Δύναμις Β΄ήχου Μπόμπα

Καλήν ακρόασιν..............................στο Τεριρέμ.......

Καλοοοό! Πάντως πρέπει να έχει ως βάση ένα κοινωνικό του Χ"μάρκου στην Πόλη το 1963. Είναι στις ηχογραφήσεις του Χ"μάρκου στο ψαλτολόγιον, το 12ο Track, ανεβασμένο από τον Αδελφό σου.
 

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Έχω ηχογράφηση με τον Στανίτσα να το ψάλλει (του Μπόμπα) στον Αγ. Νικόλαο Γαλατά την εποχή του 60, προσκληθείς να ψάλλει σε μνημόσυνο.

Θα σας το αναρτήσω πρίν την Κυριακή....

ΝΓ
 

YIANNISKARR

Νέο μέλος
Εξαιρετικό,φανταστικό,καταπληκτικό.........

κ. Κερμελιδη, νομιζω οτι υπερβάλετε λιγάκι..
Το "εξαιρετικό,φανταστικό,καταπληκτικό" που λετε, δεν ισχυει πλεον για τις εκτελέσεις του κ. Δασκαλούδη στην κατασταση που βρισκεται τωρα.

Η φωνή του εχει "πέσει" (και ειναι λογικο λογω ηλικιας..)
Έτυχε να ακουσω μεσω της ιστοσελιδας της μητροπολεως Λαρίσης, το Χερουβικο που ειπε ο κ. Κυριαζης στη Θ. Λειτουργια στον Αγ. Αχίλλιο οταν επισκεθηκε ο Πατριαρχης τη Λάρισα.
Στο Τριάδι αναγκάστηκα να το κλείσω γιατι με κουρασε πραγματικα... Υπερβολές στην εκτελεση, φωνες χωρις λογο και το σημαντικοτερο,δυστυχως δεν μπορουσε να βγαλει το αποτελεσμα που εβγαζε πιο παλια...
Εχω ακουσει παλαιες ηχογραφησεις και εχω τρελλαθει πραγματικα. Τωρα ομως;; Ειναι ετσι;

Γιατι άραγε πρεπει να εξυψωνουμε καποιον με το ζορι και να μην λεμε τα πραγματα οπως εχουν; Μήπως καποιες φορες κολακευουμε καποιον παραπανω απ' οτι αξιζει; Και για ποιον λογο....;
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
κ. Κερμελιδη, νομιζω οτι υπερβάλετε λιγάκι..
Το "εξαιρετικό,φανταστικό,καταπληκτικό" που λετε, δεν ισχυει πλεον για τις εκτελέσεις του κ. Δασκαλούδη στην κατασταση που βρισκεται τωρα.

Η φωνή του εχει "πέσει" (και ειναι λογικο λογω ηλικιας..)
Έτυχε να ακουσω μεσω της ιστοσελιδας της μητροπολεως Λαρίσης, το Χερουβικο που ειπε ο κ. Κυριαζης στη Θ. Λειτουργια στον Αγ. Αχίλλιο οταν επισκεθηκε ο Πατριαρχης τη Λάρισα.
Στο Τριάδι αναγκάστηκα να το κλείσω γιατι με κουρασε πραγματικα... Υπερβολές στην εκτελεση, φωνες χωρις λογο και το σημαντικοτερο,δυστυχως δεν μπορουσε να βγαλει το αποτελεσμα που εβγαζε πιο παλια...
Εχω ακουσει παλαιες ηχογραφησεις και εχω τρελλαθει πραγματικα. Τωρα ομως;; Ειναι ετσι;

Γιατι άραγε πρεπει να εξυψωνουμε καποιον με το ζορι και να μην λεμε τα πραγματα οπως εχουν; Μήπως καποιες φορες κολακευουμε καποιον παραπανω απ' οτι αξιζει; Και για ποιον λογο....;

