ΜΠΤ 703

Ξεκινῶ τήν παράθεση κωδίκων ΜΠΤ (ἀπό ἀσπρόμαυρη φωτοτυπία). Τόν κώδικα 703 (Ὁ Μέγας Ἑσπερινός τῆς Παπαδικῆςἐξήγησις Χουρμουζίου) διαθέτω πλήρη. Οἱ φωτογραφίες χρειάζονται ὅμως κάποια ἐπεξεργασία (φωτισμό καί, εἰ δυνατόν, μείωση τοῦ μεγέθους τοῦ ἀρχείου χωρίς ἐμφανή ὑποβάθμιση ποιότητος). Γνωρίζει καί μπορεῖ κανείς νά τήν πραγματοποιήσει μαζικά;

Εὐχαριστοῦμε τόν φίλο Χ. Καν. γιά τήν φωτογράφιση.

Ὁρίστε τό πρῶτο τμῆμα (Ἀνοιξαντάρια).
 

Attachments

  • 703 p1-80.zip
    21.5 MB · Views: 574
  • 703 p81-166.zip
    21.5 MB · Views: 386
Ὁρίστε τά περιεχόμενα καί τό πρόγραμμα FastStone μέ τό ὁποῖο ἔγινε ἡ ὁμαδοποίηση τῶν φωτογραφιῶν (Create --> Multi-page file builder). Μέ τόν ἀντίστροφο τρόπο (Create → Multi-page file splitter) γίνεται ἡ διάσπαση γιά ἐπεξεργασία.
 

Attachments

  • periexomena - FastStone.zip
    5.1 MB · Views: 288

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ευχαριστίες, αλλά σε mac δεν ανοίγουν τα αρχεία των εικόνων του α μηνύματος....Η κωδικοποίηση δεν διαβάζεται. Σε pc ανοίγουν κανονικά με το πρόγραμμα ανάγνωσης εικόνων του Office τουλάχιστον...
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ξεκινῶ τήν παράθεση κωδίκων ΜΠΤ (ἀπό ἀσπρόμαυρη φωτοτυπία). Τόν κώδικα 703 (Ὁ Μέγας Ἑσπερινός τῆς Παπαδικῆςἐξήγησις Χουρμουζίου) διαθέτω πλήρη. Οἱ φωτογραφίες χρειάζονται ὅμως κάποια ἐπεξεργασία (φωτισμό καί, εἰ δυνατόν, μείωση τοῦ μεγέθους τοῦ ἀρχείου χωρίς ἐμφανή ὑποβάθμιση ποιότητος). Γνωρίζει καί μπορεῖ κανείς νά τήν πραγματοποιήσει μαζικά;

Εὐχαριστοῦμε τόν φίλο Χ. Καν. γιά τήν φωτογράφιση.

Ὁρίστε τό πρῶτο τμῆμα (Ἀνοιξαντάρια).

Μάλιστα πάτερ, γνωρίζω ἐγὼ καὶ ἀναλαμβάνω.

Εὐχαριστοῦμε πολὐ καὶ περιμένουμε καὶ τὰ ὑπόλοιπα ποὺ μᾶς ὑποσχεθήκατε!

Χαραλάμπης
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ευχαριστούμε θερμά για αυτόν τον θησαυρό!
Μιας, όμως, και πηγή για την ανάρτησή σας δεν είναι άμεσα το βιβλίο αλλά κάποιες φωτοτυπίες φωτογραφιών σε σπιράλ, θα μπορούσατε μήπως να επιδιώξετε τη σάρωση από το φυλλάδιο αυτό φύλλο-φύλλο, αφαιρώντας το σπιράλ του (ξαναμπαίνει ευκολότατα), για να είναι καθαρά και απαραμόρφωτα; Συγγνώμη που παίρνω το θάρρος να ζητήσω κάτι τέτοιο, όμως πιστεύω πως πραγματικά θα άξιζε, μιας και υπάρχει μία καθαρή πηγή, να την εκμεταλλευτούμε και να μην έχουμε το πολύτιμο αυτό υλικό σε ταπεινή ποιότητα.
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Μιας, όμως, και πηγή για την ανάρτησή σας δεν είναι άμεσα το βιβλίο αλλά κάποιες φωτοτυπίες φωτογραφιών σε σπιράλ, θα μπορούσατε μήπως να επιδιώξετε τη σάρωση από το φυλλάδιο αυτό φύλλο-φύλλο, αφαιρώντας το σπιράλ του (ξαναμπαίνει ευκολότατα), για να είναι καθαρά και απαραμόρφωτα;

