[Ανακοίνωση] Θησαυρός! (Ψηφιοποιημένο υλικό Δημοσίων Βιβλιοθηκών Ελλάδος)

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ἐπὶ τέλους ἀλλὰζουν τὰ πράγματα καὶ στὴν χώρα μας.

+1

Δυστυχώς το πρόγραμμα ψηφιοποίησης των χειρογράφων του Αγίου Όρους «κόπηκε» λόγω κρίσης όπως διάβαζα κάπου πρόσφατα.

Η ΕΒΕ επίσης έχει ψηφιοποιήσει θησαυρούς αλλά δεν διατίθενται εύκολα.

Η Εθνική τράπεζα, το πατριαρχείο Αλεξανδρείας, το Σινά αν δεν κάνω λάθος έχουν και αυτοί ψηφιακά αρχεία θησαυρών.

Άμποτε να δούμε και το ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ στον αέρα...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αν ψάξουμε για «Δοξαστάριον» ή «Ειρμολόγιον», μας δίνει τα παρακάτω αποτελέσματα.
Ο πλούτος πολύς ....

Συγγνώμη για τα ...«κινέζικα» που εμφανίζονταν στα συνημμένα.
Τα διόρθωσα τώρα.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
+1

Δυστυχώς το πρόγραμμα ψηφιοποίησης των χειρογράφων του Αγίου Όρους «κόπηκε» λόγω κρίσης όπως διάβαζα κάπου πρόσφατα.

Ὑπῆρξαν καὶ ἄλλα ... ζητήματα
 

ioan

Μέλος
Ειλικρινά εξεπλάγην από την αξιέπαινη δουλειά και μάλιστα και με την δημοσιοποίηση μέσω της σελίδας του υπουργείου (εθνικής)?? παιδείας και -μετέπειτα προστιθέμενης λέξης θρησκευμάτων-, το οποίο δεν μας έχει συνηθίσει σε τέτοια.
 
ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ = ΗΤΟΙ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΗΣ
ΠΑΓΑΝΑΣ, ΝΙΚΟΛΑΟΣ Ε.
ΕΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΙ : ΕΚ ΤΟΥ ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΟΥ ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΟΥ, 1893

Αυτό το βρήκα στη βιβλιοθήκη Μυτιλήνης, αλλά όχι ψηφιοποιημένο. Μήπως το έχει κανείς;
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Βρῆκα Βιβλίον τοῦ Νοεμβρίου 1755, Παρακλητικὴ 1764, Εὐχολόγια ἐκδ. 1759, 1775, καὶ Ἱεροδιακονικὸν 1780, ἀλλὰ δὲν μπορῶ νὰ τὰ κατεβάσω.
 
Last edited:

Στὴν σελίδα «Εμφάνιση Αποτελεσμάτων Αναζήτησης» πάνω δεξιὰ ἔχει τρία κουμπιά. Τὸ πρῶτο ἀριστερὰ γράφει ἐμφάνιση ἐγγράφου, τὸ πατᾶς καὶ ἀποθηκεύεις .pdf.

κ.Θεοδωράκη όταν πατήσετε πάνω στο έγγραφο (π.χ. Μηναίον), στη σελίδα που θα σας βγάλει ακολουθήστε τις οδηγίες του domesticus
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Βιβλιοθήκη: Βιβλιοθήκη Σάμου
Αρ. Εισαγωγής: 21764
Τίτλος: Νέα ανθολογία : περιέχουσα ανέκδοτα μουσικά μαθήματα πάσης εκκλησιαστικής ακολουθίας και αρμονικά τινά τοιαύτα
Συγγραφέας: Βαμβουδάκης, Εμμανουήλ Γ.
Εκδότης: [χ.ό.]
Σελίδες: 540
Τύπος υλικού: Βιβλίο
Τόπος Έκδοσης: Σάμος-Βαθύ ; Ιερουσαλήμ
Ημ/νία έκδοσης αρχείου: 1921

http://rapidshare.com/files/421205128/Vamvoudakis_NeaAnthologia_Samos_1921.pdf
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Βιβλιοθήκη: Βιβλιοθήκη Λάρισας
Αρ. Εισαγωγής: 5753
Τίτλος: [Ανθολογία Μαθημάτων Εκκλησιαστικής Μουσικής]
Εκδότης: [χ.ό.]
Σελίδες: 835
Τύπος υλικού: Βιβλίο
Τόπος Έκδοσης: [χ.τ.]
Ημ/νία έκδοσης αρχείου: [χ.χ]

Πρόκειται για Ανθολογία Παπαδικής με χαρακτηριστική γραφή του τέλους του ιη' αι. Περιέχει ανέκδοτα χερουβικά του Βασιλειου Στεφανίδου του Βυζαντίου.