Αδελφέ......Θα σε ονομάσω Γιάννη επειδή μου αρέσει να συζητώ με συνάδελφό μου ο οποίος έχει την πυγμή να αναφέρει το ονοματεπώνυμό του.
Όντως δεν ισχύει το εξαιρετικό,φανταστικό,καταπληκτικό.Ξέρεις τι ισχύει αδελφέ; Το Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Ο , Φ Α Ν Τ Α Σ Τ Ι Κ Ο , Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο. Εάν θέλεις να το συζητήσουμε σε προσωπικό επίπεδο όσον αφορά την πιστοποίηση αυτήν στείλε μου προσωπικό μήνυμα και θα σου απαντήσω.Εάν θέλεις δημοσίως σου αναφέρω ότι σε ιεροψαλτικά αρχεία που κατέχω 1 tera -για να καταλάβεις το μέγεθος απλά σου αναφέρω ότι χρειαζόμαστε μία ζωή για να ακούσουμε όλα τα αρχεία όλων των ιεροψαλτών-το εν λόγω δύναμις το έχω από όλους τους ιεροψάλτας.Πίστεψέ με ο Άρχων Δασκαλούδης Κυριαζής είναι Α Ν Ε Π Α Ν Α Λ Η Π Τ Ο Σ ............
Υποκλίνομαι σιωπώντας....................................................
Και συνεχίζουμε με την ανάρτηση των αρχείων.
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Κάνοντας διάλειμμα από την σιωπή το έχω αναφέρει πολλές φορές-προσωπική μου άποψη είναι-ότι στους Άρχοντας Χαρίλαο Ταλιαδώρο και Κυριαζή Δασκαλούδη πρέπει όλοι μας να υποκλινόμαστε στο ταλέντο τους και στην ταπεινοφροσύνη τους και να παρακαλούμε τον Κύριό μας να τους έχει πάντα καλά.Τους αφιερώνω το Ψ Α Λ Ω Τ Ω Θ Ε Ω Μ Ο Υ Ε Ω Σ Υ Π Α Ρ Χ Ω.
Υ.Γ. Για να μην κάνουμε όνειρα μερικοί,μερικοί...........
 
Φωτη είσαι μέγιστος!!! Διαβάζοντας ήθελα να γράψω αλλά με κάλυψες!!
Αναμένουμε αν έχει να πει κάτι ο φίλος και νέο μέλος του psaltologio.com "YIANNISKARR"...
 

YIANNISKARR

Νέο μέλος
Αδελφέ......Θα σε ονομάσω Γιάννη επειδή μου αρέσει να συζητώ με συνάδελφό μου ο οποίος έχει την πυγμή να αναφέρει το ονοματεπώνυμό του.
Όντως δεν ισχύει το εξαιρετικό,φανταστικό,καταπληκτικό.Ξέρεις τι ισχύει αδελφέ; Το Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Ο , Φ Α Ν Τ Α Σ Τ Ι Κ Ο , Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο. Εάν θέλεις να το συζητήσουμε σε προσωπικό επίπεδο όσον αφορά την πιστοποίηση αυτήν στείλε μου προσωπικό μήνυμα και θα σου απαντήσω.Εάν θέλεις δημοσίως σου αναφέρω ότι σε ιεροψαλτικά αρχεία που κατέχω 1 tera -για να καταλάβεις το μέγεθος απλά σου αναφέρω ότι χρειαζόμαστε μία ζωή για να ακούσουμε όλα τα αρχεία όλων των ιεροψαλτών-το εν λόγω δύναμις το έχω από όλους τους ιεροψάλτας.Πίστεψέ με ο Άρχων Δασκαλούδης Κυριαζής είναι Α Ν Ε Π Α Ν Α Λ Η Π Τ Ο Σ ............
Υποκλίνομαι σιωπώντας....................................................
Και συνεχίζουμε με την ανάρτηση των αρχείων.

