16. Ἀκολουθία Ὁσίου Ἰωσὴφ τοῦ Ἡσυχαστοῦ

George

Ιεροψάλτης
Να μην ξαναγράψω τα ίδια... πατήστε εδώ.

Ακολουθία του Οσίου και Θεοφόρου πατρός ημών Ιωσήφ του Ησυχαστού
  • Μικρός Εσπερινός
  • Μέγας Εσπερινός
  • Όρθρος
  • Θεία Λειτουργία
 

Attachments

  • akolouthia_osiou_iosif_isixastou.pdf
    215.3 KB · Views: 1,281
Να μην ξαναγράψω τα ίδια... πατήστε εδώ.

Ακολουθία του Οσίου και Θεοφόρου πατρός ημών Ιωσήφ του Ησυχαστού
  • Μικρός Εσπερινός
  • Μέγας Εσπερινός
  • Όρθρος
  • Θεία Λειτουργία
Εὐχαριστοῦμε θερμὰ γιὰ τὴν προσφορὰ σας αὐτὴν. Προσωπικὰ ὠς ἀνάξιο μέλος τῆς πνευματικῆς οἰκογενείας τοῦ Ἁγίου Γέροντος Ἰωσήφ τοῦ Ἠσυχαστοῦ ἐκ θέσεως ἀλλὰ καὶ ἐκ πεποιθήσεως, σᾶς εἶμαι εὐγνώμων τόσον πρὸς ἐσᾶς ὂσον καὶ πρὸς τὸν ὑμνογράφο π. Στυλιανὸ (τὴν εὐχὴ του νὰ 'χουμε). Ἡ άκολουθία αὐτὴ θὰ ἀποτελέσει παρηγοριά στὶς θλίψεις τῆς ψυχῆς μου, σᾶς εὐχαριστῶ.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

pantasp

Νέο μέλος
Τελικά ποτέ εορτάζεται ο Οσιος επισήμως από το Οικουμενικό Πατριαρχειο;
 

romios1

Active member
Ο τόμος που δόθηκε στο Βατοπαίδι γράφει 16 Αυγούστου. Από ότι ξέρω, οι Κύπρου Πατέρες του Λεμεσού συνεχίζουν να εορτάζουν στις 28. Οι δε Αριζονίτες τον εόρτασαν στις 16 συνδέοντας την Κοίμηση.
Η μεν ακολουθία του Βατοπαιδίου έχει αφήσει περιθώριο να εορτάζεται οποτεδήποτε (έχοντας μεθέορτα Κοιμήσεως ή όχι).
Μάλλον θα έλεγα 16.
 

Chanter

New member
Ψάχνω την παράκληση του Οσίου Ιωσήφ από τον Μπούσια. Αν καποιος μπορεί να την κατεβάσει θα του ήμουν ευγνώμων.
 

Andreask

Νέο μέλος
Ψάχνω την παράκληση του Οσίου Ιωσήφ από τον Μπούσια. Αν καποιος μπορεί να την κατεβάσει θα του ήμουν ευγνώμων.

Έλα αυτήν που έγραψε ο μαθητής του, ο Ιωσήφ βατοπεδινός και άσε τον Μπούσια. Σε λίγο θα γράψει δική του αναστάσιμη όπως πάει.

https://www.pemptousia.gr/wp-conten...U_IOSIF_POIHMA_GERONTOS_IOSIF_VATOPEDINOU.pdf
 

