Ι Αρβανίτης: Την γαρ σην μήτραν-Νενανώ

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Εξαιρετικό, πάνω στη συνθετική άποψη του αρχαίου, αλλά με πολύ εντονότερη και επιτυχή -λόγω του ήχου- εναλλαγή συσταλτικού και διασταλτικού ύφους.
Το έχουμε ξαναπεί, "δημιουργικός εμπλουτισμός της παράδοσης" απολύτως μέσα στα όρια, τις γραμμές και τα υφολογικά πλαίσια που θέτει η ίδια. Να είστε πάντα καλά!
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αν και λόγω προσωπικής επιλογής σπανίως ψάλλω νεώτερες συνθέσεις στο ναό (ακόμη κι αν τις δακτυλογραφώ), την συγκεκριμένη την επέλεξα με μεγάλη μου χαρά, απέσπασε δε από τους εκεί φιλόμουσους θετικά σχόλια. Είναι ελπιδοφόρο το να γράφονται τέτοιες συνθέσεις, ιδιαιτέρως σήμερα.

Όπως λέμε και εδώ στη Κρήτη: Σπολάτει κ' έτσα δουλειές να κάμετε σαφί (πάντα).
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Από μια σειρά μελοποιήσεων του εν λόγω ύμνου.

Πολύ καλό! Είναι τόσο πιστή η μελοποιία του Γιάννη στα αρχαία πρότυπα που θα πέσω σε αίρεση γιατί αρχίζω να αναρωτιέμαι αν είναι μετεμψύχωση του Ξένου Κορώνη ή μάλλον του Ιωάννου του Γλυκέος
Γιάννη μπορείς να το αναρτήσεις και με την παλαιά μέθοδο να δούμε πως είναι; Ευχαριστούμε πολύ και Συγχαρητήρια!!! :):):)
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Πολύ καλό! Είναι τόσο πιστή η μελοποιία του Γιάννη στα αρχαία πρότυπα που θα πέσω σε αίρεση γιατί αρχίζω να αναρωτιέμαι αν είναι μετεμψύχωση του Ξένου Κορώνη ή μάλλον του Ιωάννου του Γλυκέος
Γιάννη μπορείς να το αναρτήσεις και με την παλαιά μέθοδο να δούμε πως είναι; Ευχαριστούμε πολύ και Συγχαρητήρια!!! :):):)

Ευχαριστώ τον Γιώργο, τον Κώστα, τον Χρήστο, τον Βαγγέλη και τον Δημήτρη για την άμεσα εκπεφρασμένη εκτίμησή τους και ανταποδίδω και στους υπόλοιπους τις ευχαριστίες.

Βαγγέλη, μη λές τέτοια και την ψωνίσουμε....:eek:

Ιδού το κείμενο στην παλαιά, μαζί με την πρώτη σύνθεση της νέας χρονιάς, το "Την γαρ σην μήτραν" σε Β΄ήχο (το δίνω εδώ σε πρόχειρη γραφή. Θα το καθαρογράψω αργότερα).
 

Attachments

  • IArv-Thn gar shn mhtran-Nenano &B -palaion.pdf
    1.8 MB · Views: 341
  • IArv-Thn gar shn mhtran-B'(proxeiro).pdf
    109.6 KB · Views: 255

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Τεράστιο το τάλαντο, ευτυχής που σε έχουμε στην παρέα μας κ ψέλνουμε από τα χειρόγραφά σου.
Να ζήσεις πολλά χρόνια για να γράφεις μπας κ ξεστραβωθούμε λίγο.
 

greek487

Tasos N.
Από μια σειρά μελοποιήσεων του εν λόγω ύμνου.
IArv-Thn gar shn mhtran-Nenano.pdf

Βοηθητικό στα ισοκρατήματα, στης έλξεις, και για να κατανοηθούν οι μουσικές φράσεις θα ήταν το "Άνωθεν οι Προφήται" του Κουκουζελη σε Νενανώ και σε εκτέλεση της Ελληνικής Βυζαντινής Χορωδίας. Συμμετήχε νομίζω και ο αγαπητός Λαοσύνακτης στην ηχογράφηση αυτή.

