Ποιό μουσικό βιβλίο χρησιμοποιήσαμε τη Μεγ. Εβδομάδα.

raphael

Ραφαήλ Ζουμής
Πρίγγο και Ραιδεστηνό..

Αυτά ξέρετε αυτά εμπιστεύεστε..
 
Για άλλη μια χρονιά Πρίγγο. Με την σύντομη Κασσιανή του.
Ευλογητάρια Πέτρου η αγαπημένη μου μουσική στιγμή της Μ. Εβδομάδας, δίπλα στον Επιτάφιο.
Λειτουργία Μ.Πέμπτης και Μ.Σαββάτου από Πρωγάκη τα κλασσικά. "Εξηγέρθη" Πέτρου με τρεις φωνές πάνω την βάση (και μετά ξύπνησα!), φυσική βάση με διασκευή βεβαίως βεβαίως στο "ανέστη".
Την Ανάσταση μου βγήκε όλη η κούραση (κάναμε στις 1 λόγω παλιάς ώρας και τελειώσαμε με σχετικά γοργό ρυθμό στις 3.30 με γεμάτη εκκλησία).
Και του χρόνου να είμαστε καλά, εύχομαι σε όλους!
 
Είναι δυνατόν να ψάλλεις άλλη Μ. Εβδομάδα, όταν υπάρχει η του Κωνσταντίνου Πρίγγου;

Οι κανόνες (εκτός των ειρμών) από τον Χρύσανθο, όπου η Μεγάλη του Εβδομάδα μυρίζει Πρίγγο.

Την Ανάσταση και μέχρι την Πεντηκοστή, Γεώργιο Σύρκα!

Να είμαστε καλά και του χρόνου όλοι μας να ψάλλουμε τα Άγια Πάθη του Κυρίου μας και την Ένδοξον Αυτού ΑΝΑΣΤΑΣΗ! Αμήν !
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Για φέτος (και για πέρυσι) χρησιμοποίησα την Μεγ. Εβδομάδα του Κ. Πρίγγου, στην επανέκδοσή της από την Α.Δ. Παρά τα όσα έχουν ακουστεί εδώ μέσα εναντίον της, (και κάποιες αντιρρήσεις δικές μου) παραμένει του Πρίγγου (τα ίδια ψάλλω είτε βλέπω αυτό το βιβλίο, είτε βλέπω το παλιό) και είναι ασυγκρίτως πιο καλαίσθητο, ευανάγνωστο (λόγω αντίθεσης (=contrast) και διχρωμίας) και είναι συμπληρωμένο με όλα τα τροπάρια των κανόνων, ώστε να μη χρειάζεται συμπλήρωμα. Περιέργως απουσιάζει το τροπάριο «Γέννημα εχιδνών...» της Μ.Πέμπτης πρωί, που υπήρχε στην αρχική έκδοση. Ευχομαι σε μελλοντική επανέκδοση να διορθωθούν και τα διάφορα λάθη που υπάρχουν στα κείμενα.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Για φέτος (και για πέρυσι) χρησιμοποίησα την Μεγ. Εβδομάδα του Κ. Πρίγγου, στην επανέκδοσή της από την Α.Δ. Παρά τα όσα έχουν ακουστεί εδώ μέσα εναντίον της, (και κάποιες αντιρρήσεις δικές μου) παραμένει του Πρίγγου (τα ίδια ψάλλω είτε βλέπω αυτό το βιβλίο, είτε βλέπω το παλιό) και είναι ασυγκρίτως πιο καλαίσθητο, ευανάγνωστο (λόγω αντίθεσης (=contrast) και διχρωμίας) και είναι συμπληρωμένο με όλα τα τροπάρια των κανόνων, ώστε να μη χρειάζεται συμπλήρωμα. Περιέργως απουσιάζει το τροπάριο «Γέννημα εχιδνών...» της Μ.Πέμπτης πρωί, που υπήρχε στην αρχική έκδοση. Ευχομαι σε μελλοντική επανέκδοση να διορθωθούν και τα διάφορα λάθη που υπάρχουν στα κείμενα.

