Εορτή Αγ. Θεράποντος Ζωγράφου - 14 Μαΐου 1983

kiltzanidis

Μέλος
Aπο το πανηγυρι στην εκκλησια του Δ.Βαζα οταν ηταν ακομα στην Αθηνα με σοβαρο ψαλσιμο...(μερος α')
 

Attachments

  • 01 Χριστός Ανέστη .mp3
    1.5 MB · Views: 153
  • 02 Κύριε ελέησον.mp3
    1.8 MB · Views: 127
  • 03 Αντίφωνα ταίς πρεσβείαις -σώσον υμας.mp3
    1 MB · Views: 114
  • 04 Απολυτίκιον Αγίου Θεράποντος.mp3
    2.5 MB · Views: 169
  • 05 Οσοι είς Χριστόν.mp3
    1.9 MB · Views: 176
  • 06 Δύναμις Όσοι είς Χριστόν κ πριγγου.mp3
    2.9 MB · Views: 292

kiltzanidis

Μέλος
μερος β'...
 

Attachments

  • 07 Απόστολος.mp3
    4.6 MB · Views: 221
  • 08 Χερουβικό ήχος δ΄αγια.mp3
    6.4 MB · Views: 212
  • 09 Λειτουργικά ήχος δευτερόπρωτος.mp3
    5.3 MB · Views: 208
  • 10 Ο Άγγελος Εβόα θ΄ ώδη.mp3
    5 MB · Views: 210
  • 11 Είς Άγιος είς Κύριος Ιησους Χριστός.mp3
    1.2 MB · Views: 117

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Aπο το πανηγυρι στην εκκλησια του Δ.Βαζα οταν ηταν ακομα στην Αθηνα με σοβαρο ψαλσιμο...(μερος α')

Ύστερα από την ακρόαση των επισυναφθέντων, δεν μπορούμε να πούμε τίποτα το μεμπτόν, διότι εδώ όντως ψάλλει, δεν τραγουδάει!
Βέβαια στο δύναμις του Πρίγγου το "Χριστόν ενεδύσασθε" το εκτελεί σχεδόν διατονικό (και το επιβεβαιώνει με το διάστημα Νη' Ζω')! Αλλά αυτό μπορεί να θεωρηθεί εκούσια εκτέλεση και όχι εξ αγνοίας...
Από αυτά δικαιολογείται η ρήση του Θρ. Στ. ότι «είναι δικό μας παιδί...»
 

kiltzanidis

Μέλος
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;41950 said:
Ύστερα από την ακρόαση των επισυναφθέντων, δεν μπορούμε να πούμε τίποτα το μεμπτόν, διότι εδώ όντως ψάλλει, δεν τραγουδάει!


Γι' αυτο κ εγω ανεβασα το σοβαρο του κομματι,επειδη απο εδω μπορει κανεις να παρει πεντε πραγματα,να σου ανεβασω προσφατες ηχογραφησεις που ...
αστο καλυτερα.Να φανει τι;Το ποσο ευκολο ειναι να ξεφυγεις;
Δε νομιζω να θελει κ πολυ.Οπως εχω πει αν ειχε ακολουθησει διαφορετικη πορεια διοτι για να γινεις μεγαλος ψαλτης θα πρεπει να χεις ενα συνολο πραγματων κ οχι να αρκεισαι σε μια αντικειμενικα καλη φωνη που εχεις και σε ενα συγκεκριμενο ρεπερτοριο.Αλλα οι ανθρωποι αυτοι προς Θεου αυτο μπορουσαν αυτο εκαναν δεν τους κατηγορει κανεις, αλλα το νοημα ειναι να ξεχωριζουμε το ποιος εχει βοηθησει να παει μπροστα η μουσικη μας,με ποιον τροπο το εχει κανει,τους μαθητες του που εχει να δειξει,τη χορωδια του,ο τροπος ζωης του δηλ οπως προειπα ενα συνολο πραγματων που σε καθιερωνει στο χωρο ως μεγαλο δασκαλο και ψαλτη...
 

pantasp

Νέο μέλος
είναι το έτος 1983, όπου του Αγίου Θεράποντος 14 Μαΐου έπεσε το Σάββατο της Διακαινησίμου , για αυτό και τα Αναστάσιμα και το όσοι εις Χριστόν. Πρόκειται για την χρονιά που είχαμε το πιο όψιμο Πάσχα που μπορεί να συμβεί 8 Μαΐου. Νοσταλγία βλέπετε ήμουν και εγώ μικρός εκεί
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
είναι το έτος 1983, όπου του Αγίου Θεράποντος 14 Μαΐου έπεσε το Σάββατο της Διακαινησίμου , για αυτό και τα Αναστάσιμα και το όσοι εις Χριστόν. Πρόκειται για την χρονιά που είχαμε το πιο όψιμο Πάσχα που μπορεί να συμβεί 8 Μαΐου. Νοσταλγία βλέπετε ήμουν και εγώ μικρός εκεί
Συγκινητικό!
Διορθώθηκε ο τίτλος!
 
Top