[Ερώτηση] Η πιό κατάλληλη γραμματοσειρά για το κείμενο

frephraim

Παλαιό Μέλος
Ἤθελα νὰ ἀκούσω τὶς γνῶμες σας, ποιὰ γραμματοσειρὰ γιὰ τὸ κείμενο τῶν τροπαρίων νομίζετε ταιριάζει καλύτερα μὲ τοὺς χαρακτῆρες Βυζαντινῆς μουσικῆς;

Ἐγὼ προσωπικὰ εἶμαι πολὺ ἀναπαυμένος μὲ τὴ γραμματοσειρὰ Minion Pro γιὰ ἑλληνικὰ κείμενα. Ἄλλωστε, αὐτὴ ἡ γραμματοσειρὰ κέρδισε ἕνα βραβεῖο γιὰ τὴν ὀμορφιὰ τῶν ἑλληνικῶν χαρακτήρων του. Ἂν ἔχετε κατεβάσῃ τὸ δωρεὰν Adobe Acrobat Reader, ἡ γραμματοσειρὰ θὰ βρίσκεται ἤδη στὸν ὑπολογιστή σου. Γιὰ περισσότερη εὐκολία ὅμως, τὸ ἐπισυνάπτω καὶ ἀπὸ κάτω. Ἐπίσης ἐπισυνάπτω ἕνα δεῖγμα ποὺ δείχνει πῶς φαίνεται ἡ γραμματοσειρὰ μὲ Βυζαντινὴ μουσική.

Ὅσο γιὰ κείμενα στὰ ἀγγλικά, νομίζω ὅτι ταιριάζει ἡ γραμματοσειρὰ CG Omega ποὺ χρησιμοποιῶ στὶς συνθέσεις μου στὰ ἀγγλικά.
 

Attachments

  • Minion Pro.zip
    577.9 KB · Views: 308
  • Saint Anthony Kontakion in Greek.pdf
    109.5 KB · Views: 465
Last edited:

ixadin

Ηχάδιν
Την minion την έχω χρησιμοποιήσει και νομίζω ότι γενικά είναι πολύ καλη.

Από της Εταιρίας Ελληνικών Τυπογραφικών στοιχείων μου αρέσουν αυτές του 20ου αι. και πιο συγκεκριμμένα η Artemisia. Ειδικά δε η Elpis είναι η ίδια η Minion.
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Κάπου πρόσφατα είχαν αναφερθεί αρκετές ωραίες ελληνικές γραμματοσειρές αλλά δεν βρήκα πρόχειρα εκείνο το θέμα.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Προσωπικά, προτιμώ την Palatino Linotype. Είναι κλασική, αλλά πολύ ωραία, με ωραίες καμπύλες κλπ και δεν έχει το μονοκόμματο των άλλων γραμματοσειρών. Βέβαια, ων άπειρος σχετικά στην πληκτρολόγηση μουσικού κειμένου, δεν ξέρω πόσο πρακτική είναι.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Προσωπικά, προτιμώ την Palatino Linotype. Είναι κλασική, αλλά πολύ ωραία, με ωραίες καμπύλες κλπ και δεν έχει το μονοκόμματο των άλλων γραμματοσειρών. Βέβαια, ων άπειρος σχετικά στην πληκτρολόγηση μουσικού κειμένου, δεν ξέρω πόσο πρακτική είναι.

Γιάννη, το πρόβλημα με την Palatino είναι ότι επειδή αποτελεί την "default" πολυτονική γραμματοσειρά όλων των windows εδώ και πολλά χρόνια, όσοι θέλουν να βγάλουν πολυτονικό κείμενο σχετικά εύκολα χρησιμοποιούν αυτή, με αποτέλεσμα να είναι πολύ "φορεμένη".

Συμφωνώ με τους φίλους που μίλησαν, ειδικά με τον π. Εφραίμ. Μου κάνει εντύπωση, πάτερ, ότι συμπέσαμε, γιατί κι εγώ τυχαία παρατήρησα τελευταία πόσο ωραία "δένει" η Minion Pro με τους χαραρκτήρες και χρησιμοποιώ αυτήν. Στο παρελθόν χρησιμοποίησα με καλά αποτελέσματα και την New Athens Unicode, που έχει ωραίο στρογγύλεμα (μόνο μειονέκτημα είναι ότι μοιάζει το σ με το ο), καθώς και την Biblia (που χρησιμοποιείται σε ηλεκτρονική μορφή αρχαίων κειμένων σε προγράμματα του εξωτερικού), την οποία και επισυνάπτω. Η Alexander, αντίθετα, με το πλάγιασμά της νομίζω ότι κουράζει το μάτι.

Και μια τελευταία παρατήρηση: έχει σημασία και η επιλογή του μεγέθους σε σχέση με το μέγεθος των χαρακτήρων. Για μέγεθος 20 των χαρακτήρων της μεθόδου π. Εφραίμ-Σουλδάτου ιδανικό μου φαίνεται το 13 για την Minion Pro.
 