Δὲν πειράζει παιδιὰ, τά καθαρίζω κι αὐτὰ, τὰ ξεπαραμορφώνω κιόλας (skew).
Ὁρίστε ἕνα δεῖγμα ἀπὸ τὶς πρῶτες ἕξι σελίδες:
 

Attachments

  • 703 p_001-006.rar
    1.3 MB · Views: 137

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης

Δὲν πειράζει παιδιὰ, τά καθαρίζω κι αὐτὰ, τὰ ξεπαραμορφώνω κιόλας (skew).
Ὁρίστε ἕνα δεῖγμα ἀπὸ τὶς πρῶτες ἕξι σελίδες:
Σύμφωνοι, αλλά άλλο πράγμα να είναι από την αρχή σωστά!
 

ixadin

Ηχάδιν
Aν και δεν είμαι ο αρμοδιότερος, πρέπει να γίνει ένα ξεκαθάρισμα.

Είναι λάθος να γράφονται οι κώδικες του Μετοχίου του Παναγίου Τάφου στην Κωνσταντινούπολη να γράφονται ως ΕΒΕ-ΜΠΤ διότι δεν ανήκουν στην συλλογή της Εθνικής Βιβλιοθήκης, γι΄αυτό και δεν έχουν ψηφιοποιηθεί, ούτε υπάρχει κάποιος σύγχρονος επίσημος ή ανεπίσημος (τρόπος του λέγειν) κατάλογος και το νομικό καθεστώς είναι ιδιότυπο.

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα δημοσίευμα (;) {ή μήνυμα στο Ψαλτολόγιο} για την ιστορία τους και πώς κατέληξαν στην Αθήνα.

Νομίζω ότι πρέπει να γίνει ξεχωριστή ομάδα στα Χειρόγραφα για αυτά τα χειρόγραφα απο τους κ. Συντονιστές

ΥΓ επισυνάπτω την πληροφορία του Κεραμέα (Ιεροσολυμιτική Βιβλιοθήκη τ4 υποσημείωση σελ. 241-242) για το πώς περιήλθαν τα χειρόγραφα του Χουρμουζίου στην κατοχή του Μετοχίου
 

Attachments

  • Kerameas.PNG
    50 KB · Views: 107
Last edited:
Εφόσον όμως δε ζουν οι άμεσα εμπλεκόμενοι δε νομίζω ότι τίθεται θέμα πλέον.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Συγκρίνοντας το απόκομμα του Κεραμέα με τη λίστα του Ευθύμη, παρατηρούμε ότι:
-Ο Κεραμέας δεν περιλαμβάνει τα ΜΠΤ 713-715.
-Οι κώδικες 744-746 και 752 δεν περιλαμβάνονται στη λίστα των εξηγήσων που παραθέτει ο Ευθύμης. Πώς μπορούμε να μάθουμε τι περιέχουν;
 

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Συγνώμη για το άκαιρον της ερώτησης...
Όμως δεν μπορώ να κατεβάσω τα ΜΠΤ 703 (Τα άλλα τα κατέβαζα κανονικά).
Μου το ανοιγει σαν ένα αρχειάκι εικόνας και τίποτε άλλο. Τι δεν κάνω σωστά;
Ευχαριστώ, πάντως, για την ανάρτηση των αρχείων.
ΚΧΚ
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Συγνώμη για το άκαιρον της ερώτησης...
Όμως δεν μπορώ να κατεβάσω τα ΜΠΤ 703 (Τα άλλα τα κατέβαζα κανονικά).
Μου το ανοιγει σαν ένα αρχειάκι εικόνας και τίποτε άλλο. Τι δεν κάνω σωστά;
Ευχαριστώ, πάντως, για την ανάρτηση των αρχείων.
ΚΧΚ

