Χερουβικά Θρ. Στανίτσα

Nikos_888

Νέο μέλος
Παρακαλώ θερμά όποιον έχει σε pdf τα συγκεκριμένα Χερουβικα του Θ. Στανίτσα, τα οποία σε αυτό το λίνκ http://www.psaltologion.com/showthread.php?t=10219, ψέλνει ο κύριος Παϊκόπουλος, αν θέλει να τα μοιραστεί μαζί μας. Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.
 

Nikos_888

Νέο μέλος
Τουλάχιστον εάν έχει κάποιος την καλοσύνη, ας μου πει παρακαλώ αν υπάρχουν τα χερουβικά αυτά σε κάποιο βιβλίο. Σας ευχαριστώ.


ΥΓ. Ψάχνω αρκετό διάστημα, έχοντας βρεί μονάχα τα συντομα. Όποια βοήθεια θα ήταν χρήσημη.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Τουλάχιστον εάν έχει κάποιος την καλοσύνη, ας μου πει παρακαλώ αν υπάρχουν τα χερουβικά αυτά σε κάποιο βιβλίο.

Κατά χρονολογική σειρά δημοσίευσης:

Μουσικό Λειμωνάριο Χ.Καρακατσάνη
Πατριαρχική Κιβωτός π.Ιεροθέου
Θ. Λειτουργία Δ. Παϊκόπουλου
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Αν θυμάμαι καλά, ο Πετρίδης έχει μόνο απομαγνητοφωνημένες "εκλογές" Χερουβικών του Στανίτσα.

Δημήτρη, καλημέρα!

Στις πρώτες εκδόσεις παρέθετε αυτούσια τα Χερουβικά του Στανίτσα (αργά και σύντομα) τα οποία αργότερα (π.χ. η έκδοση του 1998 που έχω εγώ δεν τα έχει...) μετέφερε στο τεύχος της Ακολουθίας Εγκαινίων Ναού ( :confused: ) . Έχω την εντύπωση πως στις τελευταίες εκδόσεις τα επανέφερε, χωρίς όμως να είμαι 100% βέβαιος.

Οι (εν)αλλαγές των περιεχομένων, από έκδοση σε έκδοση, στα βιβλία του κυρ-Λυκούργου είναι ένα μικρό πρόβλημα, δυστυχώς. :(
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Επειδή παλαιότερα τα είχα φωτοτυπήσει, θυμάμαι πως δεν ήταν στη Λειτουργία του αλλά σε άλλο φυλλάδιο σπιράλ. Δεν τα έχω συγκρίνει ακόμη με τα χειρόγραφα. Θα τα δω και θα σας πω, αργότερα όμως γιατί τώρα πρέπει να φύγω.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Δεν τα έχω συγκρίνει ακόμη με τα χειρόγραφα.

Κάποια που είχε τύχει να αντιπαραβάλω, παλιότερα, ήταν ίδια. Λογικά, θα πρέπει να ισχύει για όλα.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Δημήτρη, καλημέρα!
...τα οποία αργότερα (π.χ. η έκδοση του 1998 που έχω εγώ δεν τα έχει...) μετέφερε στο τεύχος της Ακολουθίας Εγκαινίων Ναού ( :confused: ). ...

Καλημέρα!
Μήπως λόγω του (καιρικού) φαινομένου "Τσιουνάμι"; :D
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Καλημέρα!
Μήπως λόγω του (καιρικού) φαινομένου "Τσιουνάμι"; :D

Όχι, ήταν πολύ νωρίτερα, όταν ακόμα οι καιρικές συνθήκες ήταν ομαλές και τα καράβια με σημαία Στανίτσα (αλλά και Πρίγγου :rolleyes:) αρμένιζαν ελεύθερα στο πέλαγος χωρίς τον κίνδυνο του... ναυτοδικείου :p :D (εμνήσθην ημερών αρχαίων... :p)

Ενδεχομένως να έγινε για καθαρά εμπορικούς λόγους, προκειμένου να προωθηθεί το φυλλάδιο της Ακολουθίας των Εγκαινίων ( = αδύναμος κρίκος )
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Στην 9η έκδοση της Θείας Λειτουργίας του Λυκ. Πετρίδη του έτους 1988 την οποία έχω, περιέχονται αυτούσια τα χερουβικά του Στανίτσα, και τα σύντομα και τα αργά. Υποθέτω και στις προηγούμενες εκδόσεις το ίδιο θα συνέβαινε.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Με μια μικρή σύγκριση στα Χερουβικά του α' και του β', πράγματι ο Πετρίδης περιέχει αργά, αργοσύντομα και σύντομα Χερουβικά του Στανίτσα με διαφορές μόνο σε κάποια σημεία ποιότητος.
 

Nikos_888

Νέο μέλος
Κατά χρονολογική σειρά δημοσίευσης:

Μουσικό Λειμωνάριο Χ.Καρακατσάνη
Πατριαρχική Κιβωτός π.Ιεροθέου
Θ. Λειτουργία Δ. Παϊκόπουλου

Σας ευχαριστώ θερμά κ. Ζαγανά, αλλά και όλους τους υπολοιπους για την πολύτιμη βοήθεια σας. Για εμένα προσωπικά ορισμένα απο αυτά είναι απ τα καλύτερα χερουβικά που έχω ακούσει.
 

VasilisMaximos

Πρωτοψάλτης Αγ. Παύλου Νυρεμβέργης
Παρακαλώ θερμά όποιον έχει σε pdf τα συγκεκριμένα Χερουβικα του Θ. Στανίτσα, τα οποία σε αυτό το λίνκ http://www.psaltologion.com/showthread.php?t=10219, ψέλνει ο κύριος Παϊκόπουλος, αν θέλει να τα μοιραστεί μαζί μας. Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.

Ελπίζω να είναι αυτά που ψάχνετε....
 

Attachments

  • ΧΕΡΟΥΒΙΚΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΑΡΓΑ ΘΡ.ΣΤΑΝΙΤΣΑ (1).pdf
    2 MB · Views: 2,387

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Να'στε καλα που τα μοιράζεστε μαζι μας!! Τα χερουβικά αυτα καθως και τα 11 εωθινα του Αρχοντα που ανέβασε ο κ. Δ. Καραμπάσης ηταν 2 ευχαριστες εκπληξεις διοτι τα ήθελα και δεν είχα προσέξει νωρίτερα τις σχετικά πρόσφατες αυτες αναρτήσεις. Ενα μεγάλο ευχαριστώ και στους δυο σας!:)
Υ.Γ. Το αργο χερουβικό του βαρέως δεν υπάρχει στις ηχογραφησεις του Αρχοντα εκτος και αν ακουώ τοσο λαθος... Μηπως γνωρίζει καποιος νας μας πει?
 
Last edited:

acheron

Νέο μέλος
Ελπίζω να είναι αυτά που ψάχνετε....

Σας ευχαριστώ πολύ! Να το γνωρίζετε ότι πολλοί νέοι ψάλτες βρίσκουν υλικό σε αυτό το φόρουμ και βοηθιούνται απίστευτα... Να σας έχει η Παναγία καλά...

Έψαχνα χερουβικά για το Ναό που ψάλλω και χάρηκα πολύ που βρήκα αυτή τη συλλογή...
 
Top