Δημόσια ευχαριστία στον κ. Κιαμηλίδη

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ζήτησα από τον κ. Κιαμηλίδη κάποια κείμενα για μια έκτακτη ψαλτική υποχρέωση μιας χορωδίας. Μου ανταποκρίθηκε σε χρόνο ρεκόρ και με τη μέγιστη δυνατή προθυμία. Δεν είναι τόσο το προϊόν της δωρεάς, όσο η γενναιοδωρία και η ευαισθησία της καρδιάς του, που κάνουν τη δική μου να ξεχειλίζει από ευγνωμοσύνη. Τον ευχαριστώ λοιπόν και δημόσια, αν και το έκανα και ιδιωτικώς, και για έναν ακόμα λόγο: είμαι σίγουρος ότι εκφράζω πάρα πολλούς που έχουν, εν γνώσει του ή όχι, επωφεληθεί από τα έργα του.

Αγαπητέ κυρ-Βασίλη, να είστε πάντα καλά, και είθε να στέφει και να επευλογεί ο Θεός τον κόπο σας, προς δόξαν δική Του και ωφέλεια των ανθρώπων.
 

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Συμφωνώ απόλυτα αγαπητέ Δημήτρη, ο κ. Κιαμηλίδης έχει πάντα την προθυμία να βοηθήσει όποιον ζητά την βοήθειά του και είναι μεγάλη η προσφορά του. Να το έχει ο Θεός πάντα καλά.
 

andreasgon

Παλαιό Μέλος
Ζήτησα από τον κ. Κιαμηλίδη κάποια κείμενα για μια έκτακτη ψαλτική υποχρέωση μιας χορωδίας. Μου ανταποκρίθηκε σε χρόνο ρεκόρ και με τη μέγιστη δυνατή προθυμία. Δεν είναι τόσο το προϊόν της δωρεάς, όσο η γενναιοδωρία και η ευαισθησία της καρδιάς του, που κάνουν τη δική μου να ξεχειλίζει από ευγνωμοσύνη. Τον ευχαριστώ λοιπόν και δημόσια, αν και το έκανα και ιδιωτικώς, και για έναν ακόμα λόγο: είμαι σίγουρος ότι εκφράζω πάρα πολλούς που έχουν, εν γνώσει του ή όχι, επωφεληθεί από τα έργα του.

Αγαπητέ κυρ-Βασίλη, να είστε πάντα καλά, και είθε να στέφει και να επευλογεί ο Θεός τον κόπο σας, προς δόξαν δική Του και ωφέλεια των ανθρώπων.
Ας είναι καλά και να του δίνει δύναμη ο Θεός να συνεχίσει αυτό που κάνει.
 

GIANNHSGREECE

Νέο μέλος
θα αδράξω την ευκαιρία κι εγώ να εκφράσω την ευγνωμοσύνη μου προς τον κ. Κιαμηλίδη, για την συνεχή κι απρόσκοπτη βοήθειά του.Κάθε φορά που ανεβαίνω στο ψαλτήρι μου, με συνοδεύει με την απίθανη δουλειά του.
Εύχομαι ο Θεός να του χαρίζει υγεία και να τον χαριτώνει πάντοτε με την ίδια διάθεση αγάπης και ανιδιοτελούς προσφοράς.
Ευχαριστώ υπόχρεως !
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ο κυρ Βασίλης όντως είναι θησαυρός και η αγάπη του είναι διάχυτη σε όλες του τις δημοσιεύσεις.
Θέλω όμως εδώ να προσέξουν οι νέοι ψάλτες που κάνουν χρήση όλων αυτών των έτοιμων ακολουθιών.
Οι περισσότεροι επειδή βαριούνται να μελετήσουν τυπικό ή να επιλέξουν μέλη επαναπαύονται στην έτοιμη λύση που παρέχει ο κ. Βασίλης και άλλοι συνάδελφοι με τις έτοιμε ακολουθίες.
Πολύ καλά κάνει ο κ. Βασίλης αλλά μη τα θέλουμε όλα στο πιάτο. Έχω διαπιστώσει ότι μεγάλο ποσοστό ψαλτών κάνει χρήση του τυφλοσούρτη των ετοίμων ακολουθιών, έτσι κατά την γνώμη μου χάνεται η ποικιλία και η γνώση παγιώνεται σε συγκεκριμένο ύφος, του κ Βασίλη χωρίς να εξετάζουμε καν αν είναι όλα σωστά τονισμένα ή ό, τι άλλο. Άνθρωπος είναι ο κ. Βασίλης και ενδέχεται κάπου να έχει κάνει το λιγότερο τυπογραφικό λάθος.
Πολλές ευχαριστίες επαναλαμβάνω στον κ. Βασίλη κι από μένα και πολύ προσοχή από την χρήση που κάνουμε του έργου του.
 

Elias Stavrou

Μέλος
Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ τα κείμενα του κ. Βασίλη Κιαμηλιδη κατά κόρον.

Τις ευχαριστίες μου τις εξέφρασα πολλες φορές κατ ιδιαν σε επικοινωνίες που είχαμε,είτε τηλεφωνικές είτε μέσω Διαδικτύου.

Επιτρέψετε μου να διαφωνήσω με την προηγούμενη άποψη ότι τα έτοιμα κείμενα βλάπτουν τους νέους που υπηρετούν τη τέχνη. Κάθε άλλο έχουν τη δυνατότητα να επιβαιβεωσουν την ορθότητα του τυπικού και της θεωρίας και αυτό γίνεται κατα βάση στη καθημερινότητα μας. Θα δώσω ένα παράδειγμα του επαγγέλματος μου.

Ο νέος γιατρός ξέρει περίπου πως θα διαγνωση ενα ασθενή αλλά έχει δίπλα του τον έμπειρο ιατρό που θα τον καθοδήγηση βήμα προς βήμα ακόμη και καμια φορά εξ αποστάσεως. Αυτός ο μαθητευόμενος γιατρός δεν ειναι ηλίθιος. Με τη συνεχή επαφή του «πρωτοκολλου» που του διαθετη ο έμπειρος γιατρός και με συνδυασμό της θεωρίας αποκτά εμπειρία και δική του κρίση και βρίσκει τελικά και τα λάθη του έμπειρου. Συγνώμη για τη φλυαρία αλλά με την άσκοπη ζηλωτικη κριτική χάνουμε πρωτοβουλίες οφελημες απο ανθρώπους (παράδειγμα ο Παναγιώτης με τον ισοκρατη του) και τελικά εμείς είμαστε οι χαμένοι.
 

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Είναι μεγάλη η προσφορά του κ. Βασίλη στην ψαλτική μας. Ο Θεός να του χαρίζει υγεία και μακροημέρευση διότι έχει να προσφέρει ακόμα περισσότερα. Τον ευχαριστώ δημόσια αλλά και προσωπικά διότι όσες φορές τον χρειάστηκα αμέσως πρόσφερε την βοήθειά του. Να τον έχει ο Θεός πάντα καλά.
 
Top