Δοξολογία Εμμανουήλ Χατζημάρκου σε ήχο πλ.β΄

ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΤΖΕΛΕΠΗΣ

Το ψάλλειν εστί δοξόλογια στον ύψιστο και πανάρετο
Μπορεί κάποιος να μου στείλει την δοξολογία του Χατζημάρκου σε ήχο πλ. β΄
 

asteras

Νέο μέλος
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Μετακίνηση από εδώ.

Ασχολούμαι λίγα χρόνια με την βυζαντινή μουσική. Θά ήθελα να σχολιάσω τό εξής γιά την κατανυκτικότατη αυτή δοξολογία. Προσπαθήσαμε να ψάλλουμε με συναδέλφους την δοξολογία αυτή. Παρατηρήσαμε όμως ότι η απόδοση αυτή υστερεί πολύ από ιεροψάλτες πού δέν είναι υψίφωνοι. Αν καί έγιναν πολλές πρόβες με πολλές επαναλήψεις στην παραλλαγή και πιστή απόδοση του κειμένου στό μέλος από μέσες καί μπάσες φωνές το αποτέλεσμα είναι υποβαθμισμένο αρκετά. Επειδή μού έχει ξανασυμβεί σέ άλλες συνθέσεις αρχίζω να πιστεύω ότι όλα τα μουσικά μέλη δέν είναι γιά όλες τις φωνές. Εάν το σχολιό μου είναι ατυχές ζητώ συγνώμη. Θά ήθελα το σχόλιο των έμπειρων ιεροψαλτών..
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ασχολούμαι λίγα χρόνια με την βυζαντινή μουσική. Θά ήθελα να σχολιάσω τό εξής γιά την κατανυκτικότατη αυτή δοξολογία. Προσπαθήσαμε να ψάλλουμε με συναδέλφους την δοξολογία αυτή. Παρατηρήσαμε όμως ότι η απόδοση αυτή υστερεί πολύ από ιεροψάλτες πού δέν είναι υψίφωνοι. Αν καί έγιναν πολλές πρόβες με πολλές επαναλήψεις στην παραλλαγή και πιστή απόδοση του κειμένου στό μέλος από μέσες καί μπάσες φωνές το αποτέλεσμα είναι υποβαθμισμένο αρκετά. Επειδή μού έχει ξανασυμβεί σέ άλλες συνθέσεις αρχίζω να πιστεύω ότι όλα τα μουσικά μέλη δέν είναι γιά όλες τις φωνές. Εάν το σχολιό μου είναι ατυχές ζητώ συγνώμη. Θά ήθελα το σχόλιο των έμπειρων ιεροψαλτών..
Νά σοῦ ἀπαντήσω ἐγώ ἀπ᾿ ὅσα ἔχω διαβάσει ἐπί 10ετία στό φόρουμ.
Οἱ νέες συνθέσεις γράφτηκαν στά «μέτρα» τῶν συνθετῶν ἤτοι σύμφωνα μέ τή φωνή τους!
 
Καθόλου ατυχές το σχόλιο .
Κατα πρώτον η συγκεκριμένη δοξολογία ,δεν απευθύνεται σε αρχάριους .
Κατα δεύτερον ,δεν την θεωρώ κατανυκτική (και λογω της υψιφωνιας ) ,αλλα μάλλον πανηγυρική .
Δεν εχει κλασικές γραμμές ,δεν ακολουθεί τον παραδοσιακό τροπο μελοποιιας .
Την συνέθεσε ο μακαρίτης ο Χατζημαρκος ,για συγκεκριμένη μέρα (Μ.Παρασκευη ) αλλα και οπως πολυ εύστοχα παρατήρησε ο π.Μαξιμος για τις νέες συνθέσεις ,την έγραψε πανω στη φωνη του .
Και τέλος δεν το θεωρώ ,χορωδιακό μάθημα .
«Ολα τα μαθήματα ,δεν ειναι για όλες τις φωνές .»
Συ είπας ...
 
Top