[Ψάχνω] Σε pdf το τυπικό του Εσπερινού, Όρθρου και Θ. Λειτουργίας καθημερινών και Κυριακών

AndreasT

Νέο μέλος
Μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει σε pdf το τυπικό του Εσπερινού, Όρθρου και Θ. Λειτουργείας καθημερινών και Κυριακών δηλ. με ποιά σειρά αναγιγνώσκονται ή ψάλονται διάφορα τροπάρια κ.α. στις ακολουθίες; :confused: Ευχαριστώ.
 

paparatsi

Banned
προμηθεύσου το καινούργιο εγκόλπιον του αναγνώστου που επιμελήθηκε ο π. Κ. Παπαγιάννης. Εκδόσεις Απ. Διακονίας . θα το βρεις χρήσιμο και κατατοπιστικό ..... για pdf δεν ξέρω γιατί το εγκόλπιο δεν είναι ...παραδοσιακό λειτουργικο βιβλίο για να υπάρχει κάτι παλαιό αναρτημένο ..ίσως κάποιο ωρολόγιο..
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Στη σελίδα http://www.ecclesia.gr/tipikon/ μπορείς να βρεις τα Δίπτυχα του 2009, δηλ. το επισήμως ισχύον τυπικό, σε pdf. Εγώ μονίμως από εκεί το κοιτάω, ελπίζω να συνεχιστεί η ανάρτητη του τυπικού online (αν κάποιος ξέρει αν υπάρχει πρόθεση συνέχισης της πολύ καλής αυτής κίνησης, να μας πει).
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Στη σελίδα http://www.ecclesia.gr/tipikon/ μπορείς να βρεις τα Δίπτυχα του 2009, δηλ. το επισήμως ισχύον τυπικό, σε pdf. Εγώ μονίμως από εκεί το κοιτάω, ελπίζω να συνεχιστεί η ανάρτητη του τυπικού online (αν κάποιος ξέρει αν υπάρχει πρόθεση συνέχισης της πολύ καλής αυτής κίνησης, να μας πει).
Δέν νομίζω Νικόλαε ὅτι ἡ Σύνοδος δέν θά συνεχίσει αὐτή τήν ἀνάρτηση καί τό 2010.
Βέβαια λίγο ἔχει καθυστερήσει ἡ Ἀ.Δ. τήν ἔκδοση τῶν Διπτύχων τοῦ 2010, ἀλλά αὐτή τήν ἑβδομάδα θά κυκλοφορήσουν.
Ὁ Διονύσιος ὅμως, συντάκτης τοῦ Τυπικοῦ (ὁ ὁποῖος τό δίνει καί στήν ἱστοσελίδα τῆς Ἐ. Ἑ.), ἤδη ἀνήρτησε τόν Ἰανουάριο τοῦ 2010 στούς Διαλόγους τῆς Συμβολῆς.

Γιά τό μέλος πού ρωτάει, στά Δίπτυχα καί τοῦ 2009 καί τῶν παλαιοτέρων ἐτῶν, στίς Γενικές Τυπικές Διατάξεις στήν ἀρχή, ὑπάρχει καί τό τυπικό τῶν καθημερινῶν ὅλων τῶν περιπτώσεων.


 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος


Γιά τό μέλος πού ρωτάει, στά Δίπτυχα καί τοῦ 2009 καί τῶν παλαιοτέρων ἐτῶν, στίς Γενικές Τυπικές Διατάξεις στήν ἀρχή, ὑπάρχει καί τό τυπικό τῶν καθημερινῶν ὅλων τῶν περιπτώσεων.



Οι οποίες όμως, δυστυχώς, δεν συμπεριλαμβάνονται στα αναρτηθέντα αρχεία pdf.
 
Η Προθεωρία του Τυπικού της Μ.Χ.Ε. υπό Γεωργίου Βιολάκη (εκδ. Σαλίβερου) περιέχει την τυπική διάταξη των ακολουθιών Εσπερινού, Όρθρου και Θείας Λειτουργίας, των Κυριακών αλλά και των λοιπών εορτών του έτους.
Το αρχείο που επισυνάπτεται επιμελήθηκε ο κ.Δ.Παφίλης και προέρχεται από την ιστοσελίδα typikon.net
 

Attachments

  • Typikon_Biolakh-Pro0ewriaTypikou.pdf
    985.3 KB · Views: 1,129

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Κων/νος Βαγενάς;57539 said:
Οι οποίες όμως, δυστυχώς, δεν συμπεριλαμβάνονται στα αναρτηθέντα αρχεία pdf.
Κι ἐγώ δέν εἶπα γιά pdf. Μήν τά θέλεις ὅλα...
Πάντως στό Ψαλτολόγιον ὑπάρχει καί ἡ Προθεωρία τοῦ ΤΜΕ (πολύ σημαντικό).
Νομίζω ὅτι καί ἀκριβῶς αὐτό πού ρωτάει πρέπει νά ὑπάρχει στό δίκτυο, ἀλλά δέν μπορῶ νά ψάξω τώρα, οὔτε νά παραπέμπω.
Ἡ στό ψαλτήρι ἐξοικείωση μέ τό ΤΜΕ, τά Δίπτυχα καί τό Ἐγκόλπιον τοῦ Ἀναγνώστου καί Ψάλτου, ὅπως ἀναφέρθηκε, δέν ἀντικαθίσταται ἀπό pdf...