Αγαπητέ κ. Κερμελίδη, καταρχάς, δεν ειμαι ο μοναδικος που δεν εχω βαλει το πραγματικο μου ονομα. Αν και απο αυτο που εχω βαλει (YIANNISKARR), φανερωνει το ονομα μου. Αυτοι που με γνωριζουν, ξερουν ποιος ειμαι και αρα δεν υπαρχει λογος να βαλω το πραγματικο μου ονομα.. Αλλωστε επιτρεπεται απο τους κανονες του forum κατι τετοιο, ετσι δεν ειναι;

Δεν εγραψα αυτα που εγραψα για να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν εδω μεσα..
Επισης, παρατηρησα οτι θιχτηκατε παρα πολυ αν κρινω απο την απαντηση που μου δωσατε.. Γιατι;
Εγω δεν ειπα κατι κακο, μια γνωμη εξεφρασα για τον κ. Δασκαλουδη ΓΙΑ ΤΟ ΤΩΡΑ.. την κατασταση που ειναι ΤΩΡΑ που κι αλλοι εχουν εκφρασει εδω μεσα για τη σημερινη φωνητικη του κατασταση και πεσατε να με φατε..
Δεν τον εχω ακουσει ζωντανα διοτι δεν ειμαι απο τη Λάρισα και δεν ετυχε να ερθω καποια Κυριακη να τον ακουσω.. Εχω εμπειρια ομως απο παλιες ηχογραφησεις του και απο αυτα που βαζετε εδω μεσα.. Κι εγω υποκλινομαι, ναι! Και ξαναρωταω: Τωρα; Ειναι οπως ηταν; Οχι! Απλα πραγματα λεω πιστευω.. Δεν θελετε ή δεν μπορειτε να το καταλαβετε; Βαλτε παλιες ηχογραφησεις που αξιζουν.

Και κατι αλλο: Μπορειτε να μου πειτε, γιατι δεν λεω και για τον αρχοντα Ταλιαδωρο το ιδιο; Γιατι ο ανθρωπος ειναι οπως ηταν(φωνητικα) και καλυτερα μπορω να πω..

Τέλος, καταλαβαινω οτι στη Λάρισα (και οχι μονο) εχει φανατικους θαυμαστες και λογικο ειναι... Και επισης καταλαβαινω και τον κ. Κωνσταντινου Αλεξανδρο που απ' ο,τι ειδα οπως γραφει σε ενα αλλο post ειναι δομεστικος του κ. Δασκαλουδη και λογικο ειναι να εχει αυτο το παθος και να τον υποστηριζει (γιατι γινεται γνωστος μεσω του κ. Δασκαλουδη,) αλλα και λιγη αντικειμενικοτητα δεν βλαπτει.....
Και κατι ακομη: Υ.Γ. Για να μην κάνουμε όνειρα μερικοί,μερικοί...........
Τι εννοειτε μ' αυτο, γιατι δεν καταλαβα το νοημα του πραγματικα..
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ κ. Κερμελίδη, καταρχάς, δεν ειμαι ο μοναδικος που δεν εχω βαλει το πραγματικο μου ονομα. Αν και απο αυτο που εχω βαλει (YIANNISKARR), φανερωνει το ονομα μου. Αυτοι που με γνωριζουν, ξερουν ποιος ειμαι και αρα δεν υπαρχει λογος να βαλω το πραγματικο μου ονομα.. Αλλωστε επιτρεπεται απο τους κανονες του forum κατι τετοιο, ετσι δεν ειναι;

Δεν εγραψα αυτα που εγραψα για να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν εδω μεσα..
Επισης, παρατηρησα οτι θιχτηκατε παρα πολυ αν κρινω απο την απαντηση που μου δωσατε.. Γιατι;
Εγω δεν ειπα κατι κακο, μια γνωμη εξεφρασα για τον κ. Δασκαλουδη ΓΙΑ ΤΟ ΤΩΡΑ.. την κατασταση που ειναι ΤΩΡΑ που κι αλλοι εχουν εκφρασει εδω μεσα για τη σημερινη φωνητικη του κατασταση και πεσατε να με φατε..
Δεν τον εχω ακουσει ζωντανα διοτι δεν ειμαι απο τη Λάρισα και δεν ετυχε να ερθω καποια Κυριακη να τον ακουσω.. Εχω εμπειρια ομως απο παλιες ηχογραφησεις του και απο αυτα που βαζετε εδω μεσα.. Κι εγω υποκλινομαι, ναι! Και ξαναρωταω: Τωρα; Ειναι οπως ηταν; Οχι! Απλα πραγματα λεω πιστευω.. Δεν θελετε ή δεν μπορειτε να το καταλαβετε; Βαλτε παλιες ηχογραφησεις που αξιζουν.

