Με ποιούς μιλάμε;

Πώς να συμμετέχει κάποιος στις συζητήσεις;

  • Πλήρες ονοματεπώνυμο και προαιρετική μικρή εισαγωγή

    Votes: 3 50.0%
  • Υποχρεωτική μικρή εισαγωγή έστω και με ψευδώνυμο

    Votes: 2 33.3%
  • Κανένας περιορισμός, άστο ελεύθερο στον καθένα

    Votes: 1 16.7%

  • Total voters
    6
  • Poll closed .

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Παρακαλώ όσα μέλη συμμετέχουν σε συζητήσεις και δεν το έχουν κάνει ακόμα να παρουσιάσουν τον εαυτό τους στο ειδικό φόρουμ

http://www.analogion.com/forum/forumdisplay.php?f=82

για να γνωρίζουμε μεταξύ μας με ποιούς μιλάμε, ιδιαίτερα όταν κάποιοι εμφανίζονται μόνο με ψευδώνυμα.

σας ευχαριστώ,
Δημήτρης
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Παρακαλώ όσα μέλη συμμετέχουν σε συζητήσεις και δεν το έχουν κάνει ακόμα να παρουσιάσουν τον εαυτό τους στο ειδικό φόρουμ

http://www.analogion.com/forum/forumdisplay.php?f=82

για να γνωρίζουμε μεταξύ μας με ποιούς μιλάμε, ιδιαίτερα όταν κάποιοι εμφανίζονται μόνο με ψευδώνυμα.

σας ευχαριστώ,
Δημήτρης

Δημητρη συμφωνω και επαυξανω . Οχι μονο οσα μελη μετεχουν σε συζητησεις
αλλα ΟΛΑ τα εγγεγραμμενα στο φορουμ μελη , να παρουσιασουν τον εαυτο τους στην λιστα μελων .Ειναι απαραδεκτο και αντιδεολογικο απο τα εκατο και
πλεον μελη του φορουμ , μονο τεσσερα !! να εχουν δωσει δωσει την παρουσιαση του εαυτου τους . Νομιζω οτι οταν συνομιλεις με καποιον , πρεπει
να ξερεις ποιος ειναι και αυτος να ξερει ποιος εισαι . Πρεπει να ξερεις σε ποιον απευθυνεσαι και ποιος σου απευθυνεται , πρεπει να ξερεις ποιος στελνει το ταδε μηνυμα στο φορουμ . Δεν την καταλαβαινω αυτη την ανωνυμια . Τι
εξυπηρετει ; Νομιζω οτι στους ''κανωνες'' του φορουμ , αυτο το θεμα της μη
ανωνυμιας , να το καμεις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ και οχι προαιρετικο . Αν καποιο μελος
επιμενει στην ανωνυμια , καλλιτερα να αποχωρησει απο το φορουμ .
Ακομα νομιζω οτι πρεπει να βαλλεις ενα μαξιμουμ χρονικο οριο , που καθε μελος να μετεχει σε συζητησεις ,εστω και σε ενα απο τα πολλα θεματα που εχουν (και που θα ανοιξουν στο μελλον) ανοιχθει . Η εστω προσφεροντας στο φορουμ καποιο χειρογραφο , ή ηχητικο (επ' αυτου θα γραψω στο κεφαλαιο ''ηχογραφησεις'') ή οτιδηποτε αλλο . Θα προτεινα σαν χρονικο οριο ,
ενα μηνα .
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Επειδή έχουμε ήδη κάνει ιδιωτικά αυτήν την συζήτηση με τον Δημήτρη, και επειδή έφτασε να γίνει και δημόσια, να πω εδώ ότι εξ αρχής εγώ ήθελα να μην υπάρχει ανωνυμία, στους χρήστες αλλά υποχρεωτική αναφορά του ονόματός τους. Δεν συμφωνήσαμε πλήρως επ' αυτού με τους άλλους δυο συνιδρυτές και είπαμε ας το αφήσουμε κατ' αρχήν έτσι και "βλέποντας και κάνοντας".

Να πως όμως πως δεν συμφωνώ με την παρουσίαση του εαυτού μας (γι αυτό και δεν έχω κάνει και κάτι τέτοιο), π.χ. είμαι αυτό και κάνω εκείνο. Κι όχι γιατί εγώ δεν έχω να πω κάτι για τον εαυτό μου.

