«Ανθολογία» (Κοκκινογοργούσα), Ιωάννου Λαμπαδαρίου, Κωνσταντινούπολη, επίτομη (1846)

George

Ιεροψάλτης
Δεν ξέρω αν εδώ θα έπρεπε να γράψω το πρόβλημά μου ή κάπου αλλού.

Βρήκα στο παρακάτω link ένα βιβλίο και θέλω να το κατεβάσω, το θέμα όμως είναι ότι είναι τόσες πολλές οι σελίδες που να κάτσω να το κατεβάσω κάνοντας αντιγραφή μία-μία την φωτογραφία ίσως κάνω και μήνες. Έτσι λοιπόν πέρασα όλα τα link από το βιβλίο αυτό σε έναν Download manager (Flashget) να τα κατεβάσει, όλα ωραία μέχρι εδώ, το θέμα είναι ότι σε κάθε 3 με 4 που κατεβάζω ο host σας με κλείνει το link και δεν έχω ούτε πρόσβαση στο forum για λιγα λεπτά, κλείνω τον download manager και τον ανοίγω πάλι μετά από λίγα λεπτά και κάνω το ίδιο, ο host σας επίσεις κάνει το ίδιο.
Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος για να κατεβάζουμε ποιο εύκολα χωρίς ο host να με "κόβει" ? ή είναι κάποιο πρόβλημα άλλο που μπορούμε να το λύσουμε?

http://www.analogion.com/Kokkinogorgousa-Anthologia-1846/target0.html
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Δεν ξέρω αν εδώ θα έπρεπε να γράψω το πρόβλημά μου ή κάπου αλλού.

Βρήκα στο παρακάτω link ένα βιβλίο και θέλω να το κατεβάσω, το θέμα όμως είναι ότι είναι τόσες πολλές οι σελίδες που να κάτσω να το κατεβάσω κάνοντας αντιγραφή μία-μία την φωτογραφία ίσως κάνω και μήνες. Έτσι λοιπόν πέρασα όλα τα link από το βιβλίο αυτό σε έναν Download manager (Flashget) να τα κατεβάσει, όλα ωραία μέχρι εδώ, το θέμα είναι ότι σε κάθε 3 με 4 που κατεβάζω ο host σας με κλείνει το link και δεν έχω ούτε πρόσβαση στο forum για λιγα λεπτά, κλείνω τον download manager και τον ανοίγω πάλι μετά από λίγα λεπτά και κάνω το ίδιο, ο host σας επίσεις κάνει το ίδιο.
Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος για να κατεβάζουμε ποιο εύκολα χωρίς ο host να με "κόβει" ? ή είναι κάποιο πρόβλημα άλλο που μπορούμε να το λύσουμε?

http://www.analogion.com/Kokkinogorgousa-Anthologia-1846/target0.html


Ολόκληρο το βιβλίο (380 σελίδες) είναι διαθέσιμο σαν αρχείο PDF [pdf, 135 Mb] εδώ:

http://analogion.com/site/pdf/kokkinogorgousa-anthologia-1846.pdf

Γιατί μία-μία λοιπόν; :)
 
Last edited by a moderator:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Τα προηγούμενα δύο μηνύματα μεταφέρθηκαν από άλλη συζήτηση εδώ, σαν πιό σχετικά.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Από τις δημόσιες βιβλιοθήκες, ένα ακόμη αντίγραφο της Ανθολογίας αυτής (την οποία ο αρχικός ιδιοκτήτης του αντιτύπου ονομάζει "Φιλιππουπολίτικη"), ασπρόμαυρο μεν, αλλά σε καλύτερη ανάλυση, κατάλληλη και για εκτύπωση.

Ανθολογία πάσης της ενιαυσίου εκκλησιαστικής ακολουθίας (Κοκκινογοργούσα) 1846
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Υπάρχει το βιβλίο της Κοκκινογοργούσα Ανθολογία (1846) ανατυπωμένο από κάποιον εκδοτικό οίκο
Όχι, απ' ότι ξέρω τουλάχιστον. Τα αναρτώ για εύκολη πρόσβαση από την έγχρωμη σάρωση της Κοκκινογοργούσας Ανθολογίας (1846), από μια ασπρόμαυρη σάρωση του ίδιου έργου που ανέβηκε από την Ιστορική Βιβλιοιήκη Ανδρίτσαινας και από την έκδοση του Μουσικού Θησαυρού (1931). Παρακαλώ όποιον τα βρει σε άλλη πηγή να μας τα κοινοποιήσει!...

Θα μπορούσε η ψαλτική κοινότητα να αποκτήσει μια πρώτης τάξεως αναπαραγωγή του κλασικού έργου σε υψηλή ποιότητα, εάν κάποιος είχε τον χρόνο και τα μέσα να σκανάρει το πρωτότυπο βιβλίο, αντίτυπο του οποίου προς το παρόν βρίσκεται στην κατοχή μου. Λεπτομέρειες (και για κάποια άλλα βιβλία που δεν κυκλοφορούν στο διαδίκτυο, ούτε εντύπως φυσικά) ΕΔΩ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Διατίθεται (δια δανεισμού) το πρωτότυπο βιβλίο, ώστε να σκαναριστεί σε καλή/υψηλή ποιότητα, και μετά να αναρτηθεί στο διαδίκτυο προς ωφέλεια όλων.
Όποιος μπορεί και ενδιαφέρεται, ας μου αφήσει ΠΜ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος για downloading του υλικού αυτού;
Ευχαριστώ
Πατάς στην καρτέλα <Περιεχόμενα> και βλέπεις τις σελίδες. Μετά τις κατεβάζεις.
 
Top