει βάλει στην γωνία δεν είναι η ορθοδοξία αλλά μία μεγάλη πλειοψηφία πονηρών και διπρόσωπων που αυτοαποκαλούνται "ορθόδοξοι". Ο κόσμος αναζητά την αλήθεια και σιχαίνεται όσους κηρύττουν περί αλήθειας ενώ είναι άρχοντες του ψεύδους.
Αγαπητέ Ευάγγελε μάλλον εισαι εκτός θέματος. Το θέμα είναι αν οι διαφορες μεταδόσεις κανουν καλό ή κακό όταν γίνονται ανεξέλεγκτα και ελαφρά την καρδία
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Αγαπητέ Ευάγγελε μάλλον εισαι εκτός θέματος. Το θέμα είναι αν οι διαφορες μεταδόσεις κανουν καλό ή κακό όταν γίνονται ανεξέλεγκτα και ελαφρά την καρδία
εσύ βγήκες εκτός θέματος με την ορθοδοξία μας που την έχουνε βάλει στη γωνία
 
Top