Νεοχωρίτης Παναγιώτης

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Συνέχεια (κατά παράβαση των αρχών μου)
 

Attachments

  • Χερουβικός ύμνος Βαρύς.mp3
    5.8 MB · Views: 407
  • Μη της φθοράς Βαρύς.mp3
    1.5 MB · Views: 374
  • Όσοι εις Χριστόν Α.mp3
    2.2 MB · Views: 388
  • Δόξα σοι Κύριε δόξα σοι.mp3
    668 KB · Views: 278

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Κυριακή των Αγίων πατέρων
 

Attachments

  • Αίνοι αναστάσιμοι πλΒ + προσόμοιο Αγ. Πατέρων.mp3
    1.9 MB · Views: 329
  • Δόξα... Των Αγίων Πατέρων ο χορός πλΔ.mp3
    4.2 MB · Views: 462
  • Δοξολογία Ιακώβου πλΔ.mp3
    3.1 MB · Views: 361

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Συνέχεια (κατά παράβαση των αρχών μου)

Οι αρχές έχουν και τέλος :D:D:D Ευχαριστούμε για τα ωραία προσφερόμενα!
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
..................
 

Attachments

  • Χερουβικό πλΒ.mp3
    5.5 MB · Views: 296
  • Λειτουργικά-Άξιον εστί πλΒ.mp3
    3.5 MB · Views: 296

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Εσπερινός Ασώτου 2002. Λαμπαδάριος ο Σάββας Παρασκευαΐδης.
 

Attachments

  • 1 Κεκραγάρια Ιακώβου πλΒ.mp3
    4.7 MB · Views: 359
  • 2 Στιχολογία πλΒ.mp3
    1.7 MB · Views: 225
  • 3 Αναστάσιμα στιχηρά πλΒ.mp3
    3.6 MB · Views: 258
  • 4 Στιχηρά εσπερίων Ασώτου Α.mp3
    4.7 MB · Views: 239
  • 5 Δόξα... Ω πόσων αγαθών Β.mp3
    2.5 MB · Views: 261

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Τυρινής 2002
 

Attachments

  • 1 Κεκραγάριο Ιακώβου πλΔ.mp3
    2.5 MB · Views: 262
  • 2 Στιχολογία πλΔ.mp3
    1.6 MB · Views: 185
  • 3 Εσπερινόν ύμνον πλΔ.mp3
    452 KB · Views: 179
  • 4 Δόξα... Εκάθισεν Αδάμ πλΒ.mp3
    2.5 MB · Views: 239
  • 5 Αίνοι Ασώτου πλΑ.mp3
    2.4 MB · Views: 238
  • 6 Δόξα... Έφθασε καιρός πλΒ.mp3
    2.2 MB · Views: 262
  • 7 Δοξολογία Βιολάκη πλΒ.mp3
    3.6 MB · Views: 256
  • 8 Άξιον εστί Συνηθισμένο Β.mp3
    1.2 MB · Views: 250

nikolaoskin

Μέλος
ξερει καποιος ποιου ειναι το χερουβικο του βαρεως ηχου που ψαλλει ο δασκαλος;
 

raphael

Ραφαήλ Ζουμής
Τι να πρωτοπεί κανείς. Το ευχαριστώ ειναι πολυ λιγο..
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Φοβερος ψαλτης!!!! Φωναρα, υφος και ωραια εκτελεση!!:) Ενα μεγαλο ευχαριστω για αυτες τις τοσο ομορφες και ιδιαιτερα διδακτικες ηχογραφησεις! Που ψαλλει αυτη τη στιγμη και ποσο χρονων ειναι?? Ποιον δασκαλο ειχε?
 
Last edited:

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Φοβερος ψαλτης!!!! Φωναρα, υφος και ωραια εκτελεση!!:) Που ψαλλει αυτη τη στιγμη και ποσο χρονων ειναι?? Ποιον δασκαλο ειχε?

Δασκαλος του ηταν ο περιφημος , μεγιστος πρωτοψαλτης κυρ-Ματθαιος Τσαμκιρανης !
 

raphael

Ραφαήλ Ζουμής
Greekψαλτης;79699 said:
Φοβερος ψαλτης!!!! Φωναρα, υφος και ωραια εκτελεση!!:) Ενα μεγαλο ευχαριστω για αυτες τις τοσο ομορφες και ιδιαιτερα διδακτικες ηχογραφησεις! Που ψαλλει αυτη τη στιγμη και ποσο χρονων ειναι?? Ποιον δασκαλο ειχε?

Θα τον βρεις στον Άγιο Γεώργιο Νεαπόλεως στην Θεσσαλονική. Πρέπει να είναι 39 ετών σήμερα και είναι πατέρας 4 παιδιών. Ο πατέρας του πατήρ Χαράλαμπος ο οποίος ήταν ιδιαίτερα καλλίφωνος του έκανε τα πρώτα μαθήματα στην Μουσική και επόμενοι δάσκαλοι του ήταν ο Ματθαίος Τσαμκιράνης και ο Παναγιωτίδης. Μπορείς επίσης να απευθυνθείς στον σύλλογο «Ρωμανός ὁ Μελωδός» που έχει ιδρύσει στην Θεσσαλονίκη. Είναι επιβλητικός στο αναλόγιο, θα δεις χορό 15 ατόμων να παραμένουν ακούνητοι και απόλυτα προσηλωμένοι στην ψαλμωδία το οποίο το έζησα και εγώ για αρκετά χρόνια. Παλαιότερα έγινε συζήτηση εδώ μέσα και πολλοί τον θεωρούν τον επόμενο μεγάλο ψάλτη που διαπρέπει στην Θεσσαλονίκη και όχι μόνο.
 

raphael

Ραφαήλ Ζουμής
Δασκαλος του ηταν ο περιφημος , μεγιστος πρωτοψαλτης κυρ-Ματθαιος Τσαμκιρανης !