http://rapidshare.com/files/421228985/Anthologia.pdf

Έχω κάποιο άγνωστο πρόβλημα με το mediafire, γι' αυτό ανέβασα το file στο rapidshare.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Χρειάζεται πλέον εγγραφή αυτή η σελίδα για να κατεβάζουμε?
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Βιβλιοθήκη: Βιβλιοθήκη Βέροιας
Αρ. Εισαγωγής: 66231
Τίτλος: Εργασίαι του εν τοις Πατριαρχείοις εδρεύοντος και δυνάμει υψηλής κυβερνητικής αδείας λειτουργούντος εκκλησιαστικού μουσικού συλλόγου. Τεύχος Πέμπτον
Εκδότης: Εκ του Πατριαρχικού Τυπογραφείου
Σελίδες: 352
Τύπος υλικού: Βιβλίο
Τόπος Έκδοσης: Εν Κωστανινούπολει
Αρ. Τόμου: τεύχ. 5
Ημ/νία έκδοσης αρχείου: 1902

Δεν μου ανοίγει. Μόνο σε μένα;
 


Βρῆκα Βιβλίον τοῦ Νοεμβρίου 1755, Παρακλητικὴ 1764, Εὐχολόγια ἐκδ. 1759, 1775, καὶ Ἱεροδιακονικὸν 1780, ἀλλὰ δὲν μπορῶ νὰ τὰ κατεβάσω.

Αναλαμβάνω, αν θέλετε, να ανεβάσω στο Ψαλτολόγιον αυτά και άλλα βασικά και βοηθητικά λειτουργικά βιβλία... από Τρίτη όμως.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
  • Τίτλος: [Ανθολογία Μαθημάτων Εκκλησιαστικής Μουσικής]
  • Τίτλος: Νέα ανθολογία : περιέχουσα ανέκδοτα μουσικά μαθήματα πάσης εκκλησιαστικής ακολουθίας και αρμονικά τινά τοιαύτα (Συγγραφέας: Βαμβουδάκης, Εμμανουήλ Γ.)

Έχω κάποιο άγνωστο πρόβλημα με το mediafire, γι' αυτό ανέβασα το file στο rapidshare.

Και τώρα έχουν πρόβλημα όλοι όσοι δεν πρόλαβαν να τα κατεβάσουν μεταξύ των πρώτων. Σε παρακαλώ, ανέβασέ τα κάπου αλλού.
 
Last edited:

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Αγαπητέ Shota
Ευχαριστώ προσωπικά ιδιαιτέρως για τις τελευταίες σου αναρτήσεις, καθώς με βοηθούν σε διάφορα θέματα.
Ε.Γ.
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μπροστά σ' αυτό το θησαυρό, που έρχεται να προστεθεί στην πληθώρα των βιβλίων που έχουν τεθεί στη διάθεση των ψαλτών, σε ψηφιακή μορφή, πολλά μετά από άοκνες προσπάθειες καθημερινών, απλών, εργαζομένων ανθρώπων, ας θυμηθούμε από που ξεκινήσαμε.
Παραθέτω την ερώτηση παλαιού μέλους, πριν από τρία περίπου χρόνια.

[Ψάχνω] Ψαλτικά βιβλία σε ψηφιακή μορφή

Γνωρίζει κανείς αν κυκλοφορούν πουθενά Μουσικά Βιβλία σε pdf;
Ρωτάω επειδή αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα...
Θέλω να ψάλλω κάποιο μάθημα από βιβλίο το οποίο δεν υπάρχει στο αναλόγιο του ναού και αναγκάζομαι να το κουβαλάω από το σπίτι.
Δεν θα ήταν πιο καλά να εκτυπώνω μόνο την σελίδα που θέλω. Αντε τώρα να κουβαλήσεις την Αθωνιάς του Φιλανθίδη σε εκδόσεις Ριγόπουλος για να ψάλλεις ένα δοξαστικό :(

Υπάρχει βέβαια και η λύση του scan/print όμως έτσι καταστρέφεται το βιβλίο (γενικά τα προσέχω τα βιβλία μου)

Το παράδειγμα της Αθωνιάς το ανέφερα γιατί το έχω σε pdf :D
Έχει κανείς κάτι άλλο; Θα ήμουν ευτυχής αν είχα όλα τα βιβλία μου στον Η/Υ και ίσως ένα προγραμματάκι αναζήτησης
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Μέ συγχωρεῖτε!
Ἐδῶ εἶναι ἐνημέρωση καί βοήθεια γιά κατέβασμα.
Ἔχουν ἀναρτηθεῖ ἤδη 4 ἤ 5 ἔργα. Δέν ἔπρεπε στίς οἰκεῖες ἑνότητες καί ὡς χωριστά θέματα; Ἐδῶ θά χαθοῦν... σύν τῷ χρόνῳ.


 
Top