Ύμνοι Τριωδίου

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Χαλάλι σας! Αυτά δεν είναι για να τα κρύβεις, αλλά να τα στολίζεις σε κοινόν άκουσμα...
Πού ξέρεις! Μπορεί να βοηθήσει κάποιους να βρουν το σωστό δρόμο της ΨΑΛΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ, εγκαταλείποντας τα δαιδαλώδη και λασπωμένα μονοπάτια
των .... τυχαίων χειρονομιών και καταργημένων - άχρηστων σημαδιών!:D .... (πόντος!):wink:

Ιστορικό: Από τις πρώτες μέρες της συνδέσεώς μας με τον ΑΡΧΟΝΤΑ, ο αείμνηστος Κώστας Ζαρακοβίτης και ο γράφων του λέγαμε: «Δάσκαλε, γράψε κάτι να μείνει να σε θυμούνται οι επερχόμενες γεννιές!»
Απάντησε γελώντας: «..... Άμα ... ψοφήσω εγώ τί με νοιάζει αν θα με θυμούνται...»:D
Ο επιμένων νικά.... Επαναλαμβάναμε την προτροπή μας φέροντας του παραδείγματα...
«Οι Πρίγγος, Καραμάνης, Θεοδοσόπουλος, Ταλιαδώρος, έγραψαν... γιατί όχι κι εσείς, δάσκαλε;»
«Τί να γράψω, αφού το χέρι μου τρέμει όταν πιάνω μολύβι!»
«Δάσκαλε, αν συγκεντρώσουμε τα χειρόγραφα που φέρνεις στο αναλόγιο, θα κάνουμε ένα βιβλίο!»
«Εάν γράψω βιβλίο, θέλω νά 'ναι ΤΡΙΩΔΙΟ! Έχω βέβαια τα δοξαστικά, αλλά τα ιδιόμελα είναι εκείνα που με προβληματίζουν!»
«Θα βοηθήσουμε κι εμείς, δάσκαλε, θα τα ψάλλεις στο μαγνητόφωνο και όταν τα καταγράφουμε θα τα βλέπεις και θα τα διορθώνεις!»
Κλείστηκε λοιπόν η συνάντηση στο σπίτι του πήρα το νεοαποκτηθέν ΦΙΛΙΠΣ, και τα έψαλε όλα απ' έξω βλέποντας μόνο το κείμενο.
Καλή ακρόαση.
ΥΓ Χρονολογία... Τί σημασία έχει; Τω καιρώ εκείνω, 1967-1968 κάπου εκεί!:mad:

Αφιερούται στον σεβαστό δάσκαλο κ. Νικόλαο Γιάννου
 

Attachments

  • 01. Track 1.mp3
    1.5 MB · Views: 196
  • 02. Track 2.mp3
    2.2 MB · Views: 160
  • 03. Track 3.mp3
    2.4 MB · Views: 170
  • 04. Track 4.mp3
    4 MB · Views: 163
  • 05. Track 5.mp3
    3.3 MB · Views: 148
  • 06. Track 6.mp3
    1.6 MB · Views: 146
  • 07. Track 7.mp3
    4.2 MB · Views: 162
  • 08. Track 8.mp3
    4.6 MB · Views: 160
  • 09. Track 9.mp3
    1.5 MB · Views: 137
  • 10. Track 10.mp3
    3.3 MB · Views: 173
  • 11. Track 11.mp3
    4.4 MB · Views: 179
  • 12. Track 12.mp3
    3 MB · Views: 169
  • 13. Track 13.mp3
    2.4 MB · Views: 151
  • 14. Track 14.mp3
    4.8 MB · Views: 160
  • 15. Track 15.mp3
    1.9 MB · Views: 132
  • 16. Track 16.mp3
    5.6 MB · Views: 167

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Αφιερούται στον σεβαστό δάσκαλο κ. Νικόλαο Γιάννου

Κε Κερμελίδη,

Από που και πότε είναι αυτές οι ηχογραφήσεις; Δηλαδή διάφορες "ποτ-πουρί", ή από κάποια συγκεκριμένο "σετ";

Έυχαριστώ.

Απόστολος
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Κε Κερμελίδη,

Από που και πότε είναι αυτές οι ηχογραφήσεις; Δηλαδή διάφορες "ποτ-πουρί", ή από κάποια συγκεκριμένο "σετ";

Έυχαριστώ.

Απόστολος

k.Κομπίτση έχουμε μερικώς αρχειοθετήσει μερικές εκατοντάδες ηχογραφήσεις του άρχοντος διδασκάλου.Το αποτέλεσμα όσον αφορά τις ακολουθίες του τριωδίου είναι τα ανωτέρω.Έπεται συνέχεια...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αφιερούται στον σεβαστό δάσκαλο κ. Νικόλαο Γιάννου

Αγαπητέ Φώτη, ευχαριστούμε για τα ηχητικά που ανεβάζεις αλλά εδώ το θέμα είναι άλλο και δύκολα θα τα βρίσκει κάποιος στο μέλλον αν τα ψάχνει. Προτίμα να τα ανεβάζεις σε νέο θέμα και να δίνεις σύνδεσμο από εδώ για καλύτερα. Ευχαριστώ.
 
Top