Πραγματικά τρισμέγιστος. Αν και μετρίου αναστήματος θυμάμαι την πρώτη φορά που τον γνώρισα. Είχαμε πάει στην Καβάλα με τον δάσκαλο και εκεί τον συνατησαμε.
"Τσαμκιράνη" μου είπε και μου έδωσε το χέρι του.
Δεν πρέπει να ήμουν μεγαλύτερος από 16 ετών τότε. Ακόμη θυμάμαι ότι όταν τον άκουσα να ψέλνει και να γεμίζει όλος ο ναός με την στεντόρεια φωνή του ανατρίχιασα.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Θα τον βρεις στον Άγιο Γεώργιο Νεαπόλεως στην Θεσσαλονική. Πρέπει να είναι 39 ετών σήμερα και είναι πατέρας 4 παιδιών. Ο πατέρας του πατήρ Χαράλαμπος ο οποίος ήταν ιδιαίτερα καλλίφωνος του έκανε τα πρώτα μαθήματα στην Μουσική και επόμενοι δάσκαλοι του ήταν ο Ματθαίος Τσαμκιράνης και ο Παναγιωτίδης. Μπορείς επίσης να απευθυνθείς στον σύλλογο «Ρωμανός ὁ Μελωδός» που έχει ιδρύσει στην Θεσσαλονίκη. Είναι επιβλητικός στο αναλόγιο, θα δεις χορό 15 ατόμων να παραμένουν ακούνητοι και απόλυτα προσηλωμένοι στην ψαλμωδία το οποίο το έζησα και εγώ για αρκετά χρόνια. Παλαιότερα έγινε συζήτηση εδώ μέσα και πολλοί τον θεωρούν τον επόμενο μεγάλο ψάλτη που διαπρέπει στην Θεσσαλονίκη και όχι μόνο.

39 ετων μονο????? Δοξα το Θεο ειναι νεος και Θεου θελοντος -γεροί να ειμαστε- θα τον απολαμβανουμε για χρονια!!! Ειναι ηδη μεγαλος ψαλτης και ειναι τυχεροι οι Θεσ/κεις ψαλτες που μπορουν να τον συναντησουν οποτε θελουν! Αλλα και οι λοιποι των μεγαλων πολεων που εχουν τη δυνατοτητα να συναναστρεφονται με ψαλτες τετοιου αναστηματος!
 
Last edited:

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Αγαπητέ Σωτήρη με ταξίδεψες σε όμορφες εποχές... Σ΄ευχαριστώ!

Αν είσαι εσύ Σάββα, εκτός του ότι χαίρομαι πολύ που σε "ακούω", βρίσκω και την ευκαιρία να ομολογήσω και δημόσια πως θεωρώ μεγάλη μου τιμή και χαρά που συνέψαλα μαζί σου (ή μάλλον υπό σε). Ελπίζω να είσαι καλά και να συμψάλουμε κάποια φορά.


Είσαι σίγουρος για τη χρονολογία; Δε μου μοιάζει για Άγιο Γεώργιο.

Πραγματικά δεν μπορώ να επιμείνω καθόλου, γιατί είναι από κασέτες αρκετά πιο παλιές με τις οποίες είχα χάσει επαφή. Αυτό έγραφε απ' έξω. Εγώ το 2002 είχα σταματήσει. Πάντως εσύ δεν είσαι λαμπαδάριος;

Ως προς την ηλικία του Παναγιώτη (χωρίς πάλι να επιμένω) νομίζω πως είναι γεννημένος τπ 1972. Η τεράστια δηλαδή και μνημειώδης ηχογράφηση "Χριστούγεννα 97" είναι ενός "παιδιού" 25 ετών. Απίστευτο!
Ο Θεός να τον έχει καλά να διακονεί την ψαλτική μας!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Πάντως και ο κ. Σάββας Παρασκευαΐδης είναι μια πολύ ευχάριστη έκπληξη. Θερμά συγχαρητήρια!
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Πραγματικά τρισμέγιστος.
Αν και μετρίου αναστήματος θυμάμαι την πρώτη φορά που τον γνώρισα. Είχαμε πάει στην Καβάλα με τον δάσκαλο και εκεί τον συνατησαμε.
"Τσαμκιράνη" μου είπε και μου έδωσε το χέρι του.
Δεν πρέπει να ήμουν μεγαλύτερος από 16 ετών τότε. Ακόμη θυμάμαι ότι όταν τον άκουσα να ψέλνει και να γεμίζει όλος ο ναός με την στεντόρεια φωνή του ανατρίχιασα.

Και ομως φιλε μου αυτος ο πραγματικος Αρχοντας δεν τιμηθηκε απο το θρονο , ουτε οταν ηταν εν'ζωη και δυστυχως δεν εγινε καμμια αναφορα ουτε και "κατοπιν εορτης" . Ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του !
Αιωνια η μνημη του Αρχοντα κυρ-Ματθαιου Τσαμκιρανη !
 

raphael

Ραφαήλ Ζουμής
Πάντως και ο κ. Σάββας Παρασκευαΐδης είναι μια πολύ ευχάριστη έκπληξη. Θερμά συγχαρητήρια!

Και λίγα λέτε. Αψεγάδιαστο ύφος, σοβαρή εκτέλεση άρχοντας στο αναλόγιο.
 
Top