Τραγούδια - Στανίτσας Θρασύβουλος

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Θωμαϊς . Τραγουδα ο Θρ. Στανιτσας (Κων-λη 1964) .
 

Attachments

  • 2'16''=Θωμαϊς_new.mp3
    801.7 KB · Views: 829

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Θωμαϊς . Τραγουδα ο Θρ. Στανιτσας (Κων-λη 1964) .

Πρωϊ πρωϊ μας ανέβασες με το Ανέβη ο Ιησούς, και συνεχίζεις και με τα Δημοτικά τραγούδια, φαντάζομαι τι θα έχουμε βράδυ.
Χαριεντίζομενος το εννοώ φυσικά !!!!
Να είααι πάντα καλά..
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Μπράβο ρε κυρ. Βαγγέλη μερακλή. Να καεί το πελεκούδι....Τίποτα σε τούρκικο έχουμε;
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μπράβο ρε κυρ. Βαγγέλη μερακλή. Να καεί το πελεκούδι....Τίποτα σε τούρκικο έχουμε;

Αν εννοεις να τραγουδα ο Στανιτσας τουρκικα , μαλλον δεν εχω . Δεν θυμαμαι
κατι σχετικο .
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Επισυνάπτω μια ηχογράφηση του Στανίτσα που τραγουδά τούρκικα.

Η πλάκα είναι ότι το κατέβασα από κάποιο site, αλλά δεν θυμάμαι που
(για να δώσω URL) οπότε αν υπάρχει πρόβλημα πείτε μου να το βγάλω (ή αν γνωρίζετε το URL βάλτε το).
 

Attachments

  • Homroum Seni.mp3
    1 MB · Views: 584

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Είχα ανοίξει θέμα σχετικά με Πολίτικα τραγούδια μισμαγιές μπεστέδες κτλ.(έλεος για το "Τούρκικα")...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Επισυνάπτω μια ηχογράφηση του Στανίτσα που τραγουδά τούρκικα.

Η πλάκα είναι ότι το κατέβασα από κάποιο site, αλλά δεν θυμάμαι που
(για να δώσω URL) οπότε αν υπάρχει πρόβλημα πείτε μου να το βγάλω (ή αν γνωρίζετε το URL βάλτε το).
Ιδού και η παρτιτούρα με το κομμάτι...όσοι γνωρίζουν πεντάγραμμο θα δουν ότι ο άρχοντας δεν "κεντούσε" μόνο τα ψαλτικά κομμάτια αλλά και τα "έτερα"...:p
 

Attachments

  • omrum_seni_sevmekle_nihayet.gif
    21.9 KB · Views: 346

dimitris

Παλαιό Μέλος
Μιας και μιλάμε για Θωμαιδ ένας και μόνο είναι που το ερμηνεύει σωστά.
Ο Γιάννης Κλωναρίδης.
Ο φόβος και τρόμος όλων των ψαλτών όταν έπρεπε μετά την πανήγυρη να κάτσουν στο τραπέζι και να τραγουδήσουν.
Ολοι ξέρουν 5-10 τραγούδια αλλά ο Γιάννης έχει το κάτι άλλο. Την τέχνη.
Ας ακούσουμε πως έλεγε το συγκεκριμένο τραγούδι από μια τυχαία μαγνητοφώνηση.
 

Attachments

  • thomais.mp3
    2 MB · Views: 471

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Είχα ανοίξει θέμα σχετικά με Πολίτικα τραγούδια μισμαγιές μπεστέδες κτλ.(έλεος για το "Τούρκικα")...

Γιατί μόνο στην Πόλη τα λένε? Εγώ προσωπικά έχω σε μεγάλη εκτίμηση την Κωνσταντινούπολη αλλά "τα του Καίσαρος τω Καίσαρι". Σε τούρκικη γλώσσα είναι κατα κύριο λόγο τούρκικα.... Κάνω λάθος;
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Το original τραγούδι Ömrüm Seni Sevmekle Nihayet Bulacaktır από τον μοναδικό Münir Nurettin Selçuk ανακάλυψε ο Shota στο διαδύκτιο

http://youtube.com/watch?v=tlhHTenuuiE

και παρατηρεί οτι τα διαστήματα του Στανίτσα διαφέρουν αρκετά από του Nurettin. Η εκτέλεση του Nurettin μου αρέσει καλύτερα. Έκαστος στο είδος του ... ;)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Σε μια παλαια κασεττα βρηκα τις δυο ηχογραφησεις Του Στανιτσα (Κων-λη )που επισυναπτω . Γραφω οτι αναφερεται στην κασεττα .
Οι ως ανω ηχογραφησεις αφιερωνονται φυσικα σε ολους τους φιλους και ιδιαιτερα στον φιλο Πρωτοψαλτη Βασιλη Κιαμηλιδη .
 

