Περί της ακολουθίας της Παννυχίδος

Στο Τυπικό Αγ. Σοφίας Κων/πόλεως - Ελληνορωσικό - κώδικας Δρέσδης (σ. 87), προβλέπεται λιτή σε παννυχίδα (ψαλλομένου του κοντακίου του Σταυρού Ὁ ὑψωθείς...).

Ακόμα πιο σημαντική παρατήρηση είναι ότι γίνεται και εκτενής (στο φόρο), και πληρωτικά (στο τέλος της ακολουθίας, έχοντας επιστρέψει στο ναό). Η παρατήρηση αυτή έρχεται για να επιβεβαιώσει την ομοιότητα της παννυχίδας με τις υπόλοιπες ασματικές ακολουθίες.
 

Attachments

  • dresdhs_p87.jpg
    dresdhs_p87.jpg
    176.3 KB · Views: 27
Last edited:
Αν θυμάμαι καλά ο Mateos στο «Le typikon de la Grande Eglise» έχει ένα σχεδιάγραμμα (νομίζω στα γαλλικά) με την τη σειρά των προ-αναγνωσμάτων, αναγνωσμάτων, κοντακίων, κατά την τάξη των παννυχίδων της Μ. Εκκλησίας. Όποιος έχει τα βιβλία (εγώ δεν τα έχω), μπορεί να ανεβάσει το ζητούμενο; Ευχαριστώ!
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
M. Arranz Les prieres presbyterales de la Pannychisde l'ancien Euchologe byzantin et la Panikhida des defunts.
 

Attachments

  • M. Arranz Les prieres presbyterales de la Pannychisde l'ancien Euchologe byzantin et la Panikh...pdf
    1.1 MB · Views: 23
  • M. Arranz Les prieres presbyterales de la Pannychisde l'ancien Euchologe byzantin et la Panikh...pdf
    822.8 KB · Views: 18
Top