Ορατόριο Βυζαντινής Μουσικής "Ο ΑΣΩΤΟΣ" 15-05-10

greek487

Tasos N.
Την χορωδία διευθύνει ο Πρωτοψάλτης της Ιεράς Πατριαρχικής Σταυροπηγιακής Μονής της Ζωοδόχου Πηγής Βαλουκλή της Κωνσταντινούπολης κ. Κωνσταντίνου Μαφείδης.

Συμμετεχει ο πατηρ Θωμας Χρυσικος εφημέριος της Αγιας Ειρηνης οδου Αιολου και Γενικός Αρχιερατικός της Αρχιεπισκοπής. Στην χορωδια επισης συμμετεχουν μελη απο την Ελληνικη Βυζαντινη Χορωδια.


http://www.youtube.com/watch?v=km5Z5JmvEZY&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=oxjUwjNtSeU&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=XJVZrxZ0aBQ

http://www.youtube.com/watch?v=eDMqRhW3p6Y&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=8AV2V51Mmng&feature=related

Ευχομαι να σας αρεσει,
Τασος
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες από το βίντεο. Προφανώς είναι θέμα προετοιμασίας του χορού, αλλά γιατί οι χορωδοί λένε άλλα διαστήματα και άλλους λαρυγγισμούς από τον χοράρχη, ενώ εκείνος ακούγεται αρκετά συντηρητικός; (Αυτό, βέβαια, είναι πιο ευδιάκριτο στον πρώτο ύμνο μετά το «Τη υπερμάχω» της άλλης εκδήλωσης, για την Άλωση της Πόλεως). Και, επίσης, σε σχέση με το άλλο βίντεο, τι άλλαξε και ο κ. Μαφίδης, ενώ εδώ είναι απέναντι από τον χορό, στο άλλο βίντεο είναι μέσα;

Κύριοι, μην το θεωρήσετε εμπάθεια διότι προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός. Πιστεύω πως ο χορός είναι αρκετά απείθαρχος και γι' αυτό εκθέτει τον χοράρχη του. Η έλλειψη σεβασμού φαίνεται και από την ψιλή κουβεντούλα μεταξύ των χορωδών με τα αντίστοιχα γελάκια... Λίγος σεβασμός και υπευθυνότητα δεν βλάπτει!

Εντούτοις, θα με ενδιέφερε να ακούσω και σε μία καλύτερη ποιότητα την εκδήλωση αυτή. Άλλωστε, στην εκπομπή του Αγγελόπουλου, ακούγονται πολύ καλύτερα τα αποσπάσματα.
 
Last edited:

greek487

Tasos N.
Μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες από το βίντεο. Προφανώς είναι θέμα προετοιμασίας του χορού, αλλά γιατί οι χορωδοί λένε άλλα διαστήματα και άλλους λαρυγγισμούς από τον χοράρχη, ενώ εκείνος ακούγεται αρκετά συντηρητικός; (Αυτό, βέβαια, είναι πιο ευδιάκριτο στον πρώτο ύμνο μετά το «Τη υπερμάχω» της άλλης εκδήλωσης, για την Άλωση της Πόλεως). Και, επίσης, σε σχέση με το άλλο βίντεο, τι άλλαξε και ο κ. Μαφίδης, ενώ εδώ είναι απέναντι από τον χορό, στο άλλο βίντεο είναι μέσα;

Κύριοι, μην το θεωρήσετε εμπάθεια διότι προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός. Πιστεύω πως ο χορός είναι αρκετά απείθαρχος και γι' αυτό εκθέτει τον χοράρχη του. Η έλλειψη σεβασμού φαίνεται και από την ψιλή κουβεντούλα μεταξύ των χορωδών με τα αντίστοιχα γελάκια... Λίγος σεβασμός και υπευθυνότητα δεν βλάπτει!

Κ. Μπουλμπουτζή, εαν πραγματι αυτες οι αποριες σας αξιζουν συζήτηση, γιατι δεν ρωτατε τον ιδιο τον κ. Μαφιδη? Ειχατε γραψει αλλου οτι ειχατε την ευτυχια να τον γνωρισετε.

Είχα την ευτυχία να τον γνωρίσω τώρα που κατέβηκα στην Αθήνα για το συνέδριο. Πήγαμε με κάποιο φίλο-μέλος του forum από το σπίτι του και τον γνωρίσαμε καλύτερα. . .

Μηπως η ηχογραφηση αυτη δεν ειναι και τοσο καλη επειδη η καμερα ειναι κοντα στα ηχεια και ακουγουνται απομονομενες φωνες? Η μηπως στη μια αιθουσα δεν ειχαν αρκετο χωρο και επρεπε να σταθη απεναντι της χορωδιας. Και στην αλλη αιθουσα σταθηκε μεσα στην χορωδια αφου ειχαν περισοτερρο χωρο.

Εγω βλεπω μια ωραια συναυλια με κεφι και αγαπη απο ολους για την μουσικη μας. Επισης, αρκετοι μου ειπαν οτι ολοι εφυγαν ευχαριστημενοι.

Οι αποριες σας μαλλον ειναι μικρο-παραπονα, και θα ηταν ντροπη να μιλουσατε για αυτα στον κ. Μαφιδη. Θα τολμουσατε δηλαδη να τον ρωτησεται εαν του εδιξαν τα παιδια ασεβεια και ανευθυνοτητα, οπως γραφεται? Ελπιζω οχι, γιατι θα γινοσουν ρεζιλι.