 

AndreasT

Νέο μέλος
Αυτό που ψάχνω είναι μια σύντομη αναφορά σε κάθε ακολουθία με κάποια διευκρινιστικά σχόλια.
π.χ. στον Εσπερινό:
Ευλογητός...
Αμήν. Δεύτε προσκυν...
Προοιμιακός...
Αίτηση
Κύριε εκέκραξα
Στιχηρά..... κ.τ.λ. (κάπως έτσι)
Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω το Εγκόλπιο απλά πιστεύω ότι θα με βοηθήσεινα μάθω τη σειρά της κάθε ακολουθίας γιατί όσο να είναι λόγω απειρίας χάνομαι με το Εγκόλπιο.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ
ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ ἐν ταῖς Κυριακαῖς
ΟΡΘΡΟΣ καθημερινά
ΟΡΘΡΟΣ ΕΝ ΤΑΙΣ ΚΥΡΙΑΚΑΙΣ
ΟΡΘΡΟΣ Μ. Τεσσαρακοστή
ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΑΘ’ ΗΜΕΡΑΝ
ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ

Ὅλες οἱ ἀκολουθίες ἐδῶ κι ἐδῶ (μέ ἐπεξηγήσεις).

ΥΓ 1. Βασικά θά ἤθελες τά διαγράμματα τῶν ἀκολουθιῶν. Δέν ξέρω ἄν ὑπάρχουν ὅπως τά φαντάζεσαι. Ἀπό αὐτά πού παραπέμπω ὅμως βγαίνουν καί οὐσιαστικά εἶναι διαγράμματα, ἀφοῦ δέν περιέχουν τούς ὕμνους/τροπάρια πού παρεμβάλλονται.

ΥΓ 2. Πολύ σημαντικό (σκέφθηκα ἀφοῦ ἔγραψα τά προηγούμενα) εἶναι ὅμως καί αὐτό τό βιβλίο τοῦ π. Κων/νου Παπαγιάννη γιά τούς μαθητές τῶν Ἐκκλησιαστικῶν Σχολῶν ἀλλά καί τούς μαθητές Σχολῶν Βυζαντινῆς Μουσικῆς γιά νά μάθουν οἱ ψάλτες καί τυπικό. Ἐκεῖ ὑπάρχουν ὅλα τά διαγράμματα τῶν ἀκολουθιῶν.
 
Last edited:

AndreasT

Νέο μέλος
Ευχαριστώ,μου φαίνονται χρήσιμα, ειδικά η Λειτουργική Τελετουργική.
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Κι ἐγώ δέν εἶπα γιά pdf. Μήν τά θέλεις ὅλα...
Πάντως στό Ψαλτολόγιον ὑπάρχει καί ἡ Προθεωρία τοῦ ΤΜΕ (πολύ σημαντικό).
Νομίζω ὅτι καί ἀκριβῶς αὐτό πού ρωτάει πρέπει νά ὑπάρχει στό δίκτυο, ἀλλά δέν μπορῶ νά ψάξω τώρα, οὔτε νά παραπέμπω.
Ἡ στό ψαλτήρι ἐξοικείωση μέ τό ΤΜΕ, τά Δίπτυχα καί τό Ἐγκόλπιον τοῦ Ἀναγνώστου καί Ψάλτου, ὅπως ἀναφέρθηκε, δέν ἀντικαθίσταται ἀπό pdf...


ΑΠΟΣΥΡΣΗ ΤΩΝ ΠΕΠΑΛΑΙΩΜΕΝΩΝ
ΠΡΟΣΕΧΩΣ ΤΑ ΝΕΑ.... ΑΝΑΛΟΓΙΑ:D:D:D
 

Attachments

  • ΨΑΛΤΗΡΟΛΑΠΤΟΠ.JPG
    23.3 KB · Views: 258

paparatsi

Banned
τελικά το εγκόλπιο που σου πρότεινα θα σου φανεί πολύ χρήσιμο , αφού όπως λες είσαι άπειρος . αν μπερδεύεσαι ( δεν ξέρω γιατί, τα έχει πολύ αναλυτικά ο π. Κ Παπαγιάννης ) , ίσως χρειαστείς λίγο κατ ιδίαν καθοδήγηση ( από κοντά ) , από κάποιον πιο έμπειρο . Ψάλτης μέσα από φόρουμ δεν έγινε κανείς , χρειάζεται και ο δάσκαλος . καλές γιορτές
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Κοιτάξτε αυτό που βρήκα να μου πείτε τη γνώμη σας
http://www.oodegr.com/oode/biblia/typiko1/perieh.htm
Τό ἔχω ὑπόψη μου (ὅπως καί ὁ Διαχειριστής... ξέρει...) ἀλλά δέν τό παρέθεσα, ἐπειδή στηρίζεται στό Τυπικό τοῦ Ἁγίου Σάββα (ΤΑΣ). Μπορεῖς ὅμως νά τό μελετήσεις. Εἶναι καλή ἐργασία.


