Κοινωνικό Μεταμορφώσεως (Κείμενα και Ηχητικά - Συλλογή)

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ηχητικά

Κοινωνικό Μεταμορφώσεως Πέτρου Λαμπαδαρίου Ήχος Τέταρτος (Άγια)

Κοινωνικό Μεταμορφώσεως (Χρυσάφου του Παλαιού)

Κοινωνικό Μεταμορφώσεως σε Δ´ ήχο ΑΓΙΑ Αντωνίου Σύρκα, σε εκτέλεση και ερμηνεία Γ. Χατζηχρόνογλου

Κείμενο

Κοινωνικό Μεταμορφώσεως Πέτρου Λαμπαδαρίου

Θα υπάρχουν και άλλα, αλλά αυτά βρήκα πρόχειρα.

Σήμερα είπα του Πέτρου το κοινωνικό και το ευχαριστήθηκα.

Χρόνια πολλά η σημερινή σε όλους και ιδιαίτερα σε όσους και όσες εορτάζουν και ονομαστήρια!
 

tb---

τσοπάνης
..και μεις του Πέτρου σε Αγια , ωραίες στάσεις στον ΚΕ και στον Ζω, και φούλ Αγια άκουσμα.

Το ευχαριστηθήκαμε όλοι μας.
 
Δεν μπορώ να διαβάσω το κοινωνικό το σημερινό της Μεταμόρφωσης του Δανιήλ σε ήχο Βαρύ που είδα εδώ Νεοκλή. Έχεις κάποιον που να το ψέλνει;

Προσπάθησα να λέω μέχρι το τέλος της δεύτερης σελίδας το μέλος σε ΖΩ και από την τελευταία γραμμή μετά την μαρτυρία του ΠΑ που αρχίζει
ω ω ω
σε ήχο πρώτο μέχρι την τελευταία σελίδα που καταλήγει το μέλος πάλι σε ΖΩ και τέλος το κράτημα σε ΖΩ πάλι. Έτσι λέω το χερουβικό του Φωκαέα για παράδειγμα στο βαρύ ήχο.

Όμως δε μου φαίνεται σωστό έτσι. Έχει μερικά σημεία αυτό το κοινωνικό που με μπερδεύουν.

Τα πιο βασικά είναι αυτό στη τρίτη σελίδα στο κάτω μέρος στην προτελευταία σειρά που γράφει
ω ω με ε πο ρευ σω ω με ε θα α

Εκείνο το σημείο πρέπει να θέλει άκουσμα βαρύ επτάφωνο νομίζω γιατί δεν ακούγεται καλά έτσι όπως το λέω με πρώτο ήχο. Και στο κράτημα στην τελευταία σελίδα στη πέμπτη σειρά το ΚΕ θέλει κοντά στο ΖΩ ή όχι; Μάλλον όχι νομίζω παρά μονάχα στην κατάληξη.

Για να μη σας κουράζω θα ήθελα έναν από σας να το ψάλλει να το ακούσω πως πάει αν γίνεται ή αν υπάρχει σε κάποιο CD από κάποια χορωδία ή από κάποιον άρχοντα.

Γ.Τ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ο βαρύς (διατονικός, σε παπαδικά μέλη), για μένα είναι πράγματι ένα πρόβλημα. Η σωστή εκτέλεσή του, μια πρόκληση. Δες εδώ ένα σχετικό θέμα.
Σε παλαιότερα μέλη, όπως εδώ, μεγάλα τμήματα του κειμένου είναι σε καθαρό πρώτο. Αυτό συμβαίνει και σ' αυτό το κοινωνικό, όπου αν απομονώσει κανείς το τμήμα από το τέλος της πρώτης σελίδας, όπου και η μαρτυρία του Νη, μέχρι το μέσο της δεύτερης σελίδας όπου τελειώνει το «Κύριε» με τη μαρτυρία του Πα, είναι αδύνατο να καταλάβεις ότι προέρχεται από σύνθεση του βαρέος ήχου.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... θα ήθελα έναν από σας να το ψάλλει να το ακούσω πως πάει αν γίνεται ή αν υπάρχει σε κάποιο CD από κάποια χορωδία ή από κάποιον άρχοντα.Γ.Τ.

Κατά ευτυχή συγκυρία, σήμερα το πρωί (8-8-2010), πηγαίνοντας στην Εκκλησία με το αυτοκίνητο, (απόσταση 13 χλμ.) μόλις άνοιξα το ραδιόφωνο έπεσα στην εκπομπή της κ. Αριέτας Παλιατσάρα. Το πρώτο κομμάτι που άκουσα να ψάλλεται ήταν το εν λόγω κοινωνικό της Μεταμορφώσεως, του Δανιήλ πρωτοψάλτου σε ήχο βαρύ.
Θα ήταν ευχής έργο αν κάποιος ανέβαζε την εν λόγω εκπομπή, ή αν την δει δημοσιευμένη στο διαδίκτυο, να παραθέσει εδώ ένα σύνδεσμο. Δεν ξέρω ποιος ήταν ο ψάλτης.
Το μόνο που είχα στη διάθεσή μου εκείνη τη στιγμή ήταν το κινητό μου, και ώσπου να το ανοίξω (θέλει 1-2 λεπτά), έχασα την αρχή. Ανεβάζω ότι πρόλαβα να γράψω, με όλες τις ατέλειες της εγγραφής από κινητό ακουμπισμένο στο κάθισμα από ανοιχτή ραδιοφωνική ακρόαση. Eυτυχώς λόγω ώρας δεν είχε πολλή κίνηση η κορναρίσματα.
 

