03. Μουσικὰ Ἀνακομιδῆς λειψάνων Ἁγίου Γεωργίου

Ἀνεβάζω ξανὰ τὴν ἀκολουθία, ἡ ὁποία περιλαμβάνει δύο διορθώσεις, τὶς ὁποίες μοῦ ὑπέδειξε ὁ κ. Καραγιαννάκης:
1. Οθεν την μεν ψυχή σου. (θέλει κέντημα κάτω από το ολίγον)
2. πιστώς εκ βοΩμεν σοι (το ίσον να γίνει ολίγον)
Ἡ νέα ἀκολουθία περιλαμβάνει καὶ τὸ δοξαστικὸν τῆς λιτῆς.
 

Attachments

  • ΑΚΟΛ. ΑΝΑΚΟΜ. ΛΕΙΨΑΝΩΝ ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ.pdf
    108.9 KB · Views: 939
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Πολλές ευχαριστίες. Προσωπικά όχι μόνο θα τα χρησιμοποιήσω, αλλά έχω "απαλλαγεί" από τον κόπο του τονισμού των δοξαστικών και ιδιομέλων για τις ανάγκες μιας "μικράς αγρυπνίας".
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Μήπως εχει γίνει κάποιο λάθος με το δοξαστικό των αποστίχων;:confused: στην φυλλάδα που έχω για την γιορτή (2 διαφορετικές εκδόσεις) εχει "Σαλπίσωμεν εν σαλπίγγι" κ.τ.λ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Και από τον Νικόλαο Σμύρνης. Το δοξαστικό του εσπερινού συμπίπτει. Ως δοξαστικό των αποστίχων έχει ένα από τα ιδιόμελα της λιτής της ακολουθίας Κυπρίων Μηναίων.
 

Attachments

  • 11-03 Αγίου Γεωργίου (Νικοάλου Σμύρνης).pdf
    746.9 KB · Views: 531

gbekris

Γεώργιος Μπεκρῆς
Μήπως κάποιο από τα αγαπητά και εξαίρετα μέλη μπορεί να μελοποιήσει το Δοξαστικό και το Και νυν των αποστίχων της εορτής του Αγίου Γεωργίου τα οποία επισυνάπτω. Ευχαριστώ
 

Attachments

  • Δόξα & Και νυν 3ης Νοεμβρίου.docx
    12 KB · Views: 217

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μήπως κάποιο από τα αγαπητά και εξαίρετα μέλη μπορεί να μελοποιήσει το Δοξαστικό και το Και νυν των αποστίχων της εορτής του Αγίου Γεωργίου τα οποία επισυνάπτω. Ευχαριστώ
Δέν θά εἶναι δύσκολο ἀφοῦ πρόκειται γιά ὑμνολογική τροποποίηση τοῦ δοξαστικοῦ τῶν αἴνων τῆς μνήμης τοῦ Ἁγίου Νικολάου, ὅπως καί τό δοξαστικό τῶν ἀποστίχων τῶν Τριῶν Ἱεραρχῶν (βλ. ἀντίστοιχα θέματα).
Τό θεοτοκίον (Καὶ νῦν) ὅμως συμπίπτει στίς ἀντίστοιχες ἑορτές (ἄν καί τό ΤΜΕ προβλέπει ἀντ᾿ αὐτοῦ τό «Μακαρίζομέν σε...»). Ὑπάρχει ὅμως στό Ψ ἐδῶ κι ἐδῶ.


 

Andrew Mellas

Νέο μέλος
Ο κανών τοῦ Ἁγίου· «Τό δυστυχές τοῦ νοός μου...» έχει ειρμό που δεν γνωρίζω. Μήπως έχει κανείς το μουσικό κείμενο;
 

gbekris

Γεώργιος Μπεκρῆς
Ο κανών τοῦ Ἁγίου· «Τό δυστυχές τοῦ νοός μου...» έχει ειρμό που δεν γνωρίζω. Μήπως έχει κανείς το μουσικό κείμενο;

Επισυνάπτω τους ειρμούς, δυστυχώς επειδή δεν γνωρίζω και πολλά από επεξεργασία στο pdf είναι όπως τα σκανάρισα και στο word μόνο οι ειρμοί που σας ενδιαφέρουν
 

Attachments

  • Α΄& Γ΄ωδή δ΄ ήχου.pdf
    587.6 KB · Views: 201
  • Ειρμοί α΄& γ΄ ωδών 3 Νοεμ..docx
    376.3 KB · Views: 85