Απλά επειδή γνώμη μου είναι πως ο καθένας μπορεί και δικαιούται να έχει γνώμη, άσχετα με το πόσο μικρός ή μεγάλος ή επαΐων ή αναγνωρίσιμος στον χώρο είναι, επι ενός θέματος, αρκεί να την τεκμηριώνει σωστά. Και επειδή πιστεύω ότι μια τέτοια αναφορά, απλά θα "καπελώνει" την συζήτηση.

Βέβαια όταν σε μια συζήτηση δω μια γνώμη στο όνομα π.χ.Ζάχαρης και άλλη μια στο όνομα π.χ.Κουκουζέλης (καταλαβαίνετε νομίζω τι εννοώ), αλλιώς θα μετρήσω την γνώμη του Ζάχαρη (που πρώτη φορά τον είδα να γράφει μέσα σε ένα φόρουμ και δεν ξέρω ούτε τι ξέρει ούτε ποιος είναι) κι αλλιώς την γνώμη του Κουκουζέλη (που είναι γνωστός για το έργο του και την εν γένει προσφορά του). Αυτό φυσικά είναι και δίκοπο μαχαίρι, διότι αλλιώς θα εκτιμήσω μια "πατάτα" που πέταξε ο Ζάχαρης (...ε μικρός είναι δεν ξέρει ακόμα...) κι αλλιώς την "πατάτα" που ενδεχομένως θα πετάξει ο Κουκουζέλης (...μα είπε τέτοιο πράγμα, αυτός, τέτοιος επιστήμονας;...);)

Εμένα μου φτάνει να ξέρω το ονοματεπώνυμο του συνομιλητή μου, και για να πω την αλήθεια, με πειράζει που κάποιους από εδώ τους ξέρω μόνο ως ψευδώνυμα ή με το μικρό τους όνομα.

Να πω για την ιστορία πως εγώ είχα προτείνει να γίνει υποχρεωτικό στο πεδίο "Προσαρμοσμένος τίτλος χρήστη" (Πίνακας ελέγχου/Επεξεργασία προφίλ/Προσαρμοσμένος τίτλος χρήστη) να αναγράφετε υποχρεωτικά το πλήρες ονοματεπώνυμο οποιουδήποτε θέλει να απαντήσει στο φόρουμ, ώστε σε κάθε απάντηση να βγαίνει και το ονοματεπώνυμό του (όπως π.χ. γίνεται με τις δικές μου απαντήσεις).Θα κάνω κι έναν οδηγό για αρχαρίους για το πως αλλάζει αυτό, κι αν ο Δημήτρης κρίνει πως είναι αναγκαίο να γίνει, ας το κάνει υποχρεωτικό κανόνα κι ας μας ενημερώσει σχετικά.
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστούμε Βασίλη, συμφωνώ και εγώ οτι η συμμετοχή με ονοματεπώνυμο πρέπει να γίνει υποχρεωτική. Γι'αυτό άλλαξα τον κανόνα 9 και από εδώ και πέρα όλοι (και εγώ) πρέπει να αναφέρουμε το ονοματεπώνυμό μας στον προσαρμοσμένο τίτλο χρήστη (η περιγραφική αναφορά παραμένει προαιρετική και δεν συμφωνώ οτι τίθεται θέμα "καπελώματος" της συζήτησης για όσους το κάνουν). Δείτε τον οδηγό του Βασίλη για το πώς να το κάνετε. Παρακαλώ όλους όταν βλέπετε κάποιος/α να γράφει με ψευδώνυμο και μόνο να τους στέλνετε (και εσείς) προσωπικό μήνυμα σχετικά. Με τις πολλές, θα συμμορφωθούν :D

