Αναζήτηση στο φόρουμ.

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πριν από το ¨είη το όνομα Κυρίου", πρέπει να πούμε:
  1. "Κύριε ελέησον" τρις και να σταματήσουμε;
  2. "Κύριε ελέησον, Πάτερ Άγιε ευλόγησον";
  3. "Κύριε ελέησον, Δέσποτα Άγιε ευλόγησον";
σε συνάρτηση πάντα με την αμέσως μετά εκφώνηση του ιερέα.

Γιατί άνοίγετε θέμα πού ὑπάρχει καί ἔχει λυθεῖ;
Ἄν δέν τό ἔχετε κοιτάξει, δέστε ἐδῶ. Δέν πάει πολύ καιρός πού τέθηκε καί ἀπαντήθηκε.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Δεν το είδα.
Το νέο μέλος δε σας λέει κάτι;;
πρέπει να ξέρω ό,τι έχει συζητηθεί από τον περασμένο Νοέμβριο και μετά, ενώ έγινα μέλος πρίν 6 μέρες;;;
 

Magdalene

Μαγδαληνή Κουμπαρούλη
[Σημείωμα Συντονιστή]


Για να μην επανερχόμαστε στα ίδια θέματα,ιδιαίτερα οι καινούριοι,ας έχουμε υπόψιν τη λειτουργία "αναζήτηση" που υπάρχει στην πράσινη μπάρα εργασιών πάνω από τα μηνύματα και κάτω από τους τίτλους.

Εκεί μπορούμε να βάλουμε την λέξη κλειδί της ερώτησης ή του θέματος που θέλουμε να θέσουμε και βλέπουμε αν ήδη υπάρχει κάτι σχετικό.

ΑΝ δεν υπάρχει,ανοίγουμε καινούριο θέμα.

Ευχαριστώ.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Θα συμφωνήσω με τη Μαγδαληνή και τον π. Μάξιμο αλλά θα δώσω και δίκαιο και στο Νίκο. Καλό είναι να γίνεται αναζήτηση αλλά είναι αναπόφευκτο οτι θα ανοίξουν και θέματα που έχουν συζητηθεί ήδη π.χ. κάποιος μπορεί να μην ξέρει πώς να αναζητήσει ή μπορεί να χρησιμοποιήσει άλλες λέξεις κλειδιά στην αναζήτηση ή η αναζήτηση να επιστρέψει πάρα πολλά αποτελέσματα και να "χαθεί", ιδιαίτερα εάν είναι νέο μέλος. Ας είμαστε λίγο πιό επιεικείς με αυτό το θέμα. Το πιό χρήσιμο πιστεύω σε αυτή την περίπτωση είναι κάποιος που γνωρίζει το παλαιότερο θέμα να στέλνει απλά ένα σύνδεσμο στο παλαιό θέμα και να κλειδώνεται (ή να διαγράφεται μετά από κάποιο διάστημα) το νέο θέμα.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Το πιό χρήσιμο πιστεύω σε αυτή την περίπτωση είναι κάποιος που γνωρίζει το παλαιότερο θέμα να στέλνει απλά ένα σύνδεσμο στο παλαιό θέμα.
Αὐτό ἀκριβῶς ἔκανα κ. Κουμπαρούλη, τό αὐτό ἔπραξε καί ἡ Μαγδαληνή σέ ἄλλο θέμα πού εἶχε ξεφύγει, καί μᾶς ὁδήγησε ἐκεῖ πού εἶχε αὐτό ἐξετασθεῖ σέ βάθος καί ὑψηλό ἐπίπεδο ἀπ᾿ ὅλες τίς πλευρές.
Ὅταν εἶδα ἀπό τήν ἀρχική σελίδα τό θέμα Αναζήτηση στο φόρουμ, μέ δημιουργό μάλιστα ἐμένα, περίμενα ὅτι θά εἴχατε μεταφέρει αὐτό τό μήνυμά μου.
Μέ ἀφορμή λοιπόν τήν ὁδηγία τῆς Μαγδαληνῆς, ἐγώ περιπλανήθηκα στό φόρουμ γιά δύο ὧρες, ὅπως ἔγραφα, καί διεπίστωσα τό βάθος καί τό ὕψος τῶν μηνυμάτων καί ἀναλύσεων, μέ πρωταγωνιστή ἕνα μέλος, πού ὅπως ἔχω διαβάσει ἔχει ἀποχωρήσει δυστυχῶς. Πρόκειται γιά τόν Βασίλη Ζάχαρη, πού μέ ἐντυπωσίασε μέ τίς γνώσεις του καί τήν ἐπάρκεια του εἰδικά στά θέματα πού μέ ἐνδιαφέρουν· καί μονολογοῦσα τί κρίμα πού σέ τόσες τελευταῖες συζητήσεις ἀπό τήν εἴσοδό τή δική μου καί ἄλλων δέν εἶναι συνομιλητής. Θά εἶχε προσφέρει οὐσιαστικά.
Μέ μεγάλη μου χαρά προχθές εἶδα ὅτι μᾶς παρακολουθεῖ, ἀφοῦ σᾶς ἔβαλε ἕνα "εὐχαριστῶ" σέ μήνυμά σας, πού τόν ἀναφέρατε.
ΒΑΣΙΛΗ ΖΑΧΑΡΗ ἄν θέλεις ἐπέστρεψε δυναμικά ! ἀρκεῖ ὁ τρίμηνος ἀποχωρισμός.
Ἄν θέλεις στείλε μου προσωπικό μήνυμα· ἔχω νά σοῦ πῶ κάποια πράγματα γιά τήν Τρίπολη καί κάτι ἄλλο...
Εὐχαριστῶ
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Αὐτό ἀκριβῶς ἔκανα κ. Κουμπαρούλη, τό αὐτό ἔπραξε καί ἡ Μαγδαληνή σέ ἄλλο θέμα πού εἶχε ξεφύγει, καί μᾶς ὁδήγησε ἐκεῖ πού εἶχε αὐτό ἐξετασθεῖ σέ βάθος καί ὑψηλό ἐπίπεδο ἀπ᾿ ὅλες τίς πλευρές.
Ὅταν εἶδα ἀπό τήν ἀρχική σελίδα τό θέμα Αναζήτηση στο φόρουμ, μέ δημιουργό μάλιστα ἐμένα, περίμενα ὅτι θά εἴχατε μεταφέρει αὐτό τό μήνυμά μου.
Μέ ἀφορμή λοιπόν τήν ὁδηγία τῆς Μαγδαληνῆς, ἐγώ περιπλανήθηκα στό φόρουμ γιά δύο ὧρες, ὅπως ἔγραφα, καί διεπίστωσα τό βάθος καί τό ὕψος τῶν μηνυμάτων καί ἀναλύσεων, μέ πρωταγωνιστή ἕνα μέλος, πού ὅπως ἔχω διαβάσει ἔχει ἀποχωρήσει δυστυχῶς. Πρόκειται γιά τόν Βασίλη Ζάχαρη, πού μέ ἐντυπωσίασε μέ τίς γνώσεις του καί τήν ἐπάρκεια του εἰδικά στά θέματα πού μέ ἐνδιαφέρουν· καί μονολογοῦσα τί κρίμα πού σέ τόσες τελευταῖες συζητήσεις ἀπό τήν εἴσοδό τή δική μου καί ἄλλων δέν εἶναι συνομιλητής. Θά εἶχε προσφέρει οὐσιαστικά.
Μέ μεγάλη μου χαρά προχθές εἶδα ὅτι μᾶς παρακολουθεῖ, ἀφοῦ σᾶς ἔβαλε ἕνα "εὐχαριστῶ" σέ μήνυμά σας, πού τόν ἀναφέρατε.
ΒΑΣΙΛΗ ΖΑΧΑΡΗ ἄν θέλεις ἐπέστρεψε δυναμικά ! ἀρκεῖ ὁ τρίμηνος ἀποχωρισμός.
Ἄν θέλεις στείλε μου προσωπικό μήνυμα· ἔχω νά σοῦ πῶ κάποια πράγματα γιά τήν Τρίπολη καί κάτι ἄλλο...
Εὐχαριστῶ

