Ψάλτριες της Μονής Παντοκράτορος Νταού Πεντέλης

s_mikhalis

Μιχάλης Στρουμπάκης
Μόλις χτές έλαβα στά χέρια μου ένα cd που έβγαλαν οι μοναχές της Μονής Παντοκράτορος Νταού Πεντέλης. Ο δίσκος αφορά την εορτή της Πεντηκοστής καί περιλαμβάνει μέλη της αυτής εορτής. Οι μοναχές, απ' ότι θα ακούσετε κι εσείς ψάλλουν πολύ καλά, είναι δεμένες και επιχειρούν να ψάλουν δύσκολα κομμάτια, όπως τα αρχαία ανοιξαντάρια, δοξαστικά αργά και ένα κράτημα με μελική εξέλιξη που απαιτεί φωνητικές δυνατότητες. Από τά 12 τράκς ανεβάζω δύο. Όλο το δίσκο θα τον ανεβάσω στο mediafire αργότερα:). Καλή ακρόαση, αναμένονται σχόλια!
 

Attachments

  • 10_Βασιλεύ ουράνιε.mp3
    4.4 MB · Views: 691
  • 12_Πάτερ Παντοκράτωρ_Κράτημα.mp3
    6 MB · Views: 505

s_mikhalis

Μιχάλης Στρουμπάκης
Αγαπητοί φίλοι, ανεβάζω όλο το cd με τις ψάλτριες της Μονής Παντοκράτορος! Όποιος θέλει μπορεί να το κατεβάσει από τήν παρακάτω διεύθυνση:http://www.mediafire.com/?dtmkd9vnobn
Σας εύχομαι καλή ακρόαση!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αυτές τις μοναχές τις διδάσκει ο Γρηγόριος Στάθης; Κάτι είχα ακούσει παλαιότερα.
 

s_mikhalis

Μιχάλης Στρουμπάκης
Γειά σου Δημήτρη! ναι, μαθητεύουν στο Γρηγόριο Στάθη. Το cd αυτό αν δεν κάνω λάθος είναι το πρώτο τους!
Μ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μοναχαι της Ιερας Μονης Παντοκρατωρος Νταου (Ταω) Πεντελης , ψαλλουν
ικετηριο κανωνα προς τον Ιησουν Χριστον .
 

Attachments

  • 36'55''=Ικετηριος κανωνας προς τον Ιησου Χριστο.mp3
    10.6 MB · Views: 627
Αγαπητοί φίλοι, ανεβάζω όλο το cd με τις ψάλτριες της Μονής Παντοκράτορος! Όποιος θέλει μπορεί να το κατεβάσει από τήν παρακάτω διεύθυνση:http://www.mediafire.com/?dtmkd9vnobn
Σας εύχομαι καλή ακρόαση!

Τι πρόγραμμα απαιτείται για να παίξει το αρχείο?ο υπολογιστης μου δεν το ανοίγει..
 

p.polymnia

Νέο μέλος
Παραθέτω κι εγώ με τη σειρά μου, τους αγαπημένους μου ύμνους από τις αδελφές του Παντοκράτορα..
 

Attachments

  • 2 ΣΠΗΛΑΙΟΝ ΕΥΠΡΕΠΙΖΟΥ.mp3
    2.9 MB · Views: 278
  • 12 ΔΕΥΤΕ ΙΔΩΜΕΝ ΠΙΣΤΟΙ.mp3
    2.2 MB · Views: 296
  • 13 ΤΙ ΘΑΥΜΑΖΕΙΣ ΜΑΡΙΑΜ.mp3
    1.5 MB · Views: 265
  • 12 - Πάτερ Παντοκράτορ.mp3
    6 MB · Views: 218
  • 07 - Εξαποστειλάρια.mp3
    1.6 MB · Views: 252

nstefos

Νέο μέλος
Σας ευχαριστώ πολύ.
Εύχομαι Καλό Πάσχα και Ανάσταση ψυχής και σώματος
 

MPIZTAS

Νέο μέλος
Ευχαριστώ πολύ, αλλα θα ήθελα να μάθω με ποιο πρόγραμμα ανοίγει το cd
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Γειά σου Δημήτρη! ναι, μαθητεύουν στο Γρηγόριο Στάθη. Το cd αυτό αν δεν κάνω λάθος είναι το πρώτο τους!
Μ.

