Φήμη περί ύπαρξης δίσκων Γεωργίου Βιολάκη

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Μετακίνηση μηνυμάτων από εδώ.

κ. Βαγγέλη νομίζω οτι η άποψή μου είναι προφανής νομίζω εδώ και χρόνια με το Αναλόγιον, γιαυτό και δεν απάντησα. Έχω διαδόσει πλήθος ηχογραφήσεων (και αναλύσεων επ'αυτών) από το αρχείο μου και από το αρχείο πολλών άλλων που ευγενικά προσέφεραν για όλους και φυσικά συμφωνώ και επαυξάνω την πρότασή σου. Σου αξίζουν δε συγχαρητήρια που δεν κρατάς τους θησαυρούς αυτούς κλειδωμένους μέσα σε ένα μπαούλο (όπως ελέχθη παλαιότερα για δίσκο/ους του Γ. Βιολάκη) αλλά τους προσφέρεις στην Ψαλτική κοινότητα.
Μακάρι και άλλοι να μιμηθούν το παράδειγμά σου. Όσο για τη συζήτηση επί αυτών που στέλνεις να είσαι σίγουρος οτι θα γίνει "εν καιρώ ευθέτω".

Δημήτρης
Δημήτρη υπάρχουν ηχογραφήσεις του Βιολάκη?Ενημέρωσέ μας...
 
Last edited by a moderator:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Δημήτρη υπάρχουν ηχογραφήσεις του Βιολάκη?Ενημέρωσέ μας...

Φημολογειτε οτι υπαρχει ενας δισκος γραμοφωνου στον οποιο ψαλλει ο
Βιολακης . Και οτι τον εχει στην κατοχη του ενας ιδιορυθμος ηλικιωμενος καπου στην Ευβοια , καταχωνιασμενο σε ενα σεντουκι και δεν τον παρουσιαζει με τιποτα .
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Φημολογειτε οτι υπαρχει ενας δισκος γραμοφωνου στον οποιο ψαλλει ο
Βιολακης . Και οτι τον εχει στην κατοχη του ενας ιδιορυθμος ηλικιωμενος καπου στην Ευβοια , καταχωνιασμενο σε ενα σεντουκι και δεν τον παρουσιαζει με τιποτα .

Δίσκος γραμμοφώνου λίγο δύσκολο (είναι μεταγενέστεροι), ίσως όμως είναι οι κέρινοι κύλινδροι Edison όπως αυτοί του Ψάχου.

Υ.Γ.
...έχω και ηχογράφηση του Ψάχου...
Μόλις τα ετοιμάσω θα στείλω!;)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Δίσκος γραμμοφώνου λίγο δύσκολο (είναι μεταγενέστεροι), ίσως όμως είναι οι κέρινοι κύλινδροι Edison όπως αυτοί του Ψάχου.

Υ.Γ.
...έχω και ηχογράφηση του Ψάχου...
Μόλις τα ετοιμάσω θα στείλω!;)

Εμενα μου εχουν πει για δισκο . Τωρα τι δισκος ειναι ακριβως , δεν ξερω .
Περιμενουμε τον Ψαχο και ευχαριστουμεν εκ των προτερων .
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Εμενα μου εχουν πει για δισκο . Τωρα τι δισκος ειναι ακριβως , δεν ξερω .
Είναι λίγο δύσκολο να είναι δίσκος (όχι όμως κι αδύνατον) διότι για να γίνει ηχογράφηση σε δίσκο γραμμοφώνου χρειαζόταν επαγγελματική συσκευή που δεν μπορούσε να έχει ο καθένας παρα μόνο οι εταιρίες (πότε άρχισαν αυτές γενικά να ηχογραφούν στην Πόλη; Αρχές του 1900?) και είναι και μεταγενέστεροι (όχι τόσο βέβαια), ενώ με τους κυλίνδρους Edison την συσκευή εγγραφής μπορούσε ο καθένας να την αγοράσει (πολύ μικρότερο κόστος) και να την χειριστεί (απλούστατος χειρισμός). Απλά οι κέρινοι κύλινδροι δεν αντέχουν στον χρόνο... (αν είναι κύλινδρος ίσως να έχει καταστραφεί έως σήμερα)

Και στις αρχές αυτών των μέσων ηχογράφησης, ο κέρινος κύλινδρος ήταν πιο δημοφιλής από τους δίσκους, πράγμα που στην πορεία άλλαξε όπως ξέρουμε.