Andreask

Νέο μέλος
Στις 16 Αυγούστου
Σήμερα μιλούσα με αρχιμανδρίτη πνευματικό τέκνο του Ιωσήφ βατοπεδινού, μαθητή του Ιωσήφ Ησυχαστή ο οποίος έγραψε και την ακολουθία της γιορτής. Μου είπε η σωστή ημερομηνία στον κόσμο είναι στις 28/8 και όχι 16/8.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Σήμερα μιλούσα με αρχιμανδρίτη πνευματικό τέκνο του Ιωσήφ βατοπεδινού, μαθητή του Ιωσήφ Ησυχαστή ο οποίος έγραψε και την ακολουθία της γιορτής. Μου είπε η σωστή ημερομηνία στον κόσμο είναι στις 28/8 και όχι 16/8.
28 Αὐγούστου 1959 κοιμήθηκε μέ τό νέο ἡμερολόγιο, πού στό Ἅγιον Ὄρος ἦταν τῆς Παναγίας. Στό Ἅγιον Ὄρος κρίθηκε ὄτι ἡ μνήμη του πρέπει νά τιμᾶται στίς 16 Αὐγούστου (π. ἡ.).
Ἄν καί οἱ ἅγιοι πού κοιμήθηκαν μετά τή διόρθωση τοῦ ἡμερολογίου πρέπει νά τιμῶνται συγχρόνως μέ νέο καί παλαιό ἡμερολόγιο (πρβλ. ἐδῶ), στή συγκεκριμένη περίπτωση κρίθηκε ἡ 16η καί μέ τό νέο, ἐπειδή ἡ 16η μέ τό παλαιό εἶναι ἡ 29η Αὐγούστου.
Αὐτό σταθεροποιήθηκε πλέον, ὁριζόμενο καί ἀπό τά ἡμερολόγια Οἰκ. Πατριαρχείου, Ἑλλάδος καί Κύπρου.
 

ILIASV

Νέο μέλος
Στὴν περίπτωση τοῦ Ὁσίου Ιωσήφ, θὰ μοῦ ἐπιτρέψετε νὰ διαφωνήσω κάθετα μὲ ὁποιοδήποτε ἐπιχείρημα θὰ συνηγοροῦσε νὰ ἑορτάζεται στὶς 28 Αὐγούστου. Καὶ αὐτὸ γιατὶ ὅπως φαίνεται καὶ ἀπὸ τὸν Βίο του, ἦταν εὐλογία τῆς Παναγίας νὰ κοιμηθεῖ ἀνήμερα τῆς Ἑορτῆς της, γεγονὸς ποὺ εἶναι ἄκρως συμβολικὸ καὶ μὲ πολλὰ νοήματα. Ἀπομακρύνοντας τὴν ἑορτή του ἀπὸ τὴν ἑπομένη τῆς Παναγίας, ἀποξενώνουμε ὅλα αὐτὰ τὰ συμβολικὰ τοῦ γεγονότος τῆς κοίμησης ἀνήμερας. Ἀκόμα καὶ στὴν ἑορτὴ τοῦ Γέροντος Παϊσίου, ἂν καὶ στὸ Ἅγιον Ὄρος εἶχαν 29/6 ὅταν ἐκοιμήθη, τὸν ἑορτάζουν στὶς 12/7, καὶ λογικὰ καὶ λόγῳ τοῦ συμβολισμοῦ ὅτι ἐκοιμήθη τὴν ἑπομένη τῆς Ἁγίας Εὐφημίας, ἡ ὁποία τοῦ εἶχε ἐμφανιστεῖ ἐν ζωῇ.
 

Andreask

Νέο μέλος
Στα μοναστήρια της Κύπρου που θεωρούνται πνευματική κληρονομιά του Οσίου Ιωσήφ Ησυχαστή (μέσω του μαθητή του, Ιωσήφ βατοπεδινού) η μνήμη του εορτάζεται στις 28/8 μαζί με την απόδοση της εορτής της Κοιμήσεως (την οποία για κάποιο λόγο παρατείνουν μέχρι εκείνη τη μέρα). Έτσι συνδυάζουν και τα 2.
 

ILIASV

Νέο μέλος
Στα μοναστήρια της Κύπρου που θεωρούνται πνευματική κληρονομιά του Οσίου Ιωσήφ Ησυχαστή (μέσω του μαθητή του, Ιωσήφ βατοπεδινού) η μνήμη του εορτάζεται στις 28/8 μαζί με την απόδοση της εορτής της Κοιμήσεως (την οποία για κάποιο λόγο παρατείνουν μέχρι εκείνη τη μέρα). Έτσι συνδυάζουν και τα 2.
Προσωπικά δὲν βλέπω ὅτι συνδυάζονται καὶ τὰ δύο ἄμεσα. Ἐντάξει, νοητά, τραβηγμένα, πιὸ ἐλαστικὰ ναί, ἀλλὰ ὁ συμβολισμὸς ὅτι ἐκοιμήθη ἀνήμερα τῆς Παναγίας, ἔχει χαθεῖ ἐντελῶς.
 
Top