Δεν είναι τίποτε περίεργο σε αυτή τη ζωή... Ο πολύς επιμελητής επενέβη στη δομή της έκδοσης αυθαίρετα. Κι επειδή όπως υποψιάζομαι και τεκμηριώθηκε πανηγυρικότατα πάλιν και πολλάκις ήταν παντελώς άγευστος Πατριαρχικής Μ. Εβδομάδας, ή απλοελληνιστί επειδή ουδέποτε έψαλε (χρηστικά) σε αναλόγιο αυτό το ιερό βιβλίο, αυτόχρημα του προσέδωσε χαρακτήρα που βεβαιότατα δε θα ευχαριστούσε τον συνθέτη του. Υπήρχε λόγος, απερίφραστα δεδηλωμένος όχι από τους διάφορους κεκράχτες, αλλά από τον ίδιο, που ενυπόγραφα ομιλεί περί '΄'σκοπιμότητας''. Και μια κ ο λόγος για το Δοξαστικό του Εσπερινού της Μ. Πέμπτης, όλοι όσοι ρίχνουν τον λίθο του αναθέματος στις επανεκδόσεις Παπανδρέου και δη μετά θάνατον ας είναι πιο προσεκτικοί, ενθυμούμενοι ότι η Μ. Εβδομάδα ήταν απείραχτη και ασινής, όπως και το Δοξαστάριον, και δεν είχε ανάγκη διόθρωσης ( ήτοι παραμόρφωσης), αλλά συμπληρώσεων και διορθώσεως των αβλεψιών μόνο, πάντα όμως στο πνεύμα του συνθέτη. Ο Παπανδρέου δεν ήταν συνώνυμος με αυτό...

Χριστός ανέστη!

Δ.

ΥΓ περί συμπληρώσεων: Ο Άρχων δεν έψαλε ποτέ αυτά τα μαθήματα έτσι.. Κ αυτό που ξέρει κ κάθε πάροικος ή μη, ο εκδότης το λυσε δια της αντιγραφής... ελέω σκοπιμότητας;
 
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Φέτος ήμουν δομέστιχος.
Τα προηγούμενα 20 χρόνια έψαλλα πάντα της Κασσιανής από το αργό του Πέτρου Λαμπαδαρίου, έκδοση Ν. Μοναχού Αγιορείτου (το κλασικό) ώστε να κάνουμε και ελεύθερα τις δικές μας αναλύσεις ποιοτικών χαρακτήρων.
Χαμηλή πάντα βάση.
Σε κάπως σύντομη χρονική αγωγή και παρένθεση "Καταφιλήσω-αποσμίξω" από το σύντομο του Σύρκα κρατάει περίπου 15 λεπτά και κάτι.
Ο Κόσμος πάει εκκλησία να ακούσει Κασσιανή και Κασσιανή δεν ακούει.
Ε, Κασσιανή είναι μόνο του Πέτρου μουσικά.
Το μόνο κομμάτι που προσπερνάει πανηγυρικά Ιάκωβο και Μπερεκέτη.
Γραμμές ανεπανάληπτες που τραβούν το ενδιαφέρον των ακροατών πατέρων και αδελφών (το έχω διαπιστώσει).
Επισυνάπτω τμήμα που μου αρέσει από εδώ
 

Attachments

  • ta plithi.mp3
    1.3 MB · Views: 32

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Περιέργως απουσιάζει το τροπάριο «Γέννημα εχιδνών...» της Μ.Πέμπτης πρωί, που υπήρχε στην αρχική έκδοση. Ευχομαι σε μελλοντική επανέκδοση να διορθωθούν και τα διάφορα λάθη που υπάρχουν στα κείμενα.

Λείπει επίσης εκ παραδρομής και ένα τροπάριο του κανόνα της Μεγάλης Πέμπτης αν θυμάμαι καλά «Γρηγορείτε και προσεύχεσθε».