Θα επαναλάβω κάποια πράγματα σχετικά με τον Βασίλη τον οποίο δεν γνωρίζω προσωπικά.

Δανείζομαι μια φράση από τον ίδιο που μου έστειλε σε προσωπικό μήνυμα:
Ήταν από τα μέλη που χαιρόμουν να συζητώ μαζί του μέσα από το ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟΝ ακόμα κι αν διαφωνούσαμε.


Υπάρχει - κατ' εμέ - ένα θέμα ηθικό, όσο αφορά την ανωνυμία των μελών, που και εμένα πολλές φορές με εκνευρίζει.
'Ίσως δεν είναι και τόσο χριστιανικό αλλά φαρισαϊκό κα υποκριτικό κατ' εμέ να κρύβεται κάποιος πίσω από ένα όνομα χρήστη (use name)

Πολλές φορές θα δείτε ότι αγνοώ μηνύματα μελών που προτιμούν την ανωνυμία. Δεν ξέρω όμως που μπορεί να οδηγήσει μελλοντικά αυτό.

Φιλικά
Δημήτριος Καλπακίδης
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Η συντριπτική πλειοψηφία αυτών που συμμετέχουν ενεργά είναι επώνυμοι. Αυτό μπορεί να το διαπιστώσει κανείς εύκολα από τη λίστα μελών πατώντας το σύνδεσμο "Μηνύματα" στην ανάλογη στήλη για να ταξινομήσει ανάλογα με τα μηνύματα. Δείτε εδώ. Και από αυτούς που δεν έχουν βάλει το όνομά τους στον τίτλο χρήστη, πολλοί το έχουν στην υπογραφή τους ή το έχουν πεί σε ανύποπτο χρόνο. Προσωπικά πάει πολύς καιρός που εκνευρίστηκα από την ανώνυμη συμμετοχή κάποιων. Ίσα ίσα, είδα ανώνυμες συμμετοχές που πλούτισαν το φόρουμ.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Η συντριπτική πλειοψηφία αυτών που συμμετέχουν ενεργά είναι επώνυμοι. Αυτό μπορεί να το διαπιστώσει κανείς εύκολα από τη λίστα μελών πατώντας το σύνδεσμο "Μηνύματα" στην ανάλογη στήλη για να ταξινομήσει ανάλογα με τα μηνύματα. Δείτε εδώ. Και από αυτούς που δεν έχουν βάλει το όνομά τους στον τίτλο χρήστη, πολλοί το έχουν στην υπογραφή τους ή το έχουν πεί σε ανύποπτο χρόνο. Προσωπικά πάει πολύς καιρός που εκνευρίστηκα από την ανώνυμη συμμετοχή κάποιων. Ίσα ίσα, είδα ανώνυμες συμμετοχές που πλούτισαν το φόρουμ.

