Π11. Μουσικὰ Κυριακῆς Πάσχα

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Μιας και πλησιάζει η Ανάσταση ανεβάζω τα ιδιόμελα του Πάσχα και το δοξαστικό Αναστάσεως ημέρα σε μελοποίηση Γρηγορίου Στάθη. Από την ψαλτική φυλλάδα του χορού οι Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνης "Χαίρετε λαοί και αγαλλιάσθε". Έχουν ηχογραφηθεί από τη χορωδία σε cd με ομώνυμο τίτλο.
 

Attachments

  • Αναστάσιμα Γρ. Στάθη Ήχος πλ.α.pdf
    1.7 MB · Views: 3,118

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος

Δοξαστικὸν «Ἀναστάσεως Ἡμέρα» Χρυσάφου (μὲ ἰσοκρατήματα)

Ἀπὸ τὸ Ταμεῖον ἀνθολογίας τοῦ Χουρμουζίου (1825)
ἄνευ τοῦ κρατήματος.
 

Attachments

  • Αναστάσεως ημέρα νέου Χρυσάφου 1.jpg
    845.4 KB · Views: 578
  • Αναστάσεως ημέρα νέου Χρυσάφου 2.jpg
    819.8 KB · Views: 225
  • Αναστάσεως ημέρα νέου Χρυσάφου 3.jpg
    878.8 KB · Views: 160
Last edited by a moderator:
Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν στο φόρουμ (ή διαφορετικά αν μπορεί να ανεβάσει κάποιος) τα Στιχηρά του Πάσχα, (Πάσχα ιερόν ημίν σήμερον κλπ) εννοείται σε μουσικό κείμενο. Θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα, αν υπάρχουν τα στιχηρά αυτά κατ' εκτέλεση Θρ. Στανίτσα.

Υπάρχει και αυτή η εκτέλεση απ' τον κύριο Γιαννακάκη, την οποία την έκανε και ο Στανίτσας και (μάλλον) βάσει αυτού ψάλλει. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καταγεγραμμένη η εν λόγω θέση, ή αν απλώς έχει διασωθεί εξ ακουστικής παραδόσεως.
 

Attachments

  • στιχηρό-γιαννακάκης.mp3
    1.9 MB · Views: 246
Last edited by a moderator:

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Υπάρχει κάποιο αρχείο που να ξεκινάει από το Δεύτε λάβετε Φως και να περιέχει και τον κανόνα?
Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Αρχικό μήνυμα απο Αρχων
Υπάρχει κάποιο αρχείο που να ξεκινάει από το Δεύτε λάβετε Φως και να περιέχει και τον κανόνα?
Σας ευχαριστώ πολύ.

Επισυνάπτεται.
Περιλαμβάνει άπαντα από το Δεύτε Λάβετε Φώς μέχρι και το Πληρωθήτω μετά την Θεία Κοινωνία.
Ως Λειτουργικά έβαλα τα ''Γνωστά Πανηγυρικά '' του Μακαριστού μας Ευαγγέλου Λιναρδάκη εις Μνημόσυνον αιώνιον ενώ τα υπόλοιπα είναι από επιλογές παρά διαφόρων Διδασκάλων με τις προσαρμογές στις προσωπικές μου Ιεροψαλτικές δυνατότητες.
Ενημερωτικά δεν κατέγραψα με τον Μελωδό το Χερουβικό.
Εύχομαι Καλήν Δύναμη πάντα και στα πάντα, και Ευλογημένη Ανάσταση να έχουμε όλοι μας.
 

Attachments

  • Κυριακή του Πάσχα 2011.pdf
    886.3 KB · Views: 2,115
  • Κυριακή του Πάσχα 2011 .mel
    222.2 KB · Views: 394

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Επισυνάπτεται.
Περιλαμβάνει άπαντα από το Δεύτε Λάβετε Φώς μέχρι και το Πληρωθήτω μετά την Θεία Κοινωνία.
Ως Λειτουργικά έβαλα τα ''Γνωστά Πανηγυρικά '' του Μακαριστού μας Ευαγγέλου Λιναρδάκη εις Μνημόσυνον αιώνιον ενώ τα υπόλοιπα είναι από επιλογές παρά διαφόρων Διδασκάλων με τις προσαρμογές στις προσωπικές μου Ιεροψαλτικές δυνατότητες.
Ενημερωτικά δεν κατέγραψα με τον Μελωδό το Χερουβικό.
Εύχομαι Καλήν Δύναμη πάντα και στα πάντα, και Ευλογημένη Ανάσταση να έχουμε όλοι μας.

Οτι και να πούμε είναι λίγο! Ευχαριστούμε πολύ. Αιωνία του η μνήμη...
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?

