Ερώτηση περί των ιεροψαλτών που ανήκουν σε μασονικές οργανώσεις

Status
Not open for further replies.

KANIAS

Νέο μέλος
Ίσως θα φανεί παράξενο.Ίσως παρατραβηγμένο. Ίσως ακόμη να φανεί και άσχετο. Όμως πόσο παράξενο θα σας φαινόταν αν σας έλεγα ότι μεγάλος ψάλτης υπήρξε οπαδός της "φωτισμένης" κ. Βασούλας ρύντεν; (περί της κυρίας ρωτήστε την αρμόδια επιτροπή της ιεράς συνόδου ή τον π. Κυριακό Τσουρό). Νομίζετε ότι είναι η εξαίρεση. Άλλος νεαρός ψάλτης έρχεται στον ναό που ψάλλει με διάσημα των ΛΑΙΟΝΣ (ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ ΚΑΙ ΚΑΡΦΙΤΣΑ ΠΕΤΟΥ). Και είμαι μόνο ένας που γνωρίζω δύο περιπτώσεις. ίσως και εσείς να γνωρίζετε ακόμη περισσότερες.
Μήπως είναι κάτι που πρέπει να μας απασχολήσει; Μήπως είναι ασυμβίβαστα και τα δύο και ιεροψάλτης και μέλος σε τέτοιες οργανώσεις; Μήπως δηλώνουν ένα αντιεκκλησιαστικό ήθος του ιεροψάλτη;
Αυτά σαν αφορμή για διάλογο.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ίσως θα φανεί παράξενο.Ίσως παρατραβηγμένο. Ίσως ακόμη να φανεί και άσχετο. Όμως πόσο παράξενο θα σας φαινόταν αν σας έλεγα ότι μεγάλος ψάλτης υπήρξε οπαδός της "φωτισμένης" κ. Βασούλας ρύντεν; (περί της κυρίας ρωτήστε την αρμόδια επιτροπή της ιεράς συνόδου ή τον π. Κυριακό Τσουρό). Νομίζετε ότι είναι η εξαίρεση.
Άλλος νεαρός ψάλτης έρχεται στον ναό που ψάλλει με διάσημα των ΛΑΙΟΝΣ (ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ ΚΑΙ ΚΑΡΦΙΤΣΑ ΠΕΤΟΥ).
Και είμαι μόνο ένας που γνωρίζω δύο περιπτώσεις. ίσως και εσείς να γνωρίζετε ακόμη περισσότερες.
Μήπως είναι κάτι που πρέπει να μας απασχολήσει; Μήπως είναι ασυμβίβαστα και τα δύο και ιεροψάλτης και μέλος σε τέτοιες οργανώσεις; Μήπως δηλώνουν ένα αντιεκκλησιαστικό ήθος του ιεροψάλτη;
Αυτά σαν αφορμή για διάλογο.


Μήπως να φορούσε κάτι πιο σεμνό και διακριτικό...;;; :D

View attachment MasoncFraternalOrder1312.jpg


Υ.Γ.: Έχει κι άλλα σχέδια και χρώματα! Μπερεκέτ!! :)
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μήπως είναι ασυμβίβαστα και τα δύο και ιεροψάλτης και μέλος σε τέτοιες οργανώσεις; Μήπως δηλώνουν ένα αντιεκκλησιαστικό ήθος του ιεροψάλτη;
Υπάρχουν γνωματεύσεις συνόδων περί του αν κάποιος χριστιανός μπορεί να ανήκει στον τεκτονισμό. Περιττό να εξειδικευθεί στους ψάλτες.
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Αιρετικόν άνθρωπον [είτε ιεροψάλτης είναι,είτε ιερέας είναι,είτε δεσπότης,είτε πατριάρχης] μετά πρώτην και δευτέραν νουθεσίαν παραιτού. -Απ.Παύλος.
Αυστηρά και κατηγορηματικά μας το αναφέρει ο απόστολος των εθνών.
 

Genesis

Μέλος
Υπάρχουν γνωματεύσεις συνόδων περί του αν κάποιος χριστιανός μπορεί να ανήκει στον τεκτονισμό. Περιττό να εξειδικευθεί στους ψάλτες.