Εντούτοις, θα με ενδιέφερε να ακούσω και σε μία καλύτερη ποιότητα την εκδήλωση αυτή. Άλλωστε, στην εκπομπή του Αγγελόπουλου, ακούγονται πολύ καλύτερα τα αποσπάσματα.

Συμφωνω. Εαν υπαρχουν ηχογραφησεις πιο μακρυα απο τα ηχεια, θα ακουγοταν καλυτερα.

Ευχαριστω,
Τασος
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Κ. Μπουλμπουτζή, εαν πραγματι αυτες οι αποριες σας αξιζουν συζήτηση, γιατι δεν ρωτατε τον ιδιο τον κ. Μαφιδη? Ειχατε γραψει αλλου οτι ειχατε την ευτυχια να τον γνωρισετε.

Οι αποριες σας μαλλον ειναι μικρο-παραπονα, και θα ηταν ντροπη να μιλουσατε για αυτα στον κ. Μαφιδη. Θα τολμουσατε δηλαδη να τον ρωτησεται εαν του εδιξαν τα παιδια ασεβεια και ανευθυνοτητα, οπως γραφεται? Ελπιζω οχι, γιατι θα γινοσουν ρεζιλι.

Εν μέρει απαντήσατε μόνος σας. Δε θα έλεγα ποτέ σε έναν άνθρωπο που σέβομαι ότι μου ακούγεται άσχημα μια εκδήλωση που ο ίδιος θεωρεί επιτυχημένη (διότι μου είπε πως πήγε πολύ καλά). Και δε θα τον στενοχωρούσα με λεπτομέρειες όταν φαίνεται πως ο ίδιος δεν ευθύνεται γι' αυτές. Ακούστε, όμως, σας παρακαλώ, προσεκτικά τους λαρυγγισμούς του κ. Μαφίδη, τα διαστήματά του και τους λαρυγγισμούς κάποιων (όχι όλων) των χορωδών και θα καταλάβετε πως δεν συνάδουν πάντα. Ή στην εκδήλωση της Αλώσεως το ισοκράτημα που ενίοτε αλλού βρίσκεται και αλλού καταλήγει ο κ. Μαφίδης (πχ στο Βου του δευτέρου). Αυτό που εν ολίγοις λέω είναι ότι έφεραν κάποιοι χορωδοί το δικό τους τρόπο ψαλσίματος και δεν έδειξαν τη δέουσα ταπείνωση και συμμόρφωση προς τον χοράρχη...

Μηπως η ηχογραφηση αυτη δεν ειναι και τοσο καλη επειδη η καμερα ειναι κοντα στα ηχεια και ακουγουνται απομονομενες φωνες?

Μπορεί, δεν το αποκλείω. Και το βίντεο που ανέβασα με τον Καραμάνη τα ίδια αρνητικά είχε, δηλαδή να είναι δίπλα σε μεμονωμένες και μη εναρμονισμένες με το σύνολο φωνές. Γι' αυτό και παρακάλεσα, αν υπάρχει, να ανεβεί καθαρότερη και σωστότερη ηχογράφηση.

Εγω βλεπω μια ωραια συναυλια με κεφι και αγαπη απο ολους για την μουσικη μας. Επισης, αρκετοι μου ειπαν οτι ολοι εφυγαν ευχαριστημενοι.

Οι αποριες σας μαλλον ειναι μικρο-παραπονα
Ναι, κι εγώ, αλλά είμαι τελειομανής. Βλέπω, όμως, και κάποια αρνητικά και τι καλύτερο θα μπορούσε να γίνει. Όταν κάποιος είναι σε μια χορωδία είναι στην τσίτα να μην παρεκκλίνει από το σύνολο. Όταν κάποια μέλη λένε άλλα αντί του χοράρχου, αφ' ενός μεν ακούγεται κάποια βαβούρα και αφετέρου δεν επιτυγχάνεται το θεμιτό αποτέλεσμα της ομοφωνίας.
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ορατόριο Βυζαντινής Μουσικής "Ο ΑΣΩΤΟΣ" 15-05-10
Την χορωδία διευθύνει ο Πρωτοψάλτης της Ιεράς Πατριαρχικής Σταυροπηγιακής Μονής της Ζωοδόχου Πηγής Βαλουκλή της Κωνσταντινούπολης κ. Κωνσταντίνου Μαφείδης.

Συμμετεχει ο πατηρ Θωμας Χρυσικος εφημέριος της Αγιας Ειρηνης οδου Αιολου και Γενικός Αρχιερατικός της Αρχιεπισκοπής. Στην χορωδια επισης συμμετεχουν μελη απο την Ελληνικη Βυζαντινη Χορωδια.
Χμμμ... Αν συνδυάσουμε το Ορατόριο με τον συμμετέχοντα κ. Μαφίδη και τη γνωστή του συνεργασία με την ΕΛΒΥΧ, θα γεννηθούν διάφορες σκέψεις! Μάλλον ο τίτλος του Ορατορίου πάει γάντι στην περίπτωση! :D

Υ.Γ. Απλώς για πλάκα το αναφέρω, έτσι; Μην παρεξηγηθούμε... Τα θέματα αυτά άλλωστε έχουν συζητηθεί τόσο εδώ μέσα που πλέον έχουν εξαντληθεί και το μόνο που απομένει -εξ αμφοτέρων των "παρατάξεων"- είναι η πλάκα...
 
Top