Απεβίωσε ο Κωνσταντίνος Χ. Ζαρακοβίτης

Κατόπιν παρακλήσεως του Ν.Γιάννου, ανακοινώνεται στα μέλη του forum ότι απεβίωσε ο Κωνσταντίνος Ζαρακοβίτης, βοηθός και συνεργάτης του αειμνήστου Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Μ.Τ.Χ.Ε. Θρασυβούλου Στανίτσα. Η κηδεία του εκλιπόντος θα γίνει το Σάββατο 4 Σεπτεμβρίου και ώρα 11:30 π.μ. από τον Ι.Ν. Ευαγγελιστρίας Πειραιώς.

Ο Θεός να αναπαύσει την ψυχή του.

Αιωνία η μνήμη αυτού.
 

paivanas

Μέλος
Ο Θεός να αναπαύσει την ψυχή του αειμνήστου Κώστα.
Ήταν φορέας της Πατριαρχικής Μουσικής Παραδόσεως και βαθύς γνώστης της Ψαλτικής Τέχνης.
Ο θάνατός του καθιστά τον ιεροψαλτικό χώρο φτωχότερο.
Αιωνία του η μνήμη
 
Μεγάλη απώλεια στους υποστηρικτές της πατριαρχικής μουσικής παράδοσης στον ελλαδικό χώρο.
Καλό είναι να ξέρουν τα μέλη του φόρουμ και όχι μόνο ότι ο κ. Κώστας τα τελευταία χρόνια πήγαινε ανελλιπώς στην Κων/πολη, στους Αγίους δώδεκα αποστόλους στο Φερίκιοϊ να ψάλλει για την Μ.εβδομάδα, με όλα τα έξοδα δικά του! Μετά από κάποια χρόνια που ήταν πλέον κουρασμένος από την θεραπεία που έκανε έδινε αγώνα για να βρει ιεροψάλτη να στείλει στην πόλη (όπως είχε στείλει και έμενα και πολλούς άλλους) και να σημειωθεί ότι τον πλήρωνε από την τσέπη του!!! Αυτά τα ολίγα σαν ένα μικρό δείγμα για την αγάπη του για την πόλη. Να υπενθυμίσουμε ότι ήταν ο πρώτος σημαντικός υποστηρικτής που συνάντησε ο Άρχοντας Θρασύβουλος Στανίτσας όταν ήρθε στην Ελλάδα.
Ο Θεός να αναπαύσει την ψυχή του.
 

rum

Αλ. Προκοπίου
Μέγας και βαθύτατος χαμός για τον ψαλτικό κόσμο και φυσικά της Εκκλησίας γενικώτερα. Ο κ. Ζαρακοβίτης διακρινόταν ιδιαίτερα για την στάση του υπέρ της πατρώας παραδόσεως στη μουσική μας.

Είη η μνήμη αυτού αιωνία!
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Ο Θεός να αναπαύση την ψυχή του, και τάξει αυτήν εις την χορεία των δικαίων.

Αιωνία του η μνήμη.

Απόστολος
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Θεός'χωρέστον. Δεν αξιώθηκα να τον γνωρίσω. Αν υπάρχουν ηχογραφήσεις του ας ανέβουν σαν ελάχιστο μνημόσυνο. Ευχαριστώ.
 

Lakedaimonios

Ευάγγελος Θεοδώρου
Ο Θεός να τον αναπαύσει.

Ως ενθύμιο μνήμης το παρακάτω.
Θα ήμουν δε θα ήμουν 10 χρονών όταν τον συνάντησα για πρώτη και τελευταία φορά στην Ιερά Μονή Αγίων Αναργύρων Πάρνωνος όπου είχε έρθει να ψάλλει στην εορτή των Αγίων (1 Ιουλίου). Δε θυμάμαι πως έψαλλε και μόλις που θυμάμαι κάπως τη μορφή του. Με είδε που γυρω-έφερνα στο αναλόγιο και όταν τελείωσε η ακολουθία πήγε στο αυτοκίνητο του και μου έφερε ένα αναστασιματάριο, αυτό της Ζωής. Μου έγραψε μια αφιέρωση και δε θα ξεχάσω ποτέ πως μου είπε "πάρτο και να το μάθεις απέξω".