Και κατι αλλο: Μπορειτε να μου πειτε, γιατι δεν λεω και για τον αρχοντα Ταλιαδωρο το ιδιο; Γιατι ο ανθρωπος ειναι οπως ηταν(φωνητικα) και καλυτερα μπορω να πω..

Τέλος, καταλαβαινω οτι στη Λάρισα (και οχι μονο) εχει φανατικους θαυμαστες και λογικο ειναι... Και επισης καταλαβαινω και τον κ. Κωνσταντινου Αλεξανδρο που απ' ο,τι ειδα οπως γραφει σε ενα αλλο post ειναι δομεστικος του κ. Δασκαλουδη και λογικο ειναι να εχει αυτο το παθος και να τον υποστηριζει (γιατι γινεται γνωστος μεσω του κ. Δασκαλουδη,) αλλα και λιγη αντικειμενικοτητα δεν βλαπτει.....
Και κατι ακομη: Υ.Γ. Για να μην κάνουμε όνειρα μερικοί,μερικοί...........
Τι εννοειτε μ' αυτο, γιατι δεν καταλαβα το νοημα του πραγματικα..

Αδελφέ κατ' αρχάς δεν έχω κάτι μαζί σου προσωπικά.Όντως το ύφος μου ήταν λίγο αυστηρό και απότομο.Σου ζητώ δημοσίως συγνώμη γι' αυτό.Ξέρεις όμως γενικά τι με εξοργίζει; Όταν άριστοι ιεροψάλτες είναι στα καλά τους,τους θεωρούμε φωστήρες και ουρανίους μελωδούς ρουφώντας τους ως μέλισσες το νέκταρ των προσωπικών τους εννοιών και ενεργειών.Όταν οι ίδιοι περνούν περιόδους κρίσεως τους πετούμε ως πεπονόφλουδα στα τάρταρα.Άρα είμαστε αχάριστοι.Τι να πρωτοθυμηθώ; Την κατάκριση και την απαξίωση στους Ναυπλιώτη,Πρίγγο,Στανίτσα,Παναγιωτίδη,Φωτόπουλο-προσωπικός δάσκαλος και φίλος του πατρός μου-,Ταλιαδώρο,Χατζημάρκο,Θεοδοσόπουλο κ.λ.π.
Δεν θέλω να συνεχίσω άλλο.Όσον αφορά το να μην κάνουνε όνειρα μερικοί, αφορά αυτούς που περιμένουν πως και πως να αποσυρθούν οι Άρχοντες για να πάρουν θέσεις -ντρέπομαι που το λέω- γλύφοντας και κατακρίνοντας.Τέλος.
Υ.Γ. Το forum υπάρχει για να πλουτίζουμε τις γνώσεις μας όχι για να δηλητηριάζουμε ο ένας τον άλλον.Γενικά το αναφέρω.
 

pano

Μέλος
καλησπέρα.Θα ήθελα να προσθέσω οτι υπαρχουν ''σημερινες'' ηχογραφησεις του Δασκαλουδη αναλογες των παλαιοτερων και ισως πιο ''ενδιαφερουσες'' μουσικων γραμμων...Θα συμβουλευα λοιπον να μη βγαζουμε αυθαιρετα συμπερασματα οταν δεν εχουμε ακουσει καποιον απο κοντα (εφοσον υπαρχει αυτη η δυνατοτητα)...Μπορουν να μιλησουν για τις ανωτερω ηχογραφησεις μονο οσοι τον ακουνε πολυ συχνα....Ευχαριστω!!!


Υ.Γ. ''Ο Δασκαλουδης δεν μπαινει σε μετρο συγκρισης με κανενα ψαλτη(για αυτους που δεν καταλαβαινουν)....κρινεται μονο απο την ψαλτικη του σταδιοδρομια....ελπιζω να εγινα αντιληπτος....
 
