29. Ἀκολουθίες (χωριστές) Ἁγίων Ἀποστόλων Πέτρου καὶ Παύλου

elchris

Νέο μέλος
Χαίρετε!

Είμαι φοιτήτρια της μουσικολογίας Θεσσαλονίκης και ψάχνω για μια εργασία της σχολής μου την ακολουθία της ΚΘ' Ιουνίου των Αγίων Πέτρου και Παύλου, η οποία όμως να περιλαμβάνει το απολυτίκιο του Αποστόλου Παύλου "Εθνών σέ κήρυκα καί φωστήρα τρισμέγιστον".

Έχω ψάξει σε πάρα πολλά Μηναία στο internet και με τη βοήθεια των υπολοίπων συζητήσεων από 'δω, αλλά όλες οι ακολουθίες που περιέχονται σ' αυτά τα Μηναία δεν περιέχουν αυτό το απολυτίκιο. Συγκεκριμένα, έχω ψάξει μέχρι τώρα σε διάφορα site, περιλαμβανομένων και των παρακάτω:

  • http://www.iak.gr/multimedia.html
http://www.analogion.net/glt/

Και σε μερικά άλλα, τα οποία επίσης και πάλι δεν έχουν το απολυτίκιο. Είναι ανάγκη να με βοηθήσει κάποιος ώστε να βρω την ακολουθία ολόκληρη, ή τουλάχιστον να μου πει πού ακριβώς στην ακολουθία πρέπει να ψάλλεται το συγκεκριμένο απολυτίκιο του Αγίου. Το απολυτίκιο γνωρίζω πως είναι του αρχιεπισκόπου Αθηνών Χρυσοστόμου Παπαδοπούλου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Στο τέλος του Μηναίου του Ιουνίου εκδόσεων Αποστολικής Διακονίαςυπάρχει εορταστική ακολουθία του αγ. Αποστόλου Παύλου μόνον ποίημα του μακαριστού γέροντος Γερασίμου. Εκεί εάν δεν κάνω λάθος συμπεριλαμβάνεται και το ως άνω απολυτίκιο, ποίημα του μακαριστού Αθηνών Χρυσοστόμου. Επίσης συμπεριλαμβάνεται στο Ωρολόγιο εκδόσεων Αποστολικής Διακονίας.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τό ἀπολυτίκιον αὐτό βρίσκεται στήν ἰδιαίτερη ἀκολουθία τοῦ Ἀποστόλου Παύλου στό τέλος τοῦ Μηναίου Ἰουνίου τῆς Ἀποστολικῆς Διακονίας.
Ἀλλά τό βρῆκα στό δίκτυο καί μάλιστα καί σέ μουσικό κείμενο στήν πρώτη παραπομπή. Στή δεύτερη στό τέλος τῆς Α. ἑνότητος.


πού ακριβώς στην ακολουθία πρέπει να ψάλλεται το συγκεκριμένο απολυτίκιο του Αγίου.

Μετά τό κοινόν (χωρίς νά πρέπει).

Καλωσόρισες!


ΑΠΟΛΥΤΙΚΙΟΝ ΤΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ
ποίημα τοῦ ᾿Αρχιεπισκόπου ᾿Αθηνῶν Χρυσοστόμου Παπαδοπούλου († 1938)
῏Ηχος δ΄. Κανόνα πίστεως.

᾿Εθνῶν σε κήρυκα καὶ φωστῆρα τρισμέγιστον, ᾿Αθηναίων διδάσκαλον, οἰκουμένης ἀγλάϊσμα, εὐφροσύνως γεραίρομεν· τοὺς ἀγῶνας τιμῶμεν, καὶ τὰς βασάνους διὰ Χριστόν, τὸ σεπτόν σου μαρτύριον· ἅγιε Παῦλε ἀπόστολε, πρέσβευε Χριστῷ τῷ Θεῷ, σωθῆναι τὰς ψυχὰς ἡμῶν.​
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
π. Μάξιμος;49339 said:

Τό ἀπολυτίκιον αὐτό βρίσκεται στήν ἰδιαίτερη ἀκολουθία τοῦ Ἀποστόλου Παύλου στό τέλος τοῦ Μηναίου Ἰουνίου τῆς Ἀποστολικῆς Διακονίας.
Ἀλλά τό βρῆκα στό δίκτυο καί μάλιστα καί σέ μουσικό κείμενο στήν πρώτη παραπομπή. Στή δεύτερη στό τέλος τῆς Α. ἑνότητος.

Μετά τό κοινόν (χωρίς νά πρέπει).

Καλωσόρισες!



ευχαριστίες... ο μουσικός ή αυτός που πληκτρολόγησε τα τεμάχια όμως μετέτρεψε από λάθος τον Απόστολο σε Αθηναίο... γράφοντας Αθηναίον διδάσκαλον, αντί της ορθής γενικής Αθηναίων διδάσκαλον , που οι Θεσ/νικείς έχουν μετατρέψει σε Θεσσαλονικέων... Και σε ορισμένες του επιλογές μουσικά είναι κάπως απρόσεκτος.. (πχ μαρτυρικό σελ. 5).

Δ.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
ευχαριστίες... ο μουσικός ή αυτός που πλητρολόγησε τα τεμάχια όμως μετέτρεψε από λάθος τον Απόστολο σε Αθηναίο... γράφοντας Αθηναίον διδάσκαλον, αντί της ορθής γενικής Αθηναίων διδάσκαλον , που οι Θεσ/νικείς έχουν μετατρέψει σε Θεσσαλονικέων... Και σε ορισμένες του επιλογές μουσικά είναι κάπως απρόσεκτος.. (πχ μαρτυρικό σελ. 5).

Δ.
Σωστός!
Στό κείμενο ὅμως φαίνεται τό ὀρθόν. Τό παρέθεσα κι ἐγώ τό κείμενο, συμπληρώνοντας τό μήνυμά μου.


 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις ευχές και να ευχηθώ κι εγώ με την σειρά μου στους υπολοίπους εορτάζοντες όπως τον Πέτρο Πάτρα, τον πρωτοψάλτη μου Παύλο Κούρη και όλους όσους εορτάζουν σήμερα.

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια ξεχωριστή ακολουθία του Αποστόλου Πέτρου καθώς μέχρι στιγμής δεν έχω βρει. Γνωρίζω ότι υπάρχει ακολουθία του Αποστόλου Παύλου αλλά λογικά θα πρέπει να υπάρχει και κάποια αντίστοιχη του Απόστολου Πέτρου για τους ναούς που φέρουν το όνομά του.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις ευχές και να ευχηθώ κι εγώ με την σειρά μου στους υπολοίπους εορτάζοντες όπως τον Πέτρο Πάτρα, τον πρωτοψάλτη μου Παύλο Κούρη και όλους όσους εορτάζουν σήμερα.

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια ξεχωριστή ακολουθία του Αποστόλου Πέτρου καθώς μέχρι στιγμής δεν έχω βρει. Γνωρίζω ότι υπάρχει ακολουθία του Αποστόλου Παύλου αλλά λογικά θα πρέπει να υπάρχει και κάποια αντίστοιχη του Απόστολου Πέτρου για τους ναούς που φέρουν το όνομά του.

Υπάρχει ακολουθία για την μνήμη του στις 28 Αυγούστου.
Δεν την έχω όμως πρόχειρη. Πρέπει να ψάξω.
Πάντως προτιμητέα η ακολουθία του Μηναίου σε όλες αυτές τις περιπτώσεις.
Άλλωστε τους εορτάζει η εκκλησία μαζί, εμείς θα τους χωρίσουμε;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις ευχές και να ευχηθώ κι εγώ με την σειρά μου στους υπολοίπους εορτάζοντες όπως τον Πέτρο Πάτρα, τον πρωτοψάλτη μου Παύλο Κούρη και όλους όσους εορτάζουν σήμερα.
Καί ἀπό ἐδῶ σοῦ ἀπευθύνω θερμότατες ἐγκάρδιες εὐχές!
Καλή πρόοδο καί ὅ,τι ἐπιθυμεῖς!

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια ξεχωριστή ακολουθία του Αποστόλου Πέτρου καθώς μέχρι στιγμής δεν έχω βρει. Γνωρίζω ότι υπάρχει ακολουθία του Αποστόλου Παύλου αλλά λογικά θα πρέπει να υπάρχει και κάποια αντίστοιχη του Απόστολου Πέτρου για τους ναούς που φέρουν το όνομά του.
Τό ὅτι σχεδόν πολύ πρόσφατα συνετάγη ἀκολουθία χωριστή γιά τόν Ἀπ. Παῦλο ἀπό τόν μακαριστό π. Γεράσιμο, αὐτό δέν πρέπει νά σέ κάνει νά ὑποθέτεις ὅτι «λογικά θα πρέπει να υπάρχει και κάποια αντίστοιχη του Απόστολου Πέτρου για τους ναούς που φέρουν το όνομά του». Αὐτή συνετάγη —μᾶλλον γιά συμπλήρωση πρόκειται— γιά περιοχές καί Ναούς τῆς Ἑλλάδος, ὅπου γνωρίζουμε ὅτι ὁ Ἀπόστολος τῶν Ἐθνῶν ἵδρυσε τοπικές Ἐκκλησίες καί τιμᾶται ἰδιαιτέρως.

Ἀπό τήν παρατήρηση ὅμως τῆς ἀκολουθίας τῆς κοινῆς μνήμης των, ἡ ὁποία εἰσῆλθεν ἀπό τήν Ρώμην τόν ε΄ αἰ., πρῶτα στήν ΚΠολη καί κατά τούς μετέπειτα (ζ΄ καί η΄) σέ ὅλη τήν Ἀνατολή, βλέπουμε ὅτι ὑπάρχουν καί χωριστά τροπάρια, καθώς καί κανών, γιά τόν καθένα ξεχωριστά.

Ὁ ὑμνογραφικός πλοῦτος καί γιά τούς δύο ἀποστόλους εἶναι κολοσσιαῖος ἀλλά καί ἀνέκδοτος.

Θά μποροῦσε νά γίνει μιά ἐπιλογή τῶν ἀναφερομένων μόνον στόν Ἀπ. Πέτρο, ἄν καί θά ὑπάρχουν ἐλλείψεις. Ἡ Μεγάλη Ἐκκλησία ὅμως μετά τήν εἰσαγωγή τῆς κοινῆς μνήμης ἀπό τή Ρώμη καί τήν ὑπό τοῦ Ἰουστινιανοῦ τῷ 519 μ.Χ. ἀνέγερσιν τοῦ Ναοῦ τῶν Ἁγίων Ἀποστόλων καί κατάθεσιν τιμίων λειψάνων, ἑορτάζει ἀπό κοινοῦ αὐτούς (σέ κώδικες ἡ ᾀσματική ἀκολουθία καί παννυχίς). Ὁπότε αὐτό ἄς ἀκολουθῶμεν. Ὅπως ἔχει φανεῖ ἀπό ἀναρτήσεις ἐδῶ στό Ψαλτολόγιον ἐκ τοῦ Ἱ. Ν. Ἁγ. Παύλου Ἀθηνῶν (ὅπου καί ἡ Συνοδική κατ᾿ ἔτος θ. Λειτουργία —πού λόγῳ ἀπεργίας σήμερα δέν ἀναμεταδόθηκε—) ποτέ δέν ψάλλεται ἀμιγής καί μόνη ἡ τοῦ Ἀπ. Παύλου.


Υπάρχει ακολουθία για την μνήμη του στις 28 Αυγούστου.
Τό μηναῖο ἀναφέρει (τήν παλαιά στήν Ἀνατολή κοινή μνήμη -νομίζω-) καί τῶν δύο. Ὄχι χωριστή γιά τόν Ἀπ. Πέτρο. Δέν γνωρίζω κάτι ἄλλο. Μακάρι νά τήν βρεῖς.

Σημ.: 1) Ἡ ἀκολουθία τῆς 16ης Ἰανουαρίου δέν προσφέρεται, καθ᾿ ὅσον γίνεται συνεχής ἀναφορά στάς ἀλύσεις. 2) Στίς 25 Ἀπριλίου «ἀνάμνησις τῶν Ἐγκαινίων τοῦ σεπτοῦ Ἀποστολείου τοῦ Ἁγίου καὶ πανευφήμου Κορυφαίου τῶν Ἀποστόλων Πέτρου, τοῦ συγκειμένου ἐν τῇ ἁγιωτάτῃ Μεγάλῃ Ἐκκλησίᾳ» ἀφορᾶ στό Ναό τῶν Ἁγίων Ἀποστόλων;

 
Last edited:

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
2)[/B] Στίς 25 Ἀπριλίου «ἀνάμνησις τῶν Ἐγκαινίων τοῦ σεπτοῦ Ἀποστολείου τοῦ Ἁγίου καὶ πανευφήμου Κορυφαίου τῶν Ἀποστόλων Πέτρου, τοῦ συγκειμένου ἐν τῇ ἁγιωτάτῃ Μεγάλῃ Ἐκκλησίᾳ» ἀφορᾶ στό Ναό τῶν Ἁγίων Ἀποστόλων;


Ἀναφέρεται στὸν ναὸ τῶν ἁγίων ἀποστόλων Πέτρου καὶ Μάρκου τοῦ ἀκολούθου ἤ «υἱοῦ» αὐτοῦ.
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Άλλωστε τους εορτάζει η εκκλησία μαζί, εμείς θα τους χωρίσουμε;

Ἡ Μεγάλη Ἐκκλησία ὅμως μετά τήν εἰσαγωγή τῆς κοινῆς μνήμης ἀπό τή Ρώμη καί τήν ὑπό τοῦ Ἰουστινιανοῦ τῷ 519 μ.Χ. ἀνέγερσιν τοῦ Ναοῦ τῶν Ἁγίων Ἀποστόλων καί κατάθεσιν τιμίων λειψάνων, ἑορτάζει ἀπό κοινοῦ αὐτούς (σέ κώδικες ἡ ᾀσματική ἀκολουθία καί παννυχίς). Ὁπότε αὐτό ἄς ἀκολουθῶμεν.

Συμφωνῶ ἀπόλυτα.

Ὁ ἱεροκήρυκας Δημήτριος Παναγόπουλος σὲ μιὰ κασσέτα του ἀναφέρει τὰ ἐξῆς ἐξ ὅσων θυμᾶμαι: ἦταν λέει μιὰ γυναῖκα ποὺ ἤθελε νὰ κάνει ξεχωριστὴ εἰκόνα (ἁγιογραφία) τοῦ Ἀποστόλου Παύλου. Τὸ βράδυ στὸν ὕπνο της, τῆς φανερώνεται ὁ Ἀπόστολος Παύλος καὶ τῆς λέει αὐστηρά: θὰ κάνεις εἰκόνα γιὰ μένα χωρὶς τὸν ἀδερφό μου μαζί;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium


Ἀναφέρεται στὸν ναὸ τῶν ἁγίων ἀποστόλων Πέτρου καὶ Μάρκου τοῦ ἀκολούθου ἤ «υἱοῦ» αὐτοῦ.

Ἀπὸ τὸ βιβλίο τοῦ Ἀκύλα Μήλλα, Κωνσταντίνου Πόλις-Ἡ ἑντὸς τῶν τειχῶν ὀρθοδοξία, τ. Β΄, Ἀθήνα 2005.

Φωτογραφία τοῦ παραπάνω ναοῦ σήμερα (χωρὶς νὰ εἶναι τελείως βέβαιη ἡ ταύτιση, ἀλλὰ σύμφωνα μὲ τὴν παράδοση) καὶ τῆς γειτονιᾶς του.
 

Attachments

  • p0037-sel.jpg
    638.1 KB · Views: 116

Ευθύμιος

Παλαιό Μέλος
Παρακλητικός Κανών Αγίου Αποστόλου Παύλου, ποιήμα μακαριστού πατρός Γερασίμου Μικραγιαννανίτου (μαζί με λόγο του Αγίου Ιωάννου Χρυσοστόμου για τους Πρωτοκορυφαίους Αποστόλους Πέτρο και Παύλο καθώς και υμνολογική εκλογή): http://www.orp.gr/?p=1118
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Αυτό και τα επόμενα μηνύματα μεταφέρθηκαν απο την ενότητα των μουσικών, όπου εζητούντο μουσικά της χωριστής ακολουθίας του Απ. Παύλου.

Η ακολουθία που υπάρχει στο τέλος του Μηναίου Αποστολικής Διακονίας μεγάλου σχήματος, είναι του Αποστόλου Παύλου. Δεν βρίσκω κάποιο σοβαρό λόγω σε Ναούς που εορτάζουν στην Μνήμη των Αγίων Αποστόλων Πέτρου και Παύλου να μήν προτιμούν την παλαιά ακολουθία και να "ψάχνουμε" ακολουθίες νεώτερες, έστω κι αν αυτές έχουν την έγκριση της Εκκλησίας. Ακόμα και στο όνομα του Αποστόλου Παύλου να εορτάζει ο Ναός, πάλι η προτίμηση μιας τέτοιας ακολουθίας βάζει στο περιθώριο τον λόγο της κοινής εορτής των δύο Κορυφαίων Αποστόλων. Άρα θεωρώ πως είναι προτιμητέα η παλαιά ακολουθία κατά την διάταξη του Μηναίου με τα θαυμάσια Ιδιόμελα που υπάρχουν τονισμένα στις περισσότερες κλασσικές (και μή) εκδόσεις Δοξασταρίων.
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή]

Μια (ατυχής) υποσυζήτηση, στηριζομένη σε εσφαλμένη πληροφόρηση περί των τροπαρίων των αίνων της ακολουθίας του μηναίου, αποσύρθηκε.
Εξ αυτής της συζητήσεως ένα μήνυμα του μέλους «Παναγιώτης εξ Αιγίου» μεταφέρθηκε στο ενδιαφέρον προϋπάρχον θέμα: Περί των τροπαρίων των αίνων των αγίων αποστόλων Πέτρου και Παύλου.

ΥΓ (δικό μου): Ἡ νεώτερη «ἰδία» ἀκολουθία τοῦ Απ. Παύλου ψάλλεται μόνον στούς «ἐπ᾿ ὀνόματι αὐτοῦ τιμωμένους ἱερούς ναούς», ἀλλά καί οὔτε αὐτό συμβαίνει ἀκριβῶς, ὅπως ἔχω γράψει στά προηγούμενα.


 
Ανεβάζω παρακλητικό κανόνα των Αγίων αποστόλων Πέτρου και Παύλου και έτερον του Αγίου Αρτεμίου ενσωματομένα σε ένα Pdf. Είναι μια ευγενής προσφορά του πρωτοπρεσβύτερου Νικόλαου Λυμπουρίδη ιερατικού προϊστάμενου του Ιερού ναού Πέτρου και Παύλου και Αγίου Αρτεμίου της πόλης της Λεμεσού. Αν μπορεί κάποιος να γράψεις και τα μουσικά θα ήταν ευχής έργον και ο πάτερ τον ευχαριστά εκ των προτέρων.
Ελάχιστος
Ανδρέας
 

Attachments

  • petros&pavlos k Agios Artemios Paraklisi.pdf
    552.7 KB · Views: 481
Καλησπερα φιλοι μου!
Στην Κορινθο στο μητροπολιτικο Ναο του Αποστολου Παυλου, ψαλλονται κατα την πανηγυρη του ναου στον εσπερινο, προσομοια σε πρωτο ηχο, δοξαστικο σε πλ.β και αποστιχα σε πλαγιο πρωτο "χαιροις αγγελικων ο χορος"!
Ηθελα να ρωτησω αν αυτη ειναι καποια αλλη ακολουθια διαφορετικη απο αυτη του μηναιου, καθως και αν υπαρχει αναρτημενη στο φορουμ!Επισης αν γνωριζει καποιος, ποια απο τις δυο ψαλλεται γενικοτερα ως επικρατεστερη?
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!
 
Last edited by a moderator:

NKontis

Παλαιό Μέλος
Καλησπερα φιλοι μου!
Στην Κορινθο στο μητροπολιτικο Ναο του Αποστολου Παυλου, ψαλλονται κατα την πανηγυρη του ναου στον εσπερινο, προσομοια σε πρωτο ηχο, δοξαστικο σε πλ.β και αποστιχα σε πλαγιο πρωτο "χαιροις αγγελικων ο χορος"!
Ηθελα να ρωτησω αν αυτη ειναι καποια αλλη ακολουθια διαφορετικη απο αυτη του μηναιου, καθως και αν υπαρχει αναρτημενη στο φορουμ!Επισης αν γνωριζει καποιος, ποια απο τις δυο ψαλλεται γενικοτερα ως επικρατεστερη?
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!


Η ακολουθία που ψάλλεται στον μητροπολιτικό Ναό της Κορίνθου είναι αυτή που υπάρχει στο Κορινθιακό Αγιολόγιο (σελ. 299 κ. ε.), που είχε εκδώσει ο αείμνηστος μητροπολίτης Παντελεήμονας Καρανικόλας. Είχε επικρατήσει να ψάλλεται αυτή ακριβώς επειδή την είχε εκδώσει ο μητροπολίτης. Οι υπόλοιπες εκκλησίες, εκτός Κορίνθου (γιατί ως γνωστόν, αγαπητέ συντοπίτη, οι εκκλησίες της πόλης δεν λειτουργούν εκείνη την ημέρα) ψάλλουν όποια θέλουν, του Αγιολογίου ή του Μηναίου.

Αν δεν υπάρχει θέμα με τα δικαιώματα του βιβλίου, θα μπορούσα να το αναρτήσω εδώ. (Οι συντονιστές μπορούν να μας πουν).

Ευχαριστώ.
 
Top