Αιωνία του η μνήμη
 

karandreas lazaros

Π. Λάζαρος καρανδρέας
Αιωνία του η μνήμη του αδελφού Κωνσταντίνου. Πέραν του εξαιρετικού ύφους ως ψάλτη αλλά και ήθους ως ανθρώπου του θεού, να σημειωθεί πως ήταν ιδρυτικό μέλος των Υπερμάχων, τα οποία γραφεία του συλλόγου στεγάζονται σε δικό του ιδιωτικό χώρο στην Ηλιούπολη. Μαζί με τον κ.Β. Κατσιφή, τον κ. Μ. χατζημάρκο. τον κ. Ακρίδα και τόσους άλλους λαμπρούς ιεροψάλτες, αγωνίστηκε μέχρι τέλους για την προάσπιση της πατρώας μουσικής. Ήτο δε και πολυγραφότατος. Θα ήταν ευχής έργον, αν υπάρχει κάποιο απ' τα βιβλία του, μαζί με τις ηχογραφήσεις που αναφέρει ο Dimitri πιο πάνω, να αναρτηθεί. Ο Θεός να τον αναπαύει κι αυτόν και να τον κατατάξει στη χορεία των λαμπρών απ' το συνάφι στις ουράνιες Λειτουργίες.
 
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
...Θα ήταν ευχής έργον, αν υπάρχει κάποιο απ' τα βιβλία του...

Ο ίδιος έλεγε χαριεντιζόμενος πως δεν είναι "συγγραφεύς" αλλά "συρραφεύς". Για καθαρά πρακτικούς λόγους (συντομευμένες ακολουθίες, έλλειψη β΄ ιεροψάλτου), τύπωσε "ιδίοις αναλώμασι" στην Ασπροβάλτα και διέδωσε δωρεάν δύο βιβλιαράκια με συντετμημένα από τον ίδιο μαθήματα:
1) Μουσικόν Εγκόλπιον, Αθήνα 2005, σελ. 364.
2) Η Αγία και Μεγάλη Εβδομάς, Αθήνα 2010, σελ. 385.
 
Καλό θα είναι να αναρτηθούν εις κοινό όφελος και εις μνημόσυνον αιώνιον...
Ο Θεός να τον αναπαύσει.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ο Θεός να τον αναπαύσει.
Ως ενθύμιο μνήμης το παρακάτω.
Θα ήμουν δε θα ήμουν 10 χρονών όταν τον συνάντησα για πρώτη και τελευταία φορά στην Ιερά Μονή Αγίων Αναργύρων Πάρνωνος όπου είχε έρθει να ψάλλει στην εορτή των Αγίων (1 Ιουλίου). Δε θυμάμαι πως έψαλλε και μόλις που θυμάμαι κάπως τη μορφή του. Με είδε που γυρω-έφερνα στο αναλόγιο και όταν τελείωσε η ακολουθία πήγε στο αυτοκίνητο του και μου έφερε ένα αναστασιματάριο, αυτό της Ζωής. Μου έγραψε μια αφιέρωση και δε θα ξεχάσω ποτέ πως μου είπε "πάρτο και να το μάθεις απέξω".
Αιωνία του η μνήμη

Όταν επέστρεψα από την εξόδιο ακολουθία, σκανάρισα τη συνημμένη φωτογραφία που τράβηξα στην Κων/πολη τον Οκτώβριο του 2004, πριν αρρωστήσει.
Στο στιγμιότυπο ο Κώστας ... γυαλίζει τα παπούτσια του ενώ το πούλμαν κορνάρει για άμεση αναχώρηση. Θα μπορούσε να μπει τίτλος, Η ενίσχυση του λουστράκου.
 