Last edited:

YIANNISKARR

Νέο μέλος
υπαρχουν ''σημερινες'' ηχογραφησεις του Δασκαλουδη αναλογες των παλαιοτερων και ισως πιο ''ενδιαφερουσες'' μουσικων γραμμων
Υ.Γ. ''Ο Δασκαλουδης δεν μπαινει σε μετρο συγκρισης με κανενα ψαλτη(για αυτους που δεν καταλαβαινουν)....κρινεται μονο απο την ψαλτικη του σταδιοδρομια....ελπιζω να εγινα αντιληπτος....

Εγω δε μιλησα για τη μουσικη του αντιληψη τις "ενδιαφερουσες μουσικες γραμμές" και την τεχνη του κ Δασκαλουδη αγαπητε φιλε, αυτα δεν τα αμφισβητει κανεις...
Εγω μιλησα για την "πεσμενη" φωνη του... Καταλαβες; Αρα, εισαι λιγακι εκτος θεματος..
Και επισης αυτο που με κινησε το ενδιαφερον για να κανω ολη αυτη τη συζητηση αν θελεις στο συγκεκριμενο topic, ειναι η απολυτοτητα και ο οπαδισμος που επικρατει, ακομη και μεσα σε ενα χώρο οπως ειναι η εκκλησια.. Αυτο βεβαια το επιβεβαιωνεις κι εσυ με την φραση σου: "Ο Δασκαλουδης δεν μπαινει σε μετρο συγκρισης με κανενα ψαλτη... "
Δεν το βρισκεις λιγο υπερβολικο;
 

YIANNISKARR

Νέο μέλος
Όταν άριστοι ιεροψάλτες είναι στα καλά τους,τους θεωρούμε φωστήρες και ουρανίους μελωδούς ρουφώντας τους ως μέλισσες το νέκταρ των προσωπικών τους εννοιών και ενεργειών.Όταν οι ίδιοι περνούν περιόδους κρίσεως τους πετούμε ως πεπονόφλουδα στα τάρταρα.Άρα είμαστε αχάριστοι.Τι να πρωτοθυμηθώ; Την κατάκριση και την απαξίωση στους Ναυπλιώτη,Πρίγγο,Στανίτσα,Παναγιωτίδη,Φωτόπουλο-προσωπικός δάσκαλος και φίλος του πατρός μου-,Ταλιαδώρο,Χατζημάρκο,Θεοδοσόπουλο κ.λ.π.
Δεν θέλω να συνεχίσω άλλο.Όσον αφορά το να μην κάνουνε όνειρα μερικοί, αφορά αυτούς που περιμένουν πως και πως να αποσυρθούν οι Άρχοντες για να πάρουν θέσεις -ντρέπομαι που το λέω- γλύφοντας και κατακρίνοντας.Τέλος.
Υ.Γ. Το forum υπάρχει για να πλουτίζουμε τις γνώσεις μας όχι για να δηλητηριάζουμε ο ένας τον άλλον.Γενικά το αναφέρω.

Δηλαδή εννοείτε οτι οταν καποιος εκφραζει μια αποψη, η οποια ειναι κοινως αποδεκτη, (γιατι δεν το λεω μονο εγω, αλλα και πολλοι αλλοι και εδω μεσα στο forum) οτι δηλαδη η φωνη του κ Δασκαλουδη ειναι πεσμενη, όπως αλλωστε και του κ. Βασιλικου και πολλων αλλων, ειναι αχαριστος και τους πεταει σαν πεπονοφλουδα στα ταρταρα;; Ειπα εγω κατι τετοιο; Ή εδειξα καποια ασεβεια; Γιατι αυτο που λετε προκειται για ασεβεια οποιος το κανει.. Μηπως ο οπαδισμος, σας κανει να βλεπετε μια γνωμη, σαν ασεβεια και αχαριστια;

Οσον αφορα γι αυτους που λετε οτι περιμένουν πως και πως να αποσυρθούν οι Άρχοντες για να πάρουν θέσεις, γλύφοντας και κατακρίνοντας, δεν μπορω να ξερω αν υπαρχουν τετοιου ειδους ιντριγκες στη Λάρισα. Αυτα τα γνωριζετε εσεις καλυτερα απο μενα..
Τέλος, για τη χρηση του forum που ειπατε, πιστευω οτι ο καθενας το χρησιμοποιει για δικους του λογους.. Αλλος για να εμπλουτισει τις γνωσεις του, αλλος για να κατεβασει αρχεια, αλλος για να γινει γνωστος και να δειξει αυτα που γνωριζει ή.... που δε γνωριζει και καμια φορα...
 

pano

Μέλος
..........................

