[Ψάχνω] πλ.α΄ Φρύγιος <Ταις αγγελικαίς>

Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει γράψει το ταις αγγελικαίς σε μουσικό κείμενο, γιατί από ότι ξέρω δεν υπάρχει κάπου και ο Χατζηαθανασίου έχει γράψει τα γνωστά λειτουργικά από τα κύριε ελέησον και μετά;
Συνήθως μετά από το χερουβικό έχω στο <αυτί μου>την βάση,αλλά και την κλίμακα του πλ.α,ο ιερέας κάνει εκφώνηση πλ.α΄και δεν μου<βγαίνει>
Θα μου πείτε αφού δεν έχει γραφτεί χερουβικό τι ψάχνεις;
Με συγχωρείτε αλλά δεν έχω επιχειρήσει ποτέ να γράψω μουσικά,δεν έχω και το χάρισμα και νομίζω ότι στο forum υπάρχουν αρκετοί ταλαντούχοι που έχουν το χάρισμα που δεν έχω εγώ,και ίσως να αποτελούσε μια καλή πρόκληση για αυτούς....
Ευχαριστώ
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει γράψει το ταις αγγελικαίς σε μουσικό κείμενο, γιατί από ότι ξέρω δεν υπάρχει κάπου και ο Χατζηαθανασίου έχει γράψει τα γνωστά λειτουργικά από τα κύριε ελέησον και μετά;
Συνήθως μετά από το χερουβικό έχω στο <αυτί μου>την βάση,αλλά και την κλίμακα του πλ.α,ο ιερέας κάνει εκφώνηση πλ.α΄και δεν μου<βγαίνει>
Θα μου πείτε αφού δεν έχει γραφτεί χερουβικό τι ψάχνεις;
Με συγχωρείτε αλλά δεν έχω επιχειρήσει ποτέ να γράψω μουσικά,δεν έχω και το χάρισμα και νομίζω ότι στο forum υπάρχουν αρκετοί ταλαντούχοι που έχουν το χάρισμα που δεν έχω εγώ,και ίσως να αποτελούσε μια καλή πρόκληση για αυτούς....
Ευχαριστώ

Επισυνάπτεται. Συνθέτης είναι ο κ. Ευάγγελος Λιναρδάκης
Στην παρακάτω δ/νση http://analogion.com/forum/showthread.php?t=1481 υπάρχει και το πολύ πολύ καλό Χερουβικό σε ''Φρύγιο'' του κ. Λιναρδάκη
 

Attachments

  • Ταις αγγελικαίς σε Φρύγιο Ευαγγέλου Λιναρδάκη.pdf
    76.6 KB · Views: 475
Επισυνάπτεται. Συνθέτης είναι ο κ. Ευάγγελος Λιναρδάκης
Στην παρακάτω δ/νση http://analogion.com/forum/showthread.php?t=1481 υπάρχει και το πολύ πολύ καλό Χερουβικό σε ''Φρύγιο'' του κ. Λιναρδάκη
Πραγματικά εξαιρετική δουλεια.Και μιλάω για δουλειά,γιατί ο κ.Λιναρδάκης φαντάζομαι,ότι δαπάνησε αρκετές ώρες για να το μελοποιήσει,να το συγγράψει,
αλλά και να το συνοδέψει με μουσικό όργανο,ώστε να είναι πανεύκολη η εκμάθηση του,αλλά και η αφομοίωση του σωστού χρόνου από τον ακροατή.
Επίσης μου άρεσε η κατάληξη σε ζω στο ταίς αγγελικαίς έτσι ώστε ο ιερέας να πάρει την σωστή βάση για τα λειτουργικά.
Συγχαρητήρια σε εσάς κ.Κιαμηλίδη για την άμεση ανταπόκριση,αλλά και στον συνθέτη κ.Λιναρδάκη για την υπέροχη δουλειά!
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
(...)
Θα μου πείτε αφού δεν έχει γραφτεί χερουβικό τι ψάχνεις;
(...)