Από τις άλλες τους μουσικές εκδόσεις (έχουν και κασέτες), θυμάμαι -δεν τις έχω μπροστά μου- πως κάποιες τις έχει επιμεληθεί ο κ.Βουρλής.
 

Costas Draminos

Πρεσβείαις των Αγ. Τριών Ιεραρχών
Κατέβασα το αρχείο από το σύνδεσμο που προσφέρατε αλλά ο υπολογιστής μου δεν αναγνωρίζει το είδος του αρχείου κι έτσι δεν μπορώ να το ανοίξω. Μπορείτε να με βοηθήσετε;
 

p.polymnia

Νέο μέλος
Η Ιερά Μονή Νταού Πεντέλης, έχει εκδόσει ένα νέο cd με μοναχικά τραγούδια και κάποια μελοποιημένα (από την αδελφότητα) ποιήματα-αριστουργήματα της Γερόντισσας της Μονής. Η ηχογράφηση έγινε από την ίδια την αδελφότητα, στην Ιερά Μονή το χειμώνα. Το cd ονομάζεται "Μοναχικά Άσματα".

View attachment 01- Ανοίγω το στόμα.mp3
View attachment 08 - Δωσ΄μου παράκληση Σωτήρ.mp3
View attachment 14 - Τα παιδιά της Γαλιλαίας.mp3
View attachment 17 - Λέ σημαίνει ο Θεός.mp3
View attachment 15 - Δοξασμένο τ΄όνομα Σου.mp3
View attachment 09 - Ζωή αγνή ωραία.mp3
 
Τι πρόγραμμα απαιτείται για να παίξει το αρχείο?ο υπολογιστης μου δεν το ανοίγει..

Ευχαριστώ πολύ, αλλα θα ήθελα να μάθω με ποιο πρόγραμμα ανοίγει το cd

Κατέβασα το αρχείο από το σύνδεσμο που προσφέρατε αλλά ο υπολογιστής μου δεν αναγνωρίζει το είδος του αρχείου κι έτσι δεν μπορώ να το ανοίξω. Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Δεν ξέρω γιατί δεν απαντά κανείς στα ερωτήματα αυτά που μένουν αναπάντητα εδώ και χρόνια!
Επειδή και μένα δε μου το αναγνώρισε το αρχείο που κατέβασα, σκέφτηκα πως μπορεί να είναι κάπιο συμπιεσμένο αρχείο. Δηλαδή ή zip ή rar. Έτσι κατέβασα ένα φορητό (portable) πρόγραμμα από μια σελίδα που έχει δωρεάν τέτοια προγράμματα - http://portableapps.com/ - . Το πρόγραμμα αυτό λέγεται 7-Zip. Το κατέβασα από εδώ - http://portableapps.com/apps/utilities/7-zip_portable - μετά μέσα από αυτό το πρόγραμμα πήγα και βρήκα το αρχείο εκεί που το είχα αποθηκεύσει, έκανα διπλό κλικ πάνω στο αρχείο, μου άνοιξε το αρχείο και εμφανίστηκε ένας φάκελος με ένα τεράστιο όνομα το:
"ΠΑΤΕΡ ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΩΡ ΚΑΙ ΛΟΓΕ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑ_ΨΑΛΛΟΥΝ ΟΙ ΜΟΝΑΧΕΣ ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ ΠΑΝΤΟΚΡΆΤΟΡΟΣ ΝΤΑΟΥ ΠΕΝΤΕΛΗΣ_ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ ΣΤΑΘΗΣ" και μετά πάτησα το extract και αποσυμπιέστηκε στο σκληρό δίσκο. Την ονομασία του φακέλου τη μετέτρεψα σε ΜΟΝΗ ΝΤΑΟΥ ΠΕΝΤΕΛΗΣ
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Για την ακρίβεια η «λύση» είναι πολύ πιο απλή. Απλώς επειδή το όνομα του αρχείου που κατεβαίνει έμεινε μισό, του λείπει η επέκταση (extension) που καθορίζει τον τύπο του αρχείου. Εϊναι ασφαλώς συμπιεσμένο αρχείο και το μόνο που χρειάζεται είναι να το μετονομάσεις, προσθέτοντας στο τέλος του ονόματος τελεία μια οποιαδήποτε επέκταση από αρχείο προγράμματος συμπίεσης (είτε *.zip είτε *.rar κάνουν μια χαρά την δουλειά τους) και μετά να το αποσυμπιέσεις με όποιο πρόγραμμα διαθέτεις (winrar, winzip, 7-Zip κλπ.)
 