Αυτο δεν το καταλαβα καλα συγνωμη, τι θελετε να εννοησετε?Οτι υπηρχε συνοδος οπου κατοπιν αποφασης ταυτης θα μπορουσε οποιος Χριστιανος μεσα και εξω απο την Εκκλησια (λειοτυργος η μη) να ασπαστει τον τεκτονισμο?

Εαν ειναι ετσι, γιατι ειναι κατι που δεν γνωριζω και δεν πιστευω στα ματια μου που το διαβαζω, τοτε τι να πω...........
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ενας φιλος παλι,συναδελφος μας,μου ειχε αναφερει οτι εκανε πολυ παρεα με καποιον επισης ψαλτη,οπου αυτος καποια στιγμη,παντρευτηκε μια μαρτυρα του ιεχωβα!...
Καλο,ε;..;-)
 

Genesis

Μέλος
Ενας φιλος παλι,συναδελφος μας,μου ειχε αναφερει οτι εκανε πολυ παρεα με καποιον επισης ψαλτη,οπου αυτος καποια στιγμη,παντρευτηκε μια μαρτυρα του ιεχωβα!...
Καλο,ε;..;-)

Συγνωμη αλλα αδυνατω να τα καταλαβω εγω αυτα τα πραγματα.
Συνοθηλευμα γινεμα παντος καιρου.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αυτο δεν το καταλαβα καλα συγνωμη, τι θελετε να εννοησετε?Οτι υπηρχε συνοδος οπου κατοπιν αποφασης ταυτης θα μπορουσε οποιος Χριστιανος μεσα και εξω απο την Εκκλησια (λειοτυργος η μη) να ασπαστει τον τεκτονισμο?

Εαν ειναι ετσι, γιατι ειναι κατι που δεν γνωριζω και δεν πιστευω στα ματια μου που το διαβαζω, τοτε τι να πω...........
Αλίμονο! Το αντίθετο. Ότι δεν μπορεί άνθρωπος που ασπάζεται τον τεκτονισμό να ανήκει στο σώμα της Εκκλησίας.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αγαπητοί,

Και άλλη φορά έχω γράψει ότι α) ο ιεροψάλτης πρέπει να είναι πιστό μέλος της Εκκλησίας που αγωνίζεται τον καλόν αγώνα της πίστεως και ζει την αναγεννημένη εν Χριστώ ζωή δια των μυστηρίων κλπ. Συνεπώς δεν δύναται να διατηρεί σχέσεις με αποκρυφιστικές οργανώσεις, παραθρησκείες κλπ.

β) Η θεματολογία του παρόντος φόρουμ είναι συγκεκριμένη. Δεν είναι φόρουμ κανονικού δικαίου ή αποκαλύψεων περί της προσωπικής ζωής ενός εκάστου ιεροψάλτη.

Συνεπώς

α) το θέμα κλειδώνει

β) εάν κάποιος έχει απορία εάν πρέπει να ανοίξει ένα θέμα ή όχι, ας απευθυνθεί στους συντονιστές.

Ευχαριστώ για τη συνεργασία.
 
Last edited:
Ποιὰ εἶναι ἡ γνώμη σας γιὰ τοὺς μεγαλόσχημους φραγκοφονιάδες, ἀρχιπαραδόπιστους, κατόχους γωνιακῶν μαγαζιῶν-ἀναλογίων ψαλτάδες; Αὐτοὶ ἔχουν θέση στὸ ἀναλόγιο; Ἤ ἐξαιροῦνται ἀπειδὴ μποροῦν κὰι κλίνουν τὴν ὀσφύν τους στοὺς σωστοὺς κληρικοὺς καὶ θεωροῦνται εὐσεβεῖς διὰ βοῆς;

Ο ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΣ ΠΡΩΤΟΣ ΤΟΝ ΛΙΘΟΝ ΒΑΛΛΕΤΩ ἐδῶ μέσα.