ευχαριστώ όλους για την κατανόησή σας,
Δημήτρης
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Βασίλη, θα μου επιτρέψεις να μην συμφωνήσω στο θέμα της βαρύτητας του λόγου σε σχέση με το πρόσωπο. Η ιστορία έχει αποδείξει, ότι μεγάλες μορφές κατά καιρούς ανέφεραν και μεγάλες μπαρούφες. Όταν λες και τεκμηριώνεις σωστά κάτι, η σοβαρότητα του λόγου σε μία καθώς πρέπει συζήτηση πρέπει να υπερτερεί έαν όχι να απορρίπτει την συμαντικότητα του προσώπου, διότι υπάρχει ο κίνδυνος μία σωστή ιδέα να μην την πάρουμε σοβαρά και αυτό μας κάνει υποκειμενικούς σαν αναγνώστες. Θεωρώ ότι σαν μία καλή παρέα που τα λέμε, και όχι σαν καμμία μασονική ή σατανική οργάνωση, καλό είναι να συστηνόμαστε διότι δεν θα πούμε κάτι αιρετικό ώστε να χρειαστεί να χρησιμοποιήσουμε την μάσκα της ανωνυμίας ως κρυψώνα και στην αυτοπαρουσίασή μας αυτή ας αναφέρουμε ότι έχουμε κάνει και θεωρούμε σημαντικό για την έως τώρα πορεία μας. Σε κάποιον ο οποίος σκοπό έχει να σου ρίξει λάσπη, δεν αμύνεσαι μέσω του γενικότερού σου έργου (ποιος ξέρει εάν στο βιογραφικό σου σημείωμα λες την αλήθεια; ), αλλά μέσω της καλής στήριξης αυτού που λες. Εμείς οι νεώτεροι πιστεύω πρέπει να ξεπεράσουμε την προσωπολατρεία που παρατηρώ ότι κυριαρχεί στον κλάδο.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
...πρέπει να αναφέρουμε το ονοματεπώνυμό μας στον προσαρμοσμένο τίτλο χρήστη...

Ή στην υπογραφή από κάτω, ή στο username (όνομα), αν το έχετε ήδη εκεί δεν χρειάζεται να κάνετε τίποτα. Συγνώμη για την αργοπορημένη διευκρίνηση.
Δημήτρης
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Παρατηρώ οτι υπάρχουν διαφορετικές απόψεις από τα μέλη του forum σχετικά με τις προϋποθέσεις συμμετοχής στις συζητήσεις όσον αφορά την παρουσίαση των μελών που γράφουν στο forum. Ας ακολουθήσουμε λοιπόν τη δημοκρατική μέθοδο. Σας παρακαλώ, ψηφίστε (ανώνυμα ή επώνυμα) τί προτιμάτε.

Επεξήγηση: Η παρουσίαση κάποιου με μικρή εισαγωγή στο ανάλογο υπο-φόρουμ δε χρειάζεται να είναι ούτε πλήρες βιογραφικό, ούτε και λίστα τίτλων αν κάποιος δεν θέλει να τα αναφέρει αυτά. Μπορεί να είναι απλά 2-3 γραμμές δικής σας επιλογής σχετικά με τη σχέση σας με την Ψαλτική και το forum συγκεκριμένα. Και μπορεί να γίνει έστω και με ψευδώνυμο, χωρίς να υποχρεώνεται κάποιος να δηλώσει πλήρες ονοματεπώνυμο δηλαδή.

Αν έχετε άλλες ιδέες που δεν καλύπτονται από τη δημοσκόπηση, προτείνετέ τις εδώ.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Προς όλους:

Σχετικά με την υποχρεωτική αναγραφή του ονοματεπώνυμου, έλαβα αρκετές διαφορετικές αντιφατικές απόψεις προσωπικά και δημόσια από διάφορα μέλη του forum. Για το λόγο αυτό άνοιξα μία δημοσκόπηση όπως είδατε για να δούμε τί θέλουν οι περισσότεροι. Από τα 136 μέλη του forum ψήφισαν μόνο 6 το οποίο δείχνει σε μένα οτι η συντριπτική πλειοψηφία δεν ενδιαφέρεται για αυτό το θέμα. Έτσι λοιπόν, τροποποίησα το σχετικό κανόνα σε σύσταση και ο καθένας είναι ελεύθερος να συμμετέχει στις συζητήσεις χωρίς να δηλώνει το επώνυμό του αν δεν θέλει για κάποιο λόγο, αρκεί να μην παραβιάζει τους κανόνες του forum.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Δεν μπορώ φυσικά να μην συμμορφωθώ με τους κανόνες του φόρουμ, αλλά νομίζω ότι έχω κι εγώ το δικαίωμα να μην απαντώ σε κάποιον που δεν γνωρίζω τουλάχιστον το όνομά του. Και δεν με ενδιαφέρει αν για τους χχχ λόγους δεν θέλει να το πει δημοσίως. Εγώ να το ξέρω που μιλάω μαζί του κι ας κάνει όπως νομίζει. (γενικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος που να σε αναγκάζει να κρύψεις το όνομά σου-εκτός και είσαι καταζητούμενος!)

