29. Οκτάηχο ιδιόμελο της λιτής του Προδρόμου «Σήμερον η ανοσιουργότροπος»

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Προ ολίγων ετών, δανείστηκα ένα βιβλίο για να σκανάρω κάποια διακοσμητικά γραφήματα που υπήρχαν σ' αυτό.
Ο κάτοχός του πατήρ Θεόκλητος επ' ευκαιρία της εορτής του Προδροόμου (ήταν 29 Αυγούστου) μου έδειξε τη συνημμένη σελίδα, όπου το εκτεταμένο ιδιόμελο της λιτής του Τιμίου Προδρόμου (29 Αυγ.) είναι χωρισμένο σε 9 τμήματα τα οποία έχουν χαρακτηριστεί να ψάλλονται στους 8 ήχους. Στην Κυψέλη είναι ολόκληρο σε πρώτο ήχο.
Ρώτησα για την προέλευση του βιβλίου και μου απάντησε μονολεκτικά «Ουνία».
Τα διπλά ή και τριπλά:D γράμματα οφείλονται μάλλον σε δίπλωμα της σελίδας
Επισυνάπτω την επίμαχη σελίδα, που βρήκα τυχαία σήμερα στο χαρτομάνι μου.:confused:
 

Attachments

  • OKTAHXO ODIOMELO 29 AYGOUSTOU.png
    OKTAHXO ODIOMELO 29 AYGOUSTOU.png
    102.8 KB · Views: 112

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής

Ρώτησα για την προέλευση του βιβλίου και μου απάντησε μονολεκτικά «Ουνία».

Ακριβώς την ίδια μορφή έχει και στο Μηναίον Ιουλίου-Αυγούστου, έκδοση Ρώμης του 1902, που ανέβηκε εδώ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Προ ολίγων ετών, δανείστηκα ένα βιβλίο για να σκανάρω κάποια διακοσμητικά γραφήματα που υπήρχαν σ' αυτό.
Ο κάτοχός του πατήρ Θεόκλητος επ' ευκαιρία της εορτής του Προδροόμου (ήταν 29 Αυγούστου) μου έδειξε τη συνημμένη σελίδα, όπου το εκτεταμένο ιδιόμελο της λιτής του Τιμίου Προδρόμου (29 Αυγ.) είναι χωρισμένο σε 9 τμήματα τα οποία έχουν χαρακτηριστεί να ψάλλονται στους 8 ήχους. Στην Κυψέλη είναι ολόκληρο σε πρώτο ήχο.
Ρώτησα για την προέλευση του βιβλίου και μου απάντησε μονολεκτικά «Ουνία».
Τα διπλά ή και τριπλά:D γράμματα οφείλονται μάλλον σε δίπλωμα της σελίδας
Επισυνάπτω την επίμαχη σελίδα, που βρήκα τυχαία σήμερα στο χαρτομάνι μου.:confused:


Από αυτή τη σειρά μάλλον είναι...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ὄχι καί «Οὐνία»...

http://analogion.com/forum/showthread.php?p=13653#post13653

http://analogion.com/forum/showthread.php?t=2130

Δυστυχῶς ὁ Εὐθύμης τά ἔχει ἀποσύρει...
Ἄν τό ἔχει ἀποθηκεύσει κάποιος;

Ἐπίσης
http://analogion.com/forum/showthread.php?p=13975#post13975
Να πούμε επίσης οτι υπάρχει και Δοξαστικό στην Αποτομή του Προδρόμου οκτάηχον κατα μίμησην του "Θεαρχίω νεύματι" υπο Δανιήλ Κατουνακιώτου. Για τους ενδιαφερόμενους στο βιβλίο "ΠΡΟΔΡΟΜΑΡΙΟΝ" με τις ακολουθίες του Προδρόμου στο μουσικό παράρτημα. (Δυστηχώς δεν το έχω για να το ανεβάσω).
Σέ ποιό ἀναφέρεται;​
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ἄν τό ἔχει ἀποθηκεύσει κάποιος;
Δεν τα είχα αποθηκεύσει, αλλά έχουν ανέβει από τον π.Συμεών εδώ. Απλά, το «φώτισα», το καθάρισα και το ευθυγράμμισα λίγο.
 

Attachments

  • PalaionStixirarion_MPT-709_IdiomelonLitisApotomis_8ixon.pdf
    2.1 MB · Views: 180

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μετά από προτροπή του σεβαστοῦ γέροντος πατρός Θεοκλήτου, που μου έδωσε για μελέτη το βιβλίο που αναφέρω στο πρώτο παραπάνω μήνυμα, το αναφερόμενο οκτώηχο ιδιόμελο της λιτής του Τιμίου Προδρόμου μελοποιήθηκε από τη μετριότητά μου και επισυνάπτεται για τυχόν ενδιαφερομένους.
 

Attachments

  • Οκτώηχον ιδιόμελον Τιμίου Προδρόμου.pdf
    255.6 KB · Views: 84
  • Ὀκτώηχον ἰδιόμελον Λιτῆς τοῦ Προδρόμου.mel
    26.9 KB · Views: 14

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Όπως γράφαμε κι εδώ, το θέμα επανέρχεται με ανακατεύθυνση και στα μουσικά κείμενα της 29ης Αυγούστου, επειδή στο New-Psaltologion :) έχουν απενεργοποιηθεί οι παλαιές ανακατευθύνσεις. Επίσης το τελευταίο μήνυμα αντιγράφηκε και στις συνθέσεις του κ. Γιάννου.
 
Top