Γι αυτό λέω κύλινδρος μάλλον και όχι δίσκος. Όπως και να 'ναι βέβαια λίγο δύσκολο να το ακούσουμε...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Είναι λίγο δύσκολο να είναι δίσκος (όχι όμως κι αδύνατον) διότι για να γίνει ηχογράφηση σε δίσκο γραμμοφώνου χρειαζόταν επαγγελματική συσκευή που δεν μπορούσε να έχει ο καθένας παρα μόνο οι εταιρίες (πότε άρχισαν αυτές γενικά να ηχογραφούν στην Πόλη; Αρχές του 1900?) και είναι και μεταγενέστεροι (όχι τόσο βέβαια), ενώ με τους κυλίνδρους Edison την συσκευή εγγραφής μπορούσε ο καθένας να την αγοράσει (πολύ μικρότερο κόστος) και να την χειριστεί (απλούστατος χειρισμός). Απλά οι κέρινοι κύλινδροι δεν αντέχουν στον χρόνο... (αν είναι κύλινδρος ίσως να έχει καταστραφεί έως σήμερα)

Και στις αρχές αυτών των μέσων ηχογράφησης, ο κέρινος κύλινδρος ήταν πιο δημοφιλής από τους δίσκους, πράγμα που στην πορεία άλλαξε όπως ξέρουμε.

Γι αυτό λέω κύλινδρος μάλλον και όχι δίσκος. Όπως και να 'ναι βέβαια λίγο δύσκολο να το ακούσουμε...
Βασίλη οι διάφορες εταιρίες αυτές ηχογραφούσαν στην Πόλη ήδη στα 1903...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Βασίλη οι διάφορες εταιρίες αυτές ηχογραφούσαν στην Πόλη ήδη στα 1903...

Πες μας πιο αναλυτικα τι γνωριζεις σχετικα .
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Πες μας πιο αναλυτικα τι γνωριζεις σχετικα .
Υπάρχουν Τούρκικα τραγούδια ηχογραφημένα το 1903.Από το 1906 οι ηχογραφήσεις είναι πλέον πάρα πολλές...Σε μια συνομιλία μου με Τούρκο ερευνητή μου ανέφερε ότι υπάρχουν και παλαιότερες(υπονοώντας τέλη 19 αι.)οι οποίες γινόντουσαν όλες στην Πόλη.
Είχα περιέργεια για το αν σώζονται άλλες ηχογραφήσεις εκτός του Ιακώβου Ναυπλιώτου...και δεν ήξερα για αυτήν του Βιολάκη...
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Βασίλη οι διάφορες εταιρίες αυτές ηχογραφούσαν στην Πόλη ήδη στα 1903...
Τώρα ξεφεύγουμε πολύ από το θέμα, αλλά τέλος πάντων... Άλλωστε δεν νομίζω ότι είναι και τόσο κλειστό (νοηματικά) θέμα συζήτησης.

Κατ' αρχήν δεν είναι αδύνατον να είναι δίσκοι γραμμοφώνου. Είναι δύσκολο. Γιατί;

Αν έγινε μια τέτοια ηχογράφηση από εταιρία αποκλείεται να βγήκε μόνο ένα αντίγραφο. Οι εταιρίες ηχογραφούν για να πουλήσουν μετά. Και δεν θα ήταν γνωστό από παλαιότερα αν υπήρχαν παραπάνω από ένα αντίγραφα; Ενώ αντίθετα με του κυλίνδρους το πιο πιθανό είναι να βγήκε ένας μόνο κύλινδρος.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
11 χρόνια μετά το διάλογο για το δίσκο του Βιολάκη, επαναφέρω το θέμα. Γιατί το θυμήθηκα τώρα; Τελείως από σπόντα, επειδή είδα ένα άλλο θέμα που ονομάζεται «παλαιά φήμη»...

Πριν από 7 χρόνια, είχα ένα σχετικό διάλογο με κάποιο συλλέκτη δίσκων και διατελέσαντα ενεργό μέλος του forum μας που πλέον δεν είναι στη ζωή. Ο Θεός να τον αναπαύσει! Ισχυρίστηκε ότι ο ίδιος έχει ακούσει τέτοιους δίσκους. Σας αντιγράφω τα σχετικά μηνύματα διότι δεν κάνει να είναι θαμμένη αυτή η πληροφορία, σεβόμενος όμως την ανωνυμία του, αφού ο ίδιος δεν το έγραψε δημόσια.