φιλε μου διαβασε καλυτερα το μηνυμα μου,αλλιως ανετρεξε στην ελληνικη γλωσσα.....(ο ρολος του ''και'')
 
Last edited:
Αγαπητέ κ. Κερμελίδη, καταρχάς, δεν ειμαι ο μοναδικος που δεν εχω βαλει το πραγματικο μου ονομα. Αν και απο αυτο που εχω βαλει (YIANNISKARR), φανερωνει το ονομα μου. Αυτοι που με γνωριζουν, ξερουν ποιος ειμαι και αρα δεν υπαρχει λογος να βαλω το πραγματικο μου ονομα.. Αλλωστε επιτρεπεται απο τους κανονες του forum κατι τετοιο, ετσι δεν ειναι;

Δεν εγραψα αυτα που εγραψα για να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν εδω μεσα..
Επισης, παρατηρησα οτι θιχτηκατε παρα πολυ αν κρινω απο την απαντηση που μου δωσατε.. Γιατι;
Εγω δεν ειπα κατι κακο, μια γνωμη εξεφρασα για τον κ. Δασκαλουδη ΓΙΑ ΤΟ ΤΩΡΑ.. την κατασταση που ειναι ΤΩΡΑ που κι αλλοι εχουν εκφρασει εδω μεσα για τη σημερινη φωνητικη του κατασταση και πεσατε να με φατε..
Δεν τον εχω ακουσει ζωντανα διοτι δεν ειμαι απο τη Λάρισα και δεν ετυχε να ερθω καποια Κυριακη να τον ακουσω.. Εχω εμπειρια ομως απο παλιες ηχογραφησεις του και απο αυτα που βαζετε εδω μεσα.. Κι εγω υποκλινομαι, ναι! Και ξαναρωταω: Τωρα; Ειναι οπως ηταν; Οχι! Απλα πραγματα λεω πιστευω.. Δεν θελετε ή δεν μπορειτε να το καταλαβετε; Βαλτε παλιες ηχογραφησεις που αξιζουν.

Και κατι αλλο: Μπορειτε να μου πειτε, γιατι δεν λεω και για τον αρχοντα Ταλιαδωρο το ιδιο; Γιατι ο ανθρωπος ειναι οπως ηταν(φωνητικα) και καλυτερα μπορω να πω..

Τέλος, καταλαβαινω οτι στη Λάρισα (και οχι μονο) εχει φανατικους θαυμαστες και λογικο ειναι... Και επισης καταλαβαινω και τον κ. Κωνσταντινου Αλεξανδρο που απ' ο,τι ειδα οπως γραφει σε ενα αλλο post ειναι δομεστικος του κ. Δασκαλουδη και λογικο ειναι να εχει αυτο το παθος και να τον υποστηριζει (γιατι γινεται γνωστος μεσω του κ. Δασκαλουδη,) αλλα και λιγη αντικειμενικοτητα δεν βλαπτει.....
Και κατι ακομη: Υ.Γ. Για να μην κάνουμε όνειρα μερικοί,μερικοί...........
Τι εννοειτε μ' αυτο, γιατι δεν καταλαβα το νοημα του πραγματικα..

Στο θέμα του ονόματος φυσικά και δεν απαγορευεται η χρήση ψευδωνύμου αλλα έμεσα αυτό μπορεί να σημαίνει κάτι.. παρέχεται δηλαδή μια "ασφάλεια" στο ότι λέμε.. τέλος πάντων το θέμα της επωνυμίας έχχει συζητηθεί πολλές φόρες, δικαίωμά σας.

