Άξιον Εστίν «Δευτερόπρωτος» Πέτρου Φιλανθίδη

D_NENTAS

ΝΕΝΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ΕΙΝΑΙ ΜΗΠΩς ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟΥ ΦΙΛΑΝΘΙΔΗ; ΣΕ ΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ;
 
Last edited by a moderator:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
ΕΙΝΑΙ ΜΗΠΩς ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟΥ ΦΙΛΑΝΘΙΔΗ; ΣΕ ΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ;

Αγαπητε NENTAS
Επισυναπτω το Αξιον Εστιν του Πετρου Φιλανθιδη σε δυο ΖΙΠ . Στο πρωτο ειναι περιπου το κλασσικο οπως το εχει ο κ. Αστεριος Δεβρελης στο βιβλιο του
Θεια Λειτουργια , στις εκδοσεις με την γενικωτερη ονομασια ΠΗΔΑΛΙΟΝ .
Στο δευτερο ΖΙΠ ειναι μια πιο ''μπερδεμενη'' διασκευη δικη μου , οπως το ελεγε
ο Θ. Βασιλικος . Στο παρακατω λινγκ θα βρεις και ηχητικο , οπως το ψαλλω εγω στην διασκευει αυτη . Διαλεγεται και παιρνετε .

http://www.analogion.com/forum/attachment.php?attachmentid=1657&d=1209585163
 

Attachments

  • ΠΗΔΑΛΙΟΝ(Αστεριου Δεβρελη).ZIP
    121.8 KB · Views: 867
  • Διασκευη Θ. Βασιλικου.ZIP
    282.7 KB · Views: 689

D_NENTAS

ΝΕΝΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Αγαπητε NENTAS
Επισυναπτω το Αξιον Εστιν του Πετρου Φιλανθιδη σε δυο ΖΙΠ . Στο πρωτο ειναι περιπου το κλασσικο οπως το εχει ο κ. Αστεριος Δεβρελης στο βιβλιο του
Θεια Λειτουργια , στις εκδοσεις με την γενικωτερη ονομασια ΠΗΔΑΛΙΟΝ .
Στο δευτερο ΖΙΠ ειναι μια πιο ''μπερδεμενη'' διασκευη δικη μου , οπως το ελεγε
ο Θ. Βασιλικος . Στο παρακατω λινγκ θα βρεις και ηχητικο , οπως το ψαλλω εγω στην διασκευει αυτη . Διαλεγεται και παιρνετε .

http://www.analogion.com/forum/attachment.php?attachmentid=1657&d=1209585163

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΛΟΥΣΙΟ ΥΛΙΚΟ!
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Το έχει κι ο Νεκτάριος Βλάχος στο Μουσικό Θησαυρό.Δυστυχώς δε το έχω εδώ στο σπίτι για να το σκανάρω και να το ανεβάσω.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Το εκ του βιβλίου του Δεβρελή που ανέβασε ο κ. Βαγγέλης είναι το κλασικό αυτό που υπάρχει και στο βιβλίο του Νεκταρίο Μοναχού.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Το εκ του βιβλίου του Δεβρελή που ανέβασε ο κ. Βαγγέλης είναι το κλασικό αυτό που υπάρχει και στο βιβλίο του Νεκταρίο Μοναχού.

Να σας πω όμως την αλήθεια, παιδιά, εμένα μου αρέσει το Άξιον εστί"" του Στανίτσα σε Ήχο Δευτερόπρωτο. Είναι πιο στρωτό, πιο μελοδικό, και δεν έχει τα πολλά τρίγοργα που έχει ο Φιλανθίδης. Δεν ξεύρω.... αυτή είναι η δική μου γνώμη. Γούστα είναι αυτά.....

Απόστολος
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Να σας πω όμως την αλήθεια, παιδιά, εμένα μου αρέσει το Άξιον εστί"" του Στανίτσα σε Ήχο Δευτερόπρωτο. Είναι πιο στρωτό, πιο μελοδικό, και δεν έχει τα πολλά τρίγοργα που έχει ο Φιλανθίδης. Δεν ξεύρω.... αυτή είναι η δική μου γνώμη. Γούστα είναι αυτά.....
Απόστολος