Μου έγραψε λοιπόν:

«Αυτό που ήξερω δια στόματος και είχα και την χαρά και την τιμή στην πορεία να ακούσω, ήταν ηχογράφηση του Βιολάκη, που ήξερα ότι κυκλοφορούσαν μόνο φήμες για την ύπαρξη δίσκων αυτού(δυστυχώς δεν μπόρεσα να τον αποκτήσω).»

Για να είμαι ειλικρινής, δεν τον πίστεψα, αλλά συνέχισα το διάλογο. Του έγραψα:

«Ως τώρα μου είπε άνθρωπος πως έβγαλε ο ίδιος τη φήμη περί δίσκου Βιολάκη για να ψαρέψει. Αυτό που λέτε είναι πολύ σημαντικό! Μακάρι να συντηρηθεί και να διασωθεί το υλικό από κανένα φιλότιμο συλλεκτη πριν οδηγηθεί στην οριστική του απώλεια. Αλήθεια, με τι συγκρίνετε την εκτέλεση του Βιολάκη; Ποιος από τους παλιούς πιστεύετε ότι τον ακολουθεί πιστότερα;»

Μου απάντησε τα εξής:

«Είναι πραγματικότητα όντως οι ηχογραφήσεις του Βιολάκη. Πληροφοριακά απο οτι ξέρω τρεις δίσκοι κυκλοφόρησαν με τη φωνή του σε όλο τον κόσμο. Που βρίσκονται τώρα άγνωστο. Ως προς το ύφος.... Είναι πολύ καλύτερος κατά την γνώμη απο τον Ναυπλιώτη και άλλους μετέπειτα ψάλτες, οι οποίοι έχοντας πλέον τα μέσα των ηχογραφήσεων,τους δόθηκε η ευκαιρία να εδραιωθούν στον ιεροψαλτικό χώρο και να αποκτήσουν το μονοπώλιο θα έλεγα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση, ήταν ότι για απήχημα έκανε ένα απλο Νε όπως και ο Ναυπλίωτης στις ηχογραφήσεις, ενώ να σας πω την αλήθεια περίμενα να ακούσω κάποιο απο τα παλαιά απηχήματα. Πίστεύω ακράδαντα ότι όντως είναι καλύτερος ψάλτης απο τους μετέπειτα, όπως για π.χ. ο Μιχαϊλίδης ο οποίος θεωρείται καλύτερος ψάλτης απο τους μεγάλους της εποχής του. Όσο για την φωνή του Βιολάκη, πεντακάθαρη και σταθερή και θα την παρομοίαζα ως ήχος βιολιου, δικαιολογημένα λοιπόν και το όνομα του. Σεβαστείται την αποψή μου και συγχωρέστε με αν τοποθετούμε λάθος, ως προς την κρίση για τους μετέπειτα ψάλτες.»

Αν και δε βρίσκω τώρα το αντίστοιχο μήνυμα, αν θυμάμαι καλά, τον ρώτησα αν είδε το δίσκο με τα μάτια του και μου απάντησε ότι τον μόνο άκουσε από τηλεφώνου.

Να 'ναι αλήθεια; Να με ψάρευε αν ξέρω κάτι; Να τσίμπησε ο ίδιος και να του έβαλαν καμιά άλλη παλιά ηχογράφηση; Θα σας γελάσω. Πάντως, και να 'χουν δόση αλήθειας τα παραπάνω, πλέον αυτή η γέφυρα προς τους δίσκους έχει χαθεί...
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Στους διάφορους είρωνες του facebook, που σατιρίσουν παίρνοντας σύγχρονες ηχογραφήσεις και αλλοιώνοντάς τες ώστε πουν ότι είναι ο Βιολάκης, να υπενθυμίσω πως οι δίσκοι του Πέτρου Μανέα κυκλοφόρησαν στη Σμύρνη την ίδια χρονιά που έφυγε ο Βιολάκης απ' τη ζωή. Τα συνεργεία των μεγάλων εταιριών ηχογραφούσαν ήδη από τα μέσα της 1ης δεκαετίας του 20ου αι. σε Κωνσταντινούπολη, Σμύρνη, Αθήνα, Αλεξάνδρεια κλπ, ενώ πλήρεις κατάλογοι πολλών εταιριών, εν οις και της κωνσταντινουπολίτικης Orfeon, δε σώζονται και δεν έχουν καταρτισθεί επαρκώς μέχρι τώρα. Συνεπώς, τίποτε δεν αποκλείεται, απλά μέχρι τώρα δεν έχουμε (εμείς εδώ, γιατί κάποιοι μπορεί να βρήκαν και να μην το ξέρουμε) επαρκή στοιχεία που να μας βεβαιώνουν για την ύπαρξη τέτοιου υλικού. Εγώ σας είπα ότι είμαι πολύ επιφυλακτικός, αλλά, ξαναλέω, τίποτα δεν αποκλείεται.

