ΜΠΤ 703

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Χρησιμοποίησα το Print2PDF, και η δημιουργία του PDF έγινε κανονικά.
 

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Ως μικρό δείγμα της ευγνωμοσύνης για τις τόσες διευκολύνσεις των "Ψαλτολόγων" ανεβάζω εδώ σε... δόσεις τον ΜΠΤ 703 καθαρισμένον και ξακρισμένο (το κατά δύναμιν και κατά... γνώσιν).
ΚΧΚ
 

Attachments

  • μπτ 703 (1).rar
    13.6 MB · Views: 253
  • μπτ 703 (2).rar
    15.8 MB · Views: 228

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
π. Συμεών;88255 said:
Ἀδελφέ μου μήπως ζητᾶς πολλά; :) Μόνο ὁ 703 εἶναι 1000 σελίδες. Ἀκόμα καί ἡ φωτογράφιση αὐτή ἔγινε συμπτωματικά.
Τολμώ να το ζητώ διότι πιστεύω πωςπρόκειται για ανεκτίμητο θησαυρό! Ασφαλώς και σας είμαι ευγνώμων για την κίνηση αυτή να τα μοιραστείτε μαζί μας! Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί δήθεν κοπτόμενοι για το καλό της τέχνης που έχουν τα πάντα και δίνουν ψίχουλα...
Αν υπάρχει δυσκολία επί της σαρώσεως, μπορώ να αναλάβω κι εγώ τη σάρωση. Ίσως να υπάρχει, βέβαια, μια δυσκολία λόγω αποστάσεως (μένω Θεσσαλονίκη) αλλά, αν υπάρχει και θέληση εκ μέρους σας, κάτι μπορούμε να κάνουμε.
 
Last edited:
Ὄντως εἶναι ἀνεκτίμητος θησαυρός. Προσωπικῶς, τήν μεγάλη τρέλλα μου μέ τήν βυζαντινή μουσική τήν ἀπέκτησα ὅταν πρωτοπῆρα αὐτά τά κείμενα.
Πάντως τίς φωτοτυπίες αὐτές τίς ἔχουν καί Θεσσαλονικεῖς. Μάλιστα νόμιζα ὅτι εἶναι ἀρκετά διαδεδομένες διότι κυκλοφόρησαν εὐρέως σέ χαρτί περίπου πρίν μιά δεκαετία, καί ἐκπλήσσομαι μέ τήν ἀπήχηση πού εἶχαν οἱ ἀναρτήσεις μου.

Στεῖλε μου ἕνα τηλέφωνό σου νά μιλήσουμε (ἀπό αὔριο).
 
Last edited:

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Εὐχαριστοῦμε πολὺ π. Συμεών. Πρόκειται γιὰ ἀνθολογία τῆς παλαιᾶς παπαδικῆς.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ὅπως ὑποσχέθηκα χθές, ἀνεβάζω στὸ ftp τὶς πρῶτες 80 σελίδες τοῦ ΜΠΤ 703 μὲ τὸ ἐξώφυλλο, μετὰ ἀπὸ προχωρημένη ἐπεξεργασία μὲ τὸ Photoshop. Μέ δεξὶ κλὶκ σώζετε στὸν σκληρὸ σας.

Νομίζω, πὼς εἶναι πολὺ δύσκολο νὰ γίνουν
καλύτερα...:wink:

Κῶδιξ 703 σελ. 001 - 080

Χἀρης
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αὕριο, βραδάκι πάλι, θὰ ἀνεβάσω καὶ τὰ ὑπόλοιπα δηλ. τὶς σελίδες 81 ἕως 166.

Πάτερ, τὴν εὐχή σας, θὰ ὑπάρξῃ καὶ συνέχεια; Ἐγὼ δὲν βαριέμαι νὰ φτιάξω καὶ τὶς 1000 σελίδες τοῦ κώδικα, ὅπως αὐτὲς στὸ προηγούμενο μήνυμα. Ἴσως πάρει καὶ 2 βδομάδες, ἀλλὰ ἀξίζει ὀ κόπος! :wink:

Χαραλάμπης
 
Εὐχαριστοῦμε πολὺ π. Συμεών. Πρόκειται γιὰ ἀνθολογία τῆς παλαιᾶς παπαδικῆς.
Γιά τήν ἱστορία, ἀξίζει νά ἀναφέρω πώς, ἀπ᾿ ὅσο γνωρίζω, ὁ πρωτεργάτης τῆς εὐρείας διαδόσεως τῶν ΜΠΤ εἶναι ὁ Μανώλης Θεοδωράκης. Αὐτός πρῶτος τύπωσε σέ χαρτί κάποιες ἐπιλογές (αὐτές πού ἔχει ἀναρτήσει) καί θέλησε νά τίς δώσει καί σέ ἄλλους "γιά νά πιάσουν τόπο". Κάποιοι ἀπ᾿ αὐτούς, ἀργότερα, ἔχοντας ἐνθουσιασθεῖ ἐνθουσιασμόν μεγάλον σφόδρα ἀπό τά παλαιά μαθήματα, συνέλεξαν συνδρομές (ὄντως!!!), ὀργάνωσαν ἑβδομαδιαία ἐκδρομή στήν Κρήτη καί τύπωσαν μερικές χιλιάδες σελίδες. Στήν συνέχεια τούς πέρασαν ἀριθμούς σελίδων μέσω Η/Υ, ἔφτιαξαν ἀναλυτικά περιεχόμενα καί τίς διέδοσαν ἄνευ οὐδενός λογισμοῦ ἤ μικροπρεπείας.

