00. Πρώτη Κυριακὴ γιὰ Ἐκκλησία Κύπρου «Πάντων τῶν ἐν τῇ νήσῳ Κύπρῳ διαλαμψάντων ἁγίων»

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Μήπως έχει κάποιος από τους συναδέλφους την Ακολουθία των εν Κύπρω διαλαμψάντων Αγίων ηλεκτρονικά; Νομίζω είναι έκδοση της Ι.Μ. Σταυροβουνίου. Τα Δίπτυχα της Εκκλησίας Κύπρου προβλέπουν ότι πρέπει να ψάλλουμε από τη Φυλλάδα αυτή για την επόμενη Κυριακή (3 Οκτωβρίου 2010). Ευχαριστώ.
 

panayiotis constantinou

Παλαιό Μέλος
Μήπως έχει κάποιος από τους συναδέλφους την Ακολουθία των εν Κύπρω διαλαμψάντων Αγίων ηλεκτρονικά; Νομίζω είναι έκδοση της Ι.Μ. Σταυροβουνίου. Τα Δίπτυχα της Εκκλησίας Κύπρου προβλέπουν ότι πρέπει να ψάλλουμε από τη Φυλλάδα αυτή για την επόμενη Κυριακή (3 Οκτωβρίου 2010). Ευχαριστώ.

Για μας Σταύρο πολύ σωστά τα λες. Εχω την συγκεκριμένη ακολουυθία . Δεν προλαμβαίνω να την σκανάρω. Αν θες κάτι στείλε μου ΠΜ.
 

Σάββας Πραστίτης

Σάββας Πραστίτης
υπάρχει και σε πολλά βιβλιοπωλεία στην Κύπρο, είτε ακόμη και στο ίδιο το Μοναστήρι του Σταυροβουνίου άμα απευθυνθείται...
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Επισυνάπτω κάτι που ετοίμασα για την ερχόμενη Κυριακή (Κυπρίων Αγίων). Θα βοηθήσει περισσότερο τους φίλους συναδέλφους από την Κύπρο (είναι σύμφωνα με το τί προνοούν τα Δίπτυχα της Εκκλησίας Κύπρου). Προετοιμάζω κάτι παρόμοιο σχεδόν κάθε Κυριακή για να μην γυρίζω συνέχεια το αναλόγιο.

Ευχαριστώ.
 

Attachments

  • 7 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2012.docx
    276.1 KB · Views: 382

ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ

Παλαιό Μέλος
Φίλε Σταύρο Παραθέτω και εγώ τμήμα δικής μου δουλειάς για την αυριανή ακολουθία προς βοήθεια όσων θέλουν τις διαφοροποιήσεις που μας δίνει το χρονιαίο Τυπικό της εκκλησίας της Κύπρου.
 

Attachments

  • ?πολυτίκιον τών Κυπρίων Αγίων.docx
    22 KB · Views: 180
Έτερον απολυτίκιο και μεγαληνάριο πάντων των Αγίων της Κύπρου, ποιήμα Αρχ. Νικοδήμου Αεράκη, γράφτηκαν στις 09/10/2012 και ψάληκαν μέτά την απόλυση της εορτής του Αγίου Επικτήτου απο το Γέροντα στις 12/10/2012
 

Attachments

  • Spic 12101506160.pdf
    896.6 KB · Views: 181
Και τα ηχητικά ακούσματα από το γέροντα Νικόδημο Αεράκη
 

Attachments

  • ΑΓ. ΕΠΙΚΤΗΤΟΥ-2012-12-10-12-ΤΡΟΠΑΡΙΑ ΑΓΙΩΝ ΚΥΠΡΟΥ.mp3
    3.6 MB · Views: 69

Πανίκος

Παλαιό Μέλος
Μήπως έχει κάποιος την φυλλάδα με τους ''Εν Κύπρο Αγίους'' που γιορτάζουν την Κυριακή?
 

panayiotis constantinou

Παλαιό Μέλος
Ενημερωτικά αναφέρω ότι υπάρχει ακολουθία των εν Κύπρω Αγίων η οποία εκδόθηκε από την Ιερά Μονή Σταυροβουνίου. Στους περισσότερους ναούς είναι αυτή η ακολουθία που χρησιμοποιείται. Αν δε με απατά η μνήμη μου στο τέλος της ακολουθίας υπάρχει και μουσικό παράρτημα.
Δυστυχώς δεν την έχω.
 
Top