Σὲ λίγο θὰ μᾶς ἐλέγχουν καὶ γιὰ τὰ φρονήματά μας πρίν πιάσουμε ἀναλόγιο. Δηλαδὴ, ἕνας ἄνθρωπος δὲν μπορεῖ νὰ ψάλλει γιὰ νὰ ζήσει τὴν οἰκογένειά του καὶ μόνο; Πρέπει νὰ εἶναι «καλὸς» χριστιανός ἀπαραίτητα; Καὶ ποιὸς χορηγεῖ αὺτο τὸ πιστοποιητικό;


Αγαπητέ Δομέστικε, συγγνώμην που απαντώ εδώ, μιας και το θέμα έχει κλειδώσει στον οικείο τόπο.
Η απάντηση στο ερώτημά σου θεωρώ ότι είναι πολύ απλή. Ο αμαρτωλός έχει θέση στο αναλόγιον, ενώ ο αιρετικός και ο αλλόδοξος όχι, ακόμα κι αν ηθικώς είναι καθ΄ όλα άψογος. Εγώ λέω ΕΑΝ ο [ΣΣ (ΔΚ): σχόλια αποσύρθηκαν] και ο κάθε [ΣΣ (ΔΚ): σχόλια αποσύρθηκαν] είναι μασώνοι (η Ι.Σ. έχει αποφανθεί εδώ και δεκαετίες ότι πρόκειται περί ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ -ούτως ή άλλως μη συμβιβαζομένης προς τα διδάγματα του χριστιανισμού), δεν έχει καμμία θέση στο ιερό αναλόγιον. Εάν δε θέλουμε να είμαστε απολύτως ακριβείς με τους ιερούς κανόνες, οι μασώνοι, εφ΄ όσον έχουν αποπτύσει την ορθόδοξη πίστη τους, διότι περί αυτού πρόκειται -ουδείς δύναται δυσί κυρίοις δουλεύειν- δεν έχουν θέση ούτε στην εκκλησία εν ώρα λατρείας. Χρειάζεται να απαρνηθούν εμπράκτως την μασωνία και να επανέλθουν στην ορθοδοξία -όχι με μια απλή δήλωση μετανοίας- και μετά να εισέλθουν στον ιερό ναό εν ώρα λατρείας.
 
Last edited by a moderator:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κι εγώ εκτός θέματος είμαι και ζητώ συγγνώμη. Με τη λειψή μου γνώση και την απλοϊκή κρίση (χρήσιμο κάποτε κι αυτό) τα πράγματα είναι εξαιρετικά απλά:
  1. Είναι οι Lions αίρεση; Αλλά όχι γνώμες και εικασίες, ούτε σχόλια για κληρικούς και δεσποτάδες: τι λέει επίσημα η εκκλησία. Πληροφόρηση θέλουμε.
  2. Αν η απάντηση είναι ΝΑΙ, τότε συμφωνώ απόλυτα με τον κ. Λάμπρου: ότι ένας αιρετικός δεν μπορεί να είναι στο αναλόγιο - αν δεν αποκηρύξει την αίρεση.
  3. Αλλά αν καταλήξουμε στο ότι ένα μέλος των Lions δεν πρέπει να είναι στο αναλόγι, μένει το ερώτημα: είναι ο [ΣΣ (ΔΚ): σχόλια αποσύρθηκαν] μέλος τους; Αυτό είναι το λιγότερο ενδιαφέρον και σημαντικό απ' όλα, κατά τη γνώμη μου. Πρώτον, γιατί δεν είμαστε ντετέκτιβ να το ανακαλύψουμε. Δεύτερον, γιατί οι φήμες πάντα και παντού οργιάζουν. Τρίτον, γιατί εξάπτουμε τα ανθρώπινα πάθη, αν δίνουμε την ιδιότητα του καθενός ως τροφή σε όσους θέλουν να πλήξουν κάποιον για οποιονδήποτε λόγο. Επομένως, για μένα αρκεί μια ξεκάθαρη, γενική και επίσημη απόφανση ότι ένα μέλος της οργάνωσης αυτής μπορεί ή δεν μπορεί να έχει αναλόγιο. Τόσο απλά.