Τά ΜΠΤ εἶχαν φωτογραφηθεῖ παλαιότερα μέ πρωτοβουλία τοῦ κ. Ἀμαριανάκη (;;), ἐναπόκεινται στό Πανεπιστήμιο τῆς Κρήτης σέ μικροφίλμ καί εἶναι ἐπισκέψιμα. Θά κάνω μνεία καί μιᾶς ἐξαιρετικῆς κυρίας (δέν γνωρίζω τό ὄνομά της) πού ἦταν τότε ὑπεύθυνη καί διευκόλυνε μέ κάθε τρόπο τά παιδιά πού κατέβηκαν γιά ἐκείνη τήν ἐργασία, χωρίς καμία χρέωση πέραν τῆς μελάνης!
(Ἀπό τήν συλλογή ἔλειπε ὁ ΜΠΤ 705. Ἡ κυρία ἐκείνη διαβεβαίωσε ὅτι τήν προηγούμενη φορά πού εἶχε ἀνοίξει τό ἀρχεῖο, ὁ κώδικας ἦταν παρών!).
Τούς εὐχαριστοῦμε ὅλους, ὅπως καί τίς χορωδίες ἐκείνες πού πρωτύτερα διαφήμισαν τά ἀπαράμιλλα αὐτά μαθήματα μέ πολύ καλές (τουλάχιστον γιά τήν ἐποχή τους) ἐκτελέσεις.

Αὕριο, βραδάκι πάλι, θὰ ἀνεβάσω καὶ τὰ ὑπόλοιπα δηλ. τὶς σελίδες 81 ἕως 166.

Πάτερ, τὴν εὐχή σας, θὰ ὑπάρξῃ καὶ συνέχεια; Ἐγὼ δὲν βαριέμαι νὰ φτιάξω καὶ τὶς 1000 σελίδες τοῦ κώδικα, ὅπως αὐτὲς στὸ προηγούμενο μήνυμα. Ἴσως πάρει καὶ 2 βδομάδες, ἀλλὰ ἀξίζει ὀ κόπος! :wink:
Ἑτοίμασα τό ἑπόμενο τμῆμα, τά ἀπαραμίλλου κάλλους Μακάριος Ἀνήρ. Εἶναι ἀσύλληπτα!
Χάρη, ἄν μέχρι τό βράδυ δέν ἔχεις ἀνεβάσει τό PDF, θά τά ἀποσύρω!:wink::)
Πέρα ἀπό τά ἀστεῖα, εἶσαι ἄξιος πάρα πολλῶν ἐπαίνων.

Θά ὁλοκληρώσω, πρῶτα ὁ Θεός, τόν 703. Γιά τά ὑπόλοιπα, μήπως εἶναι καλύτερα νά περιμένουμε τήν προσπάθεια τοῦ Γιάννη Μπουλμπουτζῆ, πού προσφέρεται νά τά σαρώσει ὅλα ἐξ ἀρχῆς; Δεδομένου ὅτι καί τό μοντάρισμα πού ἀπαιτεῖται ἀπό μένα εἶναι χρονοβόρο.
 

Attachments

  • 703 p167-300.zip
    16.1 MB · Views: 200
  • 703 p301-455.zip
    16.5 MB · Views: 170

haris1963

παλαιότατο μέλος
Σήμερα ἀνεβάζω τὶς ἑπόμενες 60 σελίδες, 81 -140, αὔριο τὶς 141-200.

Εἶναι ἕνας καλός ρυθμός, 60 σελίδες τὴν ἡμέρα, ὄντως σὲ 2 βδομάδες θὰ τελειώσῃ ὅλος ὁ κώδικας. Ὑπ' ὄψιν, τὸ δουλεύω σελίδα-σελίδα...!:)

Ἰδού:

ΜΠΤ 703 σελ. 81-140

Χάρης
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Θερμές ευχαριστίες Χάρη και π. Συμεών και σε όλους που βοήθησαν να φτάσουμε εδώ. Καλή δύναμη και για τα υπόλοιπα. π. Συμεών, ανεβάστε τα εσείς αν μπορείτε και εάν ο Γιάννης τα έχει αργότερα σε καλύτερη ποιότητα τα ξανανεβάζει. Όπως νομίζετε. Ευχαριστούμε.
 
Πάτερ η προσφορά σας στο φόρουμ ξεπερνάει κατά πολύ την προσφορά πολλών μελών. Μακάρι να ήταν μαζί μας ο Ευθύμης ο Κωστόπουλος ο οποίος αν και δεν τον γνωρίζω προσωπικά, ήταν αυτός που με έκανε να συνειδητοποιήσω την αξία των χειρογράφων του ΜΠΤ.
Συνεχίστε και με άλλους κώδικες! Εγώ προσωπικά σας είμαι υπόχρεος και εύχομαι να είστε πάντα καλά!
 
Top