Βέβαια, η χαρά καλό πράγμα είναι, και το γέλιο κάνει καλό, κάποιοι μάλιστα το προσπαθούν πολύ, απλά καλό είναι να υπάρχει και ένας λόγος πίσω απ' αυτό, γιατί κατά τον Πιττακό το Μυτιληναίο: «γελά δ' ο μωρός καν τι μη γελοίον εί»...
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Ανεβασα την ηχογραφηση κανοντας χιουμορ μετα απο το θεμα εδω Κατα την γνωμη μου δεν υπαρχει ηχογραφησις.Δεν ηξερα πως εγινες αυτοκλητα ο Λανσελοτ που φιλας το αγιο δισκοποτηρο της ψαλτικης και των βιντεο που ανεβαινουν!!..Αντε ανεβασαμε καμια δεκαρια ηχογραφησεις παλαιων και πιασαμε τον παπα απο τα γενια???Στο φεις μπορει καλλιστα να μην βλεπεις τις αναρτησεις που κανω..Πατας ενα κουμπακι και τελος!! Η με παρακολουθεις η καποιος στο προλαβε .... ειναι χιουμορ κατα το μυαλο μου..Και επισης κ.Μπουλμπουτζη οταν αναφερεσαι να γραφεις το ονομα μου δεν εχω προβλημα ..και μην εισαι τοσο σφιγμενος.. θα σκασεις!!Καλημερα σε ολους ειχα καιρο να γραψω εδω..
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αγαπητέ, εγώ όταν θέλω να σχολιάσω κάτι, έχω το θάρρος της γνώμης μου να το κάνω δημόσια, δε δημιουργώ εντυπώσεις χασκογελώντας σε πηγαδάκια. Δε σε ακολουθώ στο fb, ούτε έχω χαφιέδες, δε με ενδιαφέρει κιόλας κάτι τέτοιο, απλά έτυχε να το δω χθες από την αναδημοσίευση ενός φίλου. Με το να γελοιοποιείς μια σοβαρή κουβέντα, άσχετα αν εν προκειμένω υπάρχουν ή όχι οι δίσκοι, προσβάλλεις τους συμμετέχοντες, δε χρειάζεται να τη δει κανείς Λάνσελοτ για να αντιδράσει. Τα υπόλοιπα γραφικά σου τα επιστρέφω, δε μπορώ να μπω στη λογική να απαντώ σε γελοιότητες.

ΥΓ: Στις «δεκαριά ηχογραφήσεις» μπορείς να προσθέσεις στο τέλος και ένα μηδενικό, ειδικά αν μετρήσουμε τις ολοκληρωμένες εγγραφές που ανέβηκαν στο Ψ, εν οις και προσωπικές ηχογραφήσεις. Ούτε το παινεύτηκα ποτέ, ούτε πιστεύω πραγματικά πως έκανα κάτι σπουδαίο, ούτε θεωρώ ότι λόγω αυτού μπορώ να κρίνω, η κρίση καλλιεργείται από τη γενικότερη ενασχόληση με τη μουσική. Αντίθετα, θεωρώ υποχρέωση όλων μας να διαδίδουμε ό,τι μπορεί να διαδοθεί για την προαγωγή της τέχνης. Βέβαια, το ότι κάποιοι έχουν μάθει μόνο κατεβάζουν και δε δίνουν τ' αγγέλου τους νερό είναι στοιχείο προβληματισμού για το αν αξίζει το όλο εγχείρημα...
 
Last edited:
Top