ΥΓ Συντονιστές, συχωρέστε με για τη συμμετοχή. Δεν είναι χωρίς σημασία ή άσχετο με τη θεματολογία του φόρουμ το ερώτημα αν ένα μέλος των Lions ή των Rotary μπορεί να ψάλει ή όχι. Κι επειδή το σχετικό θέμα όπου ετέθη η ερώτηση έχει κλειδώσει, έκρινα να το γράψω εδώ. Επαναλαμβάνω όμως: χωρίς να πλήττουμε υπολήψεις ανθρώπων, πολλώ μάλλον συναδέλφων. Απλά να ξέρουμε τι μας γίνεται.

ΥΓ 2 Γι' αυτό και θα πρέπει να γίνει ξεχωριστό θέμα. Όχι στην ενότητα αυτή.
 
Last edited by a moderator:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Προσωπικα αυτο που γνωριζω απο συζητησεις μου με εμπειρους κληρικους επι των αιρεσεων και διαφορων οργανωσεων, ειναι πως οι Lions και Rotary ειναι παραφυαδες του Μασωνισμου. Αλλα δεν καταλαβα γιατι τεθηκε το θεμα αυτο? Ειναι [ΣΣ (ΔΚ): σχόλια αποσύρθηκαν] μελος τους ή καποιος αλλος γνωστος ψαλτης??:confused: Το οτι η μασωνια ειναι θρησκεια ειναι γνωστο εδω και δεκαειτιες οπως ανεφερε ο κ. Λαμπρου και ο ρολος τους γνωστος τοσο στην Ελλαδα οσο και στο εξωτερικο. Τυγχανει να εχω και προσωπικη μαρτυρια ατομου οπου μετα την Ορθοδοξη τελετη στον εκλιποντα θειο του στο εξωτερικο πριν αρκετες δεκαετιες, μαζευτηκαν οι μασωνοι -στους οποιους δυστυχως ανηκε ο θειος του αν και πιστος... φαινεται τρελο αυτο αλλα σηκωνει συζητηση αρκετη- και αρχισαν να κανουν επικληση στον Ουρανιο πατερα, αν θυμαμαι καλα. Μετα το γεγονος αυτο καταλαβε και το ατομο του οποιου τη μαρτυρια μεταφερω πως προκειται για παραθρησκευτικη οργανωση και οχι επιχειρηση οπως νομιζε μεχρι τοτε.
 
Last edited by a moderator:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Μετέφερα μερικά μηνύματα από άλλο θέμα σε αυτό εδώ το κλειδωμένο θέμα, αφαιρώντας προσωπικές αναφορές. Επίσης απέσυρα μια υποσυζήτηση με προσωπικά σχόλια από άλλο θέμα. Αφήνω αυτό το θέμα κλειδωμένο εφόσον άνοιξε άλλο γενικό

Ένα μέλος των Lions ή των Rotary μπορεί να ψάλει ή όχι;

Περιττό να υπενθυμίσω αυτά που ήδη είπε ο Παναγιώτης στην προηγούμενη παρατήρηση σε αυτό το θέμα περί της θεματολογίας του Ψαλτολογίου και τα προσωπικά σχόλια βασισμένα στο τι είδα, τί άκουσα κτλ.

Αγαπητοί,

Και άλλη φορά έχω γράψει ότι α) ο ιεροψάλτης πρέπει να είναι πιστό μέλος της Εκκλησίας που αγωνίζεται τον καλόν αγώνα της πίστεως και ζει την αναγεννημένη εν Χριστώ ζωή δια των μυστηρίων κλπ. Συνεπώς δεν δύναται να διατηρεί σχέσεις με αποκρυφιστικές οργανώσεις, παραθρησκείες κλπ.

β) Η θεματολογία του παρόντος φόρουμ είναι συγκεκριμένη. Δεν είναι φόρουμ κανονικού δικαίου ή αποκαλύψεων περί της προσωπικής ζωής ενός εκάστου ιεροψάλτη.

Συνεπώς

α) το θέμα κλειδώνει

β) εάν κάποιος έχει απορία εάν πρέπει να ανοίξει ένα θέμα ή όχι, ας απευθυνθεί στους συντονιστές.

Ευχαριστώ για τη συνεργασία.
 
Status
Not open for further replies.
Top