Προσόμοιο «Όσιε πάτερ θεοφόρε Θεοδόσιε...»

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Αναζητώ σε μουσικά το Προσόμοιο «Όσιε πάτερ θεοφόρε Θεοδόσιε...»

Είδα αυτό που έχει ο μουσικός πανδέκτης της ζωής, αλλά δεν μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση. :rolleyes: (Παραξενιές :p:D) Εάν το έχει κάποιος, κάπως διαφορετικά, δηλαδή, με κάποιες αναλύσεις ίσως και δεν είναι κόπος να το ανεβάσει, θα του ήμουν και προσωπικά ευγνώμων αλλά πολύ περισσότερο και το φόρουμ!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :):)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
... όπου όλα τα συνημμένα περιέχουν το σύντομο αυτόμελο.
Ναί, γιαυτό παρέπεμψα καί δέν μετέφερα. Ἔχει ὅμως ἰδιαιτερότητα αὐτό τό προσόμοιο καί τό θεωροῦν «ἀργό». Ἄλλωστε ἔχει ἐκεῖ καί ἀπό τό «Μουσικόν Απάνθισμα» Ιωάννου Πρωτοψάλτου και Χρυσοστόμου Μοναχού, πού εἶναι τῶν ἀργῶν. Ἄν βρεῖ κάποιος ἀργότερο ἄς τό ἀνεβάσει ἐκεῖ.

 

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Οοο.. Σας ευχαριστούμε πολύ! Είχα δει το θέμα στα αργά & αυτά που είχαν ανεβάσει εκεί, άλλα αυτά εδώ είναι καλύτερα! Να 'στε πάντα καλά! :):)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ναί, γιαυτό παρέπεμψα καί δέν μετέφερα. Ἔχει ὅμως ἰδιαιτερότητα αὐτό τό προσόμοιο καί τό θεωροῦν «ἀργό». Ἄλλωστε ἔχει ἐκεῖ καί ἀπό τό «Μουσικόν Απάνθισμα» Ιωάννου Πρωτοψάλτου και Χρυσοστόμου Μοναχού, πού εἶναι τῶν ἀργῶν. Ἄν βρεῖ κάποιος ἀργότερο ἄς τό ἀνεβάσει ἐκεῖ.


Δεν πρόκειται για σύντομο με την έννοια τού (συντόμου) ειρμολογικού μήτε για αργό....είναι σύντομο στιχηραρικό, σε καθαρό πλ. α΄εκ του Πα με κατάληξη στον Δι. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει αργότερο, παρά μόνο ως σκόπιμα επιτηδευμένο-κ ως εκ τούτου μάλλον εκκεντρικό.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Αναζητώ σε μουσικά το Προσόμοιο «Όσιε πάτερ θεοφόρε Θεοδόσιε...»
Είδα αυτό που έχει ο μουσικός πανδέκτης της ζωής, αλλά δεν μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση. :rolleyes: (Παραξενιές :p:D) Εάν το έχει κάποιος, κάπως διαφορετικά, ... :):)
Μουσικόν Μηνολόγιον - Ἰανουάριος- π. Κων. Παπαγιάννη.
 

Attachments

  • ΜΟΥΣΙΚΟΝ ΜΗΝΟΛΟΓΙΟΝ 5 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ.jpg
    ΜΟΥΣΙΚΟΝ ΜΗΝΟΛΟΓΙΟΝ 5 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ.jpg
    73.8 KB · Views: 73

archon

Μιχαήλ Παπάζογλου
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, το εν λόγω προσόμοιο έχει θέσεις αργού και συντόμου ειρμολογικού πλαγίου του πρώτου, γι'αυτό και τα προαναφερθέντα ειρμολόγια έχουν μόνο ένα!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Επισυνάπτω το εν θέματι προσόμοιο, που κατέγραψα με βάση το είς το Ειρμολόγιον του Ιωάννου Πρωτοψάλτου υπάρχον, καθώς και την προσπάθεια απόδοσής του σε σύντομο μέλος.
Φυσικά επιδέχεται τροποποιήσεις κατά την αντίληψη ενός εκάστου.
Για την ιστορία, είχα καταγράψει προ 50ετίας τα προσόμοια του εσπερινού του Αγίου Σάββα (5 ΔΕΚ.) δίνοντάς τους κατά κάποιον τρόπο πανηγυρικό χαρακτήρα, για από χορού ερμηνεία στον εορτάζοντα Ναό του ομωνύμου Νοσοκομείου όπου έψαλε ο Γεώργιος Ζαρακοβίτης - αδελφός του Κώστα - αλλά ο μακαρίτης Απόστολος Βαλληνδράς ως μέλος του Διοικ. Συμβ. του ιδρύματος, είχε την πρωτοκαθεδρία και δεεεν!!! κατά τη λαϊκή παροιμία... «στολίστηκε η νύφη κι απόμεινε».:LOL:
 

Attachments

  • ΟΣΙΕ ΠΑΤΕΡ ΘΕΟΦΟΡΕ ΘΕΟΔΟΣΙΕ.pdf
    230 KB · Views: 93
Top