Γιάννη, συγχαριτήρια για την υπέροχη σύνθεση!


...
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Η παρούσα καταγραφή έγινε για προσωπική κυρίως χρήση.
Συγγνώμη, αλλά θέλω να πιστεύω ότι στο μάτι μας που έχει συνηθίσει να βλέπει τα κλασικά βιβλία Πανδέκτες, Κυψέλες, Κηλτζανίδη, Βιολάκη κττ. το συνημμένο φαίνεται πιο οικείο σε σχέση με την .... ηλικία του.:wink::D
Σε 100 χρονάκια θα είναι ... αρχαίο, αλλά με τη μορφή που πήρε με την πληκτρολόγηση είναι αρχαίο από.... τώρα!:wink:
 

Attachments

  • ΝΕΝΑΝΩ ΑΡΒΑΝΙΤΗ.pdf
    132.1 KB · Views: 373

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Εύγε, κύριε Νίκο για τον κόπο σας, αλλά περισσότερο εύγε για την οξεία και ανόθευτη μουσική σας κρίση, δύσκολο απόκτημα όντως.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Γιώργος Μ.;97494 said:
Εύγε, κύριε Νίκο για τον κόπο σας, αλλά περισσότερο εύγε για την οξεία και ανόθευτη μουσική σας κρίση, δύσκολο απόκτημα όντως.
Ευχαριστώ πολύ φίλε!
Βέβαια ίσως φησί τις, συν ταις οξείαις αρχαιότερον είναι!:(
Όμως ο πληκτρολογήσας τούτο εννοεί αποκλειστικώς σε σχέση με την εικόνα της πλειοψηφίας των τύποις εκδοθέντων βιβλίων αλλά και πλείστων όσων χειρογράφων τοιούτων άνευ οξειών ,:D και ουχί των εχόντων ... οξείαν... ήτις ΚΑΤΗΡΓΗΘΗ ως μη έχουσα αξίαν!:mad:
Ν
ΥΓ. Φίλε κ. Αρβανίτη, επιτρέπεται η ... κατά Νικ. Γιάννου (Στανιτσο-μαθητή) επεξεργασία (τονισμός-διασκευή ή όπως αλλιώς το λένε... - Ο άρχων έλεγε ... τού 'βαλα ... χέρι);:wink:
 
Last edited:

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ πολύ φίλε!
Βέβαια ίσως φησί τις, συν ταις οξείαις αρχαιότερον είναι!:(
Όμως ο πληκτρολογήσας τούτο εννοεί αποκλειστικώς σε σχέση με την εικόνα της πλειοψηφίας των τύποις εκδοθέντων βιβλίων αλλά και πλείστων όσων χειρογράφων τοιούτων άνευ οξειών ,:D και ουχί των εχόντων ... οξείαν... ήτις ΚΑΤΗΡΓΗΘΗ ως μη έχουσα αξίαν!:mad:
Ν
ΥΓ. Φίλε κ. Αρβανίτη, επιτρέπεται η ... κατά Νικ. Γιάννου (Στανιτσο-μαθητή) επεξεργασία (τονισμός-διασκευή ή όπως αλλιώς το λένε... - Ο άρχων έλεγε ... τού 'βαλα ... χέρι);:wink:

Κε Γιάννου, σας ευχαριστώ για την εκτίμησή σας και για τον κόπο σας. Αν σας αναπαύει έτσι, δεν έχω καμμία αντίρρηση, σας επιτρέπω την "εξομάλυνση της κορυφογραμμής" :) (και δεν θα το θεωρήσω "επίθεσιν χειρός":wink:. Μακάρι να ζούσε και ο Άρχων να το έψελνε κι ας τού 'βαζε και πόδι! Διότι φαντάζομαι ότι θα "πέταγε", όπως εύστοχα έχετε πει, με τον ωραίο του χρόνο)
Επιτρέψτε μου βέβαια και μένα να διατηρήσω την αγαπημένη μου Οξεία και την αξία της, διότι εκτός από άποψη είναι για μένα πλέον και συνήθεια.