Attachments

  • ZARAKOVITIS K..jpg
    189.5 KB · Views: 90

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
http://www.psaltologion.com/showpost.php?p=84398&postcount=1
Στο παραπάνω μήνυμα μπορείτε να ακούσετε τον αείμνηστο Κώστα Ζαρακοβίτη να ομιλεί για τον δάσκαλο Θρασύβουλο Στανίτσα στην εκπομπή "Βυζαντινή Μουσική Κυψέλη" της 17-10-1990 του πατρός Χρήστου Κυριακόπουλου στο ρ/σ της Εκκλησίας.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Σήμερα 9-10-2010 τελέστηκε το 40ήμερο μνημόσυνο του αείμνηστου Κώστα Ζαρακοβίτη στον Ιερό Ναό της Ευαγγελίστριας του Πειραιά.
Στον όρθρο προεξήρχε ο πρόεδρος του ΕΝ ΑΘΗΝΑΙΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΜΟΥΣΙΚΟΦΙΛΩΝ ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ κ. Σταμάτιος - Νικόλαος Κίσσας και στην Λειτουργία ο Άρχων κ. Δημοσθένης Παϊκόπουλος.
Τη μνήμη του εκλιπόντος ετίμησαν πολλοί συνάδελφοι μέλη του συλλόγου, ο συμμαθητής μας παρά τω Θρ. Στανίτσα κ. Κώστας Ζόππας, ο εκ Κορίνθου κ. Ξύδης, ο Ε. Σφακιανάκης, ο κ. Σαράκης και προς το τέλος, εμφανίστηκαν ο Χάρης Συμεωνίδης με τον Ευάγγελο Σολδάτο.
Τα μέλη απεδόθησαν ως εξ ενός στόματος παρά την απουσία βιβλίων.
Λειτουργικά εψάλησαν σε ήχο δευτερόπρωτο του Άρχοντος Θ.Σ. και θυμήθηκα ότι οσάκις τα λέγαμε ο αείμνηστος Άρχων έλεγε στον αείμνηστο Κώστα να πατήσει την αντιφωνία στο τέλος του Άξιόν εστιν.
Φίλε Κώστα θα σε θυμόμαστε πάντα!
Αιωνία σου η μνήμη!
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Σήμερα 9-10-2010 τελέστηκε το 40ήμερο μνημόσυνο του αείμνηστου Κώστα Ζαρακοβίτη στον Ιερό Ναό της Ευαγγελίστριας του Πειραιά.
Στον όρθρο προεξήρχε ο πρόεδρος του ΕΝ ΑΘΗΝΑΙΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΜΟΥΣΙΚΟΦΙΛΩΝ ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ κ. Σταμάτιος - Νικόλαος Κίσσας και στην Λειτουργία ο Άρχων κ. Δημοσθένης Παϊκόπουλος.
Τη μνήμη του εκλιπόντος ετίμησαν πολλοί συνάδελφοι μέλη του συλλόγου, ο συμμαθητής μας παρά τω Θρ. Στανίτσα κ. Κώστας Ζόππας, ο εκ Κορίνθου κ. Ξύδης, ο Ε. Σφακιανάκης, ο κ. Σαράκης και προς το τέλος, εμφανίστηκαν ο Χάρης Συμεωνίδης με τον Ευάγγελο Σολδάτο.
Τα μέλη απεδόθησαν ως εξ ενός στόματος παρά την απουσία βιβλίων.
Λειτουργικά εψάλησαν σε ήχο δευτερόπρωτο του Άρχοντος Θ.Σ. και θυμήθηκα ότι οσάκις τα λέγαμε ο αείμνηστος Άρχων έλεγε στον αείμνηστο Κώστα να πατήσει την αντιφωνία στο τέλος του Άξιόν εστιν.
Φίλε Κώστα θα σε θυμόμαστε πάντα!
Αιωνία σου η μνήμη!
Καλο παραδεισο να εχει ο Κωστας! Ακομα εχω και πινω απο το υπεροχο ''ΑΚΡΑΝΟ'' που εφτιαχνε ο ιδιος και οποτε πηγαινα στο γραφειο του μου εδινε!
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Ο ίδιος έλεγε χαριεντιζόμενος πως δεν είναι "συγγραφεύς" αλλά "συρραφεύς". Για καθαρά πρακτικούς λόγους (συντομευμένες ακολουθίες, έλλειψη β΄ ιεροψάλτου), τύπωσε "ιδίοις αναλώμασι" στην Ασπροβάλτα και διέδωσε δωρεάν δύο βιβλιαράκια με συντετμημένα από τον ίδιο μαθήματα:
1) Μουσικόν Εγκόλπιον, Αθήνα 2005, σελ. 364.
2) Η Αγία και Μεγάλη Εβδομάς, Αθήνα 2010, σελ. 385.


Καλό θα είναι να αναρτηθούν εις κοινό όφελος και εις μνημόσυνον αιώνιον...
Ο Θεός να τον αναπαύσει.

Αμήν !
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Το Σάββατο 31 Αυγούστου στον ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου Ηλιουπόλεως θα τελεσθεί το τριετές μνημόσυνο του αειμνήστου Κώστα Ζαρακοβίτη, φίλου και συμμαθητού μου στον άρχοντα Θρασύβουλο Στανίτσα.
Όσοι επιθυμούμε να τιμήσουμε τη μνήμη του, καλούμαστε να παρευρεθούμε και να προσευχηθούμε για την ανάπαυση της ψυχής του.
 
Top