1)Μελλισθέν υπό Πέτρου Μπερεκέτη , ερμηνευθέν υπό του καθηγητού κ.Γρ.Στάθη, συντμηθέν υπό του αειμνήστου Άρχοντος Μουσικοδιδασκάλου Αβρ. Ευθυμιάδη εδώ

2) Έτερο σε σύνθεση του κ. Αρβανίτη εδώ

3) Έτερο σε σύνθεση του κ.Μουσελίμη εδώ

Χερουβικό σε πλ.Α πεντάφωνο έχει συνθέσει ο Άρχων Μουσικοδιδάσκαλος κ. Μάνος
αλλά -αν δεν με απατά η μνήμη- και οι κ.Πέττας και Τ.Σακελλαρίου.
 
1)Μελλισθέν υπό Πέτρου Μπερεκέτη , ερμηνευθέν υπό του καθηγητού κ.Γρ.Στάθη, συντμηθέν υπό του αειμνήστου Άρχοντος Μουσικοδιδασκάλου Αβρ. Ευθυμιάδη εδώ

2) Έτερο σε σύνθεση του κ. Αρβανίτη εδώ

3) Έτερο σε σύνθεση του κ.Μουσελίμη εδώ

Χερουβικό σε πλ.Α πεντάφωνο έχει συνθέσει ο Άρχων Μουσικοδιδάσκαλος κ. Μάνος
αλλά -αν δεν με απατά η μνήμη- και οι κ.Πέττας και Τ.Σακελλαρίου.
Οφείλω να ομολογήσω την πλήρη άγνοια μου......Ευχαριστώ!
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τα υπόλοιπα του κ. Αρβανίτη είναι αριστούργημα:D
 

vagoss2006

Νέο μέλος
Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει γράψει το ταις αγγελικαίς σε μουσικό κείμενο, γιατί από ότι ξέρω δεν υπάρχει κάπου και ο Χατζηαθανασίου έχει γράψει τα γνωστά λειτουργικά από τα κύριε ελέησον και μετά;
Συνήθως μετά από το χερουβικό έχω στο <αυτί μου>την βάση,αλλά και την κλίμακα του πλ.α,ο ιερέας κάνει εκφώνηση πλ.α΄και δεν μου<βγαίνει>
Θα μου πείτε αφού δεν έχει γραφτεί χερουβικό τι ψάχνεις;
Με συγχωρείτε αλλά δεν έχω επιχειρήσει ποτέ να γράψω μουσικά,δεν έχω και το χάρισμα και νομίζω ότι στο forum υπάρχουν αρκετοί ταλαντούχοι που έχουν το χάρισμα που δεν έχω εγώ,και ίσως να αποτελούσε μια καλή πρόκληση για αυτούς....
Ευχαριστώ

Αδελφε, Υπαρχει χερουβικο πλ. α σε φρυγιος, θα το αναβασω να το εχετε. Αμα κανεις αυτο το χερουβικο οταν ειναι στιγμη για ταις αγγελικαις, θα σου ερθη πολυ ευκολο. Θα αναβασω και το youtube video για να το ακουσετε που το ψαλλει ο Γιωργιος Παπανικολαος. Ειναι Διασκευη του Κυριου Γιωργιου Παπανικολαος απο Σαμο, καθηγητης βυζαντινης μουσικης σε PDF. Ευχομαι να σας βοηθηση.

Χερουβικο πλ. α φρυγιος - Γιωργιος Παπανικολαος

Λειτουργικα πλ. α φρυγιος - Γιωργιος Παπανικολαος

Αξιον Εστιν πλ. α φρυγιος - Γιωργιος Παπανικολαος
 

Attachments

  • Χερουβικο-λειτουργικα-Αξιον Εστιν-πλ.α-Φρυγιος-Χατζηαθανασιου.pdf
    3 MB · Views: 109
Top