Δύο τόμοι Χερουβικά

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Υ.Γ. Και ένα παράπονο: Γιατί από τα Χερουβικά του που προσφέρθηκαν εδώ έχουν αφαιρεθεί τα του Πρίγγου (πλήρης σειρά!) όπως αυθεντικά και από χειρογράφων τα παραθέτει ο Βασιλάκης (κι όχι όπως στον Α΄τόμο Λειτουργίας Πρίγγου αλχημικά και ψευδεπίγραφα τα μπερδεύει ο Α.Λ. Παπανδρέου); Κι ο τόμος Νικολαΐδου με τα αναλελυμένα κλασσικά Χερουβικά τι απέγινε; Κάτι λίγα υπάρχουν στο cmkon μόνον.
Ο Νικολαΐδης εξέδωσε δύο τόμους Χερουβικών. Ανέβηκαν και οι δύο στο forum του Συλλόγου Ιεροψαλτών Χαλκιδικής:
Τόμος α'
Τόμος β'
Ο α' ανέβηκε κάπου στο forum μας (δεν μπόρεσα να το βρω), ενώ κυκλοφόρησε μια εκλογή καθαρογραμμένη από τον κ. Ζουρνατζή και ανέβηκε εδώ.
Και όλα αυτά μέχρις επιτέλους δεί το φως κάποια τυπογραφικά επεξεργασμένη επανέκδοση των έργων Νικολαΐδου.
Έχει ήδη δρομολογηθεί, όπως έχω ακούσει, από τον εν Αθήναις Σύλλογο Μουσικοφίλων Κωνσταντινουπόλεως.
 
Last edited:

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Πολύτιμες οι πληροφορίες σας όπως πάντα κ. Μπουλμπουτζή και ευχαριστούμε όλοι μας.
Ομοίως ευχαριστούμε και όσους έσπευσαν να προσφέρουν γνώσεις και υλικό -έστω εμμέσως δηλ. με παραπομπές- στην παράκλησή μας για Κοινωνικά του Νικολαΐδη.
Θα παρακαλούσαμε όμως να αναρτηθούν ΚΑΙ στο Ψαλτολόγιον τα έργα αυτά Νικολαΐδου, αν εξακολουθούν να διατίθενται ο κ. Γιαννουκάκης και άλλοι ίσως.

Διευκρινίζω δια μίαν εισέτι φοράν ότι στο πρόσωπο του αειμνήστου διαδόχου του Θρασυβούλου Στανίτσα Βασιλάκη Νικολαΐδη έχουμε όχι απλώς έναν ακόμα εκ της πατριαρχικής ψαλτικής αυλής και ομηγύρεως που συγγράφει σημειώσεις αλλά τον από πλευράς μουσικών γνώσεων και διαδοχής πατριαρχικής (μετά το διδάσκαλό του Πρίγγο και τον προκάτοχό του και εμπνευστή Στανίτσα) υψηλότερα όλων των επιγόνων ιστάμενο. Έχουμε τη γνησιότερη από τα μέσα του '60 και μετά πατριαρχική πένα και φορέα. Την έλλειψή του πιθανώς σε φωνητικήν δεινότητα την αντιστάθμιζε με δεινή μουσικότητα και γνώση και αυθεντικότητα. Για να μην πούμε για τη θέση του στο χώρο της θύραθεν ανατολικής μουσικής (άλλο κεφάλαιο αυτό και για άλλο χώρο του Ψαλτολογίου). Και διεξερχόμενοι τα έργα του πειθόμαστε όλο και περισσότερο.
 

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Αναρτώ τον Α᾽ Τόμο με τα Χερουβικά εφ όσον ήδη υπάρχει πρόσβαση (βλέπε άνω) στον τόμο με τα Κοινωνικά....

ΝΓ
 

Attachments

  • Xerouvika-B-Nikolaidh.pdf
    5.3 MB · Views: 1,282

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Έξοχο Χερουβικάριο και υπέρ προσδοκίαν!

Έχει ακούσει φίλος παρά του στόματος Στανίτσα στις καφωδειακές τότε συνάξεις του θεσούλες εδώ κι εκεί παπαδικής προερχόμενες από την αναλελυμένη κλασσική παράδοση. Έχω κι εγώ ακούσει σε καφωδειακό αλλά και αναλογιακό περιβάλλον ολόκληρες (υπερ)αναλελυμένες θέσεις αργών χερουβικών (Γρηγορίου, Κωνσταντίνου, Φωκαέως) παρά του Καραμάνη (όχι δικές του αναλύσεις μα των δασκάλων του Ανεστιάδη κλπ). Είμαι ευτυχής που στην παπαδική του Νικολαΐδη βρίσκω πολλά τοιαύτα.

Αγαπητε κ. Γιαννουκάκη, σας παρακαλώ να μη φεισθείτε κόπου ώστε να συγκεντρώσουμε μια κατά τα ευρισκόμενα πλήρη Λειτουργία Νικολαΐδου την οποία και να ενοποιήσουμε στη συνέχεια σε ένα εύχρηστο PDF .
 

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Με τον μακαρίτη διατηρούσα επικοινωνία στενή. Σεμνός, παραδοσιακός και απλόχειρος ο Άρχοντας. Έχω ανεβάσει το τετράδιο Ψαλμών εδώ στο Ψαλτολόγιο το οποίο δεν νομίζω να το είχε δώσει σε άλλους, αλλα ίσως κάνω λάθος.