Attachments

  • 3'20''=ΓΕΜΙΝΙ ΜΙΝ(μακαμ ΧΟΥΖΑΜ) .mp3
    784.3 KB · Views: 342
  • 3'09''=1963ΚΩΝ-ΛΗ=Τα Μελιτζανια Βος(καλαματιανος ανατολικης Μακεδονιας).mp3
    742 KB · Views: 390
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Σε μια παλαια κασεττα βρηκα τις δυο ηχογραφησεις Του Στανιτσα (Κων-λη )που επισυναπτω . Γραφω οτι αναφερεται στην κασεττα .
Οι ως ανω ηχογραφησεις αφιερωνονται φυσικα σε ολους τους φιλους και ιδιαιτερα στον φιλο Πρωτοψαλτη Βασιλη Κιαμηλιδη .

Τωρα προσεξα οτι στην κασεττα που αναφερω , αναφερετε και το ονομα του
Αρχωντα Πρωτοψαλτη Αθανασιου Καραμανη . Μηπως ειναι αυτος ; Τι λετε ;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Εγώ πιστεύω ότι πρόκειται για τον Καραμάνη. Δε νομίζω ότι υπάρχει αμφιβολία περί αυτού. Χροιά, και ύφος διαφορετικό από του Στανίτσα.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Εγώ πιστεύω ότι πρόκειται για τον Καραμάνη. Δε νομίζω ότι υπάρχει αμφιβολία περί αυτού. Χροιά, και ύφος διαφορετικό από του Στανίτσα.

Ετσι καταληγω και εγω και δια της εις ατοπον ανγωγης . Σιγουρα δεν ειναι Στανιτσας , αρα Καραμανης . Εξ'αλλου καποια ''σβησιματα'' ειναι ιδιον του
Καραμανη .
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Σε μια παλαια κασεττα βρηκα τις δυο ηχογραφησεις Του Στανιτσα (Κων-λη )που επισυναπτω . Γραφω οτι αναφερεται στην κασεττα .
Οι ως ανω ηχογραφησεις αφιερωνονται φυσικα σε ολους τους φιλους και ιδιαιτερα στον φιλο Πρωτοψαλτη Βασιλη Κιαμηλιδη .

Βαγγέλη στην Υγειά σου!!!! Μετά τα τραγούδια του Φωτόπουλου που μας κέρασεν ο κ. Μπενέτος, συνεχίζεις και εσύ μετά τα άστρα μη με μαλώνετε, και με τις γλυκύτατες αυτές μελωδίες .
Να είστε όλοι Καλά.
Βασίλης Κιαμηλϊδης
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Βαγγέλη στην Υγειά σου!!!! Μετά τα τραγούδια του Φωτόπουλου που μας κέρασεν ο κ. Μπενέτος, συνεχίζεις και εσύ μετά τα άστρα μη με μαλώνετε, και με τις γλυκύτατες αυτές μελωδίες .
Να είστε όλοι Καλά.
Βασίλης Κιαμηλϊδης

Αμήν. Πολλές πολλές ευχαριστίες για ΟΛΑ.

Δημήτρης
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Χρῆστος Πανάγου;7459 said:
Συγχαρητήρια γιὰ τὴν ἠχογράφηση!
Ἐκεῖνο τὸ "gazel" ὅμως ποὺ λέει στὴν συνέχεια καὶ ἀκούγεται μόνο ἡ ἀρχή του εἶναι καταπληκτικὸ καὶ μοναδικό. Ἄν μπορεῖς (καὶ τὸ ἔχεις) "ἀνέβασε" καὶ τὸ ὑπόλοιπο γιὰ νὰ τὸ ἀπολαύσουμε ὁλόκληρο. :) :) :)[/FONT]

Δεν υπάρχει συνέχεια. Αν αφήσεις τον Γιάννη να τραγουδάει δεν τελειώνει ποτέ.
Ομως στην παρέα ενθουσιάζει και τον κόβουν με χειροκροτήματα.
Άλλα κομμάτια τα περιμένω σε κασέτες και φυσικά θα τα ανεβάσω.
 
Last edited:

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Ο Καραμάνης είναι, βέβαια! Και αν είναι από την πόλη, είναι τότε που πήγε, νομίζω το 1964, και φιλοξενήθηκε από την Ιωσηφίδη. Άρα η εγγραφή αυτή έγινε στο σπίτι του Ιωσηφίδη.
 
Μιας και μιλάμε για Θωμαιδ ένας και μόνο είναι που το ερμηνεύει σωστά.
Ο Γιάννης Κλωναρίδης.
Ο φόβος και τρόμος όλων των ψαλτών όταν έπρεπε μετά την πανήγυρη να κάτσουν στο τραπέζι και να τραγουδήσουν.
Ολοι ξέρουν 5-10 τραγούδια αλλά ο Γιάννης έχει το κάτι άλλο. Την τέχνη.
Ας ακούσουμε πως έλεγε το συγκεκριμένο τραγούδι από μια τυχαία μαγνητοφώνηση.
---------------------------------------------------------------
Υπερβάλλεις πολύ!
Άκουσε σε παρακαλώ και το Σωτήρη Φωτόπουλο και θα διαπιστώσεις ότι ούτε τρόμαζε ούτε φοβόταν κανέναν- Σύντομα ολοκληρώνω την βιογραφία του με εκπληκτικά γεγονότα και με μαθήματα όπως τα έψελνε στο αναλόγιο!
Ν.Ξάφης
 
Top