Εντάξη φυσικά και έχει αλλάξει η φωνή του Κυριαζή (όχι έχει αλλοιωθεί, έχει αλλάξει.) Δεν είναι δυνατόν η φωνή να έχει πάντα την ίδια χροιά και την ίδια έκταση. Αλλά τέτοια συμπεράσματα μπορεί να βγάλει μόνο όποιος τον ζεί συνέχεια. Και τις καθημερινές, και τις επίσημες ημέρες, και στον Όρθρο και στη Λειτουργία και παντού. Δεν γίνεται επειδή ακούμε ηχογραφημένο το 10% των όσων λέει να βγάλουμε απόλυτα συμπεράσματα, όχι μόνο για τον Κυριαζή αλλά για κάθε ψάλτη ή τραγουδιστή.

Ο Χαρίλαος δεν έχει αλλάξει πολύ γιατί ψάλει με άλλο ύφος. Ποτέ δεν έκανε τους ακροβατισμούς του Κυριαζή ώστε αν δεν τους κάνει να πούμε "να έπεσαν οι δυνατότητες του". Δεν λέω ότι δεν είναι καλός, λέω ότι είναι άλλο πράμα, είναι ο Ταλιαδώρος!!! Ο Ταλιαδώρος με το γεμάτο, "ηγεμονικό" του ύφος που γι αυτο μας αρέσει!! Άλλο Κυριαζής άλλο Ταλιαδώρος.

Κάτι άλλο: λέτε: [Και επισης καταλαβαινω και τον κ. Κωνσταντινου Αλεξανδρο που απ' ο,τι ειδα οπως γραφει σε ενα αλλο post ειναι δομεστικος του κ. Δασκαλουδη και λογικο ειναι να εχει αυτο το παθος και να τον υποστηριζει (γιατι γινεται γνωστος μεσω του κ. Δασκαλουδη,) αλλα και λιγη αντικειμενικοτητα δεν βλαπτει]
Εσείς καταλάβατε ότι υποστηρίζω τον Κυριαζή επειδή μέσω αυτού γίνομαι γνωστός;;;:eek: Ούτε υπαλληλική σχέση έχω με τον Κυριαζή και το θέμα του "γνωστός" ποτέ δεν με απασχόλησε.
-Υποστηρίζω τον Κυριαζή γιατι φυσικά είμαι μαθητής του και είμαι στο Αναλόγιο του απο το 2002
-Υποστηρίζω τον Κυριαζή γιατί αν δεν τύχαιναν οι συγκυρίες να τον έχω δάσκαλο και στη σχολή της Μητροπόλεως και να με πάρει απο το χέρι στο Αναλόγιο του, τώρα θα ήμουν βαθιά νυχτωμένος
-Υποστηρίζω τον Κυριαζή γιατί όποτε ακούω κάτι εξεζητημένο με κάνει και εκστασιάζομαι και δοξολογώ τον Θεό για τα δημιουργήματά Του και τα θαυμαστά χαρίσματα που δίνει σε κάποιους ανθρώπους
-Υποστηρίζω τον Κυριαζή γιατί όποιον ψάλτη (εκτός εξαιρέσεων) ακούω, δεν με γεμίζει και πάλι ακούω Κυριαζή
-Υποστηρίζω τον Κυριαζή γιατί τον ζώ καθημερινά, και εκτός Ναού, και πραγματικά κάνουμε παρέα σαν συνομήλικοι........
(Δεν αναφέρω και άλλους ψαλτικούς λόγους γιατί θα τελειώσω αύριο το γράψιμο.)

τα υπόλοιπα άλλη μέρα.. μάλλον νύχτα!

Σημ.: το μόνο που μου φαίνεται παράξενο είναι ότι είστε νέο μέλος στο ψαλτολόγιον (εγγραφή 16-10-10) και έχετε κάνει λιιιιγο προκλητικά σχόλια εδω με τεράστια φυσικότητα, και φυσικά κανένα μήνυμα σε κανένα άλλο ψάλτη ή ενότητα του φόρουμ....
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
κ. Κερμελιδη, νομιζω οτι υπερβάλετε λιγάκι..
Το "εξαιρετικό,φανταστικό,καταπληκτικό" που λετε, δεν ισχυει πλεον για τις εκτελέσεις του κ. Δασκαλούδη στην κατασταση που βρισκεται τωρα.

