Εκδημία Ευαγγέλου Λιναρδάκη

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Δυστυχώς, ο λείαν αγαπητός Ευάγγελος Λιναρδάκης απεβίωσε μετά από ολιγόμηνη μάχη με την επάρατη νόσο.

Η συνολική προσφορά του αείμνηστου Ευαγγέλου τόσο στα ιεροψαλτικά πράγματα της πόλεως του Ηρακλείου όσο και στην κοινότητα, είναι πραγματικά υπέρ πάσης αξίας. Ας είναι η πολύτιμη προσφορά που απλόχερα μας χάρισε εις μνημόσυνον αιώνιον και ας κάνουμε όλοι μία προσευχή για την ανάπαυση της ψυχής του.

Η εξόδιος ακολουθία θα ψαλλεί σήμερα στις 14:00 στον Ιερό Ναό Αγίας Βαρβάρας στα Καμίνια Ηρακλείου, όπου και υπηρέτησε το μεγαλύτερο μέρος της ιεροψαλτικής διακονίας του. Η σορός του θα βρίσκεται στον Ιερό Ναό από τις 12:00.
 

Nikolaos Toumpanakis

Παλαιό Μέλος
Δυστυχώς, ο λείαν αγαπητός Ευάγγελος Λιναρδάκης απεβίωσε μετά από ολιγόμηνη μάχη με την επάρατη νόσο.

Η συνολική προσφορά του αείμνηστου Ευαγγέλου τόσο στα ιεροψαλτικά πράγματα της πόλεως του Ηρακλείου όσο και στην κοινότητα, είναι πραγματικά υπέρ πάσης αξίας. Ας είναι η πολύτιμη προσφορά που απλόχερα μας χάρισε εις μνημόσυνον αιώνιον και ας κάνουμε όλοι μία προσευχή για την ανάπαυση της ψυχής του.

Η εξόδιος ακολουθία θα ψαλλεί σήμερα στις 14:00 στον Ιερό Ναό Αγίας Βαρβάρας στα Καμίνια Ηρακλείου, όπου και υπηρέτησε το μεγαλύτερο μέρος της ιεροψαλτικής διακονίας του. Η σορός του θα βρίσκεται στον Ιερό Ναό από τις 12:00.






Ο Θεός ας τον αναπαύσει και ας τον κατατάξει εν σκηναίς δικαίων.
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Μετά των Αγίων ανάπαυσον Χριστέ την ψυχήν του δούλου σου Ευαγγέλου....
ένθα ζωή ατελεύτητος.
Εν κόλποις Αβραάμ αναπαύσαι...Καλόν Παράδεισον αδελφέ εν Κυρίω......
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Γνωρισα τον αειμνηστο(δυσκολευομαι και μονο που το γραφω:() κ. Ευαγγελο Λιναρδακη μεσα απο το φορουμ αυτο πριν λιγους μηνες και πραγματικα θεωρω προνομιο το οτι επικοινωνησα μαζι του εστω και μεσω ενος υπολογιστη. Το ποσο σπουδαιος ηταν τοσο ως ψαλτης αλλα και ως προσωπικοτητα φαινεται και απο το γεγονος οτι εχω στενοχωρηθει παρα πολυ -και ολοι σας φανταζομαι- σαν να επροκειτο για καποιο ατομο το οποιο γνωριζα για χρονια. Δεν θα ξεχασω την καλοσυνη με την οποια μου μιλησε και τις συμβουλες που μου εδωσε, πραγματικα σπανιο ειδος ανθρωπου και ιεροψαλτου! Λυπαμαι επισης αφανταστα που δεν ειχα την ευκαιρια να τον γνωρισω και απο κοντα.:(
Ειμαι σιγουρος πως εκει που βρισκεται συνεχιζει να δοξολογει το Θεο ψαλλοντας οπως εκανε αλλωστε και σε ολη του τη ζωη, πλαισιώνοντας τον χορο των αλλων μεγαλων ιεροψαλτων!
Ο Θεος να τον αναπαυσει... Αιωνια του η μνημη!
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Δυσκολεύομαι να γράψω οτιδήποτε... :( ο Θεός να σε αναπαύσει κυρ-Βαγγέλη. Μας έδωσες πολλά και είσουνα πολλά για μας. Αφήνεις μεγάλο κενό στην ψαλτική οικογένεια. Πολλά θα γραφτούνε για σένα, αλλά αυτά που αξίζουν περισσότερο είναι στις καρδιές των φίλων σου. Συλλυπητήρια στην οικογένειά σου. Θεός'χωρέσει.
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Εχασε η μουσικη μας εναν ΄΄αρχοντα΄΄ και εγω ενα φιλο!!!Η λυπη μου ειναι μεγαλη..και να πω οτι κατεμε το πενθος δεν βαραινει την οικογενεια του μα και ολη την κοινοτητα του ψαλτολογειου και γενικα τον ψαλτικο κοσμο..αιωνια σου η μνημη φιλε Βαγγελη !!
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Δυσκολεύομαι να γράψω οτιδήποτε... :( ο Θεός να σε αναπαύσει κυρ-Βαγγέλη. Μας έδωσες πολλά και είσουνα πολλά για μας. Αφήνεις μεγάλο κενό στην ψαλτική οικογένεια. Πολλά θα γραφτούνε για σένα, αλλά αυτά που αξίζουν περισσότερο είναι στις καρδιές των φίλων σου. Συλλυπητήρια στην οικογένειά σου. Θεός'χωρέσει.