Δοξαστικὸν «Ἀναστάσεως Ἡμέρα» Χρυσάφου (μὲ ἰσοκρατήματα)

Ἀπὸ τὸ Ταμεῖον ἀνθολογίας τοῦ Χουρμουζίου (1825)
ἄνευ τοῦ κρατήματος.

Το ίδιο κομμάτι από τον πρώτο τόμο της Μουσικής Πανδέκτης, μαζί με το κράτημα.
Ακόμα υπάρχει και ηχητικό (αλλά και φωτογραφίες) με το Αναστάσεως Ημέρα του Χρυσάφου και με το κράτημα από το Πάσχα του 2011, όπως το έψαλλαν ζωντανά οι Βατοπαιδινοί πατέρες: http://acvila30.wordpress.com/2011/04/25/η-ανάσταση-στο-βατοπαίδι-φωτογραφικά/
 

Attachments

  • AnastaseosHmera01.jpg
    437.2 KB · Views: 458
  • AnastaseosHmera02.jpg
    451.6 KB · Views: 134
  • AnastaseosHmera03.jpg
    504 KB · Views: 140
  • AnastaseosHmera04.jpg
    542.4 KB · Views: 84
  • AnastaseosHmera05.jpg
    487.9 KB · Views: 86
  • AnastaseosHmera06.jpg
    403.7 KB · Views: 98
Υπάρχει και αυτή η εκτέλεση απ' τον κύριο Γιαννακάκη, την οποία την έκανε και ο Στανίτσας και (μάλλον) βάσει αυτού ψάλλει. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καταγεγραμμένη η εν λόγω θέση, ή αν απλώς έχει διασωθεί εξ ακουστικής παραδόσεως.

Καμμία σχέση με τις εκτελέσεις του Θρ. Στανίτσα. Από πού βγαίνει αυτό το συμπέρασμα; Εξ άλλου, ενθυμούμαι ότι κάπου είχα διαβάσει ότι, όταν ο Στανίτσας άκουσε μια φορά κάτι πρόμοιο, με χρονικές αγωγές και θρήνους και φθορές πλ. β, είχε πει: "Τι λέει αυτός, δεν καταλαβαίνει ότι Πάσχα έχουμε σήμερα;".
Ο κ. Γιάννου τι λέει επ' αυτού;
 
Last edited by a moderator:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ;110887 said:
Υπάρχει και αυτή η εκτέλεση απ' τον κύριο Γιαννακάκη, την οποία την έκανε και ο Στανίτσας και (μάλλον) βάσει αυτού ψάλλει. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καταγεγραμμένη η εν λόγω θέση, ή αν απλώς έχει διασωθεί εξ ακουστικής παραδόσεως.

Καμμία σχέση με τις εκτελέσεις του Θρ. Στανίτσα. Από πού βγαίνει αυτό το συμπέρασμα; Εξ άλλου, ενθυμούμαι ότι κάπου είχα διαβάσει ότι, όταν ο Στανίτσας άκουσε μια φορά κάτι πρόμοιο, με χρονικές αγωγές και θρήνους και φθορές πλ. β, είχε πει: "Τι λέει αυτός, δεν καταλαβαίνει ότι Πάσχα έχουμε σήμερα;".
Ο κ. Γιάννου τι λέει επ' αυτού;

Προλαβαίνω εγώ να βεβαιώσω ότι και γραπτώς αναφέρεται αυτό στο βιβλίο του κ. Χρ. Τσιούνη για τον Άρχοντα, και ακουστικώς από όσες εκτελέσεις του έχω ακούσει ( τόσο στο Πατριαρχείο αλλά και στην Αθήνα, και αλλού), αλλά και από ένα τουλάχιστον χφ του Άρχοντα που έχω υπ'όψιν μου, απέφευγε την αλλαγή του πλ α ήχου συνειδητά και συνεχόμενα. Η τεκμηρίωση και η δυσανασχέτησή του όπως προανέφερα καταγράφονται σε βιβλίο. Πάντως λίγοι Πολίτες ακολουθούν αυτή του την προτίμηση. Ακούστε πχ Δ. Μαγούρη κ.ά. Εικάζω ότι πρόκειται για Πατριαρχική προφορική Παράδοση, την οποία ούτε οι Θεσσαλονικείς ακολούθησαν.( βλπ Αθ. Καραμάνη, Χρ. Θεοδοσόπουλο, Χ. Ταλιαδώρο). Ίσως να είναι και μια αντιδραση του Άρχοντα στη μάλλον υπερβολική, ίσως και προβεβλημένη, αλλά και κλαυθμηρίζουσα μονωδία συγχρόνου του Ελλαδίτη Πρωτοψάλτη...

