Εγκύκλιος της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος «Περί τῆς χρήσεως ἠλεκτρονικῶν μέσων ἐν τῷ ἱερῷ ἀναλογίῳ κατά τήν Θείαν Λατρείαν» (14/2/2019)

ΠΜΧ

...
Ελλάς το μεγαλείο σου... Η χώρα που έχει νόμους για τα πάντα και δεν εφαρμόζεται τίποτα...
Τί να εφαρμοσθεί αγαπητέ Γιάννη;
Έχω μιλήσει με αρκετούς φίλους μου ψάλτες από κοντά, αυτό το διάστημα. Κάποιες φράσεις - κλειδιά που μου έχουν πει:
1) "η ιερά σύνοδος δεν απαγόρευσε τον ισοκράτη, απλά συνιστά τη λελογισμένη χρήση του"
2) "η ιερά σύνοδος απαγόρευσε τα τάμπλετ"
Αμφότερες δεν ήταν ερωτήσεις...
Δυστυχώς, δεν βλέπω φως
 
Last edited:

tzark

Μέλος
Αφήστε τι σας είπαν οι φίλοι σας οι ψάλτες και διαβάστε το Εγκύκλιον σημείωμα 11 της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών.
Οι περισσότερες Εκκλησίες έχουν αγοράσει τον μηχανικό Ισοκράτη .......τι να τον κάνουν τώρα να τον πουλήσουν στα παλιατζίδικα???
 

Attachments

  • Εγκύκλια Σημειώματα _ Ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνών.pdf
    4.1 MB · Views: 60

andreasgon

Παλαιό Μέλος
παλιά χρησιμοποιούσα αποκλειστικά τα μουσικά βιβλία, έβγαζα το ένα ανέβαζα το άλλο ξεφύλιζα το τρίτο και ούτω καθεξής.. την τελευταία 5ετία χρησιμοποιώ tablet αποκλειστικά για το αναλόγιο που τα έχω όλα μέσα και
1. δεν χρειάζεται να εκτυπώνω ακολουθίες, πέραν του κόστους έπρεπε να πετάξω όλα αυτά τα χαρτιά διότι μετά ήταν άχρηστα
2. λύθηκε το θέμα της όρασης, με το tablet δεν κουράζω τα μάτια μου καθότι είναι διπλάσια στο μέγεθος του βιβλίου
Άρα συμφωνώ απόλυτα με την εγκύκλιο που βάζει τα πράγματα στη θέση τους, αν τοπικά κάποιοι Αρχιερείς (λέω αν) δεν συμφωνούν με την εγκύκλιο και απαιτούν απ τους ψάλτες να μην χρησιμοποιούν καθόλου tablet εκεί υπάρχει θέμα..
 
1. δεν χρειάζεται να εκτυπώνω ακολουθίες, πέραν του κόστους έπρεπε να πετάξω όλα αυτά τα χαρτιά διότι μετά ήταν άχρηστα
Εδώ θα διαφωνήσω. Γιατί να πετάξετε τα χαρτιά; Πρέπει ο, τι υπάρχει στο αναλόγιο να είναι τυφλοσουρτης; Είμαι πάντα υπέρ της τριβής με τα βιβλία του αναλογιου και όχι των έτοιμων λύσεων.
 

andreasgon

Παλαιό Μέλος
Εδώ θα διαφωνήσω. Γιατί να πετάξετε τα χαρτιά; Πρέπει ο, τι υπάρχει στο αναλόγιο να είναι τυφλοσουρτης; Είμαι πάντα υπέρ της τριβής με τα βιβλία του αναλογιου και όχι των έτοιμων λύσεων.
και εγώ είμαι υπέρ των βιβλίων απλά πρακτικά όταν πηγαίνεις από ξωκλήσι σε ξωκλήσι ή από ναό σε ναό είναι δύσκολο να κουβαλάς τόσα βιβλία άσε που παλιά σβήναμε και τα φώτα και ψάλαμε με τα κεριά και τα περισσότερα βιβλία έχουν μισοκαμμένες σελίδες..
 
Top