[Ερώτηση] Πάτερ ἡμῶν: εμμελώς ή όχι;

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Kάπου το είχα δει μελοποιημένο σε πλ.Δ´ (ρυθμός 3σημος). Αποδίδεται στον Σύγκελλο Προκόπιο Μελά (συνθέτη του Ευαγγελίου σε ηρωϊκό εξάμετρο) ή τον Β. Ονουφριάδη.
 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Kάπου το είχα δει μελοποιημένο σε πλ.Δ´ (ρυθμός 3σημος). Αποδίδεται στον Σύγκελλο Προκόπιο Μελά (συνθέτη του Ευαγγελίου σε ηρωϊκό εξάμετρο) ή τον Β. Ονουφριάδη.

Εγώ το είχα ακούσει κιόλας αλλά δεν θυμάμαι από ποιον.... Όχι πάντως από ψάλτες σχολής Σακελλαρίδη....:confused:
 
Παναγιωτίδης ο Τρισμέγιστος

Ναι το ειχα καταλαβει αλλα μου φάνηκε παράξενο που το ξεκίνησε πλΔ και το γυρισε σε sabah.. έχω ακούσει ένα άλλο όλο σαμπαχ αλλα εκεί που δείνει ρέστα είναι ένας απόστολος Μ. Σαρακοστής όλος σε σαμπαχ πάλι.. Άρχοντας!! Ευχαριστω!
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Εγώ το είχα ακούσει κιόλας αλλά δεν θυμάμαι από ποιον.... Όχι πάντως από ψάλτες σχολής Σακελλαρίδη....:confused:

Ψάλτες "κλίματος" Παλάση ίσως...Κπολίτες την καταγωγή. Δεν έχει σχέση με Σακελλαρίδη...
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Παναγιωτίδης ο Τρισμέγιστος
Δηλ. ειναι λαθος το ''Κλωναριδης'' που αναφερεται??
Παντως και μεσα απο αυτη την εμμελη απαγγελια και μονο του ''Πατερ ημων'' καταλαβαινει κανεις τι παει να πει Β.Μουσικη. Θελω να πω πως αν το εξετασουμε αυστηρα με βαση καποιους ξερους κανονες ειναι λαθος. Ομως μπορει καποιος να κατηγορησει καποιον ψαλτη ο οποιος απο την αγαπη του γιαυτη τη Μουσικη και το πολυ του μερακι κανει καποιες φορες το κατι παραπανω? Πιστευω πως οχι... Τουλαχιστον οχι παντα.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ψάλτες "κλίματος" Παλάση ίσως...Κπολίτες την καταγωγή. Δεν έχει σχέση με Σακελλαρίδη...
Και Θεοδοσίου Γεωργιάδη. Νομίζω πως το γράφει έτσι και στη Λειτουργία του.

Αλήθεια, επειδή βλέπω στα πρώτα μηνύματα μία ασάφεια, ποια η διαφορά (εμμελούς) απαγγελίας και αναγνώσεως; Στην εκκλησία η ανάγνωση δεν είναι και απαγγελία; Απ' ότι ξέρω, η θεατρικώ τω τρόπω ανάγνωση είναι επείσακτη. Η ανάγνωση γίνεται σε σταθερή βάση, συνήθως στον Δι, για όλα τα αναγνώσματα. Εν προκειμένω για τα εν μέσω Λειτουργικών σε κάποιο ήχο, είθισται να λέγονται και στη βάση του ήχου.
 
Δηλ. ειναι λαθος το ''Κλωναριδης'' που αναφερεται??

Όχι, έτερον εκάτερον.
Ο αγαπητός Nikolaos αναφέρεται σε ηχογράφηση του αείμνηστου Παναγιωτίδη. Στην ηχογράφηση που παρέθεσα εδώ ακούγεται ο Ιωάννης Κλωναρίδης, στον κοιμητηριακό ναό Καβάλας, περί το έτος 2000.

Ομολογουμένως όμως, Κλωναρίδης, Παναγιωτίδης και Φωτόπουλος μοιάζουν πολύ στο ύφος.
Ακούστε παρακάτω τους δύο τελευταίους σε έτερες εκτελέσεις της Κυριακής προσευχής.
 

Attachments

  • Πάτερ ημών=Παναγιωτίδης 1960.mp3
    949.8 KB · Views: 138
  • ΠΑΤΕΡ ΗΜΩΝ=Φωτόπουλος.mp3
    922.9 KB · Views: 98

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Kάπου το είχα δει μελοποιημένο σε πλ.Δ΄ (ρυθμός 3σημος). Αποδίδεται στον Σύγκελλο Προκόπιο Μελά (συνθέτη του Ευαγγελίου σε ηρωϊκό εξάμετρο) ή τον Β. Ονουφριάδη.

Για το κείμενο, βλ. εδώ.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Σύμφωνα μὲ τὸ τυπικὸ τοῦ ἁγίου Σάββα ἡ Κυριακὴ προσευχὴ λέγεται ἀπὸ τοὺς μοναχοὺς σὲ ἑπτὰ στάσεις

(χφφ. ΤΑΣ Σινὰ 1094 ιβ’ αἰ. φ. 5v, Σινὰ 1095 ιβ’ αἰ. φ. 14v, Σινὰ 1096 ιβ’ αἰ. φ. 23r, ΤΑΣ κεφ. ε’).



Πάτερ ἡμῶν ὁ ἐν τοῖς οὐρανοῖς



ἁγιασθήτω τὸ ὄνομά σου,



ἐλθέτω ἡ βασιλεία σου,



γενηθήτω τὸ θέλημά σου, ὡς ἐν οὐρανῷ καὶ ἐπὶ τῆς γῆς.



Τὸν ἄρτον ἡμῶν τὸν ἐπιούσιον δὸς ἡμῖν σήμερον·



καὶ ἄφες ἡμῖν τὰ ὀφειλήματα ἡμῶν, ὡς καὶ ἡμεῖς ἀφίεμεν τοῖς ὀφειλέταις ἡμῶν·



καὶ μὴ εἰσενέγκῃς ἡμᾶς εἰς πειρασμόν, ἀλλὰ ῥῦσαι ἡμᾶς ἀπὸ τοῦ πονηροῦ.



(χφ. Vat. gr. 342, ψαλτήριο μεταξὺ τῶν ἐτῶν 1087-1088 φ. 277r-v, Ὡρολόγιον ἔκδ. Βενετίας 1820 σσ. 9-10 καὶ 1830).


Ὑπάρχουν ἄλλες μαρτυρίες ἀρχαίων λειτουργιῶν;
 
Last edited:
Top