Attachments

  • «Εν τω φωτί...» Ήχος βαρύς, Δανιήλ πρωτοψάλτου.mp3
    1.7 MB · Views: 123

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Κατά ευτυχή συγκυρία, σήμερα το πρωί (8-8-2010), πηγαίνοντας στην Εκκλησία με το αυτοκίνητο, (απόσταση 13 χλμ.) μόλις άνοιξα το ραδιόφωνο έπεσα στην εκπομπή της κ. Αριέτας Παλιατσάρα. Το πρώτο κομμάτι που άκουσα να ψάλλεται ήταν το εν λόγω κοινωνικό της Μεταμορφώσεως, του Δανιήλ πρωτοψάλτου σε ήχο βαρύ.
Θα ήταν ευχής έργο αν κάποιος ανέβαζε την εν λόγω εκπομπή, ή αν την δει δημοσιευμένη στο διαδίκτυο, να παραθέσει εδώ ένα σύνδεσμο. Δεν ξέρω ποιος ήταν ο ψάλτης.
Το μόνο που είχα στη διάθεσή μου εκείνη τη στιγμή ήταν το κινητό μου, και ώσπου να το ανοίξω (θέλει 1-2 λεπτά), έχασα την αρχή. Ανεβάζω ότι πρόλαβα να γράψω, με όλες τις ατέλειες της εγγραφής από κινητό ακουμπισμένο στο κάθισμα από ανοιχτή ραδιοφωνική ακρόαση. Eυτυχώς λόγω ώρας δεν είχε πολλή κίνηση η κορναρίσματα.

Πιθανότατα είναι ο μακαρίτης Βασίλης Νόνης.

Δ.
 
Last edited:
Του Κωνσταντίνου πρωτοψάλτου στους ήχους α΄, πλ.α΄και πλ.δ΄και του
Πέτρου Λαμπαδαρίου σε ήχο γ΄.

Αδελφέ αν εχεις την καλοσύνη που το ξετρύπωσες το του Πέτρου σε γ' ήχο???:)

ευχαριστώ
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΟΣ ΣΠΥΡΟΣ;120211 said:
Αδελφέ αν εχεις την καλοσύνη που το ξετρύπωσες το του Πέτρου σε γ' ήχο???:)

ευχαριστώ
Ταμείον Ανθολογίας Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου τ.Β΄(σ.174-176)
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ταμείον Ανθολογίας Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου τ.Β΄(σ.174-176)

Τελικά, μετά από παρατήρηση του Σπ. Φανερωμένου, φαίνεται ότι το συγκεκριμένο κοινωνικό είναι πιθανότατα του Κων/νου πρωτοψάλτου. Επιγράφεται «του αυτού» και ναι μεν το τελευταίο επώνυμο είναι του Πέτρου Πελοποννησίου («Εις πάσαν την γην» β΄ήχου) αλλά μάλλον πρόκειται για παράλειψη αναφοράς του συγγραφέως Κ.Π. στη αρχή της σειράς των κοινωνικών του γ΄ήχου.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Στα ηχητικά, μια και είναι επίκαιρο το θέμα και καλό είναι να ανανεωθεί, θα προσέθετα και αυτή την απόδοση του Κοινωνικού της Μεταμορφώσεως σε ήχο Γ' από τον Απόστολο Καλπακίδη, α' ψάλτη Ιερού Ναού Παναγίας Βλαχερνών Αμαρουσίου:
http://analogion.com/forum/showthread.php?p=174254

[Προσωπικά, και ας με συγχωρέσει ο ΟΦΕΛΠ, έχω αμφιβολίες για την γνησιότητα του μέλους.
Πιθανότατα είναι Κωνσταντίνου του Πρωτοψάλτου. Και δεν είμαι ο μόνος που το αμφισβητεί...
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=120211&postcount=13
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=120212&postcount=14
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=120216&postcount=15]

Όπως και να έχει το μέλος του γ' ήχου υπό Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου - κατά την ταπεινή μου γνώμη - εκκλησιαστικό είναι και συνάμα η απόδοση άψογη.
Συγχαρητήρια στους συντελεστές της ανάδειξης των μελών!
 
Last edited:

Στέλιος Σ.

Παλαιό Μέλος
Τελικά, μετά από παρατήρηση του Σπ. Φανερωμένου, φαίνεται ότι το συγκεκριμένο κοινωνικό είναι πιθανότατα του Κων/νου πρωτοψάλτου. Επιγράφεται «του αυτού» και ναι μεν το τελευταίο επώνυμο είναι του Πέτρου Πελοποννησίου («Εις πάσαν την γην» β΄ήχου) αλλά μάλλον πρόκειται για παράλειψη αναφοράς του συγγραφέως Κ.Π. στη αρχή της σειράς των κοινωνικών του γ΄ήχου.



Αν κοιτάξουμε στον πίνακα των περιεχομένων του Β΄Τόμου του Ταμειου Ανθολογίας του ΚΠ, νομίζω φαινεται ότι ανήκει σε αυτόν
 
Top