'Ίσως δεν είναι και τόσο χριστιανικό αλλά φαρισαϊκό κα υποκριτικό κατ' εμέ να κρύβεται κάποιος πίσω από ένα όνομα χρήστη (use name)

Έδωσα κι αυτήν την παράμετρο... που δεν σχολιάστηκε.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
'Ίσως δεν είναι και τόσο χριστιανικό αλλά φαρισαϊκό κα υποκριτικό κατ' εμέ να κρύβεται κάποιος πίσω από ένα όνομα χρήστη (use name)

Έδωσα κι αυτήν την παράμετρο... που δεν σχολιάστηκε.

Δημήτρη, αν και προσωπικά εκτιμώ και υποστηρίζω και ενθαρρύνω την επωνυμία, δεν κρίνω τα αίτια γιατί δεν γνωρίζω τους λόγους που ο καθένας επιλέγει να συμμετάσχει ανώνυμα. Πιστεύω (όπως και στην περίπτωση της επωνυμίας!) θα υπάρχουν πάντα καλόβουλοι και κακόβουλοι συζητητές. Εξαρτάται και πώς τους αντιμετωπίζουμε οι υπόλοιποι. Αρκετές φορές έχει συμβεί στο Ψαλτολόγιον κάποιοι να αρχίζουν ανώνυμα και έπειτα να "εμφανίζονται" επειδή αισθάνθηκαν φιλική αντιμετώπιση από τους άλλους.
 
Δημήτρη, αν και προσωπικά εκτιμώ και υποστηρίζω και ενθαρρύνω την επωνυμία, δεν κρίνω τα αίτια γιατί δεν γνωρίζω τους λόγους που ο καθένας επιλέγει να συμμετάσχει ανώνυμα. Πιστεύω (όπως και στην περίπτωση της επωνυμίας!) θα υπάρχουν πάντα καλόβουλοι και κακόβουλοι συζητητές. Εξαρτάται και πώς τους αντιμετωπίζουμε οι υπόλοιποι. Αρκετές φορές έχει συμβεί στο Ψαλτολόγιον κάποιοι να αρχίζουν ανώνυμα και έπειτα να "εμφανίζονται" επειδή αισθάνθηκαν φιλική αντιμετώπιση από τους άλλους.
Συμφωνώ με το Δημήτρη. Ας δείξουμε περισσότερη ανοχή σε όσους επιλέγουν την ανωνυμία, εφόσον από το διαχειριστή τους δίνεται και αυτή η δυνατότητα και ας τους κάνουμε εμείς να νιώσουν οικεία, ώστε να εμφανιστούν.
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς

ΒΑΣΙΛΗ ΖΑΧΑΡΗ ἄν θέλεις ἐπέστρεψε δυναμικά ! ἀρκεῖ ὁ τρίμηνος ἀποχωρισμός.
Ἄν θέλεις στείλε μου προσωπικό μήνυμα· ἔχω νά σοῦ πῶ κάποια πράγματα γιά τήν Τρίπολη καί κάτι ἄλλο...
Εὐχαριστῶ

Καλημέρα,

επειδή εκανε αλλος (ο Π.Μαξιμος) την αρχη, να συνεχισω κι εγω.
Θεωρω οτι ο Βασιλης Ζαχαρης εχει βοηθησει παρα πολύ το ψαλτολόγιο με τις γνωσεις του και θα ήθελα κι εγω να τον παρακαλέσω να επιστρέψει.
Βασίλη, αν μας διαβαζεις, να ξερεις -πιστευω- οτι εκφραζω και πολλά άλλα μελη...
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια, όμως δεν πιστεύω ότι έχω κάτι να γράψω (και κυρίως δεν νιώθω πλέον την ανάγκη να το κάνω) σε αυτά που συζητούνται. (όχι επειδή δεν με ενδιαφέρουν)

Αν κάποια στιγμή νιώσω την ανάγκη να προσθέσω κάτι, θα το κάνω αν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.

Εξακολουθώ να είμαι μέλος, απλά δεν γράφω πλέον. Προς το παρόν διαβάζω και είμαι αρκετά ικανοποιημένος από αυτό!

Να είστε όλοι καλά!


Βασίλης Ζάχαρης
 
Top