Αποστολε οντως ο δευτεροπρωτος του Στανιτσα ειναι πιο στρωτος και πολυ πιο ευκολος να ψαλλει . Του Φιλανθιδη και ειδικα στην διασκευη του Βασιλικου
ειναι πολυ πιο δυσκολο γιατι χρησιμοποιει πολλα ΠΕΝΤΑΓΟΡΓΑ και αμεσως μετα τριγοργα . Ασχετα αν ειναι παραδοσιακο ή οχι , ειναι (κατα την γνωμη μου ) ενα μαθημα στο οποιο ο ψαλτης μπορει να τεσταρει τον εαυτο του . Αν σε ενδιαφερει , μπορεις να το ακουσεις στο παρακατω λινγκ .
http://www.analogion.com/forum/attachment.php?attachmentid=1657&d=1209585163
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Τα τρίγοργα αν τα δεις σαν νότες την πάτησες...αν μπορείς όμως να μαντέψεις (χωρίς να γίνεις Πυθία) τι λαρυγγισμό εξυπηρετούν στο χαρτί, είσαι άρχοντας...

Μπράβο, Χριστάκη..... ΑΥΤΟ είναι το μυστικό. Είναι πολλοί που κάθοντα και "συλλαβίζουν" τετράγοργα και πεντάγοργα. Έτσι δεν κάνεις εκτέλεση!

Απόστολος
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Μαζι σου ! Αρχοντα και ξερο ψωμι :D:D:D !

Καλα το φανταζομουν λοιπον πως η απορια σου με τις φατσουλες δημιουργηθηκε επειδη νομιζες πως τον ειρωνευτηκα...χαχαχαχα:p:p:D:D
Ειναι δυνατον να τον ειρωνευομαι κ να εχω τη φωτογραφια του ως avatar??:wink::p:p:p:D:D:D
 

ΠΜΧ

...
Άκουσα όλες τις παραπάνω ηχογραφήσεις.
Άσχετα με ύφος, ερμηνεία, αναλύσεις κλπ, μου άρεσαν πάρα πολύ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΙΚΑ ο π. Δοσίθεος, ο κ. Βασιλικός και ο κ. Νερούτσος.
Πολύ "καθαρό" άκουσμα Δευτερόπρωτου.
Θαρρώ πως είναι από τους πιό δύσκολους ήχους για ορθή εκτέλεση διαστημάτων, καθώς είναι εξαιρετικά εύκολο να γυρίσεις σε πλΒ.

ΥΓ: μήπως έχει κανείς περισσότερες πληροφορίες για τον κ. Νερούτσο Νικόλαο; Ομολογώ ότι πρώτη φορά το συναντώ αυτό το όνομα, αλλά μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις από αυτό που άκουσα (φέρνει λίγο στον... Καλό Βορρά :) )
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
ΥΓ: μήπως έχει κανείς περισσότερες πληροφορίες για τον κ. Νερούτσο Νικόλαο; Ομολογώ ότι πρώτη φορά το συναντώ αυτό το όνομα, αλλά μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις από αυτό που άκουσα (φέρνει λίγο στον... Καλό Βορρά :) )
Ανεβάζει αρκετές ηχογραφήσεις του στο Facebook. Είναι εξαιρετικός.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Θαρρώ πως είναι από τους πιό δύσκολους ήχους για ορθή εκτέλεση διαστημάτων, καθώς είναι εξαιρετικά εύκολο να γυρίσεις σε πλΒ.
Ακριβώς! Ξερω πρακτικους ψαλτες οι οποίοι "αποστρεφονται" τον Δευτερο ηχο διοτι, οπως λενε, κινειται αρκετα ψηλα, αλλα αυτο που συμβαινει ειναι οτι, αντι για Β' ηχο, ψαλλουν Πλ. Β' κατα 3 φωνές ψηλότερα, θεωρώντας οτι ακόμη κινούνται σε Β' κ' τους εξηγώ το λάθος τους.
ΥΓ: μήπως έχει κανείς περισσότερες πληροφορίες για τον κ. Νερούτσο Νικόλαο; Ομολογώ ότι πρώτη φορά το συναντώ αυτό το όνομα, αλλά μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις από αυτό που άκουσα (φέρνει λίγο στον... Καλό Βορρά :) )
Ψαλλει στον Ι.Ν. Αγ. Κων/νου κ' Ελένης στο Βελεστίνο Βόλου. Πολυ ωραιος ψαλτης και αν τον ακούσεις δια ζώσης (κ' χωρίς μικροφωνο) εντυπωσιάζεσαι απο το μέγεθος της φωνής του.
 
Top