 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Αυτό που ψάχνω είναι μια σύντομη αναφορά σε κάθε ακολουθία με κάποια διευκρινιστικά σχόλια.
π.χ. στον Εσπερινό:
Ευλογητός...
Αμήν. Δεύτε προσκυν...
Προοιμιακός...
Αίτηση
Κύριε εκέκραξα
Στιχηρά..... κ.τ.λ. (κάπως έτσι)
Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω το Εγκόλπιο απλά πιστεύω ότι θα με βοηθήσεινα μάθω τη σειρά της κάθε ακολουθίας γιατί όσο να είναι λόγω απειρίας χάνομαι με το Εγκόλπιο.

Αγαπητέ φίλε,

μπορείς να βρεις αυτό που ζητάς (νομίζω) στο βιβλίο "Τυπικόν" του π. Κωνσταντίνου Δεληχρήστου, εκδ. β', Λάρισα 2002.

Επίσης το 2005 άρχισα να καταγράφω αραιά και που το Τυπικόν στην μορφή που παρέθεσες παραπάνω, για την εύκολη κατανόηση από μένα και άλλους φυσικά,

Για την εύκολη κατανόηση της σειράς του Τυπικού (για τις ενορίες, σύμφωνα με το τυπικόν του Βιολάκη, το κατά δύναμιν) προχώρησα στην έκδοση του βιβλίου μου "Τυπικόν Όρθρου Ενοριών" (ΤΟΕ)

http://analogion.gr/typikon/toe

όπου δίνεται η διάταξη (οι διατάξεις) όπως ανέφερες παραπάνω, και σε ξεχωριστή σελίδα βρίσκονται περαιτέρω σημειώσεις. Σε αυτό το βιβλίο μπορείς να βρεις την σειρά του Όρθρου για τις ενορίες (σύμφωνα με το τυπικόν του Βιολάκη, το κατά δύναμιν) σε αυτήν την μορφή.

Για τον Εσπερινό, είχα αρχίσει το δεύτερο βιβλίο (Τυπικόν Εσπερινού Ενοριών) από το οποίο μπορώ να παραθέσω μερικές σελίδες (pdf) καθότι δεν έχει εκδοθεί, αφού είναι ακόμη στα νηπιακά του στάδια, σε πολύ πρόχειρη μορφή, και θα ήθελα την κατανόησή σου (σας) για τα όποια λάθη.

φιλικά,
Παναγιώτης

Υ.Γ. Να παραθέσω εδώ λίγο την πικρία μου για όσους φίλους διακινούν παρανόμως πλέον παλαιές pdf εκδόσεις του βιβλίου μου ΤΟΕ. Με αδικείτε σφόδρα, όχι διότι μου στερείτε ...λεφτά, άλλωστε εγώ το είχα δωρεάν προς όλους επί ένα χρόνο καθώς το έγραφα, αλλά (πέραν των πνευματικών δικαιωμάτων) διότι διακινείτε έκδοση του ΤΟΕ, που είναι πρόχειρη και ελλειπεστάτη σε σχέση με το εκδοθέν βιβλίο.
 

Attachments

  • TupikonEsperinouEnoriwn (Draft) - apospasmata4psaltologion.pdf
    1.2 MB · Views: 478
Last edited by a moderator:









Ὅλες οἱ ἀκολουθίες ἐδῶ κι ἐδῶ (μέ ἐπεξηγήσεις).


ΥΓ 1. Βασικά θά ἤθελες τά διαγράμματα τῶν ἀκολουθιῶν. Δέν ξέρω ἄν ὑπάρχουν ὅπως τά φαντάζεσαι. Ἀπό αὐτά πού παραπέμπω ὅμως βγαίνουν καί οὐσιαστικά εἶναι διαγράμματα, ἀφοῦ δέν περιέχουν τούς ὕμνους/τροπάρια πού παρεμβάλλονται.


ΥΓ 2. Πολύ σημαντικό (σκέφθηκα ἀφοῦ ἔγραψα τά προηγούμενα) εἶναι ὅμως καί αὐτό τό βιβλίο τοῦ π. Κων/νου Παπαγιάννη γιά τούς μαθητές τῶν Ἐκκλησιαστικῶν Σχολῶν ἀλλά καί τούς μαθητές Σχολῶν Βυζαντινῆς Μουσικῆς γιά νά μάθουν οἱ ψάλτες καί τυπικό. Ἐκεῖ ὑπάρχουν ὅλα τά διαγράμματα τῶν ἀκολουθιῶν.

Σας ευχαριστούμε πατέρα για την μεγάλη βοήθεια και υποστήριξη . Ο Θεός να σας έχει πάντα καλά !
 
Top