Ἐπειδή εἶναι σὲ μορφὴ tif. μὲ τὰ συνήθη προγράμματα εἰκόνας βλέπει μόνο τὴν πρώτη σελίδα. Δοκίμασε μὲ τὸ infranview ἤ τὸ Microsoft Document Imaging. Σὲ κάθε περίπτωση τὸ καθαρὸ καὶ φτιαγμένο ποὺ θὰ ἀνεβάσω τὸ βραδάκι θὰ εἶναι σὲ pdf.


 

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Και πάλι ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και για τον άλλο κόπο.
ΚΧΚ
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τι δεν κάνω σωστά;
Μάλλον δεν εγκαθιστάτε το πρόγραμμα που παρατίθεται. Το αρχείο είναι εικόνας αλλά μέσα στο πρόγραμμα λειτουργεί περίπου σαν pdf, έχει δηλαδή πολλές σελίδες.
 
Συγνώμη για το άκαιρον της ερώτησης...
Όμως δεν μπορώ να κατεβάσω τα ΜΠΤ 703 (Τα άλλα τα κατέβαζα κανονικά).
Μου το ανοιγει σαν ένα αρχειάκι εικόνας και τίποτε άλλο. Τι δεν κάνω σωστά;
Ευχαριστώ, πάντως, για την ανάρτηση των αρχείων.
ΚΧΚ
Τά ἀνεβάζω πάλι σέ jpg.
 

Attachments

  • 703 p1-40.zip
    13.6 MB · Views: 190
  • 703 p41-80.zip
    19.3 MB · Views: 163
... καί τά ὑπόλοιπα.

Τό ἐξώφυλλο εἶχε φτιαχτεῖ γιά χωρισμό τοῦ κώδικα σέ 3 μέρη. Δηλαδή πρέπει νά ἀπαλειφθεῖ τό "ΜΕΡΟΣ Α". Ἀγαπητέ Χάρη...
 

Attachments

  • 703 p81-123.zip
    17.1 MB · Views: 194
  • 703 p124-166.zip
    15.7 MB · Views: 181
  • Exofyllon.jpg
    147.2 KB · Views: 56
Ευχαριστούμε θερμά για αυτόν τον θησαυρό!
Μιας, όμως, και πηγή για την ανάρτησή σας δεν είναι άμεσα το βιβλίο αλλά κάποιες φωτοτυπίες φωτογραφιών σε σπιράλ, θα μπορούσατε μήπως να επιδιώξετε τη σάρωση από το φυλλάδιο αυτό φύλλο-φύλλο, αφαιρώντας το σπιράλ του (ξαναμπαίνει ευκολότατα), για να είναι καθαρά και απαραμόρφωτα; Συγγνώμη που παίρνω το θάρρος να ζητήσω κάτι τέτοιο, όμως πιστεύω πως πραγματικά θα άξιζε, μιας και υπάρχει μία καθαρή πηγή, να την εκμεταλλευτούμε και να μην έχουμε το πολύτιμο αυτό υλικό σε ταπεινή ποιότητα.
Ἀδελφέ μου μήπως ζητᾶς πολλά; :) Μόνο ὁ 703 εἶναι 1000 σελίδες. Ἀκόμα καί ἡ φωτογράφιση αὐτή ἔγινε συμπτωματικά.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Για κάποιο λόγο προσπαθώντας να εντάξω τις συγκεκριμένες εικόνες (jpg) σε ένα νέο pdf μου βγάζει κάποιο σφάλμα, τερματίζοντας τον μετατροπέα. Χρησιμοποιώ το acrobat pro 9 extended. Συμβαίνει και σε άλλους; Προσπαθώντας να φτιάξω pdf από άλλες εικόνες jpg και από άλλους τύπους αρχείων δεν υπήρξε πρόβλημα, οπότε το acrobat λειτουργεί κανονικά...
Συγγνώμη για το άσχετο τεχνικό ερώτημα.
 
Last edited:
Top