Last edited:

eleni

Νέο μέλος
Γειά σου Δημήτρη! ναι, μαθητεύουν στο Γρηγόριο Στάθη. Το cd αυτό αν δεν κάνω λάθος είναι το πρώτο τους!
Μ.

Φίλοι μου μήπως ξέρετε σε ποιο cd μπορώ να βρω τον Ικετήριο Κανόνα στον Ιησού από τις μοναχές της μονής Παντοκράτορος Πεντέλης;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Φίλοι μου μήπως ξέρετε σε ποιο cd μπορώ να βρω τον Ικετήριο Κανόνα στον Ιησού από τις μοναχές της μονής Παντοκράτορος Πεντέλης;

Υπάρχει εδώ.
 
Έχει ακούσει κάποιος ή πολύ περισσότερο έχει ηχογραφήσει live από τις ακολουθίες που κάνουν οι Μοναχές στο μοναστήρι??..Εννοώ βέβαια εκτός Κυριακών και μεγάλων εορτών μιας και οι περισσότεροι απο εμάς έχουμε κάπου διακόνημα. Ίσως κάποιοι να γνωρίζουν ότι στο Μοναστήρι καθιερώθηκε να γίνεται κάθε Παρασκευή αγρυπνία 9 με 1 ξημερώματα Σαββάτου. Είχα αυτήν την εμπειρία μόλις χθες και ομολογώ ότι ήταν μια πανδαισία εικόνος και ήχου (που σε οδηγούν στα πνευματικά) γι αυτό το προτείνω ανεπιφύλακτα ειδικά αν δεν έχεις υποχρεώσεις νωρίς το Σάββατο. Ο καθηγητής όπως ρώτησε κάποιος/οι είναι ο Γρηγόρης Στάθης. Αυτό που μου έκανε επίσης εντύπωση είναι ότι κατα την θεία μετάληψη και μετά το ''Του Δείπνου Σου''σε ήχο πλ.α', συνέχισαν επίσης σε μινόρε ένα μονολεκτικό ''Ιησού μου''επαναλαμβανόμενο όμως, το οποίο σιγόψαλλε όλο το εκκλησίασμα και έπειτα ένα ''Ιησού ελέησον,ελέησον με Ιησού''.Αυτά...:):):)
 

marinagr

Νέο μέλος
Η Ιερά Μονή Νταού Πεντέλης, έχει εκδόσει ένα νέο cd με μοναχικά τραγούδια και κάποια μελοποιημένα (από την αδελφότητα) ποιήματα-αριστουργήματα της Γερόντισσας της Μονής. Η ηχογράφηση έγινε από την ίδια την αδελφότητα, στην Ιερά Μονή το χειμώνα. Το cd ονομάζεται "Μοναχικά Άσματα".

καλησπέρα.μπορώ να βρω κάπου ολόκληρο το cd για να το κατεβάσω?ευχάριστω :)
 
καλησπέρα.μπορώ να βρω κάπου ολόκληρο το cd για να το κατεβάσω?ευχάριστω :)
Εαν θελετε μπορειτε να το προμηθευτείτε απο την ίδια την Ιερά Μονή. Ευκαιρία να προσκυνήσετε και τους Αγίους Πατέρες τους σφαγιασθέντας και μάρτυρας. τηλέφωνο 2106039226
 
Last edited:
Top