Εφ όσον υπάρχει ενδιαφέρον, αύριο ή μεθαύριο θα αναρτήσω και τα Κοινωνικά. Του Ζουρνατζή το τετράδιο, το βιβλιαράκι ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ (1965), το Επίτομο Αναστασιματάριο και τα 11 Εωθινά νομίζω πως ΗΔΗ υπάρχουν εδω στο Ψαλτολόγιο κάπου....Εαν όχι, τα ανεβάζω.

ΝΓ
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Έχω ανεβάσει το τετράδιο Ψαλμών εδώ στο Ψαλτολόγιο το οποίο δεν νομίζω να το είχε δώσει σε άλλους, αλλα ίσως κάνω λάθος. Εφ όσον υπάρχει ενδιαφέρον, αύριο ή μεθαύριο θα αναρτήσω και τα Κοινωνικά. Του Ζουρνατζή το τετράδιο, το βιβλιαράκι ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ (1965), το Επίτομο Αναστασιματάριο και τα 11 Εωθινά νομίζω πως ΗΔΗ υπάρχουν εδω στο Ψαλτολόγιο κάπου....Εαν όχι, τα ανεβάζω.

ΝΓ

Ευχαριστούμε και πάλιν.
Ναι, αυτά που αναφέρατε υπάρχουν.
Όμως το Χερουβικά Τόμος Β΄που ανέβηκε στη β΄χειρογραφημένη έκδοσή του είναι ελλιπές σε σχέση με την α΄έκδοση τουλάχιστον κατά την πλήρη σειρά αυθεντικών Χερουβικών Πρίγγου που έχω αναφέρει (ίσως να λείπουν και ολίγα άλλα). Γι' αυτό, αν έχει κάποιος εκείνη την α΄έκδοση, ας την ανεβάσει.
Επίσης δε γνωρίζω αν ο ένας τόμος των Κοινωνικών του εμπεριέχει και τον άλλο ή είναι προσθήκη με επιπλέον Κοινωνικά. Δείτε το.
Επίσης θαρρώ ότι υπάρχει και τεύχος με Κατανυκτικό εσπερινό.

Όταν ολοκληρωθούν τα έργα ας γίνει και κάποιο υπόμνημα από τους Συντονιστές με τα έργα Νικολαΐδου για διευκόλυνση.
 
Last edited:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Αναρτώ τον Α᾽ Τόμο με τα Χερουβικά εφ όσον ήδη υπάρχει πρόσβαση (βλέπε άνω) στον τόμο με τα Κοινωνικά....

ΝΓ

Ιδού και ο Β' Τόμος του Χερουβικαρίου.

Απόστολος
 

Attachments

  • Β. Νικολαίδου - Χερουβικά, Τόμος Β (Ισταμπούλ, 1975).pdf
    9.3 MB · Views: 1,613

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Όταν ολοκληρωθούν τα έργα ας γίνει και κάποιο υπόμνημα από τους Συντονιστές με τα έργα Νικολαΐδου για διευκόλυνση.

Καλή ιδέα, κάντε εσείς εάν μπορείτε το νέο θέμα με λίστα και σχολιασμό που έχετε ήδη αρκετές γνώσεις για το έργο του άρχοντος και εμείς το «υπομνηματίζουμε» ανά πάσα στιγμή.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Δόξα τω Θεώ, τα πράγματα προχωρούν πάνω από τις προσδοκίες μας.
Είναι ανάγκη να διασωθεί αυτή η παρακαταθήκη του νεότερου πατριαρχικού μέλους. Ακόμα κι εκεί που συνθέτει ο Νικολαΐδης, ουσιαστικά διασώζει γραμμές και μελωδίες που ακούγονταν στον πάνσεπτο πατριαρχικό ναό (και σε άλλους ναούς της Πόλης επιπροσθέτως) για δεκαετίες επί Πρίγγου και Στανίτσα.
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Ο Νικολαΐδης εξέδωσε δύο τόμους Χερουβικών. Ανέβηκαν και οι δύο στο forum του Συλλόγου Ιεροψαλτών Χαλκιδικής:
Τόμος α'
Τόμος β'
Ο α' ανέβηκε κάπου στο forum μας (δεν μπόρεσα να το βρω), ενώ κυκλοφόρησε μια εκλογή καθαρογραμμένη από τον κ. Ζουρνατζή και ανέβηκε εδώ.

Έχει ήδη δρομολογηθεί, όπως έχω ακούσει, από τον εν Αθήναις Σύλλογο Μουσικοφίλων Κωνσταντινουπόλεως.


Έχει αναρτηθεί και στο παρελθόν (05-03-10) από τον κ. Γιαννουκάκη εδώ


Καλή ιδέα, κάντε εσείς εάν μπορείτε το νέο θέμα με λίστα και σχολιασμό που έχετε ήδη αρκετές γνώσεις για το έργο του άρχοντος και εμείς το «υπομνηματίζουμε» ανά πάσα στιγμή.

Για την καλύτερη μελέτη αν είναι δυνατό να μεταφερθούν οι δυο τόμοι χερουβικών σε νέα θέματα όπως και το εγχειρίδιο Ψαλμών που ανήρτησε ο κ. Γιαννουκάκης εδώ
 
Last edited:

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Επαναφέρω αυτό το θέμα. Μήπως κάποιος από τους συναδέλφους έχει καθαρογραμμένα (σε Μελωδό κτλ.) τα Αργοσύντομα Χερουβικά του Βασ. Νικολαίδη και μπορεί να τ' αναρτήσει;

Ξέρω ότι τα σύντομα έχουν ανέβει από τον Σύλλογο Ιεροψαλτών Χαλκιδικής.

Ευχαριστώ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τα ετοιμάζει για έκδοση ο εν Αθήναις Σύλλογος Μουσικοφίλων Κωνσταντινουπόλεως.
 
Top