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ο κανών τοῦ Ἁγίου· «Τό δυστυχές τοῦ νοός μου...» έχει ειρμό που δεν γνωρίζω. Μήπως έχει κανείς το μουσικό κείμενο;
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα του όρθρου για την ερχόμενη Κυριακή της 3ης Νοεμβρίου 2013 τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
Επισημαίνω πως είναι σε μέγεθος Β5 με μεγάλες γραμματοσειρές διότι προορίζεται για τάμπλετ μόνον.
Τα ανεβάζω επειδή ζητήθηκαν, και ελπίζοντας στην ανοχή σας για τα υπάρχοντα σφάλματα, τα οποία και λόγω υπερυποχρεώσεων δεν έχω χρόνο για διόρθωση.
Σας ευχαριστώ πολύ.
Επίσης Επισυνάπτω το αρχείο και σε αναβαθμισμένο Μελωδό, για τους έχοντας την 8η αναβάθμιση του Χρυσού Μελωδού 2013
 

Attachments

  • 03-11-2013 Ηχος γ΄ εωθ. Η΄.pdf
    5.5 MB · Views: 292
  • 03 03-11-2013 Ηχος Β΄Εωθ. Η΄.mel
    299.3 KB · Views: 46
Last edited by a moderator:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα του όρθρου για την ερχόμενη Κυριακή της 3ης Νοεμβρίου 2013 ...

Μια που το θέμα εδώ είναι «Μουσικὰ Ἀνακομιδῆς λειψάνων Ἁγίου Γεωργίου» ανεβάζω από το ανωτέρω αρχείο ξεχωριστά μόνον τα σχετικά με την εορτή της 3ης Νοεμβρίου, για πιο εύκολη πρόσβαση στο μέλλον, όποτε δεν θα πέφτει Κυριακή.
 

Attachments

  • Μουσικά Αγ. Γεωργίου.pdf
    560.8 KB · Views: 573

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πρόσφατα ζητήθηκε από τον κ. Αστέριο Δεβρελή να μελοποιήσει την Ακολουθία αυτή. Μου απέστειλε το αποτέλεσμα, το οποίο αναρτάται με την άδειά του! Υπενθυμίζω πως για τη Μνήμη του Αγ. Γεωργίου (23 Απριλίου) έχει κυκλοφορήσει ολόκληρο βιβλίο με μελοποιημένα τα πάντα.
 

Attachments

  • Αστέριος Δεβρελής - Ανακομιδή λειψάνων του Αγ. Γεωργίου.pdf
    585.7 KB · Views: 406

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω σε pdf και mel τα μουσικά κείμενα
της 03-11-2022 Εσπερινός & Ορθρος Αγίου Γεωργίου ἑορτάσιμος
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Ενημερωτικά!!!!!!!!!!
Οι ακολουθίες σε pdf & mel Κυριακών Μεγάλων εορτῶν & καθημερινών ἐχουν αναρτηθεί και Εδώ του Νοεμβρίου 2022 & εδώ τοῦ Δεκεμβρίου
 

Attachments

  • 03-11-2022 Όρθρος του Αγίου Γεωργίου Εορτάσιμος.pdf
    4.3 MB · Views: 123
  • 03-11-2022 Όρθρος του Αγίου Γεωργίου Εορτάσιμος .mel
    207.7 KB · Views: 11
  • 03-11-2022 Εσπερινός του Αγίου Γεωργίου Εορτάσιμος.pdf
    2.3 MB · Views: 33
  • 03-11-2022 Εσπερινός του Αγίου Γεωργίου Εορτάσιμος .mel
    138.3 KB · Views: 3
Last edited:

gbekris

Γεώργιος Μπεκρῆς
Ἐπισυνάπτω σέ pdf καί mel τά πεζά & μουσικά κείμενα Ἑσπερινοῦ, Ὄρθρου & Θ.Λ. τῆς 03 Νοεμβρίου τῶν ἐγκαινίων τοῦ ναοῦ τοῦ Ἁγίου Μεγαλομάρτυρος Γεωργίου (ἑορτάσιμες) πού ἔκανα γιά τίς δικές μου ἀνάγκες.
Οἱ τελικές πρὸς παῦσιν καταλήξεις τῶν πεζῶν εἶναι μέ κόκκινο χρῶμα.
 

Attachments

  • _03-11 Ἑσπερινός τῶν Ἐγκαινίων Ναοῦ τοῦ Ἁγίου Γεωργίου.pdf
    2 MB · Views: 43
  • _03-11 Ὄρθρος τῶν Ἐγκαινίων Ναοῦ τοῦ Ἁγίου Γεωργίου.pdf
    2.6 MB · Views: 44
  • _03-11 Θ.Λ. τῶν Ἐγκαινίων Ναοῦ τοῦ Ἁγίου Γεωργίου.pdf
    3.4 MB · Views: 30
  • _03-11 Ὁ Ἑσπερινός τῶν Ἐγκαινίων Ναοῦ τοῦ Ἁγίου Γεωργίου.mel
    773.4 KB · Views: 8
  • _03-11 Ὁ Ὄρθρος τῶν Ἐγκαινίων Ναοῦ τοῦ Ἁγίου Γεωργίου.mel
    788.1 KB · Views: 12
  • _03-11 Θ.Λ. τῶν Ἐγκαινίων Ναοῦ τοῦ Ἁγίου Γεωργίου.mel
    988.9 KB · Views: 8
Top