[Suggestion] Ψηφιακός Εγγραφέας υψηλής πιστότητος

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Να ρωτήσω κι εγώ. Πως αξιολογείται το Tascam DR-05, σε σχέση με το Tascam DR-07 ή το Tascam DR-40 που αναφέρθηκε και σχέση με τα Olympus LS-11 και LS-12 ή ακόμα με τα Zoom H2n και H4n;


Για μένα αξιολογούνται στην πράξη και μόνο!!! Διότι στη θεωρεία που γράφουν τα εγχειρίδια δεν είναι πάντα έτσι!
Έχω ασχοληθεί πολύ με τα συγκεκριμένα μοντέλα και έχω καταλήξει μαζί με άλλους συναδέλφους Τεχνικούς του ήχου ότι δεν προσφέρονται όσον αφορά την ηχογράφηση φωνής! Για αλλα πράγματα όπως ανάφερα ποιο πάνω είναι αξιόλογα!!!
Οι διαφορές που έχουν τα δυο Tascam είναι όσον αφορά τα μικρόφωνα και κάποιες επιπλέον λειτουργίες.


 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
.... Έχω ασχοληθεί πολύ με τα συγκεκριμένα μοντέλα και έχω καταλήξει μαζί με άλλους συναδέλφους Τεχνικούς του ήχου ότι δεν προσφέρονται όσον αφορά την ηχογράφηση φωνής! ....
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν κατάλαβα σε ποια ακριβώς μηχανήματα αναφέρεσαι. Θα μπορούσες από την εμπειρία σου και κατά την γνώμη σου, να τοποθετήσεις τα μηχανήματα σε μια σειρά ανάλογα με την καταλληλότητα για το ζήτημα που συζητάμε;
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν κατάλαβα σε ποια ακριβώς μηχανήματα αναφέρεσαι. Θα μπορούσες από την εμπειρία σου και κατά την γνώμη σου, να τοποθετήσεις τα μηχανήματα σε μια σειρά ανάλογα με την καταλληλότητα για το ζήτημα που συζητάμε;

Η απάντηση η δική μου είναι πρώτη θέση το zoom H2n δεύτερη θέση το Olympus ls-14 όσον αφορά την ηχογράφηση καθαρά μόνο για φωνή! Η οποία θα μπει στο κατάλληλο πρόγραμμα για να δείξουμε ένα μέλος ψαλμωδίας !
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Η απάντηση η δική μου είναι πρώτη θέση το zoom H2n δεύτερη θέση το Olympus ls-14 όσον αφορά την ηχογράφηση καθαρά μόνο για φωνή! Η οποία θα μπει στο κατάλληλο πρόγραμμα για να δείξουμε ένα μέλος ψαλμωδίας !


Επειδή είναι και το θέμα της τιμής, κάνε μια σχετική αξιολόγηση στα υπόλοιπα (καλύτερο χειρότερο)
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Επειδή είναι και το θέμα της τιμής, κάνε μια σχετική αξιολόγηση στα υπόλοιπα (καλύτερο χειρότερο)


Κοίταξε όσο ανεβαίνουμε τα μοντέλα 05-07-40 ανάλογες και καλύτερες προϋποθέσεις το 05 με Ενσωματωμένα στερεοφωνικά πυκνωτικά μικρόφωνα με ευαισθησία έως 125dB SPL δεν είναι κάτι το φοβερό!:D το 07 εχει ενα νέο ζεύγος πυκνωτικών μικροφώνων με ρυθμιζόμενη γωνία, εξασφαλίζει υψηλή ευαισθησία και λεπτομέρεια.:) Η ενσωματωμένη μονάδα limiter που διαθέτει το DR-07MKII θα εξασφαλίσει ότι οι πολύτιμες ηχογραφήσεις σας, δεν θα γραφούν με παραμόρφωση!:eek: μπορώ να πω ότι καλό είναι!:D τώρα το 40 είναι μια πολύ καλύτερη έκδοση Τετρακάναλος φορητός εγγραφέας με ρυθμιζόμενο προσανατολισμό μικροφώνων και εισόδους XLR mic και line:)
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Κάποιος μου πρότεινε το παρακάτω μηχάνημα:

AMERICAN AUDIO POCKET RECORD


Δεν κυκλοφορεί πλέον, αλλά υπάρχει σε μερικά καταστήματα.
Ξέρει κανείς εάν είναι καλό ή όχι;
 

yannisgk

New member
επίσης, (όπως απάντησα σε άλλο θέμα της διαδικτυακής κοινότητά σας), το εκάστοτε θέμα είναι κάπως "παρωχημένο". ευχαριστώ!!!
 

ioannis1751

Ιωάννης
Καλησπέρα γνωρίζει κανείς σε ποια ρύθμιση γίνεται σωστή εγγραφή με tascam dr 05
 
Top