Ευάγγελε, ο ψαλτικός κόσμος από σήμερα θα είναι φτωχότερος.Η προσφορά σου ήταν πολύ μεγάλη.Δυσκολεύομαι και εγώ να γράψω οτιδήποτε.Μου φαίνεται σαν χθές όταν πρωτοεπικοινωνήσαμε μέσω του forum και με περιέβαλες με την αγάπη σου και με τίμησες με τη φιλία σου.
Ο θεός να αναπαύσει την ψυχή σου.Συλλυπητήρια και στην οικογένειά σου.
Γιώργος Παλιούρας
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Με τον Βαγγέλη γνωριστήκαμε το 1980.
Τότε εκείνος εξέδιδε μία Εφημερίδα με τον τίτλο " ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗ " και εγώ ήμουν Αρχισυντάκτης. Ιεροψαλτικά γνωριστήκαμε, όταν εκλήθην να ψάλλω στον Ναό του, σε μία Χειροτονία. Τότε γνωρίστηκα και με τους μακαριστούς σήμερα Στέλιο Νανάκη, Δημήτρη Επιτροπάκη και Γιώργο Κουναλάκη. Ανέφερα πρώτα τους αποδήμησαντες. Βέβαια γνώρισα και πολλούς άλλους, οι οποίοι βρίσκονται - και εύχομαι να βρίσκονται για πολλά ακόμη χρόνια ανάμεσά μας -ακόμα στη ζωή και με τους οποίους έχουμε κάνει τρελά γλέντια. Αναπτύξαμε αρκετά μεγάλη οικογενειακή φιλία και έχουν μείνει αξέχαστες οι στιγμές, που βρισκόμασταν μαζί.
Η απώλειά του είναι πολύ μεγάλη και αδυνατίζει το παραγωγικό Ιεροψαλτικό δυναμικό του Ηρακλείου. Ήταν ανήσυχος τύπος και του άρεσε να ψάχνει. Έχουμε συνεργαστεί επί δεκαετίες πάνω στη Μουσική και πάντοτε ξεχώριζε η περιέργειά του, προκειμένου να διευκρινιστεί το Α΄. ή Β΄. θέμα.
Η Οικογένειά μου κι εγώ προσωπικά, αισθανόμαστε ότι χάσαμε έναν πολύ δικό μας άνθρωπο. Οι γιοί μου, οι οποίοι έζησαν πολλές φορές από κοντά την ανεμελιά του Βαγγέλη, πετάχτηκαν όρθιοι όταν τους πληροφόρησα για τα συμβάντα.
Εύχόμαστε ολόψυχα αφ' ενός στον αγαπημένο Φίλο, να ενταχθεί στους Ουράνιους Ιεροψαλτικούς Χορούς και παράλληλα στην αγα[ημένη μας Σύζυγο ( Την Τόνια ) και στα παιδιά τους, να ζούν και να το θυμούνται πάντοτε, όπως κι εμείς.
Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Με μεγάλη θλίψη διάβασα τα περί εκδημίας του κ. Λιναρδάκη, τον οποίο ευτύχησα να συναντήσω δύο φορές το περασμένο καλοκαίρι στο Ηράκλειο.
Ο Θεός ας τον αναπαύσει εν χώρα ζώντων και ας παρηγορήσει τους οικείους του.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Σήμερα το Ψαλτολόγιο πενθεί τον άνθρωπο που ήταν η ψυχή του. Τον άνθρωπο που τόσα πρόσφερε στην Βυζαντινή μας μουσική και στο ψαλτολόγιο. Τόν άνθρωπο που τόσο αγαπήσαμε γιατί πρώτος αυτός μας αγάπησε. Σήμερα εύχόμαστε όλοι καλόν Παράδεισο στον δικό μας άνθρωπο και είμαστε βέβαιοι ότι η προσφορά του και η αγάπη του στην Εκκλησία θα ανταμοιφθεί από τον Κύριον.

Φίλε Βαγγέλη καλό σου ταξίδι και να ευχηθούμε κάποια μέρα όλοι να συναντηθούμε στούς Ουράνιους Ιεροψαλτικούς χορούς.

Καλώ τα μέλη και τους Φίλους του Ψαλτολογίου εις ένδειξιν τιμής να μη αναρτηθούν άλλα θέματα στο ψαλτολόγιο μέχρι και της εξοδίου ακολουθίας.
 