Διαφωνώ με την ανωνυμία. Δεν δείχνει τουλάχιστον σεβασμό προς τον συνομιλητή σου... Έτσι φυσικά ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει και να καλύπτεται από την ανωνυμία του.

Αφού λοιπόν αυτός είναι ο επίσημος κανών του φόρουμ, ασφαλώς να συμμορφωθούμε (αν και δεν συμφωνούμε), αλλά κι εγώ προσωπικά από δω και πέρα δεν θα απαντώ σε όποιον δεν τον γνωρίζω έστω κατ' όνομα.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Τον λόγο της ανωνυμίας ούτε και γω μπορώ να τον καταλάβω. Forum περί ψαλτικής είμαστε και όχι περί τρομοκρατίας :eek:
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Δεν μπορώ φυσικά να μην συμμορφωθώ με τους κανόνες του φόρουμ, αλλά νομίζω ότι έχω κι εγώ το δικαίωμα να μην απαντώ σε κάποιον που δεν γνωρίζω τουλάχιστον το όνομά του. Και δεν με ενδιαφέρει αν για τους χχχ λόγους δεν θέλει να το πει δημοσίως. Εγώ να το ξέρω που μιλάω μαζί του κι ας κάνει όπως νομίζει. (γενικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος που να σε αναγκάζει να κρύψεις το όνομά σου-εκτός και είσαι καταζητούμενος!)

Διαφωνώ με την ανωνυμία. Δεν δείχνει τουλάχιστον σεβασμό προς τον συνομιλητή σου... Έτσι φυσικά ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει και να καλύπτεται από την ανωνυμία του.

Αφού λοιπόν αυτός είναι ο επίσημος κανών του φόρουμ, ασφαλώς να συμμορφωθούμε (αν και δεν συμφωνούμε), αλλά κι εγώ προσωπικά από δω και πέρα δεν θα απαντώ σε όποιον δεν τον γνωρίζω έστω κατ' όνομα.

Βεβαιως και εγω ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΥΜΑΙ να συμορφωθω αν και διαφωνων . Συμφωνω απολυτα μαζι σου και μαλλον δεν θα απαντω και εγω σε ''αγνωστους'' . Μαλιστα θα παρακαλεσω τους ''αγνωστους'' να μην μου απευθυνουν μηνυματα . Ας αλληλογραφουν με αλλους ''αγνωστους'' (αγνωστοι μεταξυ αγνωστων) .
 

greek487

Tasos N.
Εγω νομιζα οτι ηταν κανονας οτι ολοι πρεπει να λενε το ονομα τους, το πρωτο και το τελευταιο. Γιατι αλλαξε? Αφου και απο τους 6 που ψηφισαν, 3 ειπαν να γραφουν ολοι το ονομα, 2 εστω με ψευδονιμω, και μονον 1 να ειναι ελευθερο. Τι φοβομαστε δηλαδη? Να μιλησουμε με ευθηνη για αυτα που λεμε?

Και εδω που ειναι το θεμα να συζητηθει, μονο ο Δημητρης, ο Βασιλης, ο κυρ. Βαγγελης, και ο Χρηστος μιλησαν, και αυτοι ολοι υπερ να βαλουμε το ονομα μας. Που ειναι αυτοι που θελουν την ανωνυμια? Ουτε να μιλησουν ανωνυμα για το "δικαιωμα" της ανωνυμιας? Ελατε παιδια.... σας παρακαλω. Θα μιλαμε σε μερικους με προσωπο και με αλλους χωρις?
 