Η φωνή του εχει "πέσει" (και ειναι λογικο λογω ηλικιας..)


Εχω ακουσει παλαιες ηχογραφησεις και εχω τρελλαθει πραγματικα. Τωρα ομως;; Ειναι ετσι;

Γιατι άραγε πρεπει να εξυψωνουμε καποιον με το ζορι και να μην λεμε τα πραγματα οπως εχουν; Μήπως καποιες φορες κολακευουμε καποιον παραπανω απ' οτι αξιζει; Και για ποιον λογο....;

Aν ακούσουμε Στανίτσα στους Καλοφωνικούς του Χατζηγιακουμή με πεσμένη φωνή και φάλτσα, θα διαπιστώσουμε -για μια ακόμη φορά- ότι το μεγαλείο αυτών των Ψαλτών δεν οφείλεται μόνο ή κυρίως στη φωνή τους.......
 

billapo

Μέλος
Καλησπερα σε ολους.Ενας ιεροψαλτης ποτε δεν κρινεται αποσπασματικα και μαλιστα απο ηχογραφησεις αμφιβολου ποιοτητας ,ποσο μαλλον οταν μιλαμε για τον Α Ν Ε Π Α Ν Α Λ Η Π Τ Ο κ. Δασκαλουδη!!Πολλοι ειναι αυτοι που εκφραζουν παρομοιες γνωμες αλλα οταν ερθει η ωρα και βρεθουν την ιδια στιγμη στο αναλογια ''καταπινουν''την γλωσσα τους κοινως....[μιλαω για την σημερινη κατασταση].Το οτι εχει αλλαξει φωνητικως δεν σημαινει τιποτα...Η τεχνη που βγαζει ειναι μοναδικη και η εκταση της φωνης του εκληκτικη!!τΤα αλλα ολα ειναι περιττα...Οποιος αμφιβαλλει μπορει να παει στη Λαρισα...εκει ειναι ο ιδιος,Εκει ειναι &ο Αγιος Αχιλλιος:)
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Εωθινόν: Εις το όρος.....
Υ.Γ. Συνιστώ τα μέλη του forum να μην ακούσουν την πεσμένη του φωνή στην πρόσφατη ηχογράφηση για να μην επηρεαστούν.
Εμείς που είμαστε εγγεγραμένοι στο οπαδολόγιό του,ας ακούσουμε τον άσχετο Κυριαζή και αφού τόσα χρόνια μας ικανοποιούσε με τις μηδαμινές και άσχετες με την μουσική ικανότητές του να τον απαρνηθούμε,να τον προδώσουμε και να τον σταυρώσουμε.Θα ρωτήσω όμως το εξής:
Εάν στο τέλος της Θείας Λειτουργίας μας πλησιάσει κάποιος πιστός και μας παρατηρήσει αρνητικά για την χροιά,την ένταση η' το μέγεθος της φωνητικής μας δυνότητας,ειλικρικά δεν θα στενοχωρηθούμε σκεπτόμενοι για το μέγεθος της αχαριστίας των πιστών αφού δίνουμε τα πάντα πάνω στο αναλόγιο; Δεν θα τους χαρακτηρίσουμε ως αδιάκριτους; Εμείς λοιπόν γιατί με τόση ευκολία παρατηρούμε,κρίνουμε και κατακρίνουμε τον κάθε μεγάλο ιεροψάλτη; Μήπως όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει .........;
Αυτά τα γράφω και για το θέμα του Άρχοντος Κυριαζή Δασκαλούδη αλλά και για το ότι μόλις πριν από λίγο κάποιος μου είπε ότι ο Φωτόπουλος Σωτήριος ήταν άσχετος με την βυζαντινή μουσική,δεν ήξερε νότες και ήχους και τα έλεγε όπως του κατέβαινε.....
Ε Λ Ε Ο Σ. Θα τρελαθούμε....
 

Attachments

  • 01 Κομμάτι 1.mp3
    4.7 MB · Views: 56
Top