Σημ. Στην 4η σειρά (θρόνοΖον) αφαιρέστε το Κλάσμα στο Ολίγον πρίν το Ολίγον με Ψηφιστόν (ή το Κλάσμα επί του Ολίγου με Ψηφιστόν. Η Θέση υπάρχει και με τις δύο μορφές. Δεν θυμάμαι ποιά έχω γράψει στο πρωτότυπο).
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Σήμερα τὰ κύτταξα καὶ τὰ μουρμούρισα.

Πάρα πολὺ ὠραία καὶ τὰ δύο, ἄν μπορέσει κάποιος νὰ καθαρογράψει καὶ τὸ δεύτερο καλὸ θὰ ἦταν γιὰ τὸ ἀναλόγιο.

Λαοσυνάκτη, ἄξιος ὁ μισθός.
 
Την εποχή του 70 γιαυτούς που θυμούνται, υπήρχε κάποιο επίδομα συνταξιακό σε αυτούς που παρήγαγαν και επεξεργαζόταν ῾῾λαογραφία῾῾, ῾ἑθιμοιστορικολαογραφικές μελέτες῾῾. Αν θυμάμαι καλά το επίδομα προερχόταν απο το υπουργείο πολιτισμού. Οι κακιές γώσσες μιλούν πως η πλειοψηφία των εκδοθέντων βυζαντινομουσικών συλλογών της εποχής κείνης ήχαν το εν λόγω επίδομα στο στόχαστρο πέραν απο την αγάπη στην εθνική παρακαταθήκη.

ΛΕΩ, ΜΗΠΩΣ και σήμερα υπάρχει κάποιο άγνωστο επίδωμα στους συνθέτες νέων μαθημάτων και, βάσει των αριθμών των συνθέσεων στο βιογραφικό υπάρχει κάποιο οικονομικό όφελος;

ΝΓ

Πολύ ενδιαφέρον ζήτημα, αλλά νομίζω ότι πρέπει να μεταφερθεί σε νέο θέμα, εδώ αδικείτε ο κ.Αρβανίτης.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Θὰ συμφωνήσω μὲ τὸν Νικόλαο.

Ὁ κ. Ἀρβανίτης μᾶς κάνει τὴν τιμὴ νὰ ἀνεβάζει πρωτότυπες συνθέσεις του συνεχῶς καὶ παρὰ τὶς κατὰ καιροὺς ἐπιθέσεις ποὺ δέχεται -καὶ ἀπὸ μένα φυσικά- γιὰ θεωρητικὰ ζητήματα ποὺ «καῖνε».

Οἱ προσφορὲς του πολλὲς καὶ μάλιστα ἀρκετὲς σὲ πρώτη δημόσια παρουσίαση ἀπὸ τὸν χῶρο μας.

Νομίζω πὼς χρειάζεται ἔπαινος γι᾿ αὐτὸ καὶ ὄχι καχυποψία. Καὶ γενικὰ ἡ παρουσία του, πέραν τῶν διαφωνιῶν καὶ τῶν παθῶν, εἶναι σημαντικὴ γιὰ τὰ ἐρεθίσματα ποὺ κατὰ καὶροὺς προκαλεῖ, δίνοντας ἀφορμὴ γιὰ ὠφέλιμη καὶ συνήθως ... παθιασμένη συζήτηση μὲ πολλὲς ... σφαῖρες ἀπὸ ... καὶ πρὸς ... κάθε κατεύθυνση.
 

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Ανακαλώ.....και ανακάλεσα και έσβησα.

Στόχος μου δεν ήταν ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ο κ. Αρβανίτης. Γενικό ήταν το θέμα.

Ας το αφήσουμε.

ΝΓ.
 
Top