Χριστός ανέστη!

Δ.
 
Last edited:
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ;110887 said:
...Εξ άλλου, ενθυμούμαι ότι κάπου είχα διαβάσει ότι, όταν ο Στανίτσας άκουσε μια φορά κάτι πρόμοιο, με χρονικές αγωγές και θρήνους και φθορές πλ. β, είχε πει: "Τι λέει αυτός, δεν καταλαβαίνει ότι Πάσχα έχουμε σήμερα;".
.....

Ο τρόπος που λέμε κάτι μετράει περισσότερο.
Μέσα στις 8 μέρες, ισοδύναμες με την πρώτη μέρα του Πάσχα θα παρελάσουν "όλοι" οι ήχοι.
Ακόμη, αντιγράφοντας από το "επίμετρον" της Παρακλητικής στο τέλος του πλ.α΄, ο ήχος (ιδίως στα ειρμολογικά του) είναι "Θρηνωδός... και φιλοικτίρμων άγαν"
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ο τρόπος που λέμε κάτι μετράει περισσότερο.
Μέσα στις 8 μέρες, ισοδύναμες με την πρώτη μέρα του Πάσχα θα παρελάσουν "όλοι" οι ήχοι.
Ακόμη, αντιγράφοντας από το "επίμετρον" της Παρακλητικής στο τέλος του πλ.α΄, ο ήχος (ιδίως στα ειρμολογικά του) είναι "Θρηνωδός... και φιλοικτίρμων άγαν"

Ὄντως ἔτσι εἶναι, ἀλλὰ μιλᾶμε γιὰ τὸν πλ. α΄, ὄχι γιὰ τὶς φθορὲς ποὺ ἀλλάζουν τὸν ἦχο. Ἄν ξέρεις νὰ τὸν πεῖς σωστὰ καὶ βέβαια ἀποδίδεις αὐτὸ τὸν χαρακτήρα, δὲν χρειάζονται φρου φρου κι ἀρώματα.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Όπως λένε την επίμαχη φράση στο χωριό μου, Στρόπωνες Ευβοίας (για τα "τον άφθαρτον..", "τόν ζώντα..." δεν είμαι σίγουρος). Παραστατικόν μάλλον, αν και ίσως λαϊκότροπον... Δεν γνωρίζω από πού μπορεί να το έχουν ακούσει (ο Σακελλαρίδης πάντως δεν το έχει έτσι).
 

Attachments

  • Ti zhteite-Stropones.WMA
    310.7 KB · Views: 169

sokrates

Σωκράτης Μαραγκουδάκης
Όπως λέει και ο τίτλος ψάχνω το καλλοφωνικό αργό Αναστάσεως ημέρα του Τσατσαρώνη αλλά συγκεκριμένα τη διασκευή του Χρυσάφου.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Επειδή συμβαίνει να μην ... διαβάζω όλα τα μηνύματα (αφού δεν δίνουμε και εξετάσεις:wink:) είδα τώρα το θέμα με τους κλαυθμούς στα «Τί ζητείτε» και «Τί θρηνείτε»... και επειδή το θέμα σε ένα μήνα θα είναι επίκαιρο, απαντώ με ... παραπομπή στο 06' 00 που μάλλον είχε γίνει η καταγραφή, εξ ού και η χορωδιακή εκτέλεση... και συγνώμη για την ετεροχρονισμένη απάντηση...
Σε ότι αφορά τη δική μου μαρτυρία το συγκεκριμένο ιδιόμελο τοιυ Πάσχα, δεν το έκλαιγε σε καμιά περίπτωση, διευκρινίζοντας ότι τα δύο αυτά ρήματα είναι ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ...
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Ανεβάζω την ακολουθία της Κυριακής του Πάσχα, όρθρο και Θ. Λειτουργία.

Σ΄αυτά τα κείμενα έχω βάλει το χεράκι μου, σε ένα μικρό βαθμό. Γενικώς αναφέρονται επί τόπου οι συνθέτες.

Καλή δύναμη για τη Μεγάλη Εβδομάδα και καλή Ανάσταση σε όλους!
 

Attachments

  • Π11 Κυριακη του Πασχα 2014.pdf
    937.5 KB · Views: 685

anggeosef

Άγγελος Σέφκας
Χριστός Ανέστη!

Κάπου πήρε το μάτι μου, τις τελευταίες μέρες, τα στιχηρά γραμμένα από τον αείμνηστο Σύρκα αλλά σε αργοσύντομο πλάγιο του Α' εκ του Πα. Μήπως κάποια καλή ψυχή τα έχει κατά νου να μας τα ανεβάσει, να ψάλλουμε και κάτι διαφορετικό;

Ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων.
 
Top