Και η σειρά του στίχου του δεύτερου τροπαρίου των μακαρισμών της Μ. Παρασκευής είναι διαφορετική από αυτή π.χ. στο Βουδούρη. Δεν έχω κοιτάξει ποιός κάνει λάθος εκεί.
 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Την Μεγάλη Εβδομάδα χρησιμοποιώ δυο βιβλία βασικά: Χρ. Θεοδοσόπουλου και Γ. Κακουλίδη. Φυσικά (πιστός στην παράδοση των παιδικών μου χρόνων) χρησιμοποιώ συνθέσεις του Ι. Σακελλαρίδη για πολλά κομμάτια (Ιδού ο Νυμφίος, Εξαποστειλάρια, Ήδη βάπτεται, Διεμερίσαντο, Σε τον αναβαλλόμενον και φυσικά άπαντα του Επιταφίου Θρήνου κλπ), του Παναγιωτόπουλου-Κούρου (Σήμερον κρεμάται στις ώρες) και του Πέτρου Λαμπαδαρίου (σύντομη Κασσιανή, απόστιχα αίνων Μ. Παρασκευής κ.α).

Από την Μ. Εβδομάδα του Αθ. Καραμάνη έχω σταχυολογήσει το 2ο Αλληλούϊα και κάτι άλλα ψιλά, όπως και από την Μ. Εβδομάδα του Κεφαλλήνος πρωτοψάλτη Μιχαλάκη Ραζή. :wink:

ΥΓ Φέτος μια κυριούλα μου παραπονέθηκε γιατί δεν είπα το "Εξέδυσάν με" που λένε στην τηλεόραση! :eek::rolleyes::p (Τα τελευταία χρόνια ψάλλω το πρώτο απλό "Εξέδυσάν με" του Χρ. Θεοδοσόπουλου).

Και του χρόνου!
 

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Όλα ειναι καλά,ανάλογα με το γούστο του καθενώς,τις δυνατότητες, κτλ.
Χριστός Ανέστη!!!
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Απαντα απο την Βυζαντινη Μεγαλη Εβδομαδα του Αρχοντα κ.Παυλου Φορτωμα .
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Θα πρωτοτυπήσω αν πω οτι χρησιμοποιήσα Καραμάνη;;;;; (κάτι εξαιρετικά σύνηθες στην περιοχή μου...) Και ολίγον από Χατζημάρκο, βεβαίως (δεν έχει ολοκληρωμένη συλλογή, αλλά λίγα και σύντομα, σχετικά, μέλη σε ένα από τα βιβλία του)

Δ. Καταραχιάς
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Κυριως του Αθ. Καραμανη κ καποιες φορες του Χρ. Θεοδοσοπουλου!! Φετος ομως επεσε στα χερια μου κ η Μεγαλη Εβδομαδα του Ιωαννου Σχωρη, Πρωτοψαλτου Ι. Ναου Μεταμορφωσεως Βολου. Αναφερομαι σε αυτο το εργο στην υποενοτητα ''Μουσικα Βιβλια'', διαβαστε εκει για λεπτομερειες...:p
 
Αλλά με οδηγό τα βιβλία του Ι.Σχώρη (έχουν κάθε μέρα όλα τα αναγνώσματα ακόμα και το τρισάγιο όσες φορές και αν τύχει, αλλά και τις αιτήσεις του ιερέα, με αποτέλεσμα να μη γυρνάω πίσω μπρός στο βιβλίο της Μ.Εβδομάδας).:cool:
 
Αλλά με οδηγό τα βιβλία του Ι.Σχώρη (έχουν κάθε μέρα όλα τα αναγνώσματα ακόμα και το τρισάγιο όσες φορές και αν τύχει, αλλά και τις αιτήσεις του ιερέα, με αποτέλεσμα να μη γυρνάω πίσω μπρός στο βιβλίο της Μ.Εβδομάδας).:cool:
καραμανησ αυτο το βιβλιο ειναι ευαγγελιο για τη μ. εβδομαδα. για τουσ μερακληδεσ φυσικα.......
 
Και εγω Καραμανη ολες τις ημερες,εκτος της Μ.ΤΡΙΤΗΣ Πριγγο και της Μ.ΠΕΜΠΤΗΣ Σ.Αρβανιτη{μαθητης του καραμανη}.:wink::):D
 

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Πριγγος ΔΑΓΚΩΤΟΟΟ.. αλλα με μικρες δοσεις απο τις ερμηνειες του Αρχοντα Θρασ. Στανιτσα που βρισκονται στον Πετριδη:):D:):D
 
Top