P

ptz

Guest
-Καλό ταξίδι φίλε Ευάγγελε.
Παν.Τζανάκος
 

Spiros Zarkos

Σπυρίδων Ζάρκος
Αγαπητοί εν Χριστώ φιλόμουσοι, παρ'ολο είναι πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ αυτό όταν έμαθα τα δυσάρεστα νέα γιά την κοίμηση του Ευαγγέλου Λιναρδάρκη αισθάνθηκα μεγάλη θλίψη και στενοχώρια. Ο πανάγαθος και πολυεύσπλαχνος Θεός να το κατατάξη εν σκηναίς των δικαίων και να θυμώμαστε τα ταπεινά και ευλογημένα λόγια του. :(
 

christos_v

Παλαιό Μέλος
Xριστός Ανέστη!, Μακαρία η οδός!


Χορός πρέπει στον τάφο σου με δυνατό λυράρη
να νιώσει ο Χάρος ένοχος που ήρθε να σε πάρει!
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αγαπητοί, σαν ελάχιστη συμμετοχή στο πένθος της οικογένειας του κυρ-Βαγγέλη και όλης της κοινότητάς μας το Ψαλτολόγιον θα «σιγήσει» για μία ημέρα. Στις 2μμ ώρα Ελλάδος (11 μμ Αυστραλίας) ώρα της κηδείας του αείμνηστου γενικού συντονιστή, ψυχής του Ψαλτολογίου και φίλου μας, το φόρουμ θα κλείσει εντελώς και θα ανοίξει ξανά σε 24 ώρες.
 

paivanas

Μέλος
Ο Βαγγέλης ήταν φίλος αρκετά χρόνια. Είχαμε συχνή επικοινωνία Την προηγουμένη εβδομάδα μιλήσαμε τηλεφωνικά (ήταν πολύ καταβεβλημένος) Ό,τι και να γράψω για τον Βαγγέλη θα είναι πολύ μικρό και λίγο και φιλολογικό.
Μεγάλη απώλεια. Πολύ μεγάλη απώλεια. Είμαστε πολύ φτωχότεροι μετά την εκδημία του. Χάσαμε τον πολυαγαπημένο αδελφό μας. Ας προσευχηθούμε για την ψυχή του. Ο Θεός να τον αναπαύσει. Εύχομαι την εξ ύψους παρηγορία στην αγαπητή Τόνια και στα παιδιά του.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Θλίψη μα και ελπίδα για τον μεγάλο φίλο μας και άρχοντα της Κρήτης Βαγγέλη Λιναρδάκη.Τον αντρειωμένο μην τον κλαίς....Πολύ σωστά Δημήτρη εις ένδειξη πένθους να κλείσουν τα θέματα όχι όμως και αυτό.Προτείνω αν είναι εφικτό, αυτό και μόνο αυτό, να μείνει ανοικτό ως τρόπος έκφρασης της λύπης μας.Κόσμε Χρυσέ, κόσμε αργυρέ, κόσμε μαλαματένιε, κόσμε και ποιός σε κέρδισε και ποιός θα σε κερδίσει.Αιωνία σου η μνήμη φίλε Βαγγέλη σε ευχαριστώ για την αγάπη σου
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αντωνης Μιχελουδακης;91844 said:
Προτείνω αν είναι εφικτό, αυτό και μόνο αυτό, να μείνει ανοικτό ως τρόπος έκφρασης της λύπης μας.

Δυστυχώς είναι τεχνικά περίπλοκο να γίνει επιλεκτικά. Θα συνεχίσουμε μετά το τέλος της σιγής.
 
Last edited:
Παρ' ότι δεν είχα την τιμή να συνδέομαι προσωπικά με τον σπουδαίο αυτό άνθρωπο, αναγνωρίζω και τιμώ την προσφορά του στη Μουσική Τέχνη. Καλό Παράδεισο, αδερφέ! Θάρρος και ελπίδα να χαρίσει ο Θεός στους δικούς σου.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Αγαπητοί, σαν ελάχιστη συμμετοχή στο πένθος της οικογένειας του κυρ-Βαγγέλη και όλης της κοινότητάς μας το Ψαλτολόγιον θα «σιγήσει» για μία ημέρα. Στις 2μμ ώρα Ελλάδος (11 μμ Αυστραλίας) ώρα της κηδείας του αείμνηστου γενικού συντονιστή, ψυχής του Ψαλτολογίου και φίλου μας, το φόρουμ θα κλείσει εντελώς και θα ανοίξει ξανά σε 24 ώρες.

Θα έπρεπε από μόνοι μας να σιγήσουμε όπως ζήτησα με προηγούμενο μου μήνυμα και όχι να μας επιβληθεί.

Δυστυχώς όμως κάποιοι και αυτή τη στιγμή κάνουν αναρτήσεις.

Λίγο σεβασμό στην μνήμη του Βαγγέλη.
 
Top