Magdalene

Μαγδαληνή Κουμπαρούλη
Λοιπόν, επειδή δεν ξέρω πως ψηφίζουν εδώ στο Ψαλτολογιον,δηλώνω την άποψή μου σε αυτό το μήνυμα :
Χαρίστε μας το ονοματάκι σας!(Όσοι δεν το έχουν κάνει ήδη.)Δεν έχει νόημα η ανωνυμία!
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Λοιπόν, επειδή δεν ξέρω πως ψηφίζουν εδώ στο Ψαλτολογιον,δηλώνω την άποψή μου σε αυτό το μήνυμα :
Χαρίστε μας το ονοματάκι σας!(Όσοι δεν το έχουν κάνει ήδη.)Δεν έχει νόημα η ανωνυμία!
Όχι μόνο δεν έχει νόημα, αλλά προσβάλλει και τον συνομιλητή σου, όσοι συνομιλούν έτσι τέλος πάντων-εγώ δεν συνομιλώ με αγνώστους (έτσι μου έλεγε η μαμά μου:p) για να μην προσβάλλομαι...
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Είμαι κατά της ανωνυμίας και να υπαρχει και το προφίλ του κάθε χρήστη.
 

ioaltsio

YANNIS TSIOTSIOPOULOS
Θα ήθελα και εγω με την σειρά μου, να ενώσω την φωνή μου με τους υποστηρικτές της πλήρους αναγραφής των στοιχείων του κάθε συνομιλητή.
Θεωρώ ότι είμαστε μεγάλοι άνθρωποι όλοι μας, που έχουμε άποψη και δεν ντρεπόμαστε, ούτε φοβόμαστε γι' αυτήν.
Υπάρχει λόγος να αποφεύγουμε να δηλώσουμε το ποιοί είμαστε;
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ρε Δημήτρη κοντεύουμε τα 200 μέλη (σήμερα 183) και δεν ξέρουμε ούτε τους μισούς από αυτούς που γράφουν. Δεν την ξανανοίγεις την δημοσκόπηση;
Μήπως και το ξανασκεφτείς για αυτόν τον κανονισμό...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ρε Δημήτρη κοντεύουμε τα 200 μέλη (σήμερα 183) και δεν ξέρουμε ούτε τους μισούς από αυτούς που γράφουν. Δεν την ξανανοίγεις την δημοσκόπηση;
Μήπως και το ξανασκεφτείς για αυτόν τον κανονισμό...

Ποιους μισους ; Ουτε το 10% !!! Καπου νειωθω οτι οι επωνυμοι ειμαστε τα
''κοροϊδα'' της παρεας και οι ανωνυμοι ειναι οι ''ξυπνιοι'' . Εχω αδικο ;
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
κ. Βαγγέλη, Βασίλη, Γιάννη και όλοι, λαμβάνω υπόψην τις παρατηρήσεις σας αλλά θα διαφωνήσω καθότι οι περισσότεροι που βλέπω εγώ να συμμετέχουν έχουν αναφέρει το όνομά τους. Εάν κάποιος δεν θέλει να αναφέρει το όνομά του νομίζω είναι θέμα ελευθερίας δικό τους, σε κανένα forum που ξέρω δεν επιβάλεται να δηλώσει κάποιος το πραγματικό ονοματεπώνυμό του για να συμμετέχει (άλλωστε θα μπορούσε να δηλώσει και ψεύτικο ονοματεπώνυμο εάν ήθελε να κρυφτεί). Συμφωνώ μαζί σας πάντως οτι και εμένα μου φαίνεται πιό σωστό και τίμιο να λέει ο καθένας ποιός είναι και ακόμα καλύτερα να λέει δύο πράγματα για τη σχέση του με την ψαλτική. Έτσι δημιουργείται μια παρέα από ανθρώπους που "γνωρίζουν" ο ένας τον άλλο και συζητούν ώριμα έστω και αν δεν έχουν συναντηθεί ποτέ. Τώρα άν κάποιος/α προτιμά να συμμετάσχει με ψευδώνυμο και συζητά εποικοδομητικά και σέβεται τους κανόνες του forum εγώ δεν νομίζω (δεοντολογικά) οτι είναι σωστό να τον/την διαγράψω.
 
Top