π. Θωμάς (ηχογραφήσεις σε HomeStudio)

Ειχα την τύχη προχτές που γύριζα με το καραβάκι από την Δάφνη στην Ουρανούπολη να συνταξιδεύω μαζί με τον π.Θωμά και να μιλήσουμε.
Ήταν μια ξεχωριστή ευλογία.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ Γεώργιε, ξέρω καλά τις ευαισθησίες σου πάνω σε θέματα ακρίβειας της λατρείας, οπότε επίτρεψέ μου να εξηγήσω κάτι.

Ούτε ο Πρίγγος, ούτε ο Ναυπλιώτης τα χρειάζονταν αυτά βέβαια, άλλωστε δεν τα είχαν κι όλας. Από αυτούς που τα είχαν, άλλοι τα χρησιμοποίησαν (πβ. τον άρχ. Δημ. Παϊκόπουλο σε ηχογραφήσεις του), άλλοι όχι. Δεν το κάνουν εντός λατρείας για να δείξουν κάτι, είναι εκτός λατρείας ηχογράφηση, άρα ούτως ή άλλως τεχνητών συνθηκών, και το να της δίνεις κι ένα εφέ για κάποιο λόγο (π.χ. προσομοίωση με συνθήκες ναού) δεν είναι επιλήψιμο. Χαίροις το λοιπόν.
 
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Θα συγχαρώ τον Γιώργη Φανάρα (ή Γιώργη Φωνάρα κατ εμέ) γιατί τα εργαλεία του είναι άψογα και όχι δωρεάν.
Μόνο η κάρτα ήχου κοστίζει πολλά περισσότερα από ένα κοινό pc.
Μην πούμε για τα άλλα μικρόφωνα κλπ.
Προσπαθεί ο συνάδελφος να μας δώσει το τέλειο.
Νομίζω ότι το έχει καταφέρει και τον ευχαριστούμε.
 
Η λεξη "περιεργο" δεν χαρακτηριζει το ακουσμα...
Αν θελεις χρησιμοποιησε μια λεξη που να οριζει την αρεσκεια σου ή την μη..​

Τωρα, Το βαθος φιλε xelwnas ανηκει στα ψυχοακουστικα εφφε.
Αναλογα με το τι θελεις να προσδιορισεις επιλεγεις και τον καταλληλο "χωρο".
Το ζητουμενο στην προκειμενη περιπτωση δεν ηταν το ακουσμα απο το "Κυριακό" καποιας μονης ή καποιου μικρου ναου,
αλλα της μεγαλοπρεπειας κι επιβλητικοτητας ενος μεγαλου καθεδρικου ναου!!!
Ισως να μη συμφωνεις σε αυτο αλλα αυτα ειναι και λιγο υποκειμενικα!!!:)

Αλήθεια μια και η κουβέντα για προσθήκη βάθους, χρησιμοποιείτε τα εφέ που έχει ήδη το cubase5 ,ή κάποιο άλλο vst, pedal, εξωτερική κονσόλα κλπ;
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Αλήθεια μια και η κουβέντα για προσθήκη βάθους, χρησιμοποιείτε τα εφέ που έχει ήδη το cubase5 ,ή κάποιο άλλο vst, pedal, εξωτερική κονσόλα κλπ;

BPIΣKOMAI ΣTH PΩΣΣIA ME TOYΣ ΘΩMAΔEΣ
KAI ΣYΓKEKPIMENA ΣTHN AΓIA ΠETPOYΠOΛH
ΓIA TO ETHΣIO ΦEΣTIBAΛ ΘPHΣKEYTIKHΣ MOYΣIKHΣ.
TYΓXANEI ΣTO ΞENOΔOXEIO NA YΠAPXEI INTEPNET
OΠOTE ΘA ENHMEPΩΣΩ TON Π. ΘΩMA ΓIA OΣA EΓPAΦHΣAN.
OΣO ΓIA BAΘIA, KOMΠPEΣΣOPEΣ KAI AΛΛA HXHTIKA EΦΦE
ΘA MOY EΠITPEΨETE NA MHN ANAΦEPΘΩ...
ΣAΣ EYXAPIΣTΩ OΛOYΣ ΣAΣ ΓIA TH ΣYMMETOXH ΣAΣ (ΘETIKH K MH)!!!
 
Top