Attachments

  • Biblia font.rar
    426.1 KB · Views: 240

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Γιάννη, το πρόβλημα με την Palatino είναι ότι επειδή αποτελεί την "default" πολυτονική γραμματοσειρά όλων των windows εδώ και πολλά χρόνια, όσοι θέλουν να βγάλουν πολυτονικό κείμενο σχετικά εύκολα χρησιμοποιούν αυτή, με αποτέλεσμα να είναι πολύ "φορεμένη".
Ναι, το γνωρίζω. Όπως είπα και παραπάνω, είναι κλασική, αλλά πολύ ωραία!
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Προσωπικά μου αρέσει και χρησιμοποιώ περισσότερο την SKAmaliaOldPolUni όπως και την SKAplaPolUni μου αρέσουν γιατί θυμίζουν τις παλιές κλασσικές γραμματοσειρές παρεμπιπτόντως η γραμματοσειρά Αρχιγράμματος που βλέπουμε στο κοντάκιο που μας ανεβάσατε σαν δείγμα αγαπητέ frephraim ποια είναι και που μπορούμε να την βρούμε;
 
Last edited:

sekyritsis

ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΚΥΡΙΤΣΗΣ
ΤΑ ΑΡΧΙΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙΟ ΤΟΥ ΑΓ. ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΜΕ ΠΟΙΑ ΓΡΑΜ/ΡΑ ΕΙΝΑΙ?
 

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Ναι, το γνωρίζω. Όπως είπα και παραπάνω, είναι κλασική, αλλά πολύ ωραία!

Εγω για συγγραφη μουσικο κειμενου, στα γραμματα απο κατω, χρησιμοποιω την γεννεσις.. Ειναι καλη ή οχι..?!?:confused::confused:
 
Πάτερ Καλή Σαρακοστή.
Το πρωτόγραμμα του μουσικού κειμένου είναι πανέμορφο. Μήπως είναι εύκολο να τα έχουμε και μείς διότι δεν μπορώ να τ ανοίξω;
 
Last edited:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Πάτερ Καλή Σαρακοστή.
Το πρωτόγραμμα του μουσικού κειμένου είναι πανέμορφο. Μήπως είναι εύκολο να τα έχουμε και μείς διότι δεν μπορώ να τ ανοίξω;
1. Κατεβάζουμε αυτό το αρχείο: http://www.stanthonysmonastery.org/music/ByzDropCaps.zip
2. Το αποσυμπιέζουμε.
3. Στο φάκελο μέσα υπάρχει άλλος φάκελος με την ονομασία Fancy Drop Caps στον οποίο κάνουμε διπλό κλικ για να τον ανοίξουμε και μετά πάλι διπλό κλικ για να ανοίξουμε το φάκελο Color Version
4. Εκεί τώρα σ αυτό το φάκελο βλέπουμε διάφορα αρχεία τα οποία το πιθανότερο είναι αν κάνουμε κλικ επάνω τους να μη μπορεί να τα ανοίξει ο υπολογιστής.
5. Έτσι ανοίγουμε το Word που σχεδόν όλοι το έχουμε.
6. Στο Word διαλέγουμε από το μενού επάνω στην κορυφή το Insert (είναι αμέσως δίπλα από το Home).
7. Mετά (από το μενού που άνοιξε όταν πατήσαμε Insert), διαλέγουμε το Pictures και εκεί βρίσκουμε το αρχειο που θέλουμε και πατάμε οκ.
Στην προκειμένη περίπτωση δηλαδή διαλέγουμε το αρχείο vinc_t_c.eps που είναι αυτό το όμορφο Τ και αμέσως θα εμφανιστεί στο Word.
 
1. Κατεβάζουμε αυτό το αρχείο: http://www.stanthonysmonastery.org/music/ByzDropCaps.zip
2. Το αποσυμπιέζουμε.
3. Στο φάκελο μέσα υπάρχει άλλος φάκελος με την ονομασία Fancy Drop Caps στον οποίο κάνουμε διπλό κλικ για να τον ανοίξουμε και μετά πάλι διπλό κλικ για να ανοίξουμε το φάκελο Color Version
4. Εκεί τώρα σ αυτό το φάκελο βλέπουμε διάφορα αρχεία τα οποία το πιθανότερο είναι αν κάνουμε κλικ επάνω τους να μη μπορεί να τα ανοίξει ο υπολογιστής.
5. Έτσι ανοίγουμε το Word που σχεδόν όλοι το έχουμε.
6. Στο Word διαλέγουμε από το μενού επάνω στην κορυφή το Insert (είναι αμέσως δίπλα από το Home).
7. Mετά (από το μενού που άνοιξε όταν πατήσαμε Insert), διαλέγουμε το Pictures και εκεί βρίσκουμε το αρχειο που θέλουμε και πατάμε οκ.
Στην προκειμένη περίπτωση δηλαδή διαλέγουμε το αρχείο vinc_t_c.eps που είναι αυτό το όμορφο Τ και αμέσως θα εμφανιστεί στο Word.
Ακόμα, μια ερώτηση· πώς μπορούμε να εντάξουμε αυτά τα ωραία αρχιγράμματα στις